CZHANNES.COM: Úspěšný Blog | Hannes web | Creta web | Game blog | Slevové kódy
online čtenářů: 14
celkem článků: 2282
celkem komentářů: 11854
[?] nových článků: 0
 Weblog o počítačových hrách, internetu, software, hardware a dalších zajímavostech [by Hannes] admin
13.06.2008 | 14:31 | kategorie: Osobní | Hannes | trvalý odkaz

Další semestr na VŠE úspěšně za mnou

Svojí pouť za vysokoškolským titulem jsem zde na Game blogu již několikrát dokumentoval více či méně pozitivními příspěvky (i manuály) a tak nyní po skončení čtvrtého semestru opět přidám několik dojmů a seznam předmětů, které mě posledních pár měsíců zaměstnávaly, nebo spíše měly zaměstnávat. Tento semestr byl pravděpodobně nejtěžší během mého dvouletého působení na VŠE, přestože to tak ze začátku příliš nevypadalo. Kombinace několika náročných předmětů, které byly staženy ze dvou semestrů do jednoho a objem vyučované látky byl víceméně zachován vedla k nepříliš lichotivému hodnocení. Na stranu druhou, zatím jsem neztratil jediný kredit a všechny zkoušky udělal napoprvé, což se také o většině studentů říct nedá.

Zkouškové období by mi skončilo již zhruba před dvěma týdny, jelikož mě ale čekalo 7 zkoušek, musel jsem si to trochu natáhnout. Do školy jsem chodil v posledním měsíci prakticky obden, takže moc času na nic jiného nezbývalo. Přesto jsem trošku zariskoval, odložil poslední zkoušku do náhradního zkouškového a vyrazil na povedený výlet do Berlína. I ona poslední zkouška byla toto pondělí úspěšně zdolána a tak mě čekají už jenom téměř 4 úžasné měsíce volna a prázdnin. Na níže uvedeném obrázku je seznam a výsledky předmětů, které jsem absolvoval tento semestr, o každém z nich jsem se ještě trochu rozepsal.Účetnictví

Dost náročný a dost nudný předmět, který vám poskytne v rekordně krátkém čase docela podrobný náhled do problematiky účtování. Na cvičeních se pracuje v týmech po 4 lidech a prakticky na každou hodinu máte nějaký úkol, případovou studii nebo test. Na mnohé z nich je potřeba příprava v řádu několika hodin. Jelikož jsme byly v týmu všichni z gymplů s nulovou zkušeností s účtem, občas jsme trošku bloudili. Díky skvělému učiteli na cvičení ale všechno probíhalo v uvolněné a kolegiální atmosféře. Závěrečný test pak byl lehce brutální kombinací příkladu zahrnujícím prakticky úplně všechny speciální účetní operace a postupy a 25 teoretických otázek k tomu. Účetnictví mě opravdu nezaujalo a jsem poměrně rád, že už se s touhle mechanickou činností nebudu muset příliš setkávat.

Angličtina pro ekonomy 4

S vidinou konečně té pravé angličtiny jsem si poprvé během studia zapsal rodilého mluvčího - Ira, který ale brzo odhalil že umí téměř plynně česky. Angličtina byla jedno velké zklamání, hodiny probíhaly víceméně formou monologu a interakce se studenty byla téměř nulová. Ono se to také špatně provádí, když je vás ve tříde 25. Za celý půlrok jsem se naučil zhruba tak 5 nových slovíček, což mi přijde poněkud smutné. Závěrečný test a ústní zkoušku jsem pojal stylem hop nebo trop - prostě jsem se na to ani nepodíval. V testu jsem nevěděl akorát pár ekonomických slovíček, u ústní zkoušky už jsem ale prodal svoje znalosti a výslednou známku vidíte o pár řádků výše...

Kvantitativní management

Informatický předmět s tajemným názvem. V zásadě se jedná o různé programovací algoritmy a postupy, optimalizaci výrobních plánů, teorie zásob, grafů a podobných věcí. Některá látka mi přišla docela zajímavá a užitečná, většina je ale až příliš teoretická a v praxi si to nedovedu moc představit. Cvičení probíhala převážně formou zápisu kódu do aplikace Lingo a následné optimalizace výsledků. Díky mojí přítomnosti na prakticky všech přednáškách a cvičeních jsem nakonec proplul i ústní zkouškou, přestože jsem si vytáhl jednu jedinou otázku, kterou jsem zaboha nechtěl (Stochastická poptávka). Hodně lidí ale tenhle předmět podcenilo a tak třetina lidí byla od zkoušky nemilosrdně vyhozena.

Databáze

Původní představa, že databáze sfouknu bez větší námahy se ukázala být značně lichá. Celý předmět se soustředí na práci se systémem Oracle, který je od mého "domovského" MySQL přeci jenom trochu odlišný. Náš vyučující byl pravděpodobně jeden z největších odborníků na Oracle v této republice, což ovšem bylo občas trochu na obtíž. Průběžné testy ze SQL syntaxe a datového modelování v PowerDesigneru pro mě nebyly větším problémem, ke zkoušce jsem odcházel víceméně s plným počtem bodů. Tam mě ale onen profesor hezky podusil a nakonec jsem si tedy odnesl lehce zklamán dvojku. Praxe je jedna věc, ale teoretické věci jako referenční integrity, triggery nebo CDM modelování je věc jiná...

Bezpečnost informací v internetu


Na jednu stranu velice zajímavý předmět, na stranu druhou neuvěřitelná nuda. Bezpečnost na internetu mě bavila dokavaď jsme se nedostali ke kryptologii - tady jsem absolutně ztratil zájem a motivaci. Všechny ty bezpečnostní šifry a algoritmy mi přišly strašně nezajímavé a hlavně příliš komplikované a zbytečné na pochopení. Pokud bych ale tuto část předmětu přeskočil, jedná se o celkem zajímavou látku (rootkity, unix, kernel, typy ddos, teorie zálohování atd), která se dá i v praxi relativně dobře využít. Výsledný test pak byl poněkud fraškou, když téměř každý lehce okatě opisoval z taháku - i já jsem se částečně  snížil k této nekalé praktice, protože šrotit se nazpaměť šifry RSA nebo Diffie-Helman se mi opravdu nechtělo.


Tvorba webových stránek a aplikací

Pro mě totální dávačka, kde jsem se byl podívat na zhruba 2 cvičení z 26 možných. Na prvním cvičení jsme se měli představit a říct, jaké máme zkušenosti s tvorbou webů. Když jsem řekl, že se tím víceméně živím a weby tvořím od 14 let, přítomný doktorand lehce znejistěl. Naštěstí pro něj jsem se tam již pak příliš nevyskytoval takže jsem ho ani nezatěžoval nějakými dotazy nebo oponenturou k jeho názorům. Přednášky měl pod palcem uznávaný guru Jirka Kosek, který se opravdu vyzná a látku prý umí dobře vysvětlit. Během semestru bylo potřeba odevzdat dva weby, jeden v HTML (100 bodů ze 100) a druhý v PHP/SQL (opět plná palba), dohromady mi to zabralo zhruba 4 hodiny. Prakticky jsem jenom vyhrabal nějaké starší projekty a trošku oprášil jejich kód. Na závěrečný test jsem šel opět prakticky bez přípravy, k otázce "co by nemělo chybět na každém webu" napsal "počítadlo návštěv", přidal smajlíka a šel domů. :-)

Statistika

Alfa a omega studia na VŠE, předmět před kterým se všichni pokorně klaní a přednášky, na kterých je téměř vždycky plno. Statistika je hodně zajímavá věc, bohužel zde opět dochází k šílenému nedostatku času a přečtení/pochopení přibližně 1200 stránek z doporučených knih je dost nereálné. Na cvičeních se absolutně nestíhá probrat všechno potřebné a tak je třeba řešit přípravu na závěrečný test samostudiem. Spousta lidí opakuje statistiky i na třikrát a dostat jedničku je opravdu obtížné. Já už jsem se o tomto předmětu letmo zmiňoval, mám to úspěšně za sebou, ale bylo to doslova o chlup.

Komentáře

codeas - 13.06.08 - 19:39
Zrovna se učim na zkoušku z Bezpečnosti, u nás si na kryptografii zakládají (RSA, hash.funkce)

Hannes - 13.06.08 - 19:53
no to u nas asi taky, proto jsem asi dostal tu dvojku namisto jednicky i kdyz jsem prave tuhle cast rekneme "okopiroval" z tahaku. zbytek "normalnich" otazek jsem vymejslel z hlavy a byl jsem si u nich docela jistej...

mimochodem ted jsem si vsimnul jak mam ty znamky krasne symetricky :D

x4 - 13.06.08 - 22:49
ty voe co to studujes za sra*ku, vod vseho neco a dohromady h... jako sry ale tipoval jsem te na trochu vic IT zamerenou skolu

Mona - 13.06.08 - 23:09
A já si zase všimla, jak sis tam některé známky dopsal sám... Kdo ví, jestli jsi je opravdu získal :o)
TO x4 - od všeho něco, ale aspoň je pak větší přehled a větší uplatnění kdekoliv... I když některé předměty jsou opravdu k ... :)

-KRiZKiN- - 13.06.08 - 23:54
-- Že si zrovna TY dáš tvorbu webu, bych fakt nečekal :D Aspoň to bylo bez námahy...
BTW: v databázích žádný CPM model není ;)

rev - 14.06.08 - 00:52
Nějaké ty známky jsou vážně jiným fontem, co to má být?:D Pokud chceš nějak balamutit, nevidím důvod dávat sem takto amatérsky upravený screen... Nemusíš ani psát konkrétní známky, ne?:D. Ta skladba předmětů je taky zvláštní, ale to je tvoje volba a sám určitě víš, kam chceš jít potom na magistra atd.

Hannes - 14.06.08 - 14:15
omg jestli si vazne nekdo mysli ze jsem si zmenil znamky abych vypadal vic cool nebo co tak me to fakt pobavilo. jsou tam dopsany 2 znamky kvuli tomu ze ucitele na to kaslou a musel bych pravdepodobne cekat tak do zari nez se to tam objevi vsechno...

CPM ma byt samozrejme CDM, preklep, uz je to opraveno.

jinak @x4, co se skladby predmetu tyce, jsou to vsechno vicemene povinny predmety, kteryma si musi projit kazdej student IT na VSE takze jsi prave asi urazil par tisic lidi :) na druhou stranu souhlasim s tim ze informaticky zamerenejch predmetu ktery by byly nejak zajimavy je na ekonomce zalostne malo.

freex - 15.06.08 - 00:55
Holt Palovsky neni zrovna bavic :o)

freex - 15.06.08 - 00:56
Ale kdyz nam to hodinu suploval Pinkas, to bylo jiny kafe :P

Badaboom - 15.06.08 - 21:38
Pinkas... Jednou se nám svěřil, že mu přikaz lcd (local change directory) připomíná lsd. Pak se člověk diví, že se furt směje jak sjetej :)

mo - 16.06.08 - 11:24
Vsiml jsem si, ze fonty jsou jine jen u znamek, kde je kliknuta ta adresa napravo. V Opere se mi obcas stane, ze na nejaky odkaz kliknu a zbytek stranky se cca o 1-2px preformatuje, mj. se roztahnout fonty a obrazky :)

Radek - 16.06.08 - 18:32
Hlavne si uvědomte, že to co Hannes studuje je ekonomka zameřená na informatiku a ne fel zameřenej na ekonomiku. Takže skladba je taková, že programovat Vas nenaučí, zase pochopíte něco jinýho - dle meho nazoru pro zivot mnohem dulezitejsiho...Přidat komentář

bezpečnostní kód: opak dne =

jméno

komentář

zalamování řádků

 

:: Zpět
eXTReMe Tracker