CZHANNES.COM: Úspěšný Blog | Hannes web | Creta web | Game blog | Slevové kódy
online čtenářů: 5
celkem článků: 2282
celkem komentářů: 11854
[?] nových článků: 0
 Weblog o počítačových hrách, internetu, software, hardware a dalších zajímavostech [by Hannes] admin
25.11.2009 | 14:41 | kategorie: Osobní | Hannes | trvalý odkaz

VISA, Španělsko, platební karty a zbytečné pojištění

Před několika týdny mi přišel email, že na mé pobočce na mě čeká nová platební karta. Před několika dny mi přišel další email, že už bych si opravdu měl onu kartu vyzvednout. A včera pravděpodobně mé osobní bankéřce došla trpělivost a osobně mi zavolala a pozvala mě na schůzku, kde chtěla vyřešit novou platební kartu a několik dalších věcí. A tak jsem se konečně rozhoupal a pro novou VISA kartu došel.

Nová karta je mnohem hezčí než ta předchozí (škoda, že si člověk nemůže udělat vlastní design jako u ČS), ale má jednu podstatnou vadu - bezpečnostní čip. Moje minulá embosovaná VISA Classic byla bez čipu, takže se při placení stačilo podepsat a bylo hotovo. Nyní si tedy budu muset zapamatovat PIN a při každém nákupu ho zadat, což považuji za poměrně otravné (jelikož si opravdu nepamatuji všechny svoje PINy). Na druhou stranu je to asi chvályhodná bezpečnostní iniciativa ze strany banky, vzhledem k nedávnému případu odcizení statisícíců údajů o kartách lidí z celého světa. Nová karta navíc platí příjemných 5 let (ta předchozí byla tuším že jenom na 2 roky).

S touto aférou souvisí i můj pobyt ve Španělsku. V této zemi jsem totiž letos byl a stejně jako asi dalších 100 000 Čechů tam platil kartou. Takže bych měl být potenciálně na seznamu ohrožených klientů. Naštěstí moje návštěva proběhla až na začátku října, což je již údajně období, kdy bylo vše v pořádku. Z účtu mi žádné peníze záhadně také nezmizely, takže se snad není čeho bát.

Co se placení s podpisem, bez podpisu a bez PINu týče, můžu přihodit poměrně zajímavý poznatek. Jak bylo zmíněné v tisku, některé internetové obchody ani nechtějí bezpečnostní CCV kód uvedený na zadní straně karty. Sám jsem se s takovým obchodem setkal a neměl jsem z toho zrovna dobrý pocit - zaplatit jsem ale musel, protože nebylo žádné jiné, bezpečnější alternativy. Zloději pak ale stačí znát číslo samotné, a může nakupovat v eshopech po celém světě. Stejně tak některé kamenné obchody bezpečnost moc neřeší: hlavně v Americe se mi několikrát stalo, že prostě kartu projeli, strhli peníze a žádný PIN ani podpis nechtěli. To mě poněkud překvapilo - možnost zneužití je pak opravdu vysoká. Stejně tak si nedělám iluze o důkladnosti kontroly podpisu při placení, napodobit nějakou čmáranici je opravdu jednoduché a jen málokterý prodejce i u nás to kontroluje.

Poslední komentář přidám ohledně pojištění platebních karet. Tahle služba donedávna generovala bankám velice slušný zisk a pouze naprosté minimum klientů opravdu potřebovala kartu zablokovat. Konkrétně u ČSOB je základní varianta pojištění za 150 Kč, dříve to tuším bylo ještě víc. Základní verze nabízí krytí snad jenom do 15 tisíc Kč, pro vyšší limity si musíte opět připlatit. Bez pojištění vám za zablokování karty ČSOB naúčtovala drsné 2000 Kč. Od 1.listopadu ale díky nové směrnici EU musí všechny banky zablokovat kartu zdarma a celkově došlo k zlepšení bezpečnosti ve prospěch klienta. Banky se ale nechtějí připravit o možnost snadného zisku a tak se mi dneska na mojí pobočce snažili celkem okatě ono pojištění stejně prodat (resp. mi tvrdili, že už ho není možné zrušit). Jak už to tak bývá, po chvilce naléhání ale nakonec zázračně nějakou cestu našli...

Komentáře

b - 26.11.09 - 18:38
Nj ale stejne mas embosovanou kartu takze staci kdyz si nekdo opice cislo karty a cvv :(.Přidat komentář

bezpečnostní kód: opak dne =

jméno

komentář

zalamování řádků

 

:: Zpět
eXTReMe Tracker