CZHANNES.COM: Úspěšný Blog | Hannes web | Creta web | Game blog
online čtenářů: 3
celkem článků: 2282
celkem komentářů: 11853
[?] nových článků: 0
 Weblog o počítačových hrách, internetu, software, hardware a dalších zajímavostech [by Hannes] admin
04.08.2007 | 12:21 | kategorie: Offtopic | Hannes | trvalý odkaz

Zrušení padesátníků, rozumný krok kupředu

Jednou z hlavních novinek posledních dnů je zrušení padesáti haléřových mincí. V záplavě naprosto nepodstatných zpráv, kterými nás během léta média zásobují se jedna o změnu, která postihne určitou formou každého z nás. Rozhodnutí ČNB bylo přijato veskrze pozitivně: vždyť kdo z vás dneska nad padesátníkem ležícím na chodníku ohne ruku a sebere ho. Náklady na výrobu těchto hliníkových mincí se pomalu stávají vyššími než je jejich hodnota, a tak nemá dále smysl takové peníze vyrábět.

Podobná situace nastala nepříliš dávno, když se nám zrušily desetníky a dvacetníky. I tenkrát se našlo pár jedinců, kteří nad touto novinkou vynucenou rostoucí silou české ekonomiky a české měny ohrnovalo nos. Hráči mariáše si stěžovali, že budou muset přitvrdit a hra se stane poněkud rizikovější. S odstupem několika let však musí i oni uznat, že to byl správný krok. Přítomnost desetihaléřů by asi většině lidí dneska přišla naprosto směšná a zbytečná. Podobnou situaci jsem zažil i v Kanadě: tamější penny má v přepočtu hodnotu asi 0.19 Kč, takže se vlastně jedná o takový slabší dvacetník. Za jeden cent si nekoupíte absolutně nic a nejrozumějším nápadem je tyhle měděné drobné darovat do tipping boxů v obchodech. Na ulicích se jednocentové mince běžně válí a ani v případě automatů neuspějete - prostě nikde je neberou. Pokud nakupujete něco v obchodě a chybí vám pár centů, nikdo si z toho nic nedělá a prodavač vás v klidu obslouží i s menším nedoplatkem. Zrušení této malinkaté mince je tedy také pouze otázkou času, stejně jako tomu bylo u nás. Co nás čeká dál, přijdeme někdy i o koruny?

Komentáře

Luboš - email - 04.08.07 - 14:05
Ďalej ? Ďalej nás čaká euro, na Slovensku a v Čechách....

Hannes - 04.08.07 - 14:11
myslim ze na to si jeste chvilku pockame...

tark - email - 04.08.07 - 16:04
uz aby bylo...

Zdeněk - 06.08.07 - 18:12
Já bych neřekl že rušení drobných mincí je znakem posilující ekonomiky čr ale spíše znakem růstu inflace. Pokud by to bylo tak jak autor píše proč by pak měla evropská unie centy proč by se " svým bohatstvím " nestartovala rovnou na 5 euru ? . Je všeobecně známo že čím vyšší se tisknou bankovky a ruší se nižší mince tím má měna menší hodnotu tudíž drobné mince tuto hodnotu ztrácejí úplně. Je pravda že mě osobně taky nebaví tahat v peněžence armádu " fufníkuů " ale rozhodně si stojím za tím že zrušení 50níku není znakem čehokoliv dobrého je tomu spíše na 99,99 % naopak.

Quanti - 07.08.07 - 14:45
o koruny? asi az s eurem...

Bob - 11.08.07 - 11:02
jj jak rekl zdenek a jako ekonom bys to mel chapat;-)
viz. napriklad treba italie s jejich miliardovyma bankovkama nebo nemecko nekdy mezi valkama se stomilion markovou bankovkou = tzv.hyperinflace

Hannes - 11.08.07 - 13:11
o hyperinflaci, inflacnich spiralach a dalsich ekonomickych aspektech vim, ale stejne si stojim za tim ze je to take znak rustu ceske ekonomiky. teprve dusledkem toho dochazi k inflaci a nasledne ruseni drobnych minci...Přidat komentář

bezpečnostní kód: opak dne =

jméno

komentář

zalamování řádků

 

:: Zpět
eXTReMe Tracker