Ti z vás, kteří preferují z jakéhokoliv důvodu anglické herní weby, určitě zaslechli informace o krizi ohledně webu Gamespot (od kterého mimo jiné nedávno celkem sprostě ukradl design český Bonusweb). Ve zkratce se dá říci, že majitel toho herního impéria, společnost Cnet, tlačila na herní recenzenty. Ti museli udílet určitým herním titulům mnohem vyšší hodnocení, než by si hra zasloužila. Jediným důvodem byly nepsané smlouvy a dohody s herními studii a distributory, kteří si na Gamespotu platili ne zrovna levnou reklamu. Za to, jako protislužbu, dostávali nějaký ten bodík v recenzi navíc. A jelikož je recenze na tomto webu poměrně směrodatným ukazatelem, celá tato spolupráce se vyplatila oboum stranám, jelikož nevinný hráč pak šel do obchodu, koupil si předraženou gamesku a následně zjistil, že se jedná o úplný brak.
Celá tahle aféra kulminovala zhruba před měsícem, kdy byl vyhozen jeden z nejuznávanějších recenzentů, Jeff Gerstmann, právě kvůli relativně nízkému hodnocení hry Kane & Lynch od Eidosu, který je podobně jako třeba Activision jeden z nejdůležitějších inzerentů na Gamespotu. Během tohoto víkendu dostala redakce Gamespotu další kudlu do zad, protože na protest proti těmto praktikám
odešel po osmi letech další dlouhodobý přispěvovatel Frank Provo. Nemá cenu nějak detailněji rozebírat celou tuto aféru, o to se již postaraly desítky bloggerů a herních webů přede mnou, spíše by mě zajímalo srovnání s českými podmínkami. Je vůbec u nás něco takového možné? Obětoval by recenzent svůj post pouze kvůli tomu, že nehodlá nepravdivě informovat tisíce lidí?
Myslím, že odpověď je jasná: rozhodně ne, tohle se u nás stát nemůže. Po nějakém tom roce se mi do rukou zase dostal časopis Level a po přečtení pár recenzí je jasné, že se nic moc nezměnilo. Jelikož jsme nějaký ten čas psal pro Gamestar, znám pár lidí právě z Levelu a spolupracoval jsem i s jinými herními weby, mohu směle říct, že podobné praktiky jsou docela běžné. Recenzenti se obvykle zaměří na největší herní pecky, zbytek her pak sotva nainstalují a vyplivnou nějaký ten odstavec textu, který je velice často založený právě na zahraničních recenzích, namísto vlastní zkušenosti. Recenzování z pirátských verzí je věcí naprosto běžnou, nikdo totiž nechce čekat na oficiální datum vydání, které je u nás v extrémních případech posunuté i o několik měsíců. Celá řada "seriózních" herních webů provozuje privátní FTP servery, odkud se dají nejnovější herní "releasy" stáhnout pár minut po vydání. Jde tady totiž hlavně o čas - pravdivé informování čtenáře je poněkud odstrčeno na vedlejší kolej
Velice podobné je to na příkladu časopisů o počítačích: vezměme si třeba Computer, jehož předplatitelem jsem byl snad 8 let a s jehož sesterskou redakcí zive.cz jsem poměrně úzce spolupracoval. Mnoho recenzí hardware je značně subjektivních a očividně trošku podplacených: motherboardy pofidérních výrobců jako Biostar nebo Asrock se objevovaly s železnou pravidelností téměř v každém čísle, přesto se nedaly téměř nikde koupit (a nikdo je také kupovat nechtěl). Holt nějaká ta spolupráce "stranou" prospívá oběma stranám, a nikdo se tady nad tím nepozastavuje. Na takto poctivé redaktory si tedy u nás budeme muset asi ještě počkat - a mezitím nezbývá než věřit herní/počítačové komunitě sdružené kolem nejrůznějších diskuzních fór a fanouškovských webů, která může pravděpodobně jako jediná poskytnout objektivní kritiku a pravdivé hodnocení daného produktu.