CZHANNES.COM: Úspěšný Blog | Hannes web | Creta web | Game blog
online čtenářů: 1
celkem článků: 2282
celkem komentářů: 11853
[?] nových článků: 0
 Weblog o počítačových hrách, internetu, software, hardware a dalších zajímavostech [by Hannes] admin
24.06.2007 | 00:24 | kategorie: Vancouver | Hannes | trvalý odkaz

Den bez deště? Ne v Raincouveru

Počasí ve Vancouveru je šílené. Doslova. Představte si Anglii, přidejte pár dalších divných míst co se počasí týče a možná dostanete přibližnou představu o Vancouveru. Sledovat předpověd v televizi je zbytečné – téměř nikdy nevyjde, a to ani na následující den. Každá televize spolu s předpovědí uvádí procentuální pravděpodobnost předpovědi na další dny – a ta se téměř výhradně pohybuje pod 50%, což znamená, že to buď vyjde nebo (spíše) ne.

 

A skutečně to tak funguje – jestliže na zítřek předpovídají slunečno a horko, nikdo se nebude divit jestli bude pršet a bude pěkná zima. Přesně to se stalo s mým příletem do Vancouveru: na internetu jsem si zjistil 28°C a sluníčko a podle toho se taky obléknul. Když jsem přijel, teploměr na letišti ukazoval 17°C a jemně pršelo. Úžasné. Nejen kvůli tomu je Raincouver jedna z přezdívek pro tohle město. Poměrně výstižné.

 


Kanaďané milují svojí zemi a dávají to všude najevo...


Co je důvodem takto mizerných předpovědí počasí a proměnlivého počasí? Jednoduché, místní klima. Vancouver je z poloviny obklopen oceánem a z té druhé třítisícimetrovými horami. Mořská bríza nebo vichřice z Rocky Mountains se střídají stejně tak pravidelně jako tu zapadá a vychází slunce, takže je opravdu těžké tipnout jak bude. Kromě toho může být na jednom konci města úplně jinak než na tom druhém. V novinách, které čtu každé ráno cestou do školy jsem dokonce jednou viděl pravděpodobnost 0%. Opravdu užitečný servis čtenářům, Zákopčaník by asi rychle změnil svoje slunce v duši...

 


vancouverský přístav a druhá část města na protějším břehu


Prvních pár dní ve Vancouveru jsem toho moc nedělal. Byl jsem totiž obrovsky unavený po oné dlouhé cestě a hlavně následkem jet lagu. Těch 9 hodin se zdá jako nic, ale ve skutečnosti je to pro organismus docela drsná změna a mě osobně trvalo asi 4 nebo 5 dní, než jsem si tak nějak zvyknul. Možná i kvůli tomu jsem asi do středy měl horečku, nepříjemnou bolest hlavy a celkově jsem se cítil mizerně. Pak jsem se zeptal Mug jestli nemá na tohle nějaké prášky, spolknul dvě pilulky něčeho (protože moje vlatní prášky nějak neúčinkovaly) a šel spát (asi v 9 večer). Druhý den ráno byl jako malý zázrak: naprosto svěží pocit, žádná bolest hlavy, krku, nic. Paráda.

 

Čtvrtek byl také asi první den, kdy bylo ráno hezky. Ostatní dny bylo buď hodně nebo hnusně, pršelo a vůbec. Díky prvnímu slunečnému dnu a hlavně dočasně vyléčené únavě jsem si konečně mohl pořádně prohlédnout celý Vancouver ze SkyTrainu cestou do školy. Nádhera, jestli si za ten měsíc někdy sednu a bude zrovna hezky, tak určitě natočím nějaké video. Ony domečky přecházející v supermoderní mrakodrapy s parky a zelení všude kolem jsou prostě úchvatné.

 


Canada Place... čisté, moderní, zelené, úžasné


Co se týče školy, nemůžu si stěžovat. Po prvním dni, kdy se konala ona informační session a psaní testů jsme v úterý měli dorazit do jednoho z kampusů ILSC, kde nás seznámili s tím co pro nás vybrali, jakou úroveň a typ kurzu. Poté se většina studentů opět přesunula do nějaké jiné budovy. K mému potěšení mě obě moje volby vyšly – sice jsem nebyl vůbec v seznamu a museli jsme to trošku řešit, ale nakonec mě někde našli a oznámili že moje Communication a Grammar Class mi byly opravdu přiděleny. Co mě udělalo ještě větší radost, byla úroveň, do které jsem byl zařazen. Advanced A1. To nejvyšší co škola nabízí asi z 8 levelů. Asi už něco málo anglicky umím a přestože to možná bude znít trošku namyšleně, jsem na to opravdu hrdý. :-) Moje rodinka mi taky říkala, že mi mluvení jde velice dobře. Potěší to.

 


park na okraji jedné z nejrušnějších ulic ve městě


První tříhodinnová Communication Class od 9 hodin ráno byla povedená. Sonja, která nás učí, je neuvěřitelně sympatická ženská, vždy s úsměvem na rtech a vždy ochotná pomoci. Vůbec, personál ve škole je naprosto profesionální. Všichni velice přátelští, trpěliví a příjemní. Jako jedna z mála je Sonja rodilý „Vancouverit“ – hodně ostatních učitelů buď pochází z jiných zemí nebo mají alespoň mezinárodní kořeny. Což asi není problém, ale já jsem byl šťastný za rodilého Kanaďana. Celý systém školy funguje opravdu výborně. Každý větší (rozuměj početnější v množství studentů ILSC) stát (v případě Evropy kontinent) má přidělený vlastního Counsellera. To je osoba, která vám je vždycky připravená poradit, pomoci nebo vás odkázat na někoho dalšího.

 

Co se týče skladby studentů, je to pro Evropana trošku šok. Asiaté přebírají kontrolu nad světem. Řekl bych že tak 70% studentů v ILSC jsou šikmoocí přátelé z východu – hlavně Korejci, Japonci, Tchajwanci a taky pár Číňanů. Všichni jsou nechutně bohatí a zůstávají zde na neuvěřitelné dlouhé kurzy (včera jsem mluvil s holkou co tu studuje 2 roky, což je při ceně školného 45 tisíc / měsic už celkem znát, ale asi ne pro ně). Dál je tady obrovské množství Brazilců, docela dost Mexičanů a Kolubijců. No a pak pár nás, Evropanů, zastoupených hlavně Německem.

 


vyhlídková restaurace Cloud9 (s vyhlídkovými cenami)


Zajímavostí Vancouveru je, že je to opravdu mezinárodní město. Ani po zavření dveří školy se žlutých obličejů na každém kroků nezbavíte – Asiaté tu totiž také bydlí, skupují pozemky, investují. A to docela ve velkém, Sonja říkala něco o 30%. Není ale problém potkat Inda, Itala nebo třeba Argentince – ve Vancouveru je 27 minoritních národnostních skupin v počtu větším než 13 tisíc lidí. Jestli máme v Praze 4 nebo 5 takových skupin tak je to asi moc. I díky tomu můžete každý den slyšet totálně odlišné přízvuky Angličtiny, což je jedině dobré. Angličtina rodilých Kanaďanů je k mému překvapení docela čistá a podobná té Britské a tak se nemusíte bát, že byste slyšeli ono nechytatelné mumlání, které někdy produkují hlavně černoši v Americe.

 


Downtown, v pozadí zasněžené hory


Co se týče látky probrané v dopoledním kurzu ve škole, zaměřili jsme se hlavně na představování a diskutování o rozdílech v jednotlivých národnostech a kulturách. Na tuhle diskuzi jsem navazovali víceméně během celého týdne, protože to bylo hodně zajímavé a vtipné srovnávání. Hlavně Korea, která je u nás zastoupena třemi studenty, je extrémně odlišná od zbytku světa. Víte třeba, že když vám učitel v korejské škole rozdává nějaký test nebo papír, musíte ho vždycky přijmout oběma rukama a pak se uklonit? Jinak riskujete nepříjemné kázeňské problémy srovnatelné s třídními důtkami u nás. Celkově je Korea neuvěřitelně zdvořilá země.

 


nové obchodně-kancelářské centrum stavěné kompletně na vodě


Jelikož mám zaplacenou polopenzi, vydal jsem se v polední přestávce někam na oběd. Naprostá většina studentů má zaplacenou penzi a upřímně i to přišlo celkem divné, protože jsem nikde v informacích školy možnost polopenze ani nenašel. Dost možná nějaký kiks ze strany Student Agency. Kolem školy je ale opravdu hodně retaurací a rychlých občerstvení, takže to nebude až takový problém. První den jsem se vydal s Lennym, což je 25 letý sympatický Korejec, do korejské restaurace. On se cítil jako doma, já se cítil jako Alenka v říši divů protože jsem nerozuměl ani jednomu slovu v korejském menu. Nakonec to ale nebyl problém a oba dva jsme si dali Sushi Combo – celé menu nejrůznějších druhů sushi s pitím a jakýmsi zeleninovým salátem. Bylo to vlastně poprvé v mém životě, kdy jsem měl pravé, ručně dělané sushi se vším co k tomu patří. Ze začátku jsem trošku zápasil s čínskými hůlkami, což vyvolávalo mnoho úsměvů na Lennyho tváři, ale nějak jsem to zvádnul (zkuste si schválně doma nabrat natrouhanou mrkev dvěma kousky dřeva :)). A chutnalo to opravdu výborně, ani jsem to nemohl všechno sníst. Za dvě stovky výborná nabídka, u nás bych se asi za shodné jídlo nedoplatil.

 


McDonald is everywhere...


Odpolední hodinka a půl gramatiky už tak cool nebyla. Vlastně byla, ale probíraná látka byla bohužel na poměrně nízké úrovni, protože se jedná o kurz smíchaný ze všech možných převážně intermediate úrovní. Jasně, párkrát jsem se taky nachytal a učitel byl úžasný, ale nemá cenu studovat něco co už z větší části vím za ty peníze, co jsem zaplatil. Hned odpoledne jsem si proto změnil třídu na Academic Vocabulary Preparation, což je opravdu hardcore kurz zaměřený na slovní zásobu. Líbil se mi ale mnohem víc, takže v něm už zůstanu, přestože dostáváme denně pěkně dlouhé úkoly a další bonusovou práci, která je ale jedině dobrá pro zlepšení cizího jazyka...


Komentáře

Paul - 24.06.07 - 08:46
Wow...hezký čtení, hezký fotky.Jen otázečka - kde ses naučil tak dobře anglicky? Třeba v mém případě za to vděčím z velké části hrám, filmům a seriálům - protože trochu anglicky jsem byl nucenej mluvit jenom dva měsíce, když jsem byl právě taky ve Vancouveru, a jinak vůbec a angličtinu jsem se nikdy sám doma neučil...a teď jí přitom doučuju ostatní.Čemu za to vděčíš ty?

Hannes @ NTB - 24.06.07 - 11:32
anglictinu jsem se ucil odmala, mel jsem ji i ve skolce :)) chodil jsem na jazykovku misto bezny zakladky a k tomu jeste ruzny kurzy treba v bell school. posledni dva roky na stredni jsem pak mel jednoho dobryho ucitele. vzdycky to je ale tak ze se neco pomerne intenzivne naucim a dalsim rok temer nic nedelam takze to zase pozapominam :)

pak je to samozrejme taky mesic v cambridge, hry, filmy v originalnim zneni a hlavne internet. pisu pro par anglickejch webu, coz da cloveku opravdu hodne. kdyz se k tomu prida jeste cca 200 mezinarodnich kontaktu v ICQ/MSN/AOL, vychazi to uz docela pekne. da se rict ze cesky se po techto IM sluzbach bavim mnohem mene nez anglicky.

ted v kazdodennim zivote a ve vsech situacich ktere se clovek s knihou nebo ve skole nema sanci naucit ale vidim, ze je stale co zlepsovat. prestoze rozumim tak 95% mluvene reci, casto narazim na neznalost nekterych slovicek ktere bych potreboval...

Quanti - 24.06.07 - 14:58
jojo, Asiati (maj to tam holt blizko) a McD s kanadskym listeckem; to jsou vzpominky :)) v Calgary mela vetsina skol korejsky kvoty... ja sice nebyla v nejvyssim kursu, ale zato jsem na konci mesice byla vyhodnocena jako nejlepsi student tridy... oni to tam ti, co jsou na pul roku, na rok... vicemene flakaj a berou spis jako takovou exotickou dovolenou :) bavej se (mimo skolu) spolu, vytvarej si takovy mikroklima a moc to studium neresej :)

Zajda - email - 24.06.07 - 18:18
Muzu se zeptat, koho si to na GULZu mel na aj? .)

Myšpulín - 24.06.07 - 22:00
Můžu se zeptat co to bylo za zázračný pilulky ? :-) Docela by se mi taky hodily... Jinak sam. chválím pěkný článek.

Hannes @ NTB - 24.06.07 - 22:11
Zajda: Dvoraka :)

Myspulin: Advil Nasil + Cold Plus (existuji i dalsi verze proti jinym priznakum), 1 baleni (24 tabletek) stoji kolem 10 dolaru.

Pedro - 24.06.07 - 23:57
moc hezky, tesim se na dalsi cast... a tu ANG...ti jen muzu zavidet ;)

Scrand - 25.06.07 - 11:11
Mě problémy jíst s hůlkama nedělá větší problémy. Jedinej problém je že nevim jak oni za pomocí hulek naberou rýži. Nevíte někdo jak to dělaj? :) Jinak už mam docela dobrej skill jen ta rejže :)

Hannes @ NTB - 26.06.07 - 02:20
"rejze" je v pohode - narozdil od ty nasi je totiz v asii pripravovana tak, ze se lepi do vetsich hrudek a moc se nedroli na ty maly zrnicka jak tomu je vetsinou v pripade cesky verze. nabrat ji pak neni zadnej velkej problem...

Gorog - email - 27.06.07 - 18:54
Super clanek. Ja jsem s ENu zacal pozde, az na stredni takze je to bida a bohuzel jsem ji nikde nepotreboval(hram atd.. jsem rozumel i bez toho), ale ted se mi to samozrejme vymstilo.Přidat komentář

bezpečnostní kód: opak dne =

jméno

komentář

zalamování řádků

 

:: Zpět
eXTReMe Tracker