CZHANNES.COM: Úspěšný Blog | Hannes web | Creta web | Game blog | Slevové kódy
online čtenářů: 7
celkem článků: 2282
celkem komentářů: 11854
[?] nových článků: 0
 Weblog o počítačových hrách, internetu, software, hardware a dalších zajímavostech [by Hannes] admin
03.10.2008 | 20:31 | kategorie: Hardware | Hannes | trvalý odkaz

Nový smartphone: Nokia E51

Už jsou tomu téměř tři roky, co jsem si za nekřesťanské peníze objednal tehdy špičkový mobil Motorola MPx220. Zatímco před třemi lety byl tento smartphone na pomyslném vrcholu tehdejší mobilní techniky, dneska se jedná již víceméně o zastaralý model, který byl mnohonásobně překonán novými modely Motoroly a hlavně konkurence. Za ty tři roky mi MPxka odvedla pořádný kus práce - díky operačnímu systému Windows Mobile nebylo problém telefon rozšířit o téměř cokoliv. Našlo se ale i pár dost podstatných vad (třeba když se vám mobil sám od sebe vypne, čímž se vypne i budík, v jehož důsledku málem zmeškáte letadlo). Jak už jsem se zmiňoval v předchozím příspěvku, ve středu jsem si připsal další rok navíc a to byl dobrý důvod pro menší upgrade.


Po dlouhé analýze a pročítání desítek recenzí jsem se rozhodl pro model od Nokie, a to konkrétně telefon Nokia E51. Tahle značka s největším podílem na trhu totiž chrlí jeden nový model za druhým a konkurence tak trochu nestíhá - Motorolu jsem vzdal již úplně, ti se jaksi zasekli u RAZRů a jejich klonů, asijské LG nebo Samsung mají sice výstřední design ale funkcemi jejich telefony zrovna neoplývají. Zbylo tak pár modelů od Sony Ericssonu a Nokie, z čehož jsem se nakonec rozhodl právě pro Nokii. Dlouho jsem zvažoval, jestli si trošku nepřiplatit za Nokii E82 nebo alespoň E78, ale tyto telefony se mi moc nelíbily vzhledově a byly poněkud těžkopádné.

Finální volba v podobě Nokie E51 je stylová, lehká a tenoučká fajnovka, která je nabitá funkcemi a prodává se za slušných cca 6 tisíc Kč (pokud nepočítám šedý dovoz). Oproti ostatním modelům SE a Nokie je tloušťka asi třetinová a telefon vypadá opravdu hezky. Asi největším plusem je přítomnost WiFi - zatímco před pár lety by něco takového znělo jako utopie, nyní se již jedná víceméně o standard ve vyšší třídě. Jelikož se jedná o manažerský telefon, užívám si výborně propracované funkce kalendáře, detailních kontaktů a mobilní kanceláře. Bezdrátové připojení funguje perfektně a vestavěný browser je vysoce použitelný (stejně jako Opera Mini).

Jediným nedostatkem, kvůli kterému jsem u tohoto modelu trochu váhal, je absence blesku u foťáku. Upřímně nechápu, jak můžou něco tak primitivního finští vývojáři opomenout, ale je to daň za jinak skvěle vybavený telefon. Fotky tedy nevypadají nic moc, ale pro zachycení několika momentek 2Mpx foťák stačí. Jinak nechybí FM rádio, aplikace Nokia Mapy s podporou GPS, slot na paměťové karty a samozřejmě Symbian S60, díky kterému si můžu do telefonu nahrát opět téměř cokoliv.

V souvislosti se zakoupením telefonu a zveřejněním tohoto článku jste si možná všimli několika fotek pod hlavičkou Game blogu. Toto je poměrně sofistikovaný skript, nad kterým jsem včera strávil pěkných pár hodin kódování. V zásadě jde o to, že díky jednoduchému appletu v telefonu mohu v přítomnosti internetu vyfotit fotku a jedním kliknutím ji spolu s komentářem okamžitě zveřejnit zde na Game blogu, i když jsem třeba na druhé straně světa a nemám s sebou žádný počítač. Můžete se tak těšit na občasné fotografické momentky z mého života. :-)

Komentáře

rev - 03.10.08 - 21:20
Hmm, s tím displayem si to wifi vážně užiješ... Neuvažoval jsi třeba o něčem od HTC? Mám už delší dobu Kaisera a je to skvělá náhrada za předchozí N73. Pokud bys oželel klávesnici, dostane se ti i té tenkosti.

Vojta aka etigo - 03.10.08 - 22:32
Něco od Nokie? Děkuji, nechci, mám HTC. Jsem několikaměsíčním uživatelem HTC Kaiser, a jsem nadmíru spokojený. A i můj příští telefon bude nejspíš od tohoto výrobce. :)

Mona - 04.10.08 - 11:04
Každej je na mobily jinak náročnej, takže jestli Ti vyhovuje tenhle, tak to je tvoje věc. :)
BTW nešel by upravit ten script, aby se mezi těma fotkama dalo lépe posunovat? :)

Hannes - 04.10.08 - 11:18
uz je to upraveny :)

jinak co se toho internetu tyce, samozrejme to neni pro nejaky hodinovy surfovani, ale jako nouzovka a k precteni zprav to bohate staci.

-KRiZKiN- - 05.10.08 - 19:19
-- Slušný telefon, pár měsíců zpět jsem o něm taky uvažoval (vlastně uvažuju pořád :))
BTW: Oprav si tu hrubku :DPřidat komentář

bezpečnostní kód: opak dne =

jméno

komentář

zalamování řádků

 

:: Zpět
eXTReMe Tracker