CZHANNES.COM: Úspěšný Blog | Hannes web | Creta web | Game blog | Slevové kódy
online čtenářů: 20
celkem článků: 2282
celkem komentářů: 11854
[?] nových článků: 0
 Weblog o počítačových hrách, internetu, software, hardware a dalších zajímavostech [by Hannes] admin
22.01.2009 | 00:59 | kategorie: Osobní | Hannes | trvalý odkaz

Cesta do Stockholmu - prvni dojmy

Ta tradice už je téměř legendární - prakticky každou zimu se po úspěšném nebo neúspěšném provedení všech zkoušek vydám do zahraničí na delší i kratší cestu. Kombinace je to skvělá - člověk si vyčistí hlavu, pozná nové město či zemi a ještě něco zažije. Letos to bylo velice snadné rozhodování - na email mi přišla nabídka Ryan Airu, který nabízel bezkonkurenční letenky do Stockholmu a nějakolika dalších destinací za opravdu výhodné ceny. Tím opravdu výhodné ceny myslím zpáteční letenky v řádu stokorun - a to už se opravdu vyplatí. Bohužel mi jaksi nevyšel doprovod a tak jsem musel vyrazit sám - než jsem našel náhradu, promo akce skončila a letenky už zase stály několik tisíc.


Přestože jsem procestoval už prakticky celou Evropu, právě Skandinávie mi jaksi pořád scházela na kontě - Švédsko tak bylo ideální volbou. Hlavní město Stockholm pak přišlo tak nějak automaticky, přestože ve Švédsku je pěkných míst mnohem víc. Bohužel jsem ale neměl až tolik času, a tak 3 dny v hlavním městě vypadaly jako optimální volba.

Jak jsem již zmínil, letěl jsem se společností Ryan Air. Tohle je vůbec kapitola sama pro sebe - údajně nejlevnější nízkonákladová společnost v Evropě, zároveň dopravce s nejmenším množstvím spožděných letů. Není tomu tak dávno, co RyanAir začal létat také z Prahy, momentálně má v nabídce pouze 4 destinace. Stejně jako většina letišť této společnosti, i tady byl malý háček. Let do Stockholmu totiž nekončil ve Stockholmu, jak by neznalý cestující pravděpodobně očekával, ale na letišti Skavsta, které se nachází přibližně 100 km od "Benátek severu".


Popravdě jsem z toho měl trochu strach - byl to můj první let s RyanAirem a slyšel jsem už různé historky. Nedávný rozhovor šéfa společnosti s reportérem MF Dnes, kdy ho nechal zaplatit za taxík a ještě si neodpustil pár drsných poznámek jenom naznačil, jak společnost ke svým zaměstnancům přistupuje. Pracovní prostředí v Ryan Airu je údajně opravdu drsné, plné nejrůznějších zákazů a omezení a podivných poplatků.


Let samotný byl ale až překvapivě v pohodě. Zarazil mě sice fakt, že jsem se odbavil sám přes internet a odlet se konal z nejzapadlejší gate druhého terminálu ruzyňského letiště, ale za ty peníze člověk nemůže chtít moc. Dokonce nás do letadla ani nepustili tradičním "chobotem" ale hezky postaru autobusem a po schůdkách do letadla. V Turecku mě to příliš nepřekvapilo, na Ruzyni ale již poněkud jo. Letadlo samotné ale bylo zánovní a posádka taky poměrně pohledná/příjemná, takže jsem si nestěžoval.

Cesta poloprázdným letadlem probíhala v pohodě. Bavil jsem se při pohledu na mladého francouzského stewarda, který se prakticky celý let snažil docela intenzivně balit pohlednou a osamělou českou turistku, a ani se nesnažil to před zbytkem cestujících moc skrývat. RyanAir samozřejmě šetří na všem, takže nějaké občerstvení během letu opravdu čekat nemůžete a interiér letadla je obvěšen nejrůznějšími reklamami jako nějaký vagón metra. Sednout si taky můžete kam chcete, pokavaď tam je tedy místo. :-) Na výsledném efektu to ale stejně nic nemění, leteckou dopravu beru stejně pouze jako cestu jak se dostat z bodu A do bodu B.


Po přibližně devedesátiminutovém letu jsme bez problémů přistáli na letišti Skavsta a po zaznění poslední znělky vychvalující služby této společnosti už jsme mohli opět po schůdkách vyběhnout na letištní runway. Mimochodem, letiště Skavsta si představte asi jako vybetonovaný plácek uprostřed Šumavy, obklopený hustými lesty, naprosto odříznutý od veškeré civilizace. O nějakých terminálech ani nemůže být řeč, celé vybavení letiště zahrnuje pár stánků s občerstvením a několik odbavovacích přepážek.

Z domova jsem měl naplánovanou prakticky celou cestu a tak jsem přímo z letadla vyrazil na autobus do centra Stockholmu. Ten jezdí pohodlně každých 20 minut a cesta trvá přibližně 90 minut. Trošku zarážející je fakt, že právě tato cesta z letiště do centra města mě stála více než celý let z Prahy do Stockholmu, ale s tím už se nedá nic dělat. Lehce unaven jsem se tedy rozvalil na pohodlné dvousedačce a poměrně rychle usnul. Byly asi 4 hodiny a venku už totální tma. Zhruba po hodině jsem se probudil a pomalu začal rozpoznávat blížící se centrum Stockholmu...

Komentáře

codeas - 22.01.09 - 17:58
Pěkné, trochu se volně inspiruji a napíšu snad něco podobného až se vrátim z Bruselu. Nejvíce se těšim na prohlídku evropskému parlamentu, snad stihnu i Entropu.

a - 24.01.09 - 21:32
ani bych nerekla, ze to tim busem tak dlouho trva...uz 3 dny rozpoznavas centrum Stockholmu...

Hannes - 25.01.09 - 13:01
uz jsem doma ale nejak nebyl jeste cas to vsechno sepsat a publikovat :)

Dave - 11.08.09 - 05:22
Zdar Hannesi, kolik stojí cesta tím busem do Stockholmu a zpět?

Hannes - 11.08.09 - 18:02
necelych 300 kc jednim smerem (100 SEK)

Dave - 13.08.09 - 04:25
Jo dík už jsem to našel na netu.takže to tak hrozný není...letím v pátekPřidat komentář

bezpečnostní kód: opak dne =

jméno

komentář

zalamování řádků

 

:: Zpět
eXTReMe Tracker