CZHANNES.COM: Úspěšný Blog | Hannes web | Creta web | Game blog
online čtenářů: 4
celkem článků: 2282
celkem komentářů: 11853
[?] nových článků: 0
 Weblog o počítačových hrách, internetu, software, hardware a dalších zajímavostech [by Hannes] admin
22.06.2007 | 06:21 | kategorie: Vancouver | Hannes | trvalý odkaz

První dojmy z města na druhém konci světa

Začátek mého měsíčního pobytu v Kanadě byl tedy docela slušný. Žádné velké komplikace, „pouze“ hodinové spoždění a na první pohled docela příjemná. Všichni víme, že usuzovat podle prvních dojmů je často poněkud ošemetné, a tak se nyní podíváme na několik dalších dní ve Vancouveru, které následovaly bezprostředně po mém příletu do tohoto dvoumilionového města na západním konci Kanady.

 

Jak jsem psal minule, domek mojí hostitelské rodiny vypadal velice stylově. Když jsem dostal trošku víc času na jeho prozkoumání, zjistil jsem že je ve skutečnosti více než slušný. Suterén je vyhrazen víceméně pro mě, je tady koupelna, prádelna, jakýsi špajz, můj pokoj a ona plazmová televize u které je ještě gauč. Přízemí patří víceméně celé rodince: obývací pokoj, kuchyň a dva pokoje pro každé z dětí. V prvním patře pak bydlí rodiče – osobně jsem tam ale ještě nebyl a asi se tam ani nedostanu, nemám ani důvod.

 Netrvalo dlouho a poznal jsem že moje rodinka asi nebude tak úplně chudá – už jenom ony dvě televize, velice dobře zařízená kuchyně s neuvěřitelnou ledničkou odhadem tak za 50 tisíc a tak podobně. Kožené sedačky jsou nutností. Nejzajímavější jsou ale asi právě ony dětské pokoje – každý zcela jiný ale oba dva naprosto úžasné, nabarvené ve veselých barvách s obrovským množstvím různé výzdoby. Neznám mnoho dětí, kteří by měli v patrové posteli zabudovanou docela velikou LCD televizi a XboX 360. Když osmiletý Mateo vytáhnul jeden z nejnovějších modelů telefonu od Motoroly a zavolal nějakému svému asi podobně starému kamarádovi, bylo mi to trošku podezřelé. Ale co, jiná země, jiné mravy. Člověk by si myslel, že takové děti musí být téměř nutně rozmazlené a otravné – kupodivu byl opak pravdou, obě dvě děcka jsou velice dobře vychovaná, slušná a víceméně skromná. Mají prostě akorát trošku lepší podmínky pro žití než 99% běžných dítek. Kromě 4 členů rodiny s náma bydlí ještě pejsek-štěnáťko Lula a pěkně vypasená kočka Freezy.
Abych se dostal zpátky k mému příjezdu – po krátké diskuzi mě Mike vzal na menší projížďku Vancouverem. Bylo ale už asi 11 hodin večer a já byl neuvěřitelně unavený. Přeci jenom oněch 30 hodin bez spánku na vás zanechá nějaké ty stopy. Nedalo se ale nic dělat, a tak jsme sedli do jakéhosi novějšího a krapet luxusnějšího Volkswagenu a vyrazili směrem k centru Vancouveru. Někdo mi přeci musel ukázat, jak se za necelých 7 hodin dostanu do školy, a tohle byla tak trochu poslední šance.


Abych vás uvedl trošku do obrazu: Vancouver je neobyčejně veliké město. Je to způsobeno mnoha důvody, hlavně ale oněmi rodinnými domky místo nějakých paneláků nebo patrových domů. K tomu spousta zeleně a parků a plocha města roste do neuvěřitelných rozměrů. Neustálým přistavováním nových budov se tohle místo stále roztahuje a vznikají stále nové a nové čtvrtě, předměstí a satelitní městečka. Z New Wesmisteru kde bydlím já do Downtownu (centrum) je to nějakých 25 kilometrů. A to už je celkem dost. A to nemluvím třeba o West Vancouveru, který se dokonce rozkládá na druhé straně oceánu, ale pořád se počítá jako součást jednoho města.

 

velice populární způsob dopravy ve městě. V pozadí West Vancouver a Rocky Mountains.

Během asi hodinové projížďky jsem byl seznámen s nejdůležitějšími místy veřejné dopravy a také polohou mojí školy. Celá jízda trvala asi hodinu a vlastně celou dobu jsme s Mikem něco probírali, zjišťovali informace o zemi toho druhého a tak podobně. Pohodová diskuze a myslím že také docela pozitiviní první dojem, což je poměrně důležité když někde hodláte zůstat 1 měsíc. Během naší konverzace jsem také zjistil důvod onoho luxusního zařízení rodinného domku: Mike pracuje jako zástupce šéfa jakési menší banky specializující se na obchodování s akciemi – takže je celkem jasné, že nebere zrovna málo peněz. Good for me. :)

 

Když jsem se tedy asi v 0.30 dostal zpátky do své nové postele, nemusel jsem si ani moc lehat a okamžitě jsem vytuhnul. Zvlášť s vědomím, že budete za necelých 6 hodin zase vstávat se usíná opravdu rychle.

 

první společná fotka na rychlé prohlídce Vancouveru


První den jsme museli být ve škole v 7.30. ILSC je typ školy, která je velice striktní a nekompromisní. Již v uvítacím dopise jsme tedy byli varováni, že kdo přijde o víc jak 30 minut později nebude zapsán ke studiu a bude muset několik dní počkat a zaplatit jakýsi poplatek za pozdní zápis. I proto jsem vyrazil asi v 6.30 z domu, přestože cesta měla trvat jenom 45 minut. Nakonec se to ukázalo jako více než rozumné rozhodnutí, protože cesta trvala přesně onu hodinu.

 

Abych se každý den dostal do školy, musím urazit docela slušnou štreku. Tak zaprvé, cesta na autobusovou zastávku. Ta naštěstí není příliš daleko, tak 500 metrů. Pak asi 3 zastávky autobusem na SkyTrain. Tahle část se dá zvládnout i pěšky, ale je to samozřejmě mnohem pomalejší. Pak následuje asi 40 minut ve SkyTrainu a jsem v centru města téměř u své školy.

 

zastávka SkyTrainu - před ní mimochodem po celý den rozdávají zadarmo noviny Metro a 24 Hours (co to asi bude u nás :)), které jsou ale o několik tříd lepší než jejich české verze


Už když jsem otevřel dveře a poprvé se rozloučil se svými dočasnými rodiči, uhodil mě přes noc hodně silný smog. Jestli je v Praze často hodně špatný vzduch, tady to je ještě o pár stupňů horší. Hustotu provozu je i v mé čtvrti naprosto příšerná a to jsem oněch 25 kilometrů od centra města. Důvodů je hned několik: EXTRÉMNĚ nízké ceny aut a velice nízké ceny benzínu. Zatímco téměř všechno ostatní, hlavně nemovitosti, jsou zde velice drahé, auta jsou stejně jako ve Státech neuvěřitelně levné. Benzín za necelých 20 Kč/l bych si taky nechal líbit, zvlášť při výšce místních platů. Podobně jako Američané si tak místní obyvatelé bláhově kupují neuvěřitelně silná nebo naopak luxusní auta. Kdo nemá pořádný truck jako by ani nebyl, nějaký 4x4 jeep je pak úplně nejlepší. Na druhé straně js em za těch pár dní viděl asi 10x víc Porschí, Corvett a dalších luxusních aut než u nás. Velice dobře zařízený Chrysler vás tady vyjde cca na 350 000 Kč, u nás by takové auto nešlo pod milion. I proto jsem tedy jako jednu z prvních věcí ve Vancouveru viděl asi dvoukilometrovou kolonu plnou smradlavých polonáklaďáků. V 6.30 ráno, v okrajové čtvrti města.

 

Nyní zpátky ke SkyTrainu. Pod tímto pohledným názvem se skrývá taková pomalejší obdoba šinkanzenů, nebo chcete li miniaturních vagónů metra jezdící po vysuté dráze víceméně nad celým městem. Věc je to neuvěřitelně šikovná: žádné dopravní zácpy (které pozorujete všude kolem z onoho minivláčku), žádný řidič (nejdřív jsem tomu nechtěl věřit ale ono to prostě jezdí a funguje úplně samo) a rychlost tak kolem 100 km/h. SkyTrain má dvě různé trasy a snadno se jím dostanete téměř po celém Vancouveru. Stejně jako všechna ostatní doprava zde je to ale celkem drahá sranda: 3.75 dolaru za jeden lístek je docela dost, zvláště vzhledem k místním cenám benzínu. Chtěl jsem si koupit předplacený lístek na 30 dní dopředu za nějaké 2000 Kč ale nic takového tu nemají, existují pouze lístky na kalendářní měsíce. Celkem smůla vzhledem k tomu, že přijížídím a odjíždím kolem 15. června/července. Jezdím tedy na jednotlivé lístky a pod přibližně 4000 Kč za oněch 30 dní se asi nedostanu.

 


ne zrovna přívětivé počasí ve Vancouveru. foceno z přístavu


ILSC je opravdu veliká jazyková škola. Jenom ve Vancouveru má 4 budovy, všechny v centru města kousek od sebe. Studenti byli rozděleni podle zemí nebo kontinentů do několika skupin. V té mojí, Evropské, byla naprostá většina Němců, ale také třeba pár lidí z Turecka a dokonce i 2 Češi. Patnáctiletá slečna z Ostravy mě svými myšlenkovými pochody přiliš nenadchla, se starším klukem z Prahy, který shodou okolností studuje také Informatiku na VŠE jsem se bavil trošku déle, ale od té doby jsem ho už neviděl. Je celkem vtipné bavit se s někým anglicky, když vítě že umí česky a mohli byste tedy použít češtinu. Ve skutečnosti to ale není možné, protože ve všech campusech ILSC platí velice přísné English Only rule. V praxi to funguje tak, že když vás 2x přistihnou při použití nějakého jiného jazyka než angličtiny, jste na týden vyloučení ze školy. A jde to tak daleko, že škola zaměstnává speciální studenty, kteří prostě chodí mezi ostatními studenty a hlídají dodržování tohoto pravidla....

 


supermoderní městská knihovna


V 8 hodin jsme byli po rychlém přivítání otestováni. To znamenalo napsat asi šestistránkový test, krátkou esej na přibližně jednu A5ku a projít přibližně pětiminutovým rozhovorem. Na esej byly zadány 3 témata, já si vybral to nejtěžší (3 rozdílné úrovně), které bylo o výhodách a nevýhodách žití sám. Test mi moc obtížný nepřišel a konverzace mi šla taky celkem od pusy, docela jsme se i s onou lektorkou zasmáli.

 


EA vlastní ve Vancouveru jeden takový trošku lepší mrakodrap...


Následovala asi tříhodinová session, kde jsme byli seznámeni se vším důležitým pro náš pobyt a studium. Pak jsme museli vyplnit formulář s předměty, které bysme chtěli studovat. Jednalo se asi o 20 různých předmětů z kterých si každý mohl vybrat. Já si zaškrtnul Communication Class a Grammar. Poté jsme se ve skupinkách šli podívat do centra města, kde nás rychle provedla jedna místní slečna a ukázala nám nejdůležitější části města. Stačili jsme taky skočit na první z mnoha kafí. Přes mojí obrovskou únavu jsme se pak ještě vrátili do školy a poslouchali další informace. Kolem 3 PM nás konečně propustili a já se téměř okamžitě vypravil na cestu domů, hezky do postele...


Komentáře

vsn - 22.06.07 - 08:29
hele, kdyz jsou tak moviti, proc nejezdis autem? (i kdyz nevim, jestli plati ceskej ridicak tam)

Hannes @ NTB - 22.06.07 - 08:42
ridicak tu neplati a popravde, vetsina rodin ubytovavajici studenty to bere asi tak ze splni to co musi a kdyz od nich chces neco navic tak musi mit hodne dobrou naladu a vetsinou se na tebe stejne vykaslou :)

na druhou stranu, kdyz kazdy den vidim ty kolony aut tak je ta verejna doprava mozna lepsi volbou...

Scav3r - 22.06.07 - 08:55
Zeptej se prosim, jestli ta neuveritelne bohata rodina dostava slevy na dani z ubytovani zahranicnich studentu a kolik to dela? Zajimal by me pravy motiv, proc si brat do bytu ciziho cloveka.

Hannes @ NTB - 22.06.07 - 09:33
zajimava otazka, taky jsem o tom premyslel a tohle me rozhodne nenapadlo. je to ale dost osobni vec, mozna ze se ti na to zeptam az tady budu trochu dyl, ale ted by to asi nebylo uplne stastny...

ehh - 22.06.07 - 12:31
no nejaky duvod v tom bude...jen tak z dobre vule nebo aby si prividelali to nedelaji.. jinak jako celkem paradox ze maji tak levne auta a benal a listky stoji tak moc...

Mroz - 22.06.07 - 12:51
No z osobni zkusenosti rocniho pobytu v US vim ze nejaky odpisy aspon v US jsou ale jsou naprosto smesny. Vetsina rodin to dela z dobry vule a za ucelem seznameni jinych narodnosti s jejich "uzasnou" kulturou :)

Quanti - 22.06.07 - 22:21
tyjo, tak jak tak srovnavam, Calgary vs. Vancouver - mensi smog, SGV vs. tvoje skola - lidstejsi pristup ;) (a taky netridili lidi podle kontinentu, to je podle me ultrablbost :)) akorat English Only platilo taky, ale o vylucovani jsem nic neslysela :))

Hannes @ NTB - 23.06.07 - 04:18
quanti: nedelej ukvapeny zavery :) tezko soudit podle postu z prvniho dne ve skole. co se trideni lidi tyce, bylo to ciste na ucely onoho testu a vysvetleni informaci - ve skole se to samozrejme uz nijak nerozdeluje...

Pedro - 23.06.07 - 08:27
Moc hezky chlape, tesim se na dalsi prispevek. Musim rict pises to skvele dobre se to cte, takze jen tak dal, aspon se neco dovidam i o vecech za velkou louzi ;)

Robin Hood - 23.06.07 - 18:47
A proč nejezdíš do školy autem, když jsou tam extrémně nízké ceny benzínu? Určitě jsou auta v půjčovnách za pakatel... Fakt to nechápu, fakt ne.

luboš - email - 23.06.07 - 19:06
a ty si ten v strede ? a ostatní dvaja ?

Quanti - 23.06.07 - 22:12
jotaak, uz jsem se vydesila :)) asi je tam dost Asiatu, predpokladam?

Hannes @ NTB - 23.06.07 - 22:58
Quanti: tuny Asiatu. az to neni pekny :)

Robin Hood: nejdriv cti komentare pred tebou a pak se ptej...

Quanti - 24.06.07 - 14:59
uz jsem cetla v dalsim blogpostu, je to klasika :) az na tuhle zaplavu je zapad Kanady ale vazne fajn, rada vzpominam :)

luboš - email - 24.06.07 - 20:10
zabudol si na odpoveď na moju otázočku...

Hannes @ NTB - 24.06.07 - 22:09
lubos: ja na ty fotce nejsem :)

luboš - 25.06.07 - 07:57
a kto je na tej foto ?

Hannes @ NTB - 25.06.07 - 08:00
2 Nemci a 1 Svycar ze skoly s kterejma jsem byl prvni den na prohlidce mesta...

-----------? - 26.06.07 - 10:26
podivejte se na tohle je to fakt dobrý a myslim že vás to zaujme http://s2.gladiatus.cz/game/c.php?uid=2933Přidat komentář

bezpečnostní kód: opak dne =

jméno

komentář

zalamování řádků

 

:: Zpět
eXTReMe Tracker