CZHANNES.COM: Úspěšný Blog | Hannes web | Creta web | Game blog
online čtenářů: 4
celkem článků: 2282
celkem komentářů: 11853
[?] nových článků: 0
 Weblog o počítačových hrách, internetu, software, hardware a dalších zajímavostech [by Hannes] admin
16.11.2008 | 14:14 | kategorie: Osobní | Hannes | trvalý odkaz

Problémové sčítání cestujících v pražském metru

Když jsem tuhle středu jel večer do hospody posedět s pár přáteli, snažili se mi u vchodu do metra vecpat dva studenti jakýsi leták. Obrněn značnou nenávistí vůči podobným akcím jsem bez pohnutí svalu prošel kolem a onen papírek si ani nevzal. Když jsem v metru viděl naprostou většinu pasažérů s tímto letáčkem v ruce, bylo mi to trochu podezřelé a konečně u východu z placeného přepravního prostoru se všechno objasnilo: ležela tam obrovská krabice s nápisem "Sčítání cestujících" a několik dalších studentů koordinovalo vhazování lístků do krabice.


Bohužel, díky absolutně nulové propagaci této akce se Dopravní podnik sám připravil o spoustu cestujících, kteří by jistě rádi pomohli se statistikou. Nejenom já jsem ale vůči rozdavačům zbytečných letáčků zcela imunní a tak jsem bez znalosti nějakých dalších souvislostí prostě tuhle nabídku odmítnul. Přitom by stačila jedna velká cedule u vchodu do metra, nebo nějaký plakát vylepený den předem.

Když už jsem napsal pár řádků o pražském systému MHD, přidám několik poznatků o městské dopravě z ciziny. Ve srovnání se zahraničím totiž vychází pražská metra, autobusy a a tramvaje prakticky nejlépe. Tak třeba ve Vancouveru v Kanadě mají jízdné zhruba 3x dražší, vešekré dopravní prostředky jsou totálně přecpané lidmi (kolikrát se ani nevejdete dovnitř) a autobusy si jezdí jak se jim zachce (občas nejedou vůbec). Amerika na tom není o moc lépe, po půlnoci už je prakticky nemožné se někam dostat. Na druhou stranu v přepravních prostředcích panuje mnohem přívětivější a přátelštější atmosféra (i když takové Miami...). Cenově je doprava také mnohem přijatelnější.

V Evropě mám zkušenosti například s Londýnem - nepříliš přívětivé prostředí londýnského metra a špinavé vagóny okrajových linek také nejsou nic moc. Kromě toho byla doprava ve Velké Británii opravdu drahá, což už se nyní díky silné koruně poněkud zlepšilo. Kdo byl v Pařiži, asi také ví své o tamější městské dopravě - ve vagónech metra se člověk necítí zrovna dvakrát bezpečně, ale alespoň to tak nějak funguje a jezdí podle jízdního řádu. Milán vychází dost podobně, i když je tam o něco čistěji.

Asi nejlepší dojem jsem měl z dopravy v Berlíně - rychlé, relativně čisté (i když množství ožralců a nejrůznějších nočních živlů je také poměrně vysoké) a cenově přijatelné. Drsným návratem do komunismu je MHD v Budapešti, kde stále jezdí původní opotřebované ruské vagóny metra a noční MHD až na pár autobusů prakticky nefunguje. Když už jsem na východě, přihodím ještě dojmy z Bratislavy: absence metra je celkem znát, přestože je zde suplují trolejbusy. Jízdné je relativně levné, avšak v noci se z nepochopitelného důvodu platí dvojnásobek. Suma sumárum, pražská hromadná doprava je na tom výborně a oproti zahraničí se jeví jako vysoce efektivní, i přes nedávné poměrně citelné zdražení jízdného.

Komentáře

Kaja - 16.11.08 - 16:44
V metru byly i cedule u vstupu.

Hannes - 16.11.08 - 18:23
hm tak v tech stanicich kde jsem se vyskytoval ja je asi jaksi zapomneli nainstalovat.

Mona - 16.11.08 - 18:53
Kdybys víc jezdil metrem, tak by jsi to věděl... ;) Minimálně od pondělí hlásili, že se ve středu koná sčítání cestujících, ať jim pomůžeš... Taky jsem viděla pár lidí, co si lístek nechtěli vzít a oni je dlouho přesvědčovali, že to není žádná reklama, ať si to přečtou, o co jde. Rozhodně bych nemluvila o nulové propagaci...

woody - 17.11.08 - 16:46
Online propagace byla mizerná, ale hlásili to v metru a psali v novinách :).

Hannes - 17.11.08 - 21:43
no jak tak koukam tak priste to chce asi vyndat sluchatka z usi a poslouchat co to tam zrovna huhlaj. kazdopadne za tema cedulema si stojim :D

Gorog - 18.11.08 - 13:06
A co teprve taková doprava v noci v Brně:-) nikde jinde nenajdete:) Každopádně tohle to nejlepší na Brnu, jistota že každou hodinu nebo před víkendovým dnem i každou půlhodinu se dostanu dom za 10min.
http://zpravy.idnes.cz/nocni-rozjezdy-brnensky-fenomen-dov-/brno.asp?c=A080924_1053509_brno_dmk

http://necyklopedie.wikia.com/wiki/Rozjezd_no%C4%8Dn%C3%ADch_linek_v_Brn%C4%9B

Konzumak - 19.11.08 - 08:39
Upozorňuji na chybu v poslední větě "citelné zražení jízdného". asi tam vypadlo písmenko. Jinak pěkné srovnání. Vůbec jsem netušil, že tomu tak je. Díky

juice - 19.11.08 - 10:01
Inteligentní lidé si cedulí všimli. Chce se to holt koukat očima a ne něčím jiným.Přidat komentář

bezpečnostní kód: opak dne =

jméno

komentář

zalamování řádků

 

:: Zpět
eXTReMe Tracker