CZHANNES.COM: Úspěšný Blog | Hannes web | Creta web | Game blog
online čtenářů: 3
celkem článků: 2282
celkem komentářů: 11853
[?] nových článků: 0
 Weblog o počítačových hrách, internetu, software, hardware a dalších zajímavostech [by Hannes] admin
08.04.2008 | 15:19 | kategorie: Osobní | Hannes | trvalý odkaz

Divadlo Kalich - muzikál Jack Rozparovač

Po nějakém tom čase jsem se opět vypravil do divadla za trochou kultury. Ne že bych byl kulturní barbar, ale v dnešní době přeci jenom dávám přednost filmové produkci a do divadla se až tak často nedostanu. Muzikál Jack Rozparovač v divadle Kalich ale vypadal celkem slibně, a tak jsem se oblékl do společenského a vyrazil. To byla asi první chyba. Nevím co se s českou společností stalo za posledních několik let, ale v divadle jsem si připadal spíše jako exot spolu s ostatními zhruba deseti procenty návštěvníků, kteří přišli alespoň trochu upraveni. Zbytek obecenstva bez skrupulí dorazil oblečen zcela neformálně v pracovním, v extrémních případech v riflích a ošoupaných mikinách, což mi přišlo opravdu trapné.

Divadlo Kalich nacházející se v samém srdci Prahy je překvapivě malým stánkem - hlavní sál má kapacitu něco přes 400 lidí, ale jedná se o velice stísněné prostory. S mými dvěma metry jsem měl celkem problémy se pohodlně usadit a pánovi za mnou se tímto omlouvám, asi toho moc neviděl. :-) Celý vzhled divadla otevřeného v roce 1999 je velice spartánský, dokonce bych řekl že budí dojem lidového stánku, což je vzhledem k cenám vstupného (500-700 Kč) dost neadekvátní. První dojmy tedy byly mírně rozporuplné, ale to už zaznívá gong, sál se ztemňuje, opona se otevírá a na jeviště postranní uličkou vcházejí ... dvě kurvy.


Ano, lehké děvy hrají v tomto muzikálu z dílny Vašo Patejdla hlavní roli. Pánové v prvních řadách si začátek představení náležitě užívají, protože dvě mladé herečky s mnoha mladíky sedícími bezprostředně před pódiem vesele laškují, sedají si jim do klína a provádaějí další věci, za které si obyčejně musíte připlatit tvrdou měnou. Herecké obsažení Jacka Rozparovače je velice slušné, možná až hvězdné. Na každou z hlavních rolí se ale střídá 4-5 herců, a tak máte poměrně malou pravděpodobnost vidět právě toho, kvůli kterému jste přišli. Podle několika recenzí které jsem rychle pročetl jsem na tom ale nebyl tak špatně - neviděl jsem sice hlavní hvězdy jako Martina Dejdara, Jiřího Langmajera nebo Sabinu Laurinovou, ale jejich kolegové byli pravděpodobně ještě zdatnější hereckou náhradou.

Jack Rozparovač sice na první pohled budí dojem hororu, jedná se ale víceméně o romantický příběh nešťastné lásky v zajímavém prostředí Londýna 19.století, kde dvě pence za příjemný večer s profesionální společností byl hlavním zdrojem obživy mnoha žen. Na překvapivě malém podiu se rozehrává úžasná práce kulisářů, kdy pomocí různých otočných a rozkládacích konstrukcí tvoří rozmanité a autentické prostředí. Jelikož se jedná o muzikál, velkou část dvouapůlhodinového představení tvoří samozřejmě zpěv - nejchytlavějším nápěvem je pravděpodobně ústřední song o Londýně, který se vám dost možná zaryje do paměti na několik dalších dnů.

Kromě několika sól se mi líbily hlavně skupinové popěvky, kde se vhodně doplňují rozmanité hlasy herců a hereček. Nejsem žádný muzikálový expert ani divadelní kritik, takže mohu těžko posoudit kvalitu v porovnání s ostatními představeními podobného typu, ale subjektivně se mi představení líbilo. Herecky byl nejvýraznější asi představitel ďábla, Vladimír Marek, který hrál lehce, vtipně a dokázal několikrát od srdce rozesmát celé publikum. Poslední zajímavostí, která mě na hercích zaujala, byly malinkaté mikrofony, připnuté na čele každého z nich - díky těmto bezdrátovým mikrofonům bylo parádně slyšet po celém divadelním sále a herci nemuseli nijak nahlas artikulovat. Celkově hodnotím toto představení kladně - jestli jste nebyli už pěkných pár měsíců nebo let v divadle, mohu Jacka Rozparovače s klidným svědomím doporučit.
Komentáře

bockelman - 08.04.08 - 15:31
cetl jsem jen zacatek, pak uz jsem nejak nestihal a priznam se, ze me to ani moc nebavilo, ale co se tyce obleceni - v dnesni dobe jsou divadla (mluvim o dramatu), ktera proste nejsou tak "vazena" a i tam se chodi v normalnim obleceni. Nerikam, ze treba vytahana mikina a skejtacky kalhoty, ale oblek uz proste neni nutnosti. Tim spis plne chapu, ze na muzikal prijdou lidi obleceni normalne...

Nevim, jestli je to dobre nebo spatne, ale je to proste tak...

(do divadla chodim celkem casto, na muzikaly moc ne)

Hannes - 08.04.08 - 17:14
ja taky nemel oblek, ale byl jsem "slusne" oblecenej, bila kosile a cerny kalhoty... az nekam priste pujdu tak si asi z hecu vezmu monterky :)

iLook - 08.04.08 - 19:35
Miluju tradice, ma to svoji atmosferu. Takze kdyz nekdo prijde do divadla v mikine s riflema (kdyby mel aspon tu kosili, kterou taky sem tam do divadla beru, bylo by v pohode), tak to na muj vkus vypada celkem divne, ale at si kazdej nosi co chce, kde chce. Ovsem, at se ale pak nedivi, ze to pusobi celkem smesne ;).

Gorog - 09.04.08 - 00:50
Ať se každej obléka jak chce, pokud svým zevnějškem neobtežuje/neomezuje okolí (smradem) tak ať klidně má tepláky, tričko a pantofle.

-KRiZKiN- - 10.04.08 - 00:18
-- Přestože jsem zatím moc muzikálů neviděl, tak toto vypadá celkem zajímavě a budu o tom uvažovat :)

BTW: "a na jeviště postranní uličkou vcházejí ... dvě kurvy."

Toto mě fakt dostalo :D

Hannes - 10.04.08 - 02:05
:))Přidat komentář

bezpečnostní kód: opak dne =

jméno

komentář

zalamování řádků

 

:: Zpět
eXTReMe Tracker