![]() Stejná trasa, stejná třída, u obou přestup v Londýně... |
Ve Vancouveru funguje mezinárodní jazyková škola ILSC, ve které strávím začátek prázdnin. Zvláštností této školy je, že narozdíl od Cambridge kde jsel byl loni akceptuje nové studenty pouze jednou za měsíc. Má to svojí logiku, utvoří se pak lepší kolektiv a noví studenti nemají problémy s včleňováním do kolektivu. Nástupní termíny ale celkem omezují volbu vašeho odjezdu. Ten červnový je stanoven na 18.6. v 8.00 ráno. Pokud v tento čas nebudete přítomni na adrese školy, máte prostě smůlu i když jste letěli přes půlku světa.
Já jsem si tedy minulé pondělí dohodnul se Student Agency tento měsíční pobyt a požádal o předběžnou kalkulaci. Ta mi byla druhý den zaslána - stejně jako minule v Anglii však obsahovala pojištění proti stornu zájezdu. Pod tímto podivným názvem se skrývá přibližně třítisícová položka, která by vás teoreticky měla ochránit v případě, že si třeba týden před odjezdem zlomíte nohu a nikam tedy jet nemůžete. Podmínky této služby poskytované pojišťovnou Allianz jsou ale tak nevýhodné, že se mi toto pojištění prostě ani nevyplatí. Loni jsem ho z donucení mého konktaktu v Student Agency uhradil a nevyužil. Letos už jsem to odmítnul, protože po detailním pročtení oné smlouvy narazíte na desítky pasáží, které jsou pro zákazníka opravdu nevýhodné. Jenom málokdo si ale tuto smlouvu pročte, a tak SA i Allianz vytříská na této položce opravdu slušné peníze. Samozřejmě, někdy se to (nedejbože) může hodit.
Hned po obdržení kalkulace jsem tedy odeslal zpátky email, že toto pojištění ve smlouvě mít nechci, ať mi pošlou kalkulaci novou. No a tady nastal problém. Problém, který mě zatím stál 9 000 Kč. Onen mladý pán sedící kdesi v kanceláři v Brně se prostě odmlčel. Přestože mi slíbil urychlenou komunikaci emailem, nedostalo se mi odpovědi žádné. Zkoušel jsem tedy psát další emaily, volat, nic. Až dneska. Dnes ráno jsem ho konečně zastihnul po telefonu v práci. Na dotaz proč mi neposlal zpátky fakturu k zaplacení mě zcela chladně odvětil: Omlouvám se, nebyl jsem v práci.
Zkoušel jsem z něj ještě vypáčit jestli je to tak složité poslat jeden dokument ve Wordu i z domova, když jde o čas (při loňském vyřizování pobytu v Anglii bylo všechno hotovo během několika hodin), na což mi odvětil ještě zajímavěji: žádný z mých 3 emailů mu prý nepřišel. To už se mi zdálo opravdu podezřelé, protože bych o tom zcela určitě věděl. Požádal jsem ho tedy, aby mi konečně poslal onu upravenou smlouvu a fakturu, což také po několika hodinách skutečně udělal. Jaké bylo ale překvapení, když email samozřejmě obsahoval i onen mail s žádostí o změnu ode mě, který mu nikdy nepřišel. Příště by to chtělo aspoň trochu srovnat v hlavě.
Proč jsem ale vlastně přišel o oněch 9 tisíc Kč? Je to jednoduché: letenka. Nevím jestli víte, kde leží na mapě Vancouver, ale můžu vás ujistit, že je to slušný kousek cesty. Západní břeh Kanady už je přeci jenom několik tisíc kilometrů daleko, a tak i letenka není zrovna nejlevnější. K mému neštěstí byl onen týden, kdy tento pán nebyl v práci, roven 9 tisícům Kč mezi nejlevnější dostupnou letenkou před týdnem a dnes. Prostě všechny levné lety mezitím někdo vybral, a zbyly už jenom ty poměrně drahé. Rozdíl mezi 19 000 Kč a 28 800 Kč už je celkem znát.
Ono zařizování letenek je taky celkem sranda. U nás v ČR fungují asi tři společnosti zařizující letenky, všechny ostatní weby pouze využívají jejich technologie jako zprostředkovatelé. Nejvíce zajímavé je to, že jestliže jeden systém nabízí určitý let jako volný, jiný ho zobrazuje jako beznadějně obsazený a ten třetí ho pro jistotu vůbec nezná. Ceny se samozřejmě také liší i v řádu několika tisíc Kč. Rychlým nahlednutím do zahraničí jsem zjistil, že stejné lístky se dají koupit i o 6 tisíc levněji, po přepočtu na naší měnu. Těžko říct, kde se stala chyba nebo proč je to takhle nastaveno, ale je to tak. K zakoupení letenky na zahraničním portálu ale bezpodmínečně potřebujete kreditní nebo debetní kartu. Tu bych měl, dokonce dvě, jenomže: jednu z nich systém nerozpoznává vůbec a u té druhé po chvíli bádání a volání na hotline zjišťuji transakční limit 15 000 Kč, takže letenku za dvacet si taky nekoupíte. A pro navýšení limitu musíte hezky na pobočku banky, zažádat o zvýšení limitu, počkat dva dny, a pak to s překříženými prsty zkusit znovu. To už ale může být zase poněkud pozdě. Suma sumárum, kdyby zaměstnanec Student Agency nedělal mrtvou rybu a potvrdil pobyt ve škole ve Vancouveru a rozjel celý proces zařizování, mohl jsem mít celkem zajímavé kapesné "navíc". Jestli mi teď ještě kanadská ambasáda odmítne žádost o vízum, tak mě asi pěkně zrudne alergií už tak dost podlité oční bělmo...