CZHANNES.COM: Úspěšný Blog | Hannes web | Creta web | Game blog
online čtenářů: 12
celkem článků: 2282
celkem komentářů: 11854
[?] nových článků: 0
 Weblog o počítačových hrách, internetu, software, hardware a dalších zajímavostech [by Hannes] admin
27.04.2008 | 20:41 | kategorie: Osobní | Hannes | trvalý odkaz

Lehce strastiplná cesta za americkým vízem

Letošní prázdniny strávím z určité části v Americe. Po loňské Kanadě to byla vcelku intuitivní volba a do budoucna už se hodlám orientovat spíše na exotické země. Nebudu teď rozebírat z jakého důvodu nebo kam přesně jedu, ale zaměřím se na proces získání víza, které je pro vstup na území USA bohužel stále nutné.

(ilustrativní foto, podobnost s autorem článku je čistě náhodná :)


Až doteď jsem žil v domnění, že vízum není nijak velká překážka. Statistiky z americké ambasády v Praze hovoří přibližně o 94% úspěšných žadatelů a celé se to tváří víceméně jako formalitka. Po tom, čím jsem si prošel během několika posledních dnů mohu směle říct, že je to neskutečně otravný a časově náročný proces, který vám cestu může hned na začátku nepěkně znepříjemnit. Během celého procesu jsem totiž narazil na překvapivé množství lidské blbosti, ignorance a lhostejnosti.

Jako student jsem byl povinen žádat o studentské vízum F1. Před samotným začátkem procesu komunikace s ambasádou musíte mít v ruce originál dokumentu I-20, který potvrzuje váš plánovaný pobyt ve Spojených státech určitou institucí. O vyřízení této formality se většinou postará agentura/organizace, přes kterou do USA cestujete, přesto musíte čekat nějaké dva týdny, než formulář dorazí. Pak se již konečně můžete vrhnout na internetové stránky pražské ambasády a započít samotný proces žádosti o víza.

Tyto stránky jsou povětšinou v angličtině, kromě základních instrukcí, naštěstí je k dispozici český překlad v externím PDF souboru. Po zvolení správného druhu víza vás čekají přibližně 3 hodiny vyplňování šílených formulářů a domlouvání termínů schůzky. Kromě samotné žádosti (DS-156) musíte jako muž ve věku od 16 do 47 let vyplnit i další formulář DS-157. Na studenty pak čeká další lahůdka v podobě formuláře DS-158 a registraci v americkém systému SEVIS.

Některé otázky jsou opravdu šílené - vedle tradičního dotazu "jste terorista" nebo "jste nakažen veřejně přenositelnou chorobou" po vás bude americký státní aparát chtít výčet a kontakty na všechny členy vaší rodiny, 2 další nepříbuzné osoby, detaily vaší cesty včetně čísel letů, seznam všech vašich škol a zaměstnání včetně kontaktů a podobné hovadiny. Po vyplnění všech formulářů a vytisknutí přibližně 10 A4 papíru váš čeká další radost: zaplacení poplatků.

První poplatek, bez kterého ani nedokončíte úvodní registraci je přihlášení do systému SEVIS. Ten shromažďuje informace o všech osobách studujících v USA a jako zápisné se platí 100 dolarů. Má to ale jeden malý háček - jediná možnost platby je přes internet platební kartou. To je sice v Americe a většině světa běžná věc, ale u nás se stále jedná spíše o výjimku a dovedu si představit, že s tím může mít mnoho lidí problémy.

Druhou částí jsou poplatky samotné ambasádě: 2096 Kč za vyřízení víza + 185 Kč za doručení pasu k vám domu. Tady jsem narazil podruhé, když jsem se rozhodl zaplatit poplatky přes internet (naštěstí jenom ten druhý). Dementní web české ambasády totiž na hlavní stránce nezmiňuje nic o nemožnosti placení přes internet, teprve na podrobnostech o platbě se dozvíte, že platit je možné pouze složením hotovosti v ČSOB nebo složenkou na poště. Když jsem se po zaplacení oněch 185 Kč tuto informaci dozvěděl, vydal jsem se do ČSOB kde mám účet celou situaci vyřešit. Moje představa byla asi taková, že banku požádám o vytisknutí potvrzení o této transakci, které následně ukážu na ambasádě. Slovenka příjemná jako prdel mě ale rychle přesvědčila, že něco takového možné opravdu není, resp. mi to můžou do několika dní vytisknout za poplatek 300 Kč. Tři stovky za vytisknutí jednoho pitomýho papíru, awesome!

Po chvilce dohadování jestli to opravdu myslí vážně a přemýšlení o okamžitém zrušení účtu u ČSOB a přechodu ke konkurenci jsem cestou menšího odporu rezignovaně konstatoval, že těch 185 Kč prostě zaplatím radši znova. Za přibližně 30-vteřinovou práci si tato příjemná zaměstnankyně samozřejmě naúčtovala dalších 30 Kč.

Přibližně o dva týdny později jsem se o 4000 Kč chudší vydal na smluvenou schůzku do americké ambasády nedaleko Malostranského náměstí. Vybaven všemi potřebými potvrzeními (to druhé samozřejmě také bylo za 30 Kč navíc) a stohem dokumentů jsem prošel detekčním rámem, kde mě obrali o všechnu elektroniku a přiřadili žlutou vysačku s jakýmsi číslem. Na samotný pohovor potřebujete slušnou řádku věcí: platný pas, 3 vyplněné formuláře z webu, 1 formulář zaslaný z USA, 3 potrvrzení o zaplacení všech poplatků, bankovní výpisy z vašeho účtu za poslední tři měsíce, fotku o netradičních rozměrech 5x5 cm, potvrzení o studiu (resp. index) a mimojiné obálku pro kurýrní službu (chápu že 185 Kč je na nákup jedné obálky navíc dost málo).

Pohovor samotný už má relativně hladký průběh, akorát vás bude stát přibližně hodinu čekání (přestože máte smluvenou schůzku na určitý čas). Nejdříve odevzdáte na přepážce všechny zmíněné dokumenty, načež vám odeberou otisky prstů a pak konečně dojde na samotný pohovor. Ten trval asi dvě minuty, Američanka mluvila se silným přízvukem česky, ale jakmile zjistila že umím anglicky tak už jsme pokračovali v English. Došlo na pár otázek typu "proč jsem si vybral zrovna USA", které jsem povětšinou odbyl něčím všeobecným aka "I really like travelling and I always wanted to find out more about the American culture and society". Po hodině čekání a dvou minutách povídání bylo vše hotovo a mohl jsem se konečně odebrat domu.

Následující den odpoledne mě telefonicky kontaktovala kurýrní služba, načež došlo k předání mojí obálky s pasem. K mé radosti uvnitř bylo platné vízum, takže mohu za pár týdnů opravdu odletět. Co mě potěšilo o trochu méně je fakt, že mi vízum jaksi bezdůvodně udělili pouze do konce července, přičemž se celkem často dává i na několik let. Někdy na podzim by ale stejně měla skončit vízová povinnost s USA takže je to asi celkem jedno, akorát v Americe asi nestrávím tolik času, kolik jsem původně plánoval.

Abych to tak nějak shrnul: získání víza se ukázalo jako dost náročná procedura, která díky byrokratickým postupům a neuvěřitelnému množství formalit zabere překvapivě hodně času. Loni jsem žádal o vízum do Kanady a tam byl celý průběh mnohem jednodušší, levnější a rychlejší. Přestože mě zrušení vízové povinnosti nikdy moc nevzrušovalo, po těchto zkušenostech budu jedině rád, že podobný proces už od letošního podzimu nebudu muset nikdy opakovat...

Komentáře

Krupice - 28.04.08 - 20:10
Už se těším na "Americký deník"

Hannes - 28.04.08 - 20:15
vsechno bude :)

-KRiZKiN- - 30.04.08 - 21:51
-- Ty ses nechal ostříhat? (Předpokládám, že včera na N2N na té promo) :D

Hannes - 01.05.08 - 04:40
i ty vtipalku :)

maggi - 11.07.08 - 18:38
Naprosto souhlasim. Taky se tam letos chystam a myslela jsem, ze se zblaznim. Krome toho silenyho papirovani jsem mela jeste problemy s agenturou, ktera mi vsechno "pomahala" zaridit. Az jsem uz nekolikrat chtela vsechno zrusit a jet nekam jinam s jinou agenturou, coz taky priste udelam.

rasputin - 24.08.08 - 19:21
ty s tím naděláš,my to měli raz dva v únoru hotové a přijde mi to normální to co po nás chtěli a dali nám to na 10 let..máme tam příbuzné..ne čechyPřidat komentář

bezpečnostní kód: opak dne =

jméno

komentář

zalamování řádků

 

:: Zpět
eXTReMe Tracker