CZHANNES.COM: Úspěšný Blog | Hannes web | Creta web | Game blog
online čtenářů: 3
celkem článků: 2282
celkem komentářů: 11853
[?] nových článků: 0
 Weblog o počítačových hrách, internetu, software, hardware a dalších zajímavostech [by Hannes] admin
20.11.2007 | 01:01 | kategorie: Novinky | Hannes | trvalý odkaz

Call of Duty 4 dohráno, bezprostřední dojmy

Po dlouhých letech jsem si zase nainstaloval nějakou tu novou hru a pustil se do singleplayerové kampaně. Na hraní všech nových titulů už tak nějak nemám čas (respektive chuť a také hardware). Call of Duty 4 však zaujalo čestné místo výjimky, která si zaslouží vyzkoušet - vždyť o téhle hře se básnilo dlouhé měsíce a vedle Crysis je to asi největší pecka letošního podzimu. Počáteční předpoklady nebyly úplně pozitivní, z přesunu od druhé světové k jakési budoucnosti jsem nadšený moc nebyl. Válka je prostě válka s historickými fakty, v budoucnu si autoři mohou vymyslet naprosto cokoliv.


Nakonec se to ale ukázalo jako neopodstatněné - CoD 4 je víceméně pořád tou stejnou hrou, kterou Infinity Wards vydali před dvěma roky, akorát v trošku modernějším kabátku. Stále se jedná o přeskriptovanou střílečku, kde máte nulovou možnost volby postupu a jdete tak prostě pořád dopředu, přímo za nosem. Co naplat, že s vámi běhá povětšinou skupinka nejbližších spolubojovníků - jejich hlavně jsou buď řádně zanesené a nebo jednoduše neumí mířit. Jejich spoluúčast vám tak bude spíše na obtíž, když se vám kolikrát nějaký ten nadřízený plukoník připlete do cesty a vy ho nechtěně poškádlíte kulkou do hýždí.

Trend započatý pravděpodobně titulem Medal of Honor pokračuje: několikrát jsem narazil na moment, kdy překročením určité neviditelné hranice spustíte nové přívaly nepřítel. Poněkud horší byl moment, kdy jsem stejným neviditelným checkpointem všechny nepřátele vymazal. To už je trošku vyditelný bug - v jeden moment jste pod těžkou palbou a při dalším stisknutím spouště už je kolem ticho, všichni rudí nepřátelé se zázračně vytratili. Ony ukazatele pohozených granátů jsou také možná až příliš arkádové, ale bez nich by asi mnoho hráčů nadávalo na nečekaně zaraženou střepinu mezi zuby, která docela zaručeně působí virtuální smrt.


Z důvodu relativně vysokých papírových nároků jsem hru hrál na notebooku, který mám paradoxně výkonnější než klasické PC. Tyhle obavy se ale ukázaly jako zcela neopodstatněné, hra běhá parádně bez nejmenších problémů a pravděpodobně byste ji rozchodili i na mnohem méně výkonné sestavě. Grafické se jedná o opravdové orgie a to i bez všech grafických vychytávek nastavených na maximum. V tomto ohledu ale bylo Call of Duty vždy silným titulem, vytvoření realistické bojové atmosféry zvládají vývojáři na jedničku. Pokud máte nějaké lepší reproduktory, onen řev všech zbraní vyzní ještě mnohem lépe. Já jsem si tohle na vlastní kůži vyzkoušel: obraz na plátně 2x2 metry, datový projektor s wifi přenosem dat a pořádný externí zvuk k tomu. Svým sousedům se za dočasné narušení jejich klidu zpětně omlouvám.

Call of Duty 4 se snaží být hrou pestrou a rozmanitou, jak je to v tomto oboru jde. Těžko již dnes překvapíte nedočkavého hráče něčím zcela novým, neokoukaným, ale pár originálních momentů jsem během hraní zažil. Poněkud nudné bombardování a likvidace odporu z letadla, výborné odstřelování nepřátel na dálku v Černobylu (také jste si vzpoměnili na Stalkera?), zběsilý úprk na korbě náklaďáku a tak dále, bylo toho víc. Díky těmto "mezihrám" se hra vyhýbá nudnému stereotypu a přináší příjemnou změnu herního tempa.


Zabývat se drobnostmi jako je ovládání není třeba, to je zcela intuitivní a hráči FPS titulů ho nemusí ani studovat. Přes všechnu chválu má i tahle hra nějaké ty chybičky. Jako hlavní nedostatek bych viděl věc poměrně zásadní a to délku hry. Singleplayerovou kampaň jsem dohrál během pár večerů za nějakých 7 hodin, což mi přijde na novou plnohodnotnou hru zatraceně málo. Je pravda, že běžný hrací čas by se asi pohyboval spíše kolem 10 hodin, jenomže to byste museli řádně prozkoumávat každou místnost a zabíjet úplně všechny nepřátele. Mnohem snadnější je kolikrát prostě běžet a s vašimi oponenty se nezdržovat. Čas od času se samozřejmě dostanete do situace, kde utéct nelze a je třeba chlapíky v turbanech vyhladit do jednoho.

S tím souvisí obtížnost hry - pro zkušené hráče není příliš vysoká. Hru jsem hrál na druhou nejtěžší možnost ze čtyř a kromě finálních lokací jednotlivých aktů jsem neměl větší problémy. Pokud se naučíte efektivně střílet a využivat terénních výhod, bude pro vás většina míst spíše procházkou. Samozřejmě že když si stoupnete doprostřed bitevního pole s polovybitým zásobníkem, tak asi bude reloadovat více než je zdrávo. S obtížností také nepřímo souvisí hloupý zvyk nepřátel převzatý z minuých verzí hry, a to jakási smrtelná agonie, v které vás může hlaveň bojovníka za rozvrat světového míru značně poškádlit, přestože se již na první pohled válí mrtev na zemi. Čtyři z pěti válečných stratégů doporučují dvojtou dávku projektilu nebo přesně mířený zásah mezi zorničky.


Ve finále tak z CoD 4 budete mít veskrze pozitivní dojem umocněný rychlým spáde děje a pocitem přítomnosti na bitevním poli. Tahle hra si na realitu opravdu nehraje a arkádový mód otevřený jako bonus po dohrání je toho jenom důkazem. Pokud si chcete vyzkoušet realitu zelené uniformy, pokračujte v hraní American Army, jestli rádi taktizujete, uspokojí vás zase Brothers in Arm. I tak by si asi měl každý fanda videoher tenhle titul vyzkoušet, zklamáni určitě nebudete. 8.5/10.

Komentáře

x4 - 20.11.07 - 09:09
No a na jakym hardware si to teda hral (procesor, ram, grafika) ?

Hannes @ school - 20.11.07 - 15:04
core 2 duo 1.66 Ghz, 1gb ram, geforce go 7600 256 mb, win xp

izmy - email - 25.11.07 - 01:30
Hra mě bavila a možná si jí zahraju ještě na arcade mód. Grafiku jsem rozběhl na maximum a ani se to netrhalo.

Jirka - 31.12.07 - 13:52
Ahoj, mám problém.
Hru normálně hraji, ale když jsem se dostal ve hře na pokračování na ACT II a následně zvolil např. veteran tak se hra načítá, ale po chvilce to vyhodí na plochu a přes správce ctrl+alt+del zjistím že program call of duty neodpovídá, ale konzole pro call of duty pracuje a proto to musím natvrdo ukončit. Nemohu dál pokračovat prostě to dál nejde nevíte někdo prosím co se mohlo stát. Nainstaloval jsem nové ovladače pro VGA, ale nejde to. Např. tím, že jsem nainstaloval nové ovladače pro VGA, tak jsem rozchodil Medal of honor Airbon, který se před tím kousal.
Mám 500w zdroj, Athlon X2 3800+, ATI X1300/X1500 pro 512 MB, 2GB ram DDR2 na 800 MHZ. Dík za radu.
report.from@tiscali.cz
Když tak prosím třeba napište.

Jirka - 06.01.08 - 16:41
Již jsem to vyřešil, bylo potřeba přeinstalovat celou hru, protože se špatně nainstalovala patřičná mapa, která vše způsobovala.

Vojta - 01.03.08 - 15:00
Zdar.Mám takovej problémek, nefunguje mi single u Call of Duty 4,Multi me normálně jede, tak nevim cim to je.Hned po spustení me to spadne a nic vic.Nevite nekdo cim to je?

Smajda - 15.05.08 - 16:33
Hosi tohle sem nasel na netu nevim jestli je to funkcni protoze sem to nezkousel, ale pry to jsou cheaty na multiplayer na vsechny verze a ze to obchazi punkbuster.

http://www.edisk.cz/stahni/23447/cod4_multicheat_1.5.4.exe_181KB.html

Brumlic - 07.01.09 - 21:37
Povídka na téma hry... :)
http://bj.eiecon.net/?p=300Přidat komentář

bezpečnostní kód: opak dne =

jméno

komentář

zalamování řádků

 

:: Zpět
eXTReMe Tracker