CZHANNES.COM: Úspěšný Blog | Hannes web | Creta web | Game blog
online čtenářů: 4
celkem článků: 2282
celkem komentářů: 11853
[?] nových článků: 0
 Weblog o počítačových hrách, internetu, software, hardware a dalších zajímavostech [by Hannes] admin
26.05.2008 | 22:15 | kategorie: Offtopic | Hannes | trvalý odkaz

Nezletilý chlapec, prostitutky a amatérské Novinky.cz

Možná jste ten článek na rádoby seriózním mediálním plátku Novinky.cz zahlédli také: Třináctiletý si objednal prostitutky, aby s nimi mohl hrát hry na počítači. Dvacátého května se na serveru provozovaném redakcí deníku Právo objevil tento titulek, který by se hodil spíše na poslední stránku nějakého bulváru (nebo na nový web TV Nova). Jak už to tak na českém internetu bývá, absolutní absence zdroje znemožnila případným zájemcům zjištění dalších podrobností tohoto zajímavého případu, kdy si nezletilý mladík díky ukradené tatínkově kreditní kartě objednal dvojici prostitutek a v rekordně krátkém období stačil rozprášit 30 tisíc dolarů. Na Novinkách je prostě jako autor článku uveden tajemný "jky a Novinky.cz".

Na tom by asi nebylo nic divného, podobné praktiky nezveřejňování skutečného původu informací praktikuje naprostá většina českých webů. Problém ale nastává v okamžiku, kdy autor původního článku na webu money.co.uk přiznává, že si celý případ od začátku do konce vymyslel. Nic takového se nestalo, celá věc je prostě příliš absurdní a původním motivem byl marketingový experiment s cílem získat co největší pozornost online medií. To se autorovi vcelku povedlo: první stránka na Diggu s více než 2500 hlasy, stovky hlasů na StumpleUpon a přední příčky na dalších populárních webech Reddit a Mixx. Podle některých odhadů článek autorům tohoto britského webu přinesl více než 6 tisíc zpětných odkazů, v naprosté většině obsahujících klíčové slovo "credit card", na které byla celá kampaň cílená (money.co.uk je web o osobních financích). Ti z vás, kteří se trochu zajímají o internetový marketing asi tuší obrovskou hodnotu takového počinu.

Problémem originálního článku je fakt, že nebyl založený na pravdě, a nikde na to nebylo upozorněno. Kdyby se tento příběh odehrál 1.dubna, asi to nikomu divné nepřijde. Takhle si ale relativně seriózní web nekalými praktikami vysloužil pozornost celosvětových médií, která podobně jako Novinky braly věc jako skutečnou událost. V dnešním světě je přeci možné téměř cokoliv. Nyní již původní text obsahuje varování, že se jedná o smyšlený příběh nezaložený na pravdě. Na inkriminovaném webu se dokonce objevila veřejná omluva, díky které mnoho respektovaných médií tuto zprávu stáhla. Na Novinkách ale (navíc značně přikořeněný) článek dál zůstává vedle dalších zaručeně pravdivých zpráv. Na jejich obranu lze uvést fakt, že o zprávě informoval i americký TV kanál Fox, který patří k největším na tamějším trhu. Dokud ale české zpravodajské servery nezačnou pravdivě uvádět zdroje svých "neuvěřitelných" článků i dalších zpráv, doporučuji ke všem podobným příběhům přistupovat se značným odstupem. Již teď jsem zvědav, co si divoké vody internetu připraví příště...

Komentáře

Pari - 27.05.08 - 00:37
Tak to je pěkné svinstvo, měla by se poslat stížnost do Google ať je penalizuje ;-)

Skritek - 27.05.08 - 17:47
To je jako s tim jak psali ze unikl film gympl na internet. Napsali obecny clanky o nicem a pak se ukazalo ze je to vymysl. Navic novinari zadnemu tematu nerozumi takze to motaji vse dohromady.

-KRiZKiN- - 28.05.08 - 03:54
-- Skritek: JJ, presne. A stejne byla nejlepsi zprava TV Nova, ze byl hacknuty Seznam.cz a "rozhovor" se StepankouPřidat komentář

bezpečnostní kód: opak dne =

jméno

komentář

zalamování řádků

 

:: Zpět
eXTReMe Tracker