CZHANNES.COM: Úspěšný Blog | Hannes web | Creta web | Game blog
online čtenářů: 2
celkem článků: 2282
celkem komentářů: 11853
[?] nových článků: 0
 Weblog o počítačových hrách, internetu, software, hardware a dalších zajímavostech [by Hannes] admin
19.01.2008 | 16:59 | kategorie: Osobní | Hannes | trvalý odkaz

Cesta za titulem, pokračování třetí, část první

Již poměrně dlouho jsem sliboval přiblížit jednotlivé předměty mého studia, které mě poslední zhruba půl roku převážně trápily. Stejný příspěvek jsem napsal i o semestrech předchozích a tak z toho udělám malou tradici a i právě končící 3. semestr studia na VŠE tak nějak zrekapituluju.

Semestr to byl poměrně zvláštní. Jednu chvíli jsem měl pocit, že mě oněch devět předmětů, které jse si zapsal, asi zničí. O pár týdnů později jsem naopak pochyboval, jestli jsem si toho nenaložil zbytečně málo, protože jsem skoro nic nedělal. Po absolvování 8 zkoušek z 9 mohu říct, že to nebyl nijak extrémně těžký půlrok studia, na "ekonomce" najdete i mnohem horší předměty. Jak jsem naznačoval již dříve, zkouškové jsem měl řádně nacpané a zkoušky jsem dělal prakticky každý den nebo obden, v jednom případě jsem si dokonce vyzkoušel dvě zkoušky v jeden den. Nyní již mohu s radostí oznámit, že oněch 8 zkoušek/zápočtů mám úspěšně složených a přístí týden mě čeká akorát opravný pokus na tu úplně poslední zkoušku. Vezmeme to ale postupně:

Obchodní angličtina v cestovním ruchu

Tento volitelný předmět byl již námětem na několik předchozích příspěvků, což jenom potvrzuje jeho kontroverznost. Paradoxně mi ale dal asi nejvíc ze všech, i když to kolikrát dost bolelo. Nepříjemně striktní a neosobní vyučující byla hlavním důvodem chladné atmosféry na hodinách, kde byla jednotlivá pohlaví zastoupena poměrem 19:1 (v průběhu kurzu se ještě objevil druhý kluk, ale ten chodil spíš výjimečně). Učebnici jsem si samozřejmě nekupoval a ušetřil pěkných párset korun oproti studiuchtivým slečnám, které si ji zakoupily, ale nikdy nepoužily.

Závěrečný test byl opravdu brutální, přestože se jednalo víceméně o pouhé doplňování slovíček do dvoustránkového textu - ten se ale skládal z jednoho odborného výrazu na druhém a člověk, který tuto specifickou oblast angličtiny nestudoval, by si asi vůbec neškrtnul. Asi třetina lidí test nenapsala na požadovaných 60% a budou si muset celý kurz zopakovat. Kdyby se v koncepci výuky provedly určité změny, oslovovali bychom se křestními jmény namísto "pane kolego" a kdyby se celkově do hodin zavedlo trochu úsměvu a humoru, mohl by to být velice užitečný předmět, kde si můžete dobře anglicky popovídat a vyměnit pár názorů s ostatními.

Úvod do politologie

Taktéž volitelný předmět. Přišel jsem na něj tak, že jsem si někdy na začátku semestru sednul do počítačové učebny a slečna vedle mě si zrovna sestavovala v klientu pro zápis předmětů svůj rozvrh. Jelikož byla o ročník výš, zeptal jsem se na pár věcí, co jí bavilo a tak a nakonec mi doporučila právě Politologii jako relativně jednoduchý předmět. Na poslední chvíli jsem si to tedy bez většího zkoumání zapsal. Jako dávačku bych ale tenhle kurz úplně neoznačil, i když zkoušku udělali asi téměř všichni.

Mírným zádrhelem na cestě k vypněné kolonce v indexu byl totiž vyučující, PhDr Milan Lupták. Mírně zmatený děda v letech mě šokoval hned na první přednášce, kam přišel, zavřel oči a hodinu a půl takto mluvil, navíc zvláštní kombinací češtiny a slovenštiny. Toto se opakovalo na všech přednáškách, což pochopitelně vedlo k totální nemožnosti udržet pozornost a soustředění, takže jsem nakonec přednášky navštěvoval pouze každý lichý týden a párkrát jsem se na nich stačil pěkně prospat. Ke konci nás ale vyučující překvapil docela obtížným dvacetiotázkovým testem, z velké části na otázky které nebyly vůbec ve skriptech, ale pouze je zmiňoval na přednáškách. Za hodinu času jsem měl co dělat a na některé otázky jsem odpověď prostě neznal. K tomu jsem zplodil esej o Aristotelovi a jeho pohledu na ideální stát a politologii. Díky tomu, že jsem opravdu navštívil několik knihoven a strávil hodiny studováním knih (narozdíl od většiny lidí píšících seminárky zásadně z internetu, což se v tomto případě pozná velice snadno), nebylo při ústní zkoušce už problémem dostat za jedna. Po pěti hodinách čekání ve frontě jsme si už víceméně přátelsky popovídali o moci, vlivu a masmédiích v politice.

Vývoj informačních systémů

Patrně nejtěžší a nedebilnější předmět tohoto semestru. Za tajemným názvem se skrývají nekonečné hodiny nudné práce, navíc v týmu 6 lidí, což vždy vede k mnoha problémům se synchronizací a vzájemnou komunikací. V zásadě se jednalo o vymyšlení fiktivní firmy, která potřebuje navrhnout kompletní informační systém. V druhé půlce se role otočily a my jsme museli pro jiný tým jejich IS zpracovat. To všechno muselo být podloženo úmorným množstvím dokumentace, analýz, grafů, diagramů, schémat a dalších hovadin. Za minimum bodů jsem tak strávil několik dlouhých nocí kreslením schémat v PowerDesigneru, vymýšlením struktur databází a dalších věcí. Navíc jsem schytal ne zrovna přívětivou vyučující, která sice věděla jak na věc hezky z praxe, ale její nároky byly dost nelidské.

Přednášky pak byly převážně o metodice MMDIS vyvíjené na VŠE, která pojednává právě o efektivním vývoji informačních systémů. V parádním podání profesora Voříška se jednalo o docela zajímavé informace - tento chlapík je fakt profesionál, pracoval v Americe, Austrálii a asi i jinde a výklad dokázal výborně oživit příklady z praxe, zajímavými zákulisními perličkami a komunikací se studenty. Co naplat, ve finále se opět jednalo o stovky stran teorie, které se člověk musel tak nějak nabiflovat k obávané ústní zkoušce. Nakonec to ale dopadlo překvapivě hladce - přestože jsme ve 4 lidech strávili u zkoušky neuvěřitelných 2 a čtvrt hodiny, dostal jsem 60 bodů z 60, vlastně nejvíc ze všech asi 30 lidí. Zkušenosti z provozování a vývoje několika aplikací a webů se tady hodně vyplatily a velice dobře jsme si popovídali. Celkově je to ale velice náročný a nepříjemný předmět, který může být užitečný pouze pro minimum studentů s velice úzkou specializací.

pokračování příště...


Komentáře

Otik - 19.01.08 - 18:37
Koukam ze se Luptak za 15 let nezmenil :-)

Hannes - 19.01.08 - 20:55
no co zmenil je test, vsichni cekali stejny zadani jako loni (to co jsem tam dal) a on dal uplne neco jinyho :) jinak je to opravdu zajimavej clovek, prosel si hodne funkcema a ma fakt neuveritelny znalosti, ale je pomerne obtizny s nim drzet krok, protoze treba pri tech prednaskach skakal od jednoho tematu k druhymu a bylo to celkove takovy zmateny...

-KRiZKiN- - 20.01.08 - 19:45
-- No, že vyučující na Vývoj IS nebyla přívětivá bych zrovna netvrdil, spíš naopak mi přišla vždycky v pohodě. Jenom byla opravdu hodně náročná (ale milá). A závěrečné zkoušky jsem se taky dost bál, ale nakonec to byla jedna z nejlepších zkoušek, jaké jsem zažil - přišlo mi to jen takové povídání, chvíli ani nešlo poznat, kdo že o té otázce má vykládat. Kdo měl něco k tématu, tak řekl a přišlo mi, že jsme se bavili hodně mezi sebou, než že bysme něco nadrceného odříkávali jí :)
Nakonec jsme měli 3 nebo 4 plný počet z ústní. Pak nám ještě nabídla práci u ní ve firmě :D

Hannes - 20.01.08 - 20:01
jj tu praci mi nabidla taky. pri predstave ze bych delal tohle po zbytek zivota jsem ale nabidku sarmantne odmitnul :)

Líboš - 21.01.08 - 13:00
To neni spravedlivy, nam Bruckner zadnou praci nenabizel :)

Hannes - 21.01.08 - 17:10
tomu rikam nevyhoda, to ze jste celej semestr temer nic nedelali a polovine lidi dal zkousku bez toho aby tam vubec sli za to podle me stalo :)Přidat komentář

bezpečnostní kód: opak dne =

jméno

komentář

zalamování řádků

 

:: Zpět
eXTReMe Tracker