CZHANNES.COM: Úspěšný Blog | Hannes web | Creta web | Game blog | Slevové kódy
online čtenářů: 17
celkem článků: 2282
celkem komentářů: 11854
[?] nových článků: 0
 Weblog o počítačových hrách, internetu, software, hardware a dalších zajímavostech [by Hannes] admin
23.03.2009 | 20:32 | kategorie: Osobní | Hannes | trvalý odkaz

Co mi vadí na novém layoutu Facebooku

Už dlouho jsem zde na blogu nic nenadával a nedávna změna designu Facebooku je velice dobrou příležitostí to napravit. Psát tu o Facebooku je nyní již zcela zbytečné, během přelomu roku tahle služba zaznamenala obrovský boom a komu je dneska mezi 16 a 25 a není na Facebooku, jako by ani nebyl. Poklidné vody této sociální sítě rozvířilo představení nového layoutu stránek, které bylo postupně zaváděno minulý týden.

S mírným nadhledem jsem sledoval všechny ty rozvášněné komentáře uživatelů, kteří si v naprosté většině případů stěžovali na nový design. Našlo se sice i pár nadšenců opěvujících nové rozhraní, ale ti byli v naprosté menšině. Po týdnů využívání nového designu mohu za sebe svědomitě prohlásit, že se přikláním do první skupiny a nový design mi opravdu nesedl. Hlavní důvody jsou:

1. Hrůzná homepage. To je asi hlavní problém celé změny, totálně překopaný layout domovské stránky je prudce nepoužitelný. Místo poměrně přehledného feedu o vašich kamarádech jsme teď svědky změti nejrůznější prvků, které dělají používání Facebooku pouze obtížnější a nepřehlednější. Vrcholem všeho je pravý sloupec, který si vesele míchá všechny skupiny, události, obrázky a videa dohromady jak se mu zachce a vy nemáte možnost to nijak ovlivnit.


2. Posun k Twitter rozhraní. Když se Zuckenberg rozhodl koupit Twitter a nakonec mu to jaksi nevyšlo, řekl si pravděpodobně, že alespoň inkorporuje tuhle službu do svého projektu. Z Facebooku se tak stal prakticky druhý Twitter, který vás nutí neustále psát co děláte. Někteří hyperaktivní uživatelé jsou nyní schopni za jeden změnit třeba i desetkrát svůj status a vy to všechno musíte číst. S tím souvisí další věc, a sice že již není možné omezit novinky o některých vašich přátelích. Jedinou možností je nyní totálné "umlčení" takového aktivního kamaráda, což ale není úplně optimální.


3. Kvízy. KVÍZY!!! Kdo to kurva má pořád číst! S příchodem nového designu se homepage většiny uživatelů zaplavila informacemi o tom, kdo si zrovna udělal jaký stupidní kvíz. Jste dobří v posteli? Jaká bude vaše budoucnost? Komu se podobáte? a desítky dalších stupidních kvízů, které mě absolutně nezajímají. S tímhle se nedá standardně vůbec nic udělat, nikde si to nemůžete vypnout a navíc se každý den objevují nové a ještě debilnější kvízy (jelikož je může vytvořit úplně každý).


4. Fotky a Tagged friends. Další z fatálních problémů nové homepage je práce s fotkami. Nejenže je vám schopná vypsat třeba dvacet fotek z jednoho alba kamarádů pod sebe, ale hlavně, nezobrazuje kdo koho označil na fotkách. Tahle funkce sice zůstala, ale je nyní důkladně schována pod aplikací Photos, kde je navíc naprosto nepoužitelná. Facebook tak nyní zobrazuje pouze ta alba, která přímo vytvoří někdo z vašich kamarádů - a těch je poměrně málo, ne každý fotí a uploaduje fotky. Stejně tak zmizely informace o tom, kdo s kým chodí nebo naopak nechodí, což byl dobrý zdroj zákulisních drbů a vyzvídání. Důsledkem je tak mnohem menší aktivita uživatelů, kteří nyní již příliš nevědí, kde jste byli, co jste dělali a kdo vás při tom vyfotil.


5. Superkrátký kalendář. Kalendář na Facebook byla jedna z poměrně dost užitečných funkcí, které alespoň mě pomáhala slušně organizovat čas. Jelikož mě často někdo někam zval, viděl jsem zhruba na týden dopředu co mě čeká a kdo bude mít narozeniny. Mohl jsem se tedy podle toho nějak zařídit. Nyní vidíte na homepage standardně pouze akce konající se dnes - což je opravdu hloupé.


6. Zrušení chronologie v profilech. Informace se nyní řadí tak nějak náhodně a všechno je navíc shrnuto pod "Recent activity", přesný čas tedy vůbec nevidíte. Stejně tak události se nyní vypisují jednotlivě namísto shlukování do skupin, takže třeba vám třeba deset řádků zabere jenom to že si přidáte deset přátel (dříve bylo všechno v jedné větě). Prostě bordel.


To jsou asi tak hlavní problémy, s kterými se potýkám každý den, určitě by se toho našlo ještě mnohem více. Zakladatelé Facebooku se navíc nechali slyšet, že nějaké výrazné změny nebo snad návrat k původnímu layoutu rozhodně neplánují a tak nám nezbývá než si začít zvykat. A nebo naopak odvykat...

UPDATE: neuvěřitelné, autoři Facebooku si zřejmě uvědomili, že nespokojených uživatelů je opravdu hodně a jejich kritiku začínají postupně zapracovávat do aplikace. Již nyní si tak můžete užívat aktualizací hlavního News feedu v reálném čase, v následujících dnech a týdnech by měly přibýt filtry na jednotlivé aplikace (konec kvízů a dalšího balastu?) a vrátit by se měly i fotky otagovaných přátel (bod #4). Možná se tak přeci jenom blýská na světlejší zítřky...

Komentáře

B - 24.03.09 - 09:28
Noo kedze ako pises tak za chvilu to bude iba o tom ze vsetci budu citat 3 aktivnych friends ich status a nic dalsie sa tam nebude dat robit tak zacne klesat aktivita a nasledne aj navstevnost .. taaakze je mozne ze si facebook vykopal hrob :(

Matěj - 24.03.09 - 12:01
Pod to bych se hned podepsal. Je to veliká škoda. Facebook se asi snaží zbavit pověsti ráje stalkerů, ale místo, aby to udělal autorizační cestou či jinak méně zatěžujícím způsobem, začal se o to pokoušet naprostým znepřehledněním a omezením těch nejzajímavějších funkcí, které přinášel.
Hlavně to, že chybí přepínání mezi typy feeds a nastavování priorit, je cesta do pekel. A i ty vztahy bylo vtipné sledovat. :)

toldi - 24.03.09 - 17:50
zobrazovani kvizu se da omezit scriptem... pak z homepage zmizi uplne ;)

Hannes - 24.03.09 - 18:36
jo o tom skriptu vim ale je to ponekud nesikovny a neuveritelne komplikovany reseni ktery 99% uzivatelu nebude chtit podstoupit...

Scrand - 24.03.09 - 20:31
Jo ty kvízy jsou nejhorší :D Pravej sloupec je fakt ubohost, všechno u sebe, bez dalších doprovodnejch informacích a tak nějak seřazený jak se to zrovna hodí! Někdy mi i příjde, že některý statusy se zobrazujou jen někdy a nebo se v domácí stránce zobrazí až za delší čas!

mikrom - 24.03.09 - 23:38
Hannes: ale bude, ty kvizy sou fakt priserny.. je to jen jeden skript do greasemonkey navic :)
diky za nej!

jimmy - 24.03.09 - 23:58
jn souhlas :) před novým designem bylo vše ok, ale teď?! taky už mě unavují kvízy. nezrušil bych je úplně, ale možnost filtrování podle uživatelů bych bral všemi deseti. koho zajímá že tvůj kamarád je Tequila :D ale když se dozvíš že tvá kamarádka je dračice tak se to hodí :D aloha

rotten77 - 22.04.09 - 13:57Přidat komentář

bezpečnostní kód: opak dne =

jméno

komentář

zalamování řádků

 

:: Zpět
eXTReMe Tracker