CZHANNES.COM: Úspěšný Blog | Hannes web | Creta web | Game blog | Slevové kódy
online čtenářů: 20
celkem článků: 2282
celkem komentářů: 11854
[?] nových článků: 0
 Weblog o počítačových hrách, internetu, software, hardware a dalších zajímavostech [by Hannes] admin
20.11.2009 | 14:56 | kategorie: Osobní | Hannes | trvalý odkaz

6. semestr na VŠE aneb říkejte mi pane bakaláři :)

Na opakovanou výzvu několika čtenářů jsem se rozhodl shrnout s menším spožděním další semestr studia na VŠE. Psal jsem zde již o prvních 4 semestrech, pátý jsem jaksi vynechal, tak teď napíšu alespoň pár řádků o tom šestém. S radostí můžu oznámit, že to byl poslední semestr bakalářského studia (i když to vyšlo dost těsně) a nyní mohu používat titul Bc. (což je ale v praxi téměř k ničemu a zatím jsem toho nevyužil ještě ani jednou). Jaké tedy byly ty 4 měsíce?

4IT314 Podnikové informační systémy 1

Poněkud nepřehledný a zmatený předmět zaměřující se na nejrůznější podnikové informační systémy. Na cvičení jsem měl pana Otu Novotného, což je údajně uznávaná autorita v oboru a zároveň autor mnoha knih k této tématice. Díky jeho "celebrity-like" statusu se však tento cvičící na cvičeních příliš nevyskytoval, což je tak trochu problém. Na přednášky bylo téměř zbytečné chodit, jelikož se stejného znalostního efektu dalo dosáhnout stažením a přečtením prezentace z internetu za třetinový čas. Na cvičeních bylo potřeba odevzdávat docela dost materiálů, projektů a esejí. Specialitou byl naprosto otřesný a nepoužitelný software Microsoft Axapta, s kterým jsme museli pracovat. Závěrečná ústní zkouška byla však spíše pohodová, hezky jsme si popovídali a většina lidí se známkou 1-2 v indexu odcházela domu. Jako takové nahlédnutí do světa ERP, CRM, EAM, SCM a dalších podivných zkratek poměrně zajímavé, jinak ale nepříliš použitelné.

5HP436 Internetová žurnalistika

Předmět, který mi byl mnohými doporučován, vzal jsem si ho zcela dobrovolně nad rámec studia. Ve výsledky ovšem převážně zklamání, moc nového jsem se nedozvěděl. Cvičení a celou výuku vedl vedl Ing. Marek Roll, zaměstnanec Hospodářských novin, respektive internetové sekce iHned. Takovým highlightem celého kurzu měla být návštěva redakce iHned s možností spolupráce na tvorbě zpráv. Já jsem bohužel termín vypsaný na tuto exkurzi prošvihnul a podle referencí ostatních jsem zase až tak o moc nepřišel. Pan Roll mi přišel spíše jako novinář než internetový odborník, což je oblast, které mě zase až tak nezajímá. Dozvěděli jsme se tedy něco interních informací o fungování internetového zpravodajského serveru, něco o fungování běžné redakce, ale jinak spíše zklamání. Veškerá práce spočívala v psaní zadaných tématických článků na školní blog (zpráva, reportáž, interview, ...) a vypracování týmového projektu na téma nový zpravodajský web.

2RO162 Španělština pro ekonomy - základní úroveň II

Další pokračování španělštiny, tady asi není moc co dodávat. Vyučující jsem měl stejnou jako minule, jelikož jsem s ní byl spokojen. Španělsky jsem se tradičně moc nenaučil, těch 13 hodin je prostě hrozně málo a chyběla tam nějaká větší motivace. Hodiny probíhají většinou prací na cvičeních v učebnici, uvítal bych mnohem více mluvení. Byla nutná poměrně důkladná příprava z hodiny na hodiny (nová slovíčka, gramatika, úkoly). Paradoxně týden ve Španělsku mi dal zhruba stejně jako skoro půl roku ve škole...

11F201 Finanční teorie. politika a instituce

Nenáviděný předmět, který jsem opakoval. I letos na něm vyhořelo obrovské procento studentů, kteří si museli kvůli tomuto jednomu předmětu prodlužovat studium o půl roku. Na přednášky jsem už nechodil, ty jsem měl zpracované z minula a cvičení u tohoto předmětu pro náš obor nejsou. Závěrečný test byl opět brutální, nepříjemné slovní hříčky, kreslení grafů, výpočet příkladů a obrovské množství teorie. Naštěstí už jsem se tentokrát učil fakt na 100% zhruba týden v kuse, takže to vyšlo...

5HD226 Dějiny dvacátého století I.

Volitelný předmět, který jsem si zapsal také nad rámec studia. Měl jsem vlastně už dostatek kreditů a nemusel se hnát za dalšími předměty, tenhle předmět měl ale tak pozitivní reference, že jsem na něj stejně chodil. Výuka probíhala formou přednášek docenta Martina Kováře z UK jednou týdně a kupodivu stačila opravdu pokrýt téměř celou polovinu 20. století. Přestože jsem hlavně díky nepříjemným vyučujícím na gymnáziu dějepis neměl příliš v lásce, tohle mě opravdu bavilo a výklad byl tak zajímavý, že jsem se na testy prakticky nemusel učit a většinu informací si pamatoval přímo z hodiny. Vřele doporučuju.

4SA312 Teorie a praxe informačních systémů

Totálně zmatený a zbytečný předmět v podání Tondy Rosickýho, vyhlášené to persony fakulty informatiky VŠE. Pod honosným názvem se skrývá neuvěřitelná kombinace filozofie, psychologie, informatiky a mnoha dalších, zdánlivě nesouvisejících oborů. Pan Rosický je bezesporu chytrý člověk a dá se s ním i celkem rozumně bavit, jeho výklad je ale téměř nevstřebatelný a neuvěřitelně zmatený - jedná se o skoky mezi tématy, časem a člověk prostě nestíhá vnímat žádné souvislosti. Již tradiční je u podobných osob kombinace brutálních nároků na studenty co se aktivity týče a vlastní dezorganizovanosti - úkoly na poslední chvíly, nepřehledná zadání, typografické chyby, prostě bordel. Prakticky každý týden jsme museli vypracovávat nelidsky dlouhé eseje, seminárky, překládat zahraniční publikace a vůbec se člověk hodně zapotil, aby se nějak dostal k závěrečné zkoušce. Ta už byla spíše formalitou a shrnutím předchozí aktivity. Snaha vyučujícího změnit naše myšlení a pohled na svět pravděpodobně byla příliš velkým cílem a přestože jsem si uvědomil pár zajímavých informací, bylo to převážně pravidelné týdenní utrpení.

Obhajoba bakalářské práce

Bakalářskou práci jsem napsal prakticky za 14 dní, jelikož jsem si vybral vlastní téma o kterém jsem toho poměrně dost věděl. Na rozdíl od ostatních jsem tak nemusel využívat příliš literatury a trávit dlouhé hodiny v knihovně. Přesto to byl neuvěřitelný záběr a mnohem více práce, než jsem očekával. Některé dny jsem na bakalářce pracoval opravdu od probuzení do usnutí a asi si dovedete představit, jak se po takovém dnu člověk cítí. Vtipné bylo, že můj vedoucí práce si ji prakticky nepřečetl a teprve po urgenci vedoucího katedry se začal alespoň trošku angažovat (což mi dal následně pěkně sežrat). Jinak obhajoba samotná za 1, dvě doplňující otázky jsem v klidu zodpověděl, posudek byl také pozitivní, takže všechno v pořádku.

Státní zkouška ze studijního oboru

Nakonec to nejlepší - státnice. Díky bohu, že na novém evropském studijním plánu již není třeba dělat bakuli ze 4 předmětů, jako tomu bylo ještě rok před mým nástupem. V mém případě se jednalo o souhrnou zkoušku z informatiky, zahrnující všechny odstudované informatické předměty a ještě něco málo navíc. Jak si můžete všimnout, poslední semestr jsem měl opravdu nabitý - standardně většina studentů má tak 3 předměty a tudíž dost práce na bakalářku a přípravu na státnice. Já toho měl trošku víc a tak nebylo moc času se připravovat. Realita byla taková, že 3 dny před státnicema jsem psal poslední test z veřejných financí, takže jsem se začal učit až ty 3 dny před státnicema, dříve to prostě nešlo. Hodně lidí mi to doteď nevěří, normálně se studenti připravují tak dva týdny, já ale jednoduše více času neměl. Tři dny nonstop učení a pročítání zhruba 400 stránek výpisků nakonec stačily a já si odnesl od státnic tu nejlepší známku. Možná na tom mělo trošku podíl štěstí, vytáhl jsem si pro mě docela sympatickou otázku a ani nestačil odvyprávět všechno co jsem si připravil. Každopádně jsem z toho měl dobrý pocit, uzavřený index a titul před jménem. Tak dobrý pocit, že jsem ještě ten večer koupil letenky a dva dny na to odjel na týden na zaslouženou dovolenou do Portugalska. :)

Komentáře

codeas - 20.11.09 - 16:00
Díky za zhodnocení, mohl bys prosím vybrat za 3leté studium předměty, které ti nejvíce přinesli informací / byly zajímavé?

Mám divné nutkání si zpětně zapsat nějaké předměty z bc.etapy, ale když čtu o těch Podnikových systémech, tak to vidim na prolitnuti slajdu/sylabu

Hannes - 20.11.09 - 16:37
bavily me ty dejiny 20. stoleti, pak mezinarodni ekonomie (i kdyz byla dost tezka), grafika a sazba a tim to asi konci. vetsina oborove povinnych predmetu me vetsinou dost zklamala...

b - 20.11.09 - 19:01
ty jses nejak rozjel, 3 clanky za tyden...doufam, ze tady zase nebude pul roku mrtvo:-P Ty premety jsou jen za 6. semestr, nebo 5.+6.?

Terka hol. - 20.11.09 - 21:05
koukám, žes měl šestý semestr nabitý :-) Já se snažím přesně o opak, pokud to vyjde, budu mít v příštím už jen jeden volitelnej a v klidu si psát bakuli. Ale zas mám resty na druhé škole, no :-/ Politiky, instituce a blabla jsem také minulý semestr měla. Kvůli mé lenosti naučit se vzorečky mi utekla dvojka, na přednášky jsem nechodila a učila se to asi pět dní a překvapilo mne, že mne obsah učiva docela bavil (dokonce jsem dobrovolně rychloproletěla Mandeloknihu a rozhodla se, že něco podobného chci studovat na magisterském). A Rolla jsem také zažila, ale o tom jsem sem někam myslím psala už dřív. Osobně to beru jako kredity zadara a povídání o ničem novém. Zajímavé mi přišly jen diskuse s pozvanými hosty. A návštěva ihnedu... u mne kupodivu prvně svůj účel splnila - zapojili nás do chodu reakce, nechali nás tvořit, což mi nedělalo problém. Následovat měla domluva na trvalejší spolupráci, což se zaseklo na nespolehlivosti lidí z ihned.cz. Dnes se s R. potkávám na různých tiskovkách (já jako novinář, on mluvčí), tak je to celkem vtipné.

Hannes - 21.11.09 - 17:47
b: jenom sesty semestr. dohromady jsem za bakalare odstudoval asi o 18 kreditu vic nez jsem musel...

terka: je fakt ze to bylo celkem zadara, ale jsou i vetsi davacky :) jinak tyhle mimoskolni vztahy s ucitelema jsou docela vtipny, pokud si te teda pamatuje :DPřidat komentář

bezpečnostní kód: opak dne =

jméno

komentář

zalamování řádků

 

:: Zpět
eXTReMe Tracker