CZHANNES.COM: Úspěšný Blog | Hannes web | Creta web | Game blog
online čtenářů: 2
celkem článků: 2282
celkem komentářů: 11853
[?] nových článků: 0
 Weblog o počítačových hrách, internetu, software, hardware a dalších zajímavostech [by Hannes] admin
22.01.2008 | 18:00 | kategorie: Filmy | Hannes | trvalý odkaz

Nové filmy: Skafandr a motýl (Scaphandre et le papillon)

Dnes jsem absolvoval novinářskou předpremiéru velice zajímavého francouzského snímku Skafandr a motýl (v originálu "Le scaphandre et le papillon"). Ve Francouzském institutu kousek od Václavského náměstí se sešlo odhadem zhruba 30 až 40 filmových kritiků z nejrůznějších tištěných i internetových časopisů. Film byl promítán v originálním znění se simultánním překladem do češtiny, který byl pouštěn do bezdrátových sluchátek. Papírové předpoklady tohoto snímku jsou opravdu úctyhodné: 2 zlaté glóby, nejlepší režie v Cannes a dalších 18 nejrůznějších ocenění jak v Evropě tak v USA. Zprvu se mělo jedna o velkorozpočtový film podle skutečné události s velkým potenciálem na americkém filmovém trhu - hlavní roli měl původně ztvárnit Johnny Depp a celé herecké obsazení bylo americké.


Režisér Julian Schnabel se ale nakonec uchýlil ke kompletně francouzskému dílu a relativně neznámým (a atraktivním) franczouským hercům, což ze Skafandru a motýla dělá spíše snímek pro filmové labužníky, vychutnávající si náročnější produkci. Zlatým trumfem je pak kameraman Janusz Kaminski, který natočil naprostou většinu filmů z produkce Stevena Spielberga. Právě pojetí kamery je v tomto případě opravdu originální a působivé: hlavní hrdina, šéfredaktor časopisu Elle, díky vážné mozkové příhodě nečekaně ochrne a je kompletně paralyzován. Zbývají mu pouze tři věci: jedno oko, představivost a vzpomínky. Celý film je natočen jakoby pohledem onoho zbývajícího oka, které Jean-Dominiquovi slouží jako jediný prostředek komunikace.

E, S, A, R, ... To jsou písmena, která během tohoto snímku zaslechnete nespočetněkrát. Je to totiž jediný způsob komunikace nepříjemně postiženého pacienta s okolním světem. Trpělivá ošetřovatelka znovu a znovu předčítá jednotlivá písmena francouzské abecedy seřazená podle frekvence, a Jean-Dominique mrkne, pokud zrovna dojde na písmeno, které má na mysli. Takto složí slova, věty a nakonec celou knihu. Spolu s výborným soundtrackem se jedná o působivý a intenzivní filmový zážitek, který do českých kin přijde 14.února a přestože rozhodně nemá potenciál oslovit masy lidí, filmoví gurmáni by si tento zážitek neměli nechat ujít. 8.0/10

Drama 
Francie / USA, 2007, 112 min


Režie: Julian Schnabel
Hrají: Mathieu Amalric, Emmanuelle Seigner, Marie-Josée Croze, Hiam Abbass, Niels Arestrup, Jean-Pierre Cassel, Patrick Chesnais, Isaach De Bankolé, Agathe de La Fontaine, Zinedine Soualem, Max von Sydow

Film známého režiséra Juliana Schnabela (Než se setmí, Basquiat) se skvělým hereckým výkonem Mathieua Amalrica (Mnichov) a brilantní kamerou Janusze Kaminskeho, který je dvorním kameramanem Stevena Spielberga, byl uveden za velkého zájmu diváků i odborné kritiky. Film byl natočen podle skutečného příběhu na základě knižní předlohy Jean-Dominiqua Baubyho, který pracoval jako šéfeditor ve francouzském časopise Elle. Charismatický a úspěšný Jean-Dominique si užíval života až do tragického momentu, kdy po náhlé mozkové příhodě ochrne na celé tělo. "Znovuzrodí se jako oko", je totiž schopen komunikovat pouze mrkáním jednoho oka. Jeho vůle dál žít a pracovat je obdivuhodná, ve filmu je vykreslena jemně a s nadsázkou své vlastní tregédie. Hrdinovi skutečného příběhu se totiž podařilo doslova "namrkat" knihu. Bohužel v českém vydání zatím nevyšla. Mathieu Amalric, který ztvárnil Jean-Dominique Baubyho, převzal roli po původně obsazeném Johny Deppovi, který pro svoji vytíženost z filmu odstoupil, a vdechl do postavy silný náboj, který navíc podtrhuje subjektivní kamera. Právem si Julian Schnabel odvezl z Cannes cenu za nejlepší režii a je jasné, že o tomto filmu ještě uslyšíme.

KomentářeZatím zde nejsou žádné komentářePřidat komentář

bezpečnostní kód: opak dne =

jméno

komentář

zalamování řádků

 

Higher Traffic Plugin :)
Nové filmy: Skafandr a motýl (Scaphandre et le papillon) download
Nové filmy: Skafandr a motýl (Scaphandre et le papillon) torrent
Nové filmy: Skafandr a motýl (Scaphandre et le papillon) rapidshare
Nové filmy: Skafandr a motýl (Scaphandre et le papillon) ke stažení
Nové filmy: Skafandr a motýl (Scaphandre et le papillon) titulky

:: Zpět
eXTReMe Tracker