CZHANNES.COM: Úspěšný Blog | Hannes web | Creta web | Game blog | Slevové kódy
online čtenářů: 13
celkem článků: 2282
celkem komentářů: 11854
[?] nových článků: 0
 Weblog o počítačových hrách, internetu, software, hardware a dalších zajímavostech [by Hannes] admin
12.08.2009 | 18:31 | kategorie: Osobní | Hannes | trvalý odkaz

Týden v Portugalsku, část I. - Lisabon

Zhruba po třech týdnech kdy jsem prakticky nebyl doma jsem si konečně našel čas, abych něco napsal. Půlka prázdnin už je téměř za mnou a přestože jsem nebyl nikde na dva měsíce v cizině jako v předchozích letech, tohle léto si užívám víceméně úplně stejně jako ty minulá. Nápad podívat se do Portugalska mi ležel v hlavě už zatraceně dlouho, jelikož tam studuje jeden kamarád. Pořád jsem ale nemohl najít čas a příležitost, se do této země podívat, ale na konci června se konečně našel vhodný termín.

Byla to vlastně taková narychlo plánovaná dovolená. V úterý dopoledne jsem se totiž stal bakalářem, odpoledne se rozhodl že teda pojedu, koupil lehce předražené letenky a ve středu večer už seděl v letadle do Lisabonu. Nějaký odpočinek jsem po téměř měsíci učení už opravdu potřeboval a tahle zahraniční cesta přišla opravdu vhod. Plán byl asi takový, že tři až čtyři dny zůstanu v Lisabonu a pak se přesunu nějakých 300 kilometrů na sever do Porta, kde studuje onen zmíněný kamarád.

Shodou náhod jsem v Lisabonu narazil na partu několika mladých lidí z celého světa, s kterými jsem vlastně strávil celou dobu. Abych to upřesnil, byly to 4 holky: Finka, Švédka, Američanka a Kanaďanka, všechny zhruba v mém věku. Hodil se i další známý - rodilý Portugalec, který nám ukázal všechna zákoutí města a doporučil, co máme navštívit. Tohle je samozřejmě mnohem lepší, než nějaký turistický průvodce (s kterým se stejně v 99% případů neobtěžuju), a tak jsme toho za těch pár dnů zažili opravdu hodně.


Taková typická ulička v Lisabonu. Tohle nádherné město se rozkládá na sedmi kopcích a tak neustále chodíte nahoru a dolu. I pro zkušené cestovatele je to docela makačka a občas se hodí vzít si nějakou tu lanovku nebo speciální tramvaj. Jinak se v Lisabonu stejně jako v celém Portugalsku opravdu nikam nespěchá, lidé mají spoustu času, jsou velice přátelští, příjemní a otevření. S angličtinou bych to viděl podobně jako u nás, alespoň s mladými lidmi se celkem v pohodě domluvíte. Hodně lidí umí také francouzsky.


V Portugalsku se každou chvíli něco slaví a většina takových party se odehrává přímo pod širým nebem, v ulicích města. Ulice jsou proto náležitě vyzdobené a celkově se jedná o velice zajímavý mix nejrůznějších architektonických stylů. Praktický každý barák má jinou omítku a všechno dohromady to působí až romanticky.


Modré nebe uvidíte v Lisabonu opravdu často - město je hodně na jihu, a tak jsou teploty přes 30 stupňů zcela normální. V kombinaci se zdoláváním vyvýšených částí města to může leckomu přivodit lehké zadýchání nebo úpal, proto se hodí s sebou vždycky mít alespoň něco k pití.


Přestože mnoho budov zůstává v nepříliš udržovaném stavu, mnoho majitelů se snaží své obydlí zkrášlovat a vylepšovat, a to hlavně zelení, což ve finále působí velice příjemně. Zelených ploch a různých parků je ve městě poměrně dost, rozhodně více než v Praze.


Jeden z nejvyšších bodů města, odkud je parádní výhled po okolí. Na levé straně je vidět část středověkého hradu (kde ale kromě několik zřícených hradeb prakticky nic není). V povzdálí je pak jeden ze dvou opravdu dlouhých mostů, které nápaditě připomínají americký Golden Gate Bridge.


Stačí popojet kousek mimo centrum a při pobřeží se hned objevují první pláže. Voda je opravdu čistá, pláže krásně písčité, ovšem poněkud přeplněné. Pro lepší koupání je potřeba si trochu popojet autem nebo vlakem za město.


Ráj na zemi. V tomhle případě se opravdu vyplatilo mít někoho místního, kdo nám ukázal tuhle dechberoucí pláž. Množství lidí už je mnohem přijatelnější, navíc tu jsou desítky wakeboardistů, kteří se prohánějí na vlnách atlantického oceánu. Ten je mimochodem neuvěřitelně silný, když jsem poprvé naběhnul do vody tak jsem se málem utopil.


Komu by se omrzela slaná voda, může zkusit i tento luxusní bazén. Všimněte se že téměř nikde nejsou žádní lidé (na tomhle obrázku není vůbec nikdo). Aby toho nebylo málo, našli jsme nedaleko bazénu nedotčenou krabici ještě horké pizzy a jelikož jsme byli po celém dni celkem hladoví, hezky rychle jsme jí sežrali. Zatím pořád žiju. :)


Tohle asi ani nepotřebuje komentář, prostě nádhera...


A ještě jeden snímek pro všechny, co zrovna teď sedí v práci. :-))


Jelikož nám ujel autobus z pláže a další jel zhruba za hodinu, rozhodli jsme se vzít to stopem. Přátelští Portugalci s tímhle opravdu nemají problém a do pěti minut už jsme si to uháněli v autě směrem do centra města. Je fakt, že v autě nebylo zrovna úplně čisto, ale bylo to zadarmo a hlavně pít se musí. :-D


V tomhle squattu jsem bydlel. Na první pohled to vypadá možná dost děsivě, ale bylo to naprosto v pohodě, byl to vlastně normální byt, akorát ta zahrada byla trochu specifická. Důvodem nebyla ani tak snaha ušetřit peníze za nocleh jako spíš možnost potkat hodně dalších lidí, což se také stalo, jak jsem zmiňoval výše. Kromě toho jsme večer udělali třeba pizzu na venkovním roštu nebo luxusní ústřice, takže jsem byl opravdu nadšený.


Když už jsme byli po pár dnech nasyceni Lisabonem, vyrazili jsme na menší výlet do okolí, za město. Na doporučení mého Portugalce jsme vybrali Sintru, což je neuvěřitelně malebná vesnička asi hodinu cesty vlakem z centra Lisabonu. Turistické centrum je plné nádherných zahrad, budov, paláců a hradů, kterým dominují dva hrady. Těžko se to popisuje, to se prostě musí vidět...


Za pár Euro jsme si koupili vstupenky do jakéhosi zámku s obrovským parkem a nádhernými zahradami. Zpočátku se nám to moc nezdálo, ale Portugalec Joao říkal, že to musíme opravdu vidět.


A skutečně, když jsme se dostali dovnitř, bylo to jako v jiném světě. Věžičky, jezírka, jeskyně jak z Pirátů z Karibiku a další absolutně neuvěřitelné momenty.


Po důkladném prochození celé vesničky jsme opustili Sintru a vydali se zběsilou jízdou autem na pláž. Zběsilou zaprvé proto, že nás jelo 7 v třídvéřovém autě pro 4 lidi (2 holky v kufru přikrytý jakousi dekou) a zadruhé protože všichni Portugalci řídí jak blázni. Když jsme v koloně projížděli kolem policejní hlídky, všichni se jenom modlili, aby si ostražitý policista nevšimnul našeho lehce nelegálního nákladu - nakonec to ale dobře dopadlo a my přijeli na další famózní pláž schovanou mezi dvěma útesy. Čerstvý meloun jako dezert v autě taky docela bodnul...


Po návratu domů a delikátní večeři (již zmiňované ústřice) jsme se vydali ještě do centra města trochu popít a zapařit. Čtvrť Barro Alto je plná nejrůznějších klubů, barů a hospod a tak si stačí pouze vybrat lokál a v něm strávit příjemný večer. Pokud se vám podnik nelíbí, stačí se přesunout do toho vedlejšího. Jinak Portugalsko není ani nikterak extrémně drahé, ceny jsou zhruba na naší úrovni.


Poslední den v Lisabonu jsem se vypravil již naposledy do centra města a na vlakové nádraží, odkud jsem pokračoval do Porta. Cestou jsem se ale stavil ještě v jedné z místních restaurací na kafe a lehkou snídani. Personál sice neuměl ani slovo anglicky, ale nakonec jsme to nějak dohodli. Stravování bylo vůbec vtipné, většinou jsme někam přišli, objednali si jakési denní menu (většinou za 5€) aniž bysme věděli, co nám přinesou, a pak se občas nestačili divit. Tyhle lokální restaurace, kde se stravují místní jsou ale parádní, jídlo chutná a ceny jsou velice přijatelné.


Jeden ze známých symbolů Lisabonu, za ním je obrovské nákupní centrum Vasco Da Gama. Co se jazyka týče, mám nějaké základy španělštiny, která není od psané portugalštiny až tak odlišná, takže jsem občas něco rozuměl. Pokud ale přišlo na mluvenou řeč, byl jsem díky specifickéhmu šišlání Portugalců zcela bez šance a musel se spolehnout na angličtinu.


Snad několikakilometrová lanovka a ještě o mnoho delší most.


Poslední fotka je z vlakového nádraží, kde byly volně k dispozici terminály s internetem zcela zadarmo. České dráhy se mají ještě hodně co učit...

Celkově byla návštěva Lisabonu opravdu výtečnou dovolenou, zvlášť s ohledem na to, že jsem se rozhodl prakticky den před odletem a o městě téměř nic nevěděl. Díky známosti místního Portugalce jsme si ale všichni těch několik dní opravdu užili, podívali se na místa kam se normální turista nemá šanci dostat a díky vydařenému počasí jsem se stačil i slušně opálit. V dalším díle přinesu report a fotky z druhé části cesty, z Porta.

Komentáře

Mirek - 12.08.09 - 22:57
pekne, zavidim :)

Tereza - 14.08.09 - 00:31
Gratuluji k bakaláři a upřímně závidím dovolenou :-) Portugalsko vypadá opravdu hezky a Tvé vyprávění mne nalákalo k tomu, abych se tam brzy také vypravila. Kámoška tam teď jede na semestr, tak snad bude čas tam vyrazitPřidat komentář

bezpečnostní kód: opak dne =

jméno

komentář

zalamování řádků

 

:: Zpět
eXTReMe Tracker