CZHANNES.COM: Úspěšný Blog | Hannes web | Creta web | Game blog | Slevové kódy
online čtenářů: 13
celkem článků: 2282
celkem komentářů: 11855
[?] nových článků: 0
 Weblog o počítačových hrách, internetu, software, hardware a dalších zajímavostech [by Hannes] admin
27.09.2009 | 09:37 | kategorie: Keňa | Hannes | trvalý odkaz

Keňa III. - Nairobi, Coca Cola, národní muzeum

Největším místním obchodem v nákupním centru Westgate je jednoznačně supermarket Nakumatt. Tato značka je zároveň asi jediná, která má svoje obchody po celé zemi a která se dá alespoň trochu přirovnat k západním supermarketům. Zbytek supermarketů se většinou podobá zapadlému koloniálu kdesi na českém venkově.


Když jsem přijížděl do Afriky, myslel jsem si, jak tady bude všechno neuvěřitelně levné. První návštěva tohoto supermarketu mě ale prudce vyvrhla z omylu a vrátila do kruté reality. Téměř všechny položky byly paradoxně zhruba dvojnásobně, často ale i mnohem víc dražší. Pro vysvětlení člověk nemusí chodit daleko: jak jsem již psal, Keňa je téměř úplně závislá na dovozu, takže téměř všechny položky ve větších obchodech jsou vyrobeny někde v Evropě a pak draze importovány do Keni.

spravedlivé ceny pro všechny


Balení másla tak stálo zhruba 100 Kč, kilo nejlevnějšího salámu 250 Kč a tak podobně. Jediné, co je levné, jsou výrobky produkované přímo v zemi, kterých je ale naprosté minimum. Jedná se hlavně o ovoce a zeleninu, která je zhruba na 30 až 50% českých cen. Dále pak například místní nápoje, včetně produktů Coca Coly, nebo populární místní limonády Krest.


Coca Cola si zcela určitě zaslouží svůj vlastní odstavec, je to totiž takový místní fenomén. Určitě si vzpomenete na některé z mnoha reklam této firmy, kde se mladý klučina kdesi na zapadlém venkově potuluje po špinavém městě a najednou narazí na obchod s ledově vychlazenou kolou a dá si láhev tohoto osvěžujícího moku. Po dvou týdnech v Keni můžu říct, že tohle není pouze propagační materiál, ale absolutní realita.

Coca Colu totiž můžete sehnat doslova kdekoliv. I ta nejzapadlejší vesnička nebo dřevěná bouda na zdánlivém konci světa dlouhé kilometry od nejbližší civilizace má totiž červeno-bílou ceduli oznamující, že právě tady si můžete dát láhev Coly, Fanty, nebo Spritu. Jelikož v naprosté většině případů nikde není elektřina, limonáda je chlazená pouze ve studené vodě , občas s ledem, v horším případě je úplně teplá. Cola se prodává téměř výhradně ve skleněných lahvích a seženete ji neuvěřitelně levně – půl litru zhruba za 7 Kč. Prodávají se i flašky plastové, ty jsou ale zhruba dvojnásobně drahé.


Po zakoupení jednoduché, leč pěkné drahé snídaně jsme se vydali autem zpátky domů, cestou ještě vyřídili nějaké nákupy a zastavili se pro benzín. Ten je tady opět o dost levnější než u nás, jak už jsem se zmiňoval. Tankování probíhá trošku jinak než u nás – každá benzínka má několik černochů jako obsluhu, kteří hned po zastavení přiběhnou k vašemu autu a všechno zařídí, bez toho abyste museli vystoupit. Ve většině případů řeknete za kolik peněz chcete nabrat benzín a obsluha vám podle toho natočí. Nevím kvůli čemu, ale téměř všechny benzínky mají neuvěřitelně slabý průtok v hadicích, takže trvá dost dlouho, než vám třeba těch třicet litrů načepují. Pak jenom z okénka svého auta zaplatíte a můžete pokračovat.

 
O řízení na levé straně už jsem psal, vliv Velké Británie je ale mnohem větší a stále zřetelný. Například místní zásuvky jsou stejné jako ty britské, umyvadla jsou taky stejně debilně vybavená dvěma kohoutky na horkou a studenou vodu, chleba se prodává prakticky pouze toastový a našly by se i další podobnosti.

První den už se toho moc nedělo, byly jsme dost utahaní z náročné cesty a tak jsme spíš odpočívali. K večeři jsme si dali naprosto neuvěřitelné maso – necelé kilo pravé svíčkové, kterou tady seženete opravdu levně. Pro tři lidi to bylo skoro až moc. :-)

Další den jsme se po tradiční ranní zastávce v Art Café vydali do místního národního muzea. Podle průvodce to mělo být to nejlepší muzeum v celé zemi, které opravdu stojí za návštěvu. Tentokrát jsme se vydali matatem, který nás vyhodil asi kilometr od muzea, takže jsme zbytek došli. Tohohle rozhodnutí jsme během chvilky celkem litovali, protože smog v Nairobi je naprosto příšerný. Na nějaké technické kontroly a katalyzátory se tady opravdu nehraje a tak většina aut zaplavuje ulice štiplavým černým kouřem, který dělá chození po ulici téměř nesnesitelným.

výborný keňský sbor nacvičující v parku u muzea


Muzeum samotné bylo na místní poměry pěkné, ve srovnání se západním světem však poněkud slabé. Když člověk přeci jenom stráví týden ve Washingtonu, je poněkud zmlsaný a lehce zastaralé keňské expozice ho příliš nenadchnou. Během následujících dnů jsme ale navštívili pár dalších muzeí a zjistili, že tohle byla pořád ještě celkem high-class záležitost.

Vstupné pro cizince bylo tradičně osminásobně vyšší než pro místní. Jako vždy se ale vyplatilo trochu pokecat s dvěma černoškami v pokladně a nakonec jsme usmlouvali vstupné na poloviční cenu, v přepočtu za 100 Kč. Asi největším zážitkem v muzeu byl paradoxně jakýsi sbor, který nacvičoval svoje pěvecko-taneční vystoupení na jedné ze zahrad muzea. Okamžitě mi to připomnělo americké gospely – černoši si zpívání prokládané tancem opravdu užívali a ve výsledku to vypadalo opravdu působivě.

cestička mezi dvěma pruhy hlavní městské tepny a černoši kteří si uprostřed dne dali šlofíka


Po prohlédnutí všech expozic jsme se vydali ještě do budovy s hady a krokodýly. Tady ale chtěly opět zaplatit vstupné, dalších 800 šilinků, což se nám opravdu nechtělo, nakonec jsme s hlídačem popošli za roh a dostali se dovnitř za 100 KSh – a ještě na nás asi dost vydělali. Jedna budovu toho opravdu moc nenabízela, pár hadů smotaných ve velkých akváriích, nějaké obří želvy a dva krokodýly.

Zpátky jsme se vydali opět matetem, udělali nějaké menší nákupy a pomalu se začali připravovat na první větší výlet mimo Nairobi…

Komentáře

Alf - 12.10.09 - 09:20
Dalsi uz asi nebude :-(

rev - 12.10.09 - 11:27
:/

b - 12.10.09 - 21:11
asi ne, chcipl tady pes:/

Hannes - 13.10.09 - 14:35
ale bude, akorat ted nejak nebyl cas a internet :)

Alf - 23.10.09 - 20:38
Tak si to nech no :-(Přidat komentář

bezpečnostní kód: opak dne =

jméno

komentář

zalamování řádků

 

:: Zpět
eXTReMe Tracker