CZHANNES.COM: Úspěšný Blog | Hannes web | Creta web | Game blog | Slevové kódy
online čtenářů: 11
celkem článků: 2282
celkem komentářů: 11854
[?] nových článků: 0
 Weblog o počítačových hrách, internetu, software, hardware a dalších zajímavostech [by Hannes] admin
08.08.2007 | 19:22 | kategorie: Vancouver | Hannes | trvalý odkaz

Finální zhodnocení měsíčního pobytu ve Vancouveru

S několikadenním spožděním konečně přináším moje finální dojmy z měsíční návštěvy Kanady a hlavně Vancouveru. V tomto nádherném městě jsem strávil měsíc života v úžasné hostitelské rodině. Během dne jsem chodil do jazykové školy ILSC na dva odlišné jazykové kurzy, odpoledne a víkendy jsem měl volné pro další aktivity. Stejně jako loni do Cambridge jsem celý pobyt zařídil skrz Student Agency a přestože se opět naskytlo několik problémů, celý pobyt byl neuvěřitelným zážitkem.

Nejzajímavější na podobných výletech je asi poznání nové kultury. Té se mi dostalo ve Vancouveru opravdu dosyta - více multikulurní a multinárodnostní město bystě na světě hledali asi těžko. Téměř polovina obyvatel jsou Asiaté a většina ostatních také nemá v Kanadě zrovna hluboké kořeny. To přináší spousta příležitostí jak zjistit rozdíly mezi jednotlivými národy, mezi jejich chováním, stravou a zvyky. Jestli si myslíte, že v Praze máme celkem bohaté možnosti stravování, jeďte se podívat do Vancouveru - na jedné ulici tam v pohodě najdete McDonald, čínskou, thajskou a japonskou restauraci a k tomu ještě nějaký luxusní podnik s pochoutkami, o kterých se vám ani nezdálo.

Jak jsem psal, se svojí rodinou jsem byl nadmíru spokojen. Dal jsem to také najevo při vyplňování záběrečného formuláře ve škole, ve kterém hodnotíte celý váš pobyt a hlavně rodinu na pětibodové stupnici - skoro ve všech otázkách jsem udělil maximální počet bodů. Škoda jenom té velké vzdálenosti od centra města. Pohodová atmosféra a neustálý smích v mé dočasné rodince mi bude ještě hodně dlouho chybět, stejně jako dvě úžasné děti.

Co se týče školy, tady si nejsem tak úplně jistý. Za ty peníze co jsem zaplatil nelze očekávat nic jiného než zcela profesionální přístup. To se naplnilo, vedení škole je vskutku promyšlené, všechno bezvadně funguje a každý je velice ochotný vám poradit a pomoci. Problémem byla samotná výuka: odpolední 90 minutový kurz Vocabulary byl parádní, naučil jsem se několik velice užitečných slovíček a zjistil chyby, které jsem dělal.

Problémem byl kurz dopolední: Discussion Circle. Je sice nesmírně zajímavé diskutovat na dané téma a porovnávat názory jednotlivých kultur, ale zároveň se mi zdá trošku zvláštní za to platit tak nehorázné sumy peněz, když učitel víceméně jenom diriguje diskuzi a sem tam někoho opraví. Byla to ale moje volba a tak bych neměl moc nadávat, přesto jsem tak nějak čekal trochu víc. Ono je také těžké bavit se v 10 až 12 lidech, každý má na danou věc nějaký názor a chce ho vyjádřit. Než se na vás ale dostane řada (nejsem typ který by neurvale skákal ostatním do řeči, jak to s oblibou dělají třeba Brazilci), téma debaty se často stočí do úplně jiné roviny a váš názor už je tak trochu mimo. Pravdou je, že párkrát jsme měli diskuze v menších skupinkách třeba jenom po 3 až 4 lidech, a to také nebylo úplně ono. Takže asi nějaký kompromis kdesi uprostřed.

Učení angličtiny v mojí fázi je vůbec těžké. Do Vancouveru jsem jel s cílem zlepšení schopností mluvení, proto jsem si také zvolil to co jsem si zvolil. Mluvit plynule bez přemýšlení a zadrhávání jsem ale uměl již předtím, takže ono zlepšení po měsíčním pobytu asi není až tak veliké. Důležité je spíše naučit se rozumět ostatním lidem, kteří mají často naprosto nelidský přízvuk a vyslovují téměř všechny úplně jinak než vy. To vás v jazykovém v kurzu v Čechách nenaučí ani náhodou, a taky za to vypláznete nemalou sumičku. Konečně schopnost reagovat v krizových a nečekaných situacích se také nedá naučit jinde než přímo na ulici, v reálném životě.

Když se ale nad celým systémem výuky zamyslím, asi mi spíše vyhovoval systém z Velké Británie: ve skupinkách rozdělených podle úrovně jazyka se probírá všechno - mluvení, psaní, poslouchání, čtení i veřejné proslovy. Sice vás to kolikrát vůbec nebaví, ale ve finále máte konzistentní zlepšení vaší úrovně jazyka a ne jenom jedné části, která vás zajímá nejvíce. Gramatika například nepatří k mým extrémně silným stránkám, a tak bych vedle onoho mluvení nějaké to cvičení také uvítal. Ale žádná taková možnost v ILSC nebyla, buď diskuze nebo gramatika, hezky zvlášť.

Při odjezdu z Kanady jsem byl tedy docela naměkko. Úžasný měsíční zážitek, na který bude člověk vzpomínat pravděpodobně celý život. Při pomyšlení na návrat zpátky do ČR se mi chtělo pomalu brečet: opět ono nudné zapadnutí do stereotypu všedních dnů. Během takovéhoto pobytu je neuvěřitelně lehké udělat si nové přátele a získat tak užitečné kontakty - až pojedete třeba do ciziny, můžete se u někoho známého stavit a pár nocí třeba přespat.

Jelikož to asi někoho z vás bude opět zajímat, zveřejním zde i finanční stránku celé akce. Hned zkraje je nutno říct, že takovýhle měsíční výlet je opravdu drahá sranda. Celkem mě měsíční pobyt na druhém konci světa vyšel přibližně na 90 tisíc Kč. Je ale třeba podotknout, že jsem se nijak neomezoval a domů přivezl celou kopu oblečení, dvoje boty a několik dalších suvenýrů. Významnou položkou na celkové sumě je letenka - něco kolem 25 tisíc za let do Kanady prostě dáte. Zbytek se rozloží mezi platby za výuku, ubytování, stravu a samozřejmě kapesné a všechny další poplatky. Pokud výslednou částku porovnáte třeba s cenou ročního studia v Americe na střední škole, dostáváte se na téměř identickou hodnotu (když to trochu přeženu, takový pobyt v USA stojí cca 130 000). Já ale investovaných peněz rozhodně nelituju a jsem si celkem jistý, že příští rok strávím většinu prázdnin opět někde v cizině.

Nakonec bych chtěl poděkovat všem známým i neznámým čtenářům za pozitivní hodnocení mých reportů, samotného mě to až překvapuje, že se články těšily takovému ohlasu. Jako zcela poslední přidávám ještě několik drobností, které mě během celého pobytu zaujaly.

Co mi bude scházet:

 • úžasné přírodní prostředí Vancouveru plné zeleně, parků, lesíků a samozřejmě také moře, pláže a blízké hory
 • moje hostitelská rodinka vždy plná energie a optimismu
 • obrovské americké hamburgery a hot dogy :)
 • poznávání nových lidí a úžasné diskuze o čemokoliv
 • coffee shop na každém rohu (Iced Cappucino!)
 • neobvyklé levné ceny oblečení
 • Slurpee
 • pozitivismus a optmismus většiny Kanaďanů
 • angličtina

Co mi naopak až tak vadit nebude:

 • přecpaná a neuvěřitelně drahá městská doprava
 • hodinové dojíždění do centra města
 • (často zfetování) bezdomovci žebrající na každém rohu

Tak, a to je vše přátelé :)

Komentáře

warp3r - 08.08.07 - 22:37
Se nediv, ze se to ctenarum tolik libilo. Vzdyt je to na tvem blogu neco noveho, zlvastniho a navic kdyz to obohatis o fotky, tak si tim rozsiris skalu svych navstevniku.

Ja osobne jsem sledoval i tvoje reporty z minuleho roku :)

Paul - 09.08.07 - 13:05
Jojo, tyhle reporty jsou to nejlepší na tvém blogu..upřímně, o hrách si chodím číst na tiscali games, a že vyšlo demo nějaké nudné hry mě tolik nebere : ).Takže díky za pěkný články, fotky a trochu tý nostalgie..

Quanti - 11.08.07 - 11:43
hmm, Slurpee... krucinal, az si na to vydelam, asi se tam vydam znova... mesicni pobyt pred 3 lety byl i pro me zivotni zazitek, prestoze s tou rodinou to nebylo tak idealni (i kdyz i my jsme meli s host-dadem pravidelny chlastaci patky :D) a taky ten let je docela umornej, v Calgary dojizdeni nebylo tak strasny, vetsinou si clovek sednul a nejak moc dlouho to taky netrvalo, akorat nechapu, ze v tak civilizovany zemi nemaj klouzavy jizdenky :) jinak jestli dobre vzpominam, me prisel pobyt asi na 65 tisic, nepocitajic utratu na miste, a to si uz nepamatuju, v realu tzn. tak 75-80...

Preiby - 25.08.07 - 06:56
Ja nevim.. zas tolik houmlesaku jsem tady nepotkal. A co sushi, to ti chybet nebude? U nas je to luxus, tady to maj na kazdym rohu...

Preiby - 11.09.07 - 21:03
OK.. mylil jsem se. Kdyz jsem psal predchozi comment, jeste jsem neznal lokality jako East Hastings a podobne..

I kdyz nutno dodat, ze Praha hl.n. a Sherwood jsou horsi...Přidat komentář

bezpečnostní kód: opak dne =

jméno

komentář

zalamování řádků

 

:: Zpět
eXTReMe Tracker