CZHANNES.COM: Úspěšný Blog | Hannes web | Creta web | Game blog
online čtenářů: 2
celkem článků: 2282
celkem komentářů: 11853
[?] nových článků: 0
 Weblog o počítačových hrách, internetu, software, hardware a dalších zajímavostech [by Hannes] admin
02.12.2007 | 20:58 | kategorie: Osobní | Hannes | trvalý odkaz

Pracující vysokoškolák? Ne tak zhurta

I put all my genius into my life; I put only my talent into my works.

Oscar Wilde


Poslední dobou jsem několikrát narazil na problém práce při studiu vysoké školy. S postupujícími semestry stále častěji potkávám lidi, kteří si ke studiu nabalili ještě nějaké to zaměstnání. To je při alespoň trošku vážném přístupu ke studiu docela ošemetná záležitost: pokud to myslíte s prací vážně, čeká vás přinejmenším poloviční úvazek, tudíž zhruba 20 hodin týdně. Taková časová zátěž pak lze pouze poměrně obtížně skloubit dohromady s předem daným rozvrhem, a tak se musí alespoň jedna činnost trošku ošidit. A samozřejmě je to mnohem častěji právě škola.


V posledních letech je alespoň na VŠE trendem spojovat studenty do týmů po čtyřech i více členech a následně jim zadávat společnou práci. I přesto, že naprostá většina studentů tuto strategii nemá zrovna v lásce. Argumenty školy jsou ale neúprosné a člověk s tím stejně nic neudělá, na druhou stranu se může přiučit trochu spolupráci ve skupině a vzájemnou komunikaci. Problém ovšem nastává, když do takového týmu dostanete právě onoho horlivého mladého zaměstnance, který do školy téměř nechodí a na odvedené práci se to musí logicky projevit.

Proč ale takto mladí lidé ve svých dvaceti nebo jednadvaceti letech tolik pospíchají se zaměstnáním? Samozřejmě, hlavním argumentem jsou relativně zajímavé peníze, na který si může takový študák v nějaké firmě přijít. Nějaká ta praxe se asi také hodí, v životopisu se to dá uplatnit a při vyhledávání trvalého zaměstnání pak takový člověk asi dostane přednost před absolventem bez praxe (kolikrát se ale jedná o nudnou manuální práci, která vám nic nedává). Jsou tady ale i zápory, které si podle mě hodně lidí neuvědomuje a zbytečně brzo tlačí na pilu.

Je třeba vzít v úvahu, že pracovat budete dalších 40, možná 50 let. To se mi jeví jako dostatečně dlouhá doba na to, aby si člověk užil posledních pár let studentského života a relativní nezávislosti. Pokud daná osoba není workholikem a práce pro něj není odpočinkem, přijde mi vyhledávání časově náročnějšího zaměstnání v tomto věku zcela zbytečné. Z praktické zkušenosti mohu říct, že takoví lidé začnou pomalu ztrácet své bývalé kamarády, protože si místo setkání s nimi radši zajdou do kanceláře, pracují doma na nějakém projektu nebo odjedou kamsi na školení.

Zvlášť u mého studijního oboru je tento jev více než patrný. Mnoho studentů zanechá studia (nebo je vyrazí), protože jednoduše začnou pracovat a škola už je pak pouze jakousi nezábavnou přítěží. Samozřejmě, když dostanete nějakou mimořádnou nabídku a jste si jisti, že vám ono vzdělání nebude chybět, je asi nerozumné takovou šanci zahodit a práci odmítnout. Podle toho co jsem ale tak slyšel a četl na univerzitním fóru VŠE však takovou práci dostanete opravdu málo jedinců. Vždyť i nějakou tou lepší brigádou (nedávno jsem viděl telemarketing za 150 Kč na hodinu), případně další činností, kterou ovládáte, se dají vydělat peníze, které každý z nás potřebuje. Spíchnout nějaký ten web dneska dokáže skoro každý student informatiky, napsat nebo přeložit článek také není až takový problém, jde jenom o to najít nějakou příležitost.

Můj názor je tedy takový, že dokavaď člověk může, měl by si ono studium užívat a ne si komplikovat život nonstop prací. Ve většině případů ty vydělané peníze nejsou až tak zajímavé a vy máte celý život na vaše budoucí zaměstnání. Já jsem v poslední době také dostal několik nabídek práce, ale bez delšího hloubání jsem je odmítnul. Možná ke konci studia, kdy už člověk má pouze pár předmětů, nastane ten ideální čas hledat nějaký part-time job, ale zatím bych s tím rozhodně nespěchal. Co si o tomto myslíte vy?

Komentáře

vsn - 02.12.07 - 21:56
heh. nedavno se mi kamos sveril, ze si doma nerozumi s otcem a ze chce odejit ... takze u nej jina moznost, nez si najit praci neni ...

asi ne vdy to je jenom kvuli lepsimu "kapesnymu"

I kdyz on rikal, ze do skoly chodit temer nemusi ...

Hannes - 02.12.07 - 22:52
samozrejme, pokud se jedna o nejaky rodinny problemy nebo spatnou socialni situaci, jedna se o neco uplne jineho. ja tohle myslel spis na lidi ktery obcas potkavam v sacku a kravate s dulezitym vyrazem ala bacha vydelavam tezky prachy..

Gorog - email - 03.12.07 - 07:29
Zacal jsem makat na full pri poslednim roku studia Bc., tedka pokracuju na Ing. ale uz toho asi zapichnu. Znam plno lidi co jsou v poslednim rocniku Ing. a take pracuji. Otazka je jestli bych tu skolu navstevoval aji kdyby jsem nechodil do prace:-)
Jo a za telemarketing se urcite nebere 150kc/h..))
S tema kamaradama mas mozna pravdu, ale nove kamarady lze ziskat aji v praci.
Zivot je otazkou priorit..

Skritek - 03.12.07 - 11:24
No ja chodim na fel. Prvni ročník.. Ted jsem prvni mesic a pul programoval neco na dalku a moc casu nezbyvalo.Rikal jsem si nebudu sidit skolu. Tak kdyz jsem to dodelal tak jsem uz nic nehleledal ale pak jsem zjistil ze misto toho akorat koukam na serialy a muj skill v programovani klesa... Nekdo rika ze v druhaku je to horsi. Ale kdyz to na koleji vidim jak tam starsi kolegove jsou hned po obede a bud chlastaj nebo hrajou tak se toho tolik nebojim.

Mara - email - 03.12.07 - 15:50
Hehe ta fotka mi neco rika :D

m - 11.01.08 - 18:58
co tady pises je blbost. rozumna mira prace je naopak vic nez prospesna pri studiu. muzu rict, ze spoluzaci na VSE, ktery jenom studujou nejsou treba na tymovy reseni projektu nic moc. spis to za ne odtahne vzdycky nekdo, kdo se tim uz zivi.

ja delal uz pred skolou, delam pri skole a ano, budu delat i po skole. mel by se ze me ale spis stat grafoman sponzorovanej rodicema? ani se mi nechce

Hannes - 11.01.08 - 19:38
jestli tou posledni vetou narazis na me tak ver ze moje rodice me za posledni tri roky nesponzorovali temer nijak.

Terka hol. - 28.09.09 - 15:09
narazila jsem na tento starší článek :-) Osobně práci v oboru mám, trávím tam zhruba 20 hodin denně. Za půl roku mi to dalo téměř tolik znalostí, co dva roky na VŠE. Proč? Protože se věnuji (jako ekonomická novinářka) věcem týkajícím se praktického života, neučím se definice a grafy, ale musím chápat, jak to funguje v reálu a konkrétních podmínkách (které jsou při modelaci grafu naprosto zneohledněny), poznávám jednotlivé produkty, reálné problémy, atd. atd. To je (kromě výdělku) pro mne největší přínos.

A proč pracuju prakticky od nástupu do druháku? jednoduché - peníze. Bohužel nepocházím z rodinných/ sociálních poměrů, kde by mi naši mohli dávat alespoň pár tisíc na měsíc, ani neměli podmínky k vytvoření nějakých extra úspor. Pokud chci bydlet a studovat v Praze, z něčeho si to zaplatit musím :-) Mít tu možnost, s radostí se práce ještě na nějaký rok vzdám, protože občas je to fakt nestíhačka (dělám dvě VŠ, mám hodně koníčků - kulturu, plavání, psaní, přítele... a rozhodně nejsem šprt, který nedělá nic jiného, než leží v knihách... ale na druhou stranu to neflákám, ve cvikách a týmových pracech na VŠE bývám z nejaktivnějších, většinou jsem ta, co "buzeruje" ostatní, aby něco dělali, zkoušky jsem zatím všechny dala napoprvé)... a nebo bych radši pracovala, ale z těch peněz měla něco víc (cestování!) než kus žvance a jistotu, že mám kde bydlet :-) Ale nestěžuju si :-D Jen podávám jednu z možných příčin, PROČ lidi při vysoké škole pracují

NAdja - 30.09.09 - 18:37
Presne tak !:DPřidat komentář

bezpečnostní kód: opak dne =

jméno

komentář

zalamování řádků

 

:: Zpět
eXTReMe Tracker