CZHANNES.COM: Úspěšný Blog | Hannes web | Creta web | Game blog
online čtenářů: 2
celkem článků: 2282
celkem komentářů: 11853
[?] nových článků: 0
 Weblog o počítačových hrách, internetu, software, hardware a dalších zajímavostech [by Hannes] admin
18.09.2007 | 14:43 | kategorie: Offtopic | Hannes | trvalý odkaz

Jízdenka za 30 Korun? Díky, mám auto

Návrh ležící kdesi na stole městských zastupitelů hovořící o zvýšení ceny jízdenky pražské hromadné dopravy na 30 Kč asi vyvolá opravdu hodně reakcí. Není tomu až tak dávno, co se zdražovalo na 14, respektive 20 Kč a už tenkrát docela hodně lidí protestovalo. Další zvýšení by tak asi bylo posledním hřebíčkem do rakve jménem Dopravní podnik. Situace je to ale hodně komplikovaná: město na každou jízdenku musí přispívat dvěma třetinami ceny, jinak by doprava v Praze byla ztrátová. Na druhou stranu, služby tohoto orgánu podle mého názoru nejsou na takové výši, aby se mohlo stále zdražovat. Situace je to tedy velice komplikovaná.


Během mého pobytu různě ve světě jsem měl možnost velice často používat městskou hromadnou dopravu. Asi největším extrémem byl Vancouver, kde za jediný lístek ekvivalentní naší přestupní jízdence člověk zaplatí brutálních 75 Kč a od nového roku je nachystáno další zdražení. Tamější systém dopravy je v porovnání s Prahou snad ještě horší, autobusy a hlavně obdoba metra věčně přecpaná lidmi a intervaly nekonečně dlouhé. Měsíční jízdenka stojí 2 tisíce Kč, což je opět několikanásobek pražských cen za dopravu. Musí se ale vzít v úvahu, že se jedná o nejdražší město Kanady a lidé také berou poněkud jiný příjem.

V Praze je to zvláštní boj. Na jednu stranu je nutné nějak zaplatit lepší služby, nové tratě a další zdražování, na straně druhé je 30 Kč za popojetí o pár zastávek již přeci jenom trošku silné kafe. Již teď katastrofální stav automobilové dopravy v Praze se tímto krokem pravděpodobně ještě zhorší, protože mnoho lidí prostě místo tramvají pojede do práce autem, i když je to bude stát o trošku víc. Budou ale mít svoje pohodlí, nemusí se tlačit v často nepříliš étericky provoněné tramvaji a zaparkují si přímo před bytem. V kombinaci s datem plánovaného dostavení okruhu Prahy tak asi provoz v tomto městě brzo totálně zkolabuje.

Určitým řešením, které mě napadá, je zvýšení cen těchto jízdenek a zároveň zachování cen předplacených kuponů. Ty se alespoň pro studenty drží na velice přijatelné částce, kterou jsem ochoten za dopravu v Praze zaplatit (a taky to dělám). Kupony pro dospělé se ale již nebezpečně blíží pěti tisícům za rok, což je pro mnoho domácností poněkud tučná částka. Nový návrh počítá s cenou ještě o několik stovek vyšší. Kdyby zůstaly tyto ceny zhruba na současné úrovni, nemuselo by ono zdražení až tolik bolet - lístky si kupují stejně většinou turisté a lidé, kteří jsou v hlavním městě pouze jednou za čas. I tak je to ale velice pikantní situace, jejíž negativní výsledek by mohl stát hlavu nejednoho politického představitele. Páni radní asi moc dobře uvědomují, proč zdražovat 3 roky před volbami...

Komentáře

vsn - 20.09.07 - 07:43
ty woe nesnasim tramvaj, naposled jsem s ni je o prazdniny kdyz jsem pil trosku ... listek u nas v litvinove / moste stoji 200kc mesicne (na mesic)

vcera jsem jel dokonce ze skoly s ucitelem se kterym se hodinu co hodinu hadam :D ale hlavne ze sem nemusel tramvaji :D

RednakeCZ - 21.09.07 - 12:24
30 Kč je furt ještě přijatelná cena. Když jsem byl před měsícem v UK v Newcastle, platil jsem za lístek na metro mezi 1,30 a 2,70 GBP (54 - 113 Kč !)

Hannes - 21.09.07 - 13:03
Rednake: v porovnani se zahranicim urcite ano, ale na mistni pomery je to celkem dost. kdyz si vemes medianem prumernej plat kterej je v praze kolem 15 tisic tak uz to vychazi trosku jinak. ve velky britanii je za rok 2006 tydenni plat podle medianu 447 liber, coz je 16 tisic, takze za mesic maj asi 5x tolik co my...

RednakeCZ - 21.09.07 - 13:39
Do centra se ti to kvůli takovýhle změně autem stejně nevyplatí. Samozřejmě že někde po okraji asi jo, ale Praha je už teď děsně zasekaná.

Hannes - 21.09.07 - 14:53
jasny, jenomze s rostoucima cenama jizdenej to prave bude jeste horsi. zacarovanej kruh...Přidat komentář

bezpečnostní kód: opak dne =

jméno

komentář

zalamování řádků

 

:: Zpět
eXTReMe Tracker