CZHANNES.COM: Úspěšný Blog | Hannes web | Creta web | Game blog | Slevové kódy
online čtenářů: 23
celkem článků: 2282
celkem komentářů: 11855
[?] nových článků: 0
 Weblog o počítačových hrách, internetu, software, hardware a dalších zajímavostech [by Hannes] admin
19.01.2010 | 00:28 | kategorie: Keňa | Hannes | trvalý odkaz

Keňa V. - 10 fotek z Elsamere a okolí Naivashy


Děti. Děti jsou v Keni všude. Jen tak běhají po ulicích, nemají do čeho dloubnout, nemají co dělat. Často je vidíte ve školních uniformách – pestrobarevných oblečcích specifických pro každou z mnoha místních škol. Často je uvidíte chodit v davech i několik kilometrů podél hlavních silnic. Jakmile spatří cizince, okamžitě všeho nechají (třeba svůj podomácku vyrobený fotbalový míč) a běží k vám. Oprávněné očekávají, že jste bohatí. A že se s nimi podělíte. Občas to uděláte, koupíte jim limonádu nebo nějaké bonbóny. Pak si ale uvědomíte, že to je pouze malý zlomek v tom obrovském moři dětí, které jsou tady na každém rohu. Po vytažení foťáku se vždycky malí černoušci tak nějak zformují a nechají se vyfotit. Spousta z nich se hodně stydí, spousta se vyloženě předvádí. Pořídíte fotografii a odeberete se zase o kus dál…


Místní restaurace. Našli jsme ji po přečtení doporučení v našem průvodci Rough Guide (mimochodem mnohem lepší než Lonely Planet). Byl to jako ráj na zemi – podnik se nacházel v uzavřené oblasti místní elektrárny. Větrná elektrárna u jezera Naivasha vyrábí elektřinu snad pro čtvrtinu země. Firma, která ji vlastní, postavila hned vedle takové městečko pro zaměstnance. Působí to jako rezervace pro indiány – s tím rozdílem, že uvnitř lidé žijí na několikanásobně vyšší úrovni, než mimo ni. Vlastní škola, baráky evropského vzhledu, bazén, restaurace. A úplně dole na krásné pláži u jezera se nachází tahle magická restaurace. Se stolem na kulečník. S barevnou televizí. S cenami o 400% nižší, než které jsme platili v našem kempu. Ráj na zemi.


Peníze. Hodně peněz, minimální hodnoty. Díky obrovské inflaci v Keni místní peníze ztratily hodně ze své hodnoty. Nejvyšší bankovka je 1000 šilinků, což je zhruba 250 Kč. Ceny v Keni jsou při tom téměř stejné jako u nás, občas i vyšší. Opakovaně se nám tedy podařilo téměř ucpat bankomat, když jsme vybírali prostě tolik peněz, že už se neměly kam vejít. Další problém je v tom, že do peněženky se vám ten obrovský pakl stejně nevejde…


Stolek v již zmíněné restauraci. Po skvělé večeři jsme sem přijeli znova i na snídani. Za směšných 40 Kč jsme dostali plnou anglickou snídani i s pitím a dezertem. Ráj.


Autobusová zastávka. Jízdní řády tady nehledejte, pokud chcete vědět v kolik autobus jede, musíte se zeptat místních. A kolikrát ani to nemá smysl: autobus jezdí jednou denně a občas vůbec ne.


Elsamere. Původní sídlo známí Joy Adamsové. Tohle malinkaté muzeum bylo doporučeno v průvodci, cena nás ale trošku zarazila. Tradičně jsme ale usmlouvali menší studentskou slevu, přestože se tentokrát dáma v nejlepších letech za pokladnou tvářila dost nevrle. Vtipná je také ochranka – v Keni celkově. Přes profesionální vzhled a zavedenou značku se většinou jedná o naprosté neschopné hlídače s minimálním platem, kteří by v případě nějakých problémů stejně nic neohlídali.


Nutno uznat, že si Joy a a Georgie Adamsovi vybrali opravdu nádherné místo a jejich barák byl na místní poměry opravdu parádní. V ceně vstupného byl kromě muzea o rozloze asi tak 25 metrů čtverečných také krátký film na videu. Kvalita videa i televize ale byla tak otřesné, že téměř nebylo nic vidět ani slyšet. Příjemnou kompenzací bylo lehké občerstvení v podobě dortu a několika koláčků, které nám majitelé nachystali.


Ve zmíněném muzeu měli kolekci knihy Příběh lvice Elsy v mnoha jazycích. K našemu překvapení nechyběla ani čeština. Docela to potěší, v bohem zapomenuté krajině tisíce kilometrů od domova. Joy Adamsová má navíc české kořeny, a tak z nás měl majitel muzea docela radost a dal se s námi do živého rozhovoru o České republice.


Přímo pod komplexem Elsamere je krátká cesta k jezeru Naivasha a krásná malá pláž. Tradičně nikde ani noha, jenom nekonečná vodní plocha.


Náš český stan v kempu Fisherman’s Camp. Kolem se volně pásla nejrůznější zvěř, pobíhali opice a všechno celkově působila takovým pohodovým dojmem.


Nevyužívaná budova u autobusového „nádraží“ ve městě Naivasha. Hned naproti byla supernová pobočka prodejny Baťa s tradičním rudě červeným nápisem. Mezi podobně rozpadlými budovami působila prodejna s klimatizací jako pěst na oko a boží zjevení zároveň.


Komentáře

http://www.plzen-taxi.cz/ - 06.11.11 - 06:47Přidat komentář

bezpečnostní kód: opak dne =

jméno

komentář

zalamování řádků

 

:: Zpět
eXTReMe Tracker