CZHANNES.COM: Úspěšný Blog | Hannes web | Creta web | Game blog
online čtenářů: 8
celkem článků: 2282
celkem komentářů: 11853
[?] nových článků: 0
 Weblog o počítačových hrách, internetu, software, hardware a dalších zajímavostech [by Hannes] admin
17.06.2008 | 19:24 | kategorie: Osobní | Hannes | trvalý odkaz

EURO 2008: ČR - Turecko na Staromáku

Nědělní zápas České republiky a Turecka nyní nemá cenu rozebírat, tragický obrat v zápasu utkání asi viděli všichni již několikrát. Já jsem si po letech opět vyrazul vychutnat tento match do centra Prahy, na Staroměstské náměstí, kde se konají již nějký ten den přímé přenosy zápasů z fotbalového EURA 2008. Na náměstí stojí dvě obrazovky, ta velká má slušných 7x5 metrů a výborný obraz, ta menší je na tom o trochu hůře. Naposledy jsem byl aktivně fandit před čtyřmi roky, když se hrál zápas mezi námi a Řeckem, kde jsme si taktéž vybrali obrovský pohár smůly.


Dojmy ze zápasu s Tureckem se ale nedají přiliš srovnávat: poměrně slušně zaplněné náměstí bylo obsazeno z naprosté většiny cizinci a turisty a českých fanoušků dorazilo pramálo. To samozřejmě bylo cítit i na atmosféře a skandování, které se prakticky nekonalo. Pasivní turisté spíše koukali, popíjeli pivo a pravděpodobně ani nevěděli, kteří fotbalisté jsou ti naši. Pouze osamělé skupinky českých fandů čas od času zkusili rozjet nějaký ten pokřik, jejich snaha ale vždy brzy skončila. Celý obraz fanouškovské bídy ještě dotvořily již tradičně na zemi se povalující bezdomovci popíjející krabicové víno a jejich smradlaví čoklové. O poločase na pódium vedle obrazovky vystoupal Martin Dejdar a nesměle vyhlásil vítěze jakési soutěži o sadu dárku od sponzorů, načež opět bleskurychle zmizel kdesi v zákulisí.

Na druhý poločas jsem se přesunul do samého "kotle", přímo před obrazovku, kde přeci jenom nějaký ten český vlastenec byl. Paradoxně největší podporu ale vytrvale vytvářela skupinka asi 10 Vietnamců navlečených do českých dresů, s naší vlajkou a všudypřítomnými nafukovacími trubkami od Hyundaie. Poněkud smutné. Na vině byl také neuvěřitelně hlasitý zvuk linoucí se z reproduktorů vedle obrazovky, který spolehlivě přehlušil jakékoliv pokusy o kolektivní fandění. Asi největším vzrušením tak byl pravděpodobně okamžik, kdy někdo po našem druhém gólu zapálil římskou svíci a ke konci přidal ještě další ukázku efektivní fotbalové pyrotechniky.

Po smutném obratu na konci utkání a odpískání konce zápasu se nekonalo absolutně nic - všichni se v tichosti začali rozcházet domů. Snad jenom skupinka tureckých fanoušků zběsile skákala a skandovala "türkyie", za což si vysloužili pár opovržlivých pohledů od českých fanoušků. Cestou domů jsem byl svědkem už pouze několika rvaček a pár dotazů zvídavých turistů, jak že jsme to dopadli, nic zvláštního. EURO pro nás tedy skončilo opravdu brzy a já můžu zase na další 4 roky uložit svůj dres s desítkou na zádech hluboko do šatníku...

Komentáře

Ondřej Havlín - 18.06.08 - 00:01
Já zápas strávil ve fanoškovské zóně ve Vídni, parádní atmosféra, hlasivky nepřestaly rezonovat, ovšem těžký pokus ve 30ti lidech, které jsme posbírali po celé zóně, jít proti stovkám, jeslti ne tisícům Turků... Zvlášť s tak smutným závěrem..

Hannes - 18.06.08 - 01:21
jj turecti fanousci to se tezko prekonava. celkem zavidim tu atmosferu, na tom staromaku letos opravdu bida...Přidat komentář

bezpečnostní kód: opak dne =

jméno

komentář

zalamování řádků

 

:: Zpět
eXTReMe Tracker