CZHANNES.COM: Úspěšný Blog | Hannes web | Creta web | Game blog
online čtenářů: 8
celkem článků: 2282
celkem komentářů: 11854
[?] nových článků: 0
 Weblog o počítačových hrách, internetu, software, hardware a dalších zajímavostech [by Hannes] admin
25.01.2008 | 14:02 | kategorie: Osobní | Hannes | trvalý odkaz

3. semestr na VŠE, část druhá

100% SUCCESS! *


Ano, dneškem jsem obdržel poslední známky z posledních zkoušek a se stoprocentní úspěšností ukončil další semestr na VŠE. Po půlročním zápolení s devíti předměty tak konečně začínají zasloužené zhruba tři týdny prázdnin. Ještě ve zkratce shrnu zbývající kurzy, které jsem v minulém příspěvku nezmínil.

Pojistné právo

Tenhle předmět pro mě byl velkou neznámou, jedná se o celoškolsky volitelný kurz povinný pouze pro některé ekonomičtěji zaměřené fakulty. O to větší překvapení to pro mě nakonec bylo. Na první přednášku se doslova dovalil vyučující, resp. pojišťovák z Kooperativy asi tak s metrákem a půl živé váhy. Celou přednášku se nechutně potil a otíral jakýmsi hadříkem, což doprovázel monotónním a nezáživným výkladem o nejrůznějších pojišťovacích zákonech a metodách. Tohle opravdu ne. Za celý semestr jsem navštívil asi tři přednášky a díky předchozím referencím doufal v úspěch u závěrečného testu. Ten se nakonec také dostavil, jelikož nám na předposlední přednášce vyučující nadiktoval pár stran textu, z kterého byl pak test složen, takže se stačilo tohle naučit. Na nějaké hlídání opisování nebo zamezení týmové spolupráce při testu se také moc nehledělo a tak se z pojistného práva stala asi největší dávačka mého studia.

Angličtina pro ekonomy - pokročilá úroveň 3

Třetí pokračování povinné angličtiny se neslo v podobném duchu jako předchozí semestry, vybral jsem si ale o něco lepší vyučující, která dokázala hodiny udělat alespoň trochu zábavné (což je při skladbě učebnice English for Economists docela kumšt). Na těchto kurzech oceňuji snahu o vytvoření osobní atmosféry, oslovování křestními jmény a celkově příjemné klima, které rozhodně napomáhá pohodovému průběhu semestru. Zápočet se skládal ze dvou standardních testů a napsání Business Letteru, což pro mě i téměř bez přípravy nebyl větší problém. Přestože se nekontrolovala docházka, výuka probíhala na vzdáleném Jižním městě a dost lidí na hodiny vůbec nechodilo, já jsem nechyběl ani jednou, protože to byla jeden z mála předmětů, co mě bavil. Na příští semestr jsem si zvolil jednoho Američana, abych tak zažil trochu komunikace s rodilým mluvčím.

Mezinárodní ekonomie

Předmět, který mě způsobil nejvíce problémů. Přestože jsem nechyběl ani na jedné přednášce a všechen výklad si zapisoval, závěrečný test byl nechutně těžký a udělal jsem ho až na druhý pokus. Kroužkovací testy se čtyřmi odpověďmi se na první pohled mohou zdát velice snadné, pokud k tomu ale přidáte 1-4 odpovědi správně a strhávání bodů za špatné odpovědi, stal se z celkem zajímavé mezinárodní ekonomie strašák mnoha studentů. Na VŠE funguje systém jednoho pokusu a pouze pokud napíšete test zhruba na 60% (a ještě ne v každém případě), dostanete druhou, poslední šanci. Částečnou vinu na mém neúspěchu v prvním pokusu měla asi také prohířená noc v Lucerně večer před testem, napodruhé už ale všechno dobře dopadlo, i když se opět jednalo o velice zákeřný soubor otázek a mnoho lidí si všechna ta cla, směnné relace a mezinárodní organizace za rok bude muset zopakovat.

Technické prostředky a technologická infrastruktura IS

Volitelný předmět pro studenty informatiky, jehož náplň je tak trochu přehnaná. Původně dva předměty se totiž spojily do jednoho a podle toho to také vypadá: neuvěřitelné množství látky, které se musí probrat v minimálním čase. Jsou to ale často velice zajímavé informace o počítačovém hardware a nejrůznějších síťových technologiích od WiFi po ADSL. Úspěch u tohoto předmětu je podmíněn napsáním docela náročné seminární práce a závěrečného testu asi na 3 A4ky textu. Dost mě zklamal vyučující profesor Jandoš, který se sice tváří jako velký profesionál, má rozhled a očividně ví o čem mluví, ale jeho laxní přístup a nedodržování nejrůznějších termínů předmět zbytečně kazí. V závěrečném testu na mě čekaly otázky jako Flynnova rozšířena klasifikace PC, Standardy 802.3, Proudové provádění instrukcí atd. Nakonec za slušnou dvojku.

Němčina pro ekonomy - mírně pokročilá úroveň 2

Němčina, obávaný předmět většiny studentů VŠE. Tenhle předmět jsem měl vedle angličtiny jako druhý jazyk a už od začátku jsem z toho měl trochu obavy. Na začátku se totiž nedělají žádné rozřazovací testy a tak je úroveň studentů hodně rozdílná. Maturanti z němčiny jsou ve stejné skupině jako lidé, kteří německy mluvili naposledny před třemi roky, a podle toho to také občas vypadá. Já spadám spíš do té druhé skupiny, naštěstí mi ale něco v paměti ještě utkvělo a tak jsem si nakonec odnesl hezkou dvojku. Vyučující překvapila opravdu profesionálním přístupem, ne nadarmo je garantkou celého předmětu. Přestože jsme se scházeli v pátek v 7.30, což je na můj vkus nepříjemně brzy, hodiny utíkaly opravdu svižně a použité metody výuky mohu ohodnotit jako dost efektivní. Závěrečná ústní zkouška se pak díky docela dobře zvládnutému testu a Liebesbriefu, který jsme museli napsat, nesla v příjemném duchu, kdy jsme si zhruba 10 minut povídali o cestování a sportu. Škoda jenom, že bez dalšího studia asi zase všechno brzy zapomenu...

Zpracování informací a znalostí

Povinný informatický předmět, od něhož jsem měl velké očekávání, nakonec se to ale zvrhlo v asi nejzbytečnější předmět dosavadního studia. Oficiální náplní alespoň podle mých představ a informací z doslechu měla být práce s databázemi a internetem, což by se mi rozhodně zamlouvalo. Skutečnost byla taková, že jsme řešili naprosto zbytečné hovadiny, navíc v týmech na cvičení, což nikdy nedělá dobrotu. Během semestru jsme museli odevzdat čtyři docelá obsáhlé práce například na Porterovy síly (konkurenční zpravodajství) nebo Citační analýzu. Vrcholem pak byla závěrečná práce na Dobývání znalostí z databází, což byl opravdu největší opruz co jsem kdy zažil. S pomocí VŠE vyvíjeného programu LISP Miner jsme museli zanalyzovat databázi pacientů jakési nemocnice a vyvodit z toho obrovské množství různých vztahů a závěrů. Nezní to tak strašně, ale to byste museli vidět onen program, který je absolutně user-unfriendly, neustále hází nějaké chybové hlášky a pracovat s ním je doslova utrpení. V kombinaci s debilním učitelem na cvičení, který půlku semestru chyběl a druhou se snažil cosi zmateně vysvětlit jsem měl kolikrát nervy opravdu na krajíčku s pocitem na všechno se vykašlat. Závěrečný test jsem nakonec napsal celkem slušně na 32 bodů ze 40, což je při nepraktičnosti všech těch Zipfovo zákonů, Fuzzy logik, Čtyřpolních tabulek plných sukcedentů a antecendtů a 4FT metod nad průměrem docela zázrak. Never more.

No podtrženo sečteno, byl to půlrok jak s opravdu zajímavými předměty, tak se zcela zbytečnými záležitostmi, které na 99% v životě nikdy nepoužiju. V půlce bakalářského studia jsem tak zatím bez ztráty kytičky a do následujícího semestru vcházím trošku se strachem: čeká mě statistika, účetnictví a další zákeřnosti. Když už jsem se ale dostal tak daleko, byla by škoda toho teď nechat...

Komentáře

-KRiZKiN- - 26.01.08 - 12:48
-- Tak gratuluju, jen tak dál :)
BTW: Vy jste v němčině opravdu museli psát Liebesbrief? ROFL :D

Hannes - 26.01.08 - 14:53
diky, uz to nejak doklepem ne? :)

liebesbrief to uplne nebyl, ale vicemene to samy, pozvani kamaradky do prahy, nejaky povidani o prazdninach a tak :D

-KRiZKiN- - 26.01.08 - 18:51
-- "Liebste Gertruda! Ich liebe deine Haare..."

LOL, tak jsem myslel, že to měl být opravdový Liebesbrief, to by byl nářez, OMG co bych tam tak plodil... :D

Ale aspoň došel jsem na zajímavou stránku http://2cu.at/liebesbrief xD

Annie - 29.01.08 - 00:46
Téma dopisu naprosto stejné jak před rokem... aneb "Liebe Christian" :-))Přidat komentář

bezpečnostní kód: opak dne =

jméno

komentář

zalamování řádků

 

:: Zpět
eXTReMe Tracker