Rád se rozhoduji na poslední chvíli. Má to něco do sebe - nemusíte dlouho přemýšlet a analyzovat všechny klady a zápory, ale prostě do něčeho jdete okamžitě a bez většího dumání. Přesně takhle jsem navštívil několik měst v Evropě a přesně takhle jsem si před pár dny koupil nový počítač. Můj již poněkud archivní stroj totiž začal v poslední době vykazovat nepříjemné vlastnosti ve stylu několikavteřinových lagů, kdy na nic nereagoval, nebo prostě jenom nestíhal. O hraní nějakých nových her nemohla být ani řeč, Radeon 9600 už je přeci jenom poněkud starší karta.
A tak jsem se jednoho rána probudil, po několikátém zatuhnutí Firefoxu se prostě naštval a rozhodl se, že toho bylo dost. Hodina vybírání komponent ve dvou internetových obchodech, dvě hodiny čekání ve frontách obou obchodů, 60 minut potřebných na smontování všeho dohromady a už mi tu běží nové PC. Nejdéle paradoxně zabralo ono čekání na výdej zboží, jelikož v tomto předvánočním čase většina obchodů s elektronikou obecně absolutně nestíhá.

Jelikož už se k hraní her téměř nedostanu, vybíral jsem čistě kancelářskou sestavu s možností dokoupení pořádné grafické karty někdy později. Na základní práci mi v pohodě stačí grafika integrovaná na základní desce. Jediným nedostatkem celé sestavy je fakt, že mi chybí TV výstup - na něj jsem jaksi zapomněl a nějaký ten film si na velké televizi tedy do pořízení skutečné grafické karty asi nepustím, ale to není nějaký velký problém.
Rozpis komponent:
- CPU AMD Dual-Core Athlon A64 X2 5600+
- Základní deska GIGABYTE M68SM-S2L
- DVD mechanika LG GH22NS30 SATA
- HDD Seagate Barracuda 7200.11 / 500GB
- 4096MB DDR2 800MHz CL4 A-DATA
- Zdroj XILENCE 420W
- Case CoolerMaster Elite 331
Sympatická na celé sestavě je její cena, která se pohybovala kolem velice příjemných 7 tisíc Kč. Skříň CoolerMaster Elite je stylově laděná do černé barvy a díky všemožným uchytávacím modulům prakticky nepotřebujete šroubovák, většina zařízení lze zapojit hezky ručně. Trošku jsem si připlatil za zdroj s 12cm větrákem, není úplně nejlepší kupovat nejlevnější 350W noname zdroje, která téměř určitě za pár měsíců nebo let odejdou.
Následovala bezproblémová instalace Windows XP (Vista - pain in the ass), ovladačů z CD (mimochodem Gigabyte má ovladače opravdu vychytané, všechno se nainstaluje hezky najednou jedním kliknutím) a po přetažení dat ze starých disků jsem bez jakýchkoliv problémů mohl hned pracovat na novém stroji. Poněkud mě zklamal půlterový disk Seagate - této značce jsem byl vždycky věrný, ale současný model je na můj vkus poněkud hlučný. Jinak jsem kladl důraz hlavně na nízkou hlučnost, není nic otravnějšího než řvoucí počítač, který musí běžet prakticky celý den. Z toho důvodu si pravděpodobně vyberu i nějakou grafickou kartu s pasivním chlazením, třeba pod ten skutečný vánoční stromeček...