CZHANNES.COM: Úspěšný Blog | Hannes web | Creta web | Game blog | Slevové kódy
online čtenářů: 14
celkem článků: 2282
celkem komentářů: 11854
[?] nových článků: 0
 Weblog o počítačových hrách, internetu, software, hardware a dalších zajímavostech [by Hannes] admin
03.06.2008 | 21:21 | kategorie: Osobní | Hannes | trvalý odkaz

Berlin Trip - prodloužený víkend v německé metropoli

Zkouškové období většiny studentů pravděpodobně není příliš příjemným časem. I já jsem strávil pěkných pár dnů učením, ale zároveň si to všechno zkouším maximálně užívat. A tak jsem si lehce riskantně posunul poslední zkoušku do náhradního zkouškového a s partou kamárádů vyrazil na 4 dny do Berlína.

kostel na Alexanderplatz


Berlín je pro Pražany pravděpodobně nejrychleji dostupná evropská metropole - autem jsme tam dorazili za nějakých 5 hodin i s přestávkami na benzínkách a odpočívadlech, pokud máte rychlé auto, můžete to na německých dálnicích rozpálit ještě rychleji a výsledný čas stlačit na nějaké 4 hodiny. Nezbytnou výbavou byla GPS navigace, takže jsme celou cestu urazili bez nejmenšího bloudění (což se nedá říct o mojí poslední návštěvě Berlína s mapou v ruce).

Fernseherturm aneb Berlínská věžprodejci vojenských uniform, čepic a plynových masek číhají na každém rohu


Cílem naší cesty byla vysokoškolská kolej známé Humboldt Universität, kde studuje v programu Erasmus jeden kamarád, kterého jsme vlastně jeli navštívit. Nutno říct, že v pěti lidech v jednom pokoji to občas vypadalo jako na ukrajinské stavební buňce, na koleji jsme ale stejně jenom spali, takže to nebylo tak hrozné. Mimochodem, porovnání s českými kolejemi je dost šokující: zcela nový nábytek, pokoj zhruba 3x větší než ty české, 2 umyvadla, vana a sprcha v koupelně a kompletně vybavená kuchyně s mrazákem a dvěma ledničkami.

archeologické muzeumBerlin Opera


Během prodlouženého víkendu jsme stačili obejít všechny důležité památky hlavního města Německa, navštívit 2 povedené party, posedět na umělé pláži, užít si výborné barbecue nebo třeba vychutnat úžasné míchané koktejly v jednom z nespočtu barů. Prostě dovolená jak se patří. Do toho všeho se nám udělalo možná až moc dobré počasí: prakticky celý pobyt bylo kolem 32°C a azurové nebe bez jediného mráčku. Čtyři litry vody na člověka za den je takový reálný odhad naší konzumace tekutin, pokud tedy nezahrnuju alkohol.

Potsdamer Platzzbytky berlínské zdi


Jelikož jsme nebydleli úplně v centru, strávili jsme dost času přepravováním se (a často také lehkým blouděním) po městě, jež funguje díky systému mírně komplikované městské hromadné dopravy - plánek MHD se celkem podobá Londýnu, takže člověk se ve všech těch S-Bahnech, U-Bahnech a dalších spojích snadno ztratí. Navíc v 6 ráno není zrovna dopravní špička a na nějakou tu tramvaj si člověk musí chvilku počkat. :)

monumentální pomník obětem holokaustu


Brandenburger Tor


Můj cíl nakoupit nějaké to oblečení, pár dárečků a také sladkostí moc nevyšel: pár obchodů jsme sice navštívili, ale nebyl příliš čas detailněji zkoumat to nejlepší zboží, a tak jsem si zpátky kromě 300g bonbonů Haribo nepřivezl vlastně vůbec nic. Plán, že půjdeme nakoupit v neděli při cestě zpátky ztroskotal na faktu, že v Německu je ze zákona zákázáno prodávat v neděli a tak byly všechny obchody zavřené.

Reichstag / Bundestag


... a famózní prosklená kopule na jeho střeše


Cenové porovnání Německa a České republiky je lehce šokující: téměř všechno je již v Německu levnější, alespoň tedy v supermarketech. Nějaký ten Lidl, Plus nebo Aldi jsou v Berlíně opravdu na každém rohu, takže s nákupy není problém. Mléko, máslo, sladkosti, drogerie, oblečení, kosmetika, obuv a mnoho dalšího je v Německu prostě levnější než u nás. Pokud nakupujete v nějakém menším obchůdku na ulici, jsou ceny většinou o něco vyšší a třeba maso také vyjde o něco dráž, ale celkově to všechno vyjde stejně nebo levněji. Poněkud šokující skutečnost, když si uvědomíte, že Němci berou přibližně 4x tolik peněz co my.

Checkpoint Charlie


Díky přitomnosti člověka který žije v Berlíně již nějaký ten čas, jsme také měli příležitost vidět skutečnou stránku tohoto města, ne pouze nablýskané turistické atrakce a památky postavené k obírání návštěvníků. Hlavně noční Berlín je poměrně zajímavý zážitek, o kterém se asi v Lonely Planet nedozvíte: bandy pubertálních výrostků a další omladiny potulujících se s flaškou lahvového piva v ruce po městě do časných ranních hodin a dělající bordel srovnatelný s britskými turisty v Praze. O nějaké to rozbité sklo nebo bordel na zemi není nouze. Šokoval mě také rozdíl mezí východním a západním Berlínem, i mnoho let po pádu berlínské zdi je to více než markantní.

Hauptbahnhof


Nejdivnější je asi fakt, že konzumace alkoholu je povolená i v MHD a to se také ve velkém skutečně děje - když jsem poprvé nastupoval do tramvaje s flaškou Gamrbinusu v ruce, připadal jsem si poněkud divně, ale během jedné cesty mi bylo jasné, že jsem ještě ten slušnější pasažér. Za tímto zvláštním zvykem stojí relativně vysoké ceny alkoholu v barech a klubech, třetinku piva většinou koupíte za 3 Eura, zatímco jeden "lahváč" (dvanáctka) se dá sehnat za nějakých 30 centů. Noční vysedávání na ulicích a nasávání alkoholu je zcela běžné.

Bellevue - sídlo německého prezidenta


Co se národnostního složení týče, i tady Berlín překvapil. O tom, že je město okupováno Turky ví téměř každý. Mnohem častěji jsme ale naráželi na jinou národnost, a sice Poláky. Vypadá to, že polští občané začali okupovat všechno na západ od nich, jelikož hodně podobná situace už je několik let v Anglii a jak jsem nyní zjistil Německo není výjimkou. Zní to zvláštně, ale měli jsme pomalu problém narazit na pravého "echt" Němce. S jazyky většinou není problém, kromě němčiny se celkem dobře domluvíte i anglicky, i když občas také člověk narazí na nějakého negramotu.


pohled na Berlín z vyhlídky na náměstí Grosser Stern (2x)


Během 4 dnů jsem nafotil pěkných pár set fotek, necelých 200 z nich jsem nahrál do této galerie, pár vybraných snímků můžete vidět i mezi jednotlivými odstavci tohoto článku. Celkově se mi tahle akce opravu líbila, všichni jsme si to maximálně užili a před koncem tohoto semestru se jednalo o parádní oddych a poslední přípravu před odletem za velkou louži.

Komentáře

tark - 03.06.08 - 22:10
Je paradox, že mě Berlín skoro vůbec nezaujal. Nevím proč.

Pari - 03.06.08 - 23:06
Dá se přes léto na těch vysokoškolských kolejích ubytovat? Určitě by to byla dobrá alternativa k drahým hotelům.

rev - 03.06.08 - 23:30
Přeji ti to, taky hodně cestuju a není moc lepších věcí. Už se těším na tvoje reporty z USA.

Hannes - 04.06.08 - 16:27
o ubytovanim na kolejich moc nevim, ale nemci maji skolni rok nekde az do cervence a zacinaji taky ruzne, takze to mozna bude celkem komplikovany. cenove by to vyslo urcite lip, v tomhle pripade to bylo par set euro na mesic, hotely jsou nechutne drahy.

koukal jsem se po necem podobnym v USA ale temer nic jsem nenasel, prestoze tam urcite pres leto nejaky kapacity jsou. rekl bych ze skolam se nechce pronajimat pokoje na par dni a riskovat poskozeni nezodpovednymi navstevniky...

maja010 - 05.06.08 - 20:01
Zajímavý článek. Fotky jsou super. Zaujal mne pohled "zevnitř" a porovnání s Českem.

Katka - 21.06.12 - 05:14
Ahoj, taky bych ráda podnikla výlet do Berlína takhle na pár dní, ale v?bec nevím, kde hledat inspiraci k n?jakému ubytování a tak. M?žeš hodit tip? :) d?kuju

Hannes - 22.06.12 - 10:30
hele tech webu je spousta, doporucuju treba hostelbookers.com, hostelworld.comPřidat komentář

bezpečnostní kód: opak dne =

jméno

komentář

zalamování řádků

 

:: Zpět
eXTReMe Tracker