CZHANNES.COM: Úspěšný Blog | Hannes web | Creta web | Game blog | Slevové kódy
online čtenářů: 13
celkem článků: 2282
celkem komentářů: 11854
[?] nových článků: 0
 Weblog o počítačových hrách, internetu, software, hardware a dalších zajímavostech [by Hannes] admin
30.06.2007 | 09:37 | kategorie: Vancouver | Hannes | trvalý odkaz

Dalších pár zážitků z Vancoveru...

Jak jsem psal minule, sobotní večer byl docela pohodový. Mateo s Mikem vyrazili na jakousi tuningovou přehlídku, kde nechyběl ani team známého TV pořadu Pimp My Ride. Já jsem ale dal přednost oné výřivce, nejenom kvůli tomu že venku pršelo a vstupné na onu show bylo docela vysoké. Domů jsme dorazili asi ve 2 hodiny, všichni docela dost unaveni, takže jsem rovnou spát.

 

park přímo v centru města


Neděli jsem strávil převážně nakupováním – vyrazil jsem do nákupního centra Metropolis, které je pár zastávek SkyTrainu od mého dočasného domova. Metropolis je neuvěřitelně obrovský areál – představte si nějaké velké české nákupní centrum, třeba OC Chodov a vynásobte ho tak desetkrát. Asi tak přibližně je velký Metropolis. Během přibližně pěti hodin jsem ani nestačil celý objekt projít, a to nejsem žádný nákupní fanatik pečlivě procházející každý obchod.

 

už jste někdy měli jablko v karamelu? :)


Jelikož je právě začátek léta, místní obchody asi podobně jako u nás začínají s letními slevami. Opravdu tak nebyl problém najít ten správný kus oblečení, a přestože jsem si víceméně nic koupit nechtěl, skončil jsem asi s třemi nacpanými taškami. Při porovnání místních cen a platů je oblečení neuvěřitelně levné. Člověk se pak ani nediví, že někteří Kanaďané podobně jako Američané nakupují jako diví a často oblečení po dvou nebo třech použitích prostě vyhodí.

 

zamračené centrum Vancouveru


Součástí tohoto nákupního centra je také poměrně velké multikino – lístky ale stojí asi 12 dolarů, což je trošku více než u nás. Když už jsem u filmů, možná pro vás bude zajímavé, že tady se nějaké přepalování hudby nebo DVD prostě neděje. Všude kde jsem byl jsem viděl akorát filmy na originálních nosičích, video hry v originálním balení a hudbu koupenou přes iTunes. Určitě to souvisí s výší místních platů a také cenami třeba oněch počítačových her, které jsou kolikrát i třetinové oproti českým originálním nosičům.

 

moje třída ve škole


Pondělí bylo další novou zkušeností – změnil jsem si totiž svojí dopolední třídu. Ne že by mi Communication Class nevyhovovala, ale úroveň některých ostatních studentů nebyla zrovna valná. Po diskuzi s pár učiteli jsem si vybral Discussion Circle jako novou volbu. Měnit kurz týden po startu sice není úplně ideální, protože většina lidí už se navzájem tak nějak zná a vy přicházíte do úplně nového prostředí, ale v mém případě to nebyl problém, zvlášť když mi zbývají už jenom další tři týdny. Nová třída se ukázala být mnohem pokročilejší a také aktivnější.

 

místní strážci zákona neustále křižující ulice města


Co se látky týče, probírají se vždy určitá témata vybraná ze seznamu asi 150 diskuzních topiců. K tomu má každý den jeden student vymyslet další, bonusové téma k diskuzi. Během tohoto týdne jsme probrali témata jako globální oteplování (s tím souviselo sledování filmu Inconvenient Truth), potraty, Paris Hilton, kamarádství a tak dále. Povětšinou to byla velice živá a zajímavá diskuze s mnoha naprosto protichůdnými názory, způsobenými hlavně rozdílnou kulturou a národností jednotlivých studentů.

 


ne všechny ulice města jsou bezpečné a čisté...


Co mě šokovola třeba na Brazilcích bylo to, že když jdou do nějakého tanečního klubu, je pro ně zcela normální za večer řekněme „blízce poznat“ třeba 5 různých holek. Polibek, který by si naprostá většina Evropanů nedovolila ani po několika dnech či týdnech vztahu je pro ně naprosto normální při seznámení s úplně novou holkou a Brazilky to dokonce očekávají. Zajímavá kultura. :)

 

sushi na cestu :)


Obědy během týdne jsem povětšinou řešil návštěvou nějaké restaurace nebo občerstvení v centru města – měl jsem znova sushi, dále třeba pizzu (asi nejlevnější jídlo zde ve Vancouveru), falafel, různé tortily a tak podobně. Párkrát jsem si dal i korejskou nudlovou polévku s mými Asijskými spolužáky, ale tahle polívka je neuvěřitelně ostrá, takže to chce vždycky docela dost odhodlání. Kanaďané mají mimojiné podobně jako spousta jiných národů zcela jiný jídelní režim – hlavní jídlo dne je teplá večeře. Snídaně se téměř vždy skládá z cereálií, párkrát jsem měl ale třeba různé jablečné koláče nebo slaninu s fazolemi. Není to tedy tak striktní pšeničná strava jako v Anglii a většina rodin zde také na rozdíl od Anglie vaří, namísto kupování nějakých polotovarů. K obědu si pak většina lidí bere jenom nějaký sendvič.

 


automat na lístky pro MHD - narozdíl od těch českých je všechno přehledné, jednoduché a bere hotovost i platební karty


Ve středu jsem jel se školou na menší výlet – Capilano Bridge. Jedná se o jakýsi visutý most pohupující se již přes sto let nad hlubokou propastí s říčkou na jejím konci. Přestože je celý areál opravdu pěkný, průvodce nám udělal pěknou show a všechno je dotažené do konce (totemy, ukázky indiánských řemesel atd), je celý areál dost malý a vstupné nechutně předražené. Když bych měl být hodně sarkastický, tak napíšu že ve slovenských Tatrách můžete najít podobný areál respektive podobnou přírodu bez jakéhokoliv vstupného. Na druhou stranu, onen pocit kdy stojíte uprostřed opravdu dlouhého a vratkého mostu a všechno se kolem vás houpe si asi taky budu chvíli pamatovat.

 
Jestliže z mých několika článků vypadá všechno opravdu růžově a hladce, věřte tomu že to tak úplně není, a to z několika důvodů. Tak zaprvé, těsně před odjezdem jsem chytnul jakousi virózu, které jsem se zbavil, ale asi ne tak docela, protože mě vlastně už druhý týden pronásleduje mírná únava, lehká bolest v krku a otravná rýma. Přestože to některé dny vypadá že jsem už úplně zdravý, druhý den se často zase cítím docela mizerně, i když to není nic co by mě nějak omezovalo, uvítal bych samozřejmě trošku jiný zdravotní stav.

 

Druhým menším problémem je veřejná doprava tady ve Vancouveru. Každé ráno strávím hodinu na cestě do školy a ještě o něco více na cestě zpátky. SkyTrain je skoro vždycky nepříjemně přecpaný a kolikrát musíte dokonce čekat na nějaký další vlak, protože se prostě nevejdete dovnitř. S autobusy to není o moc lepší, mají fakt mizerné intervaly a občas prostě nepřijedou. Na jízdní řády se tady taky až tak moc nehraje. Pražská MHD mi proti tomu přijde docela bezchybná, a to nejen cenově. Počasí je také zatím více než mizerné, téměř každý den prší a tak ani nemůžete jít někam ven nebo na pláž. Přes to všechno jsem ale více než spokojený, hlavně s mojí homestay family a bez problémů bych si dokázal představit ještě nějaký ten týden navíc...


Komentáře

Modrak - 30.06.07 - 16:19
Capilano bridge je dobrej, ale jako malej sem se na nem trosku bal :D

rufus - 30.06.07 - 19:10
chlpae, na ten most si pamatuju moc dobre. malem jsem se na nem totiz posral, bylo tam spousta lidi a naka banda skolaku, ketri hopsali z jedne strany na druhou, a ten most se nechutne kroutil, skakal, vrtkal. no kdyz jsem videl tu roklinu, tam mi nebylo moc do zpevu

Luk - 01.07.07 - 21:15
Zatím mě to opravdu připadá jako země protikladů, na jedné straně je tam levné oblečení (resp. v ČR je nechutně předražené), levná auta. Na druhé je nechutně drahá MHD, kina, jídlo. Ale každopádně díky za alespoň pro mě objevení místa kam by stálo za to se zajet podívat.Přidat komentář

bezpečnostní kód: opak dne =

jméno

komentář

zalamování řádků

 

:: Zpět
eXTReMe Tracker