CZHANNES.COM: Úspěšný Blog | Hannes web | Creta web | Game blog | Slevové kódy
online čtenářů: 17
celkem článků: 2282
celkem komentářů: 11854
[?] nových článků: 0
 Weblog o počítačových hrách, internetu, software, hardware a dalších zajímavostech [by Hannes] admin
19.10.2007 | 15:49 | kategorie: Offtopic | Hannes | trvalý odkaz

Jak na praktické procvičení angličtiny?

Moje nadšení pro anglický jazyk jsem tady již několikrát popisoval, moje cesty jsou toho také důkazem. Přes všechnu mojí snahu a neustálé zdokonalování a zlepšování znalostí je ale takovýto postup zde v České republice velice problematický. Tak například ve škole mám standardní angličtinu jednou týdně 90 minut, což je víceméně nic. Třída, kde je téměř pokaždé kolem 20 studentů, nedává skoro žádný prostor na nějaké hlubší procvičení nebo aplikaci jazyka, protože se na vás prostě ani nedostane řada. Navíc se pracuje s extrémně nudnou (českou) učebnicí zaměřenou na ekonomické pojmy, které v životě téměř nevyužijete.

Nad rámec běžné výuky jsem se ještě zapsal na kurz obchodní angličtiny v cestovním ruchu. Mírné překvapení mě čekalo na první hodině, když jsem přišel do třídy kde sedělo 19 slečen a poslední volná židle čekala na mě. Vyučující zde je opravdová profesionálka, zprvu mi sice jasně dávala najevo že sem tak trochu nepatřím (skoro všechny ty holky jsou z cestovního ruchu a já jediný z informatiky :), ale po nějakém čase poznala, že toho vím přinejmenším stejně nebo víc než kterákoliv z oněch "specializovaných" dam. Ona kantorka mluví velice dobře s britským přízvukem a i probíraná látka je mnohem zajímavější, možností promluvit je ale opět pramálo, velká část výkladu se navíc odehrává v češtině a na nějaké diskutování se tak opět nedostane.

Další možností jsou samozřejmě placené kurzy. Těch jsem v minulosti již absolvoval poměrně hodně, hlavně v útlém věku, ale výsledek také není zrovna optimální. Za často nelidské peníze se kolikrát dostanete do ne o moc lepší situace, než mi může nabídnout VŠE zadarmo. Rodilý mluvčí je v takovémto případě nutností, platit za českého lektora se mi zdá jako vyhazování peněz. Jak jsem ale napsal, chce to vyloženě natrefit na profesionálního vyučujícího, což není garantováno ani v těch nejlepších kurzech.

Kromě samostudia, sledování filmů v originálním znění nebo třeba čtení literatury v angličtině mi tak zbývá jediná možnost: procvičovat jazyk hezky v praxi, v Praze, na ulici. Turisté se v centru prohánějí po tisících a pokud nejste nějak sociálně zapšklí, není problém s nimi navázat komunikaci. Příležitostí je mnoho, já nejčastěji oslovím lidi s mapou v ruce a ztraceným výrazem na tváři. Ještě se mi nestalo, že by mojí nabídku někdo odmítnul, rada rodilého Pražáka je pro ně často velice užitečná. Kolikrát se z této nabídky pomoci vyvine mnohem delší konverzace - nedávno jsem třeba takhle poradil malé skupince tří Australanek a nakonec z toho byla asi hodinová prohlídka Prahy, kde jsme stačili probrat všechno od okrádajících pražských taxikářů až po australský univerzitní systém.

Příležitostí je spoustu, nedávno jsem například zapředl rozhovor se skupinkou poloožralých Angličanů v jakési hospodě kousek od Staroměstského náměstí. Narozdíl od školy nebo jakéhokoliv kurzu vám takovýto dialog dá mnohem mnohem víc, protože se bavíte s rodilým mluvčím v reálné situaci o reálných problémech, kde musíte pohotově reagovat a být připraveni i na nečekanou otázku či dotaz. Kromě procvičení zvolna upadajícího jazyka vám pak taková snaha může vynést třeba i pár půllitrů piva a panáků zadarmo :)

Komentáře

vsn - 19.10.07 - 20:40
pokecat se da jeste na www.skypecast.com

-KRiZKiN- - 20.10.07 - 01:57
-- Jojo, turistům jsem už taky několikrát radil, skoro vždycky jim nabídnu pomoc sám. Hlavně když je člověk někde v zahraničí a zažije si to z druhé strany, tj. jako ztracený turista, tak ho to potěší, když mu někdo nabídne pomoc. A kolikrát se ani nemusí chodit daleko - už víckrát se mi stalo, že jsem v menze musel vysvětlovat zahraničním turistům, jak to tam chodí, atd. :)
Navíc na VŠE není špatné přihlásit se do Buddy systemu, tento rok jsem ještě zaváhal, ale příští do toho jdu...

Chates - 20.10.07 - 18:54
U nás na škole me zastavila nějaká korejka a ptala se, kde najde učebnu, kteoru má tady napsanou na papírku. Podala mi papírek a tam stálo "Budova E strojní fakulta místnost bývalého bufetu za vrátnicí"... inu težko těžko :-) Podotýkám, že jsem ani nevěděl kde je budova E. :-)

Hannes - 20.10.07 - 21:36
vsn: skypecast jsem nedavno taky objevil, neni to spatny, ale malokdy narazim na mistnost kde bych si nejak vic popovidal, je to proste takovy zvlastni. navic je to beta, takze se dost casto objevuji technicky problemy...

sky - 30.10.07 - 22:48
jak to myslíš s tím vím víc než kterákoliv z oněch "specializovaných" dam, myslíš z angličtiny, že?

Angličtina online zdarma - 24.07.11 - 00:45
http://www.anglictina-zdarma.comuf.com/

Výuka angličtiny zdarma

Marcela - 01.03.12 - 11:33Přidat komentář

bezpečnostní kód: opak dne =

jméno

komentář

zalamování řádků

 

:: Zpět
eXTReMe Tracker