CZHANNES.COM: Úspěšný Blog | Hannes web | Creta web | Game blog
online čtenářů: 2
celkem článků: 2282
celkem komentářů: 11853
[?] nových článků: 0
 Weblog o počítačových hrách, internetu, software, hardware a dalších zajímavostech [by Hannes] admin
05.03.2007 | 01:36 | kategorie: Novinky | Hannes | trvalý odkaz

Radar, koho to zajímá... VÁS!

Tohle mi přistálo v mailu. Doteď jsem k problematice umístění amerického radaru na českém území měl pouze neutrální nebo spíše negativní názor, ale po přečtení tohoto textu jsem se tak trochu zhrozil. Těžko říct, nakolik je onen text objektivní, ale kdyby měli tyto informace k dispozici všichni občané této republiky a hlavně zodpovědní politici, asi bysme tady žádný radar ještě hodně dlouho neměli. Realita je však poněkud jinde...


Podmínky americké vlády ohledně statusu své případné vojenské základny v České republice jsou de facto státem ve státě. Praha by neměla právo vstupu do základny, možnost kontroly jakýchkoliv aktivit americké strany. Navíc by zaměstnanci základny byli vyjmuti z jurisdikce soudů České republiky po celém uzemí státu. Takové právní imunitě se netěší ani diplomatický sbor zahraničních ambasád. Proč bychom na uzemí republiky měli připustit pro vojáky cizí mocnosti privilegia, která přísluší ústavním činitelům ČR? Jaké mají zkušenosti s americkou vojenskou přítomností v jiných zemích?


Nebylo by od věci podívat se trochu na historii základny USA Thule v Grónsku. Tato vojenská báze byla původně meteorologická stanice, tajně v padesátých letech přestavěná na vojenskou základnu v rámci projektu "Blue Jay". Nikdo se nikoho na nic neptal. V roce 1968 došlo v oblasti Thule k vážné nehodě, která mohla skončit katastrofou. Zřítil se do moře bombardér B-52 se čtyřmi vodíkovými bombami na palubě. Nikdo nikoho o ničem neinformoval. Naopak rozběhla se desinformační kampaň. V roce 1991 studie o radioaktivním pozadí podala exaktní důkazy o nadměrném množství plutonia, které se používá jako materiál pro iniciaci výbuchu vodíkové bomby v oblasti. Jedna z vodíkových pum nebyla nalezena. V komplexu základny byly tajně skladovány nukleární zbraně bez vědomí Kodaně.Teprve v roce 1995 Dánsko přiznalo vinu a zaplatilo odškodnění občanům Dánska a Grónska, kteří byli vystaveni radioaktivitě při práci na americké základně, šlo o sumu zhruba 15 000 000 dolarů. Proč bylo finanční odškodnění za americkou havárii a americké nukleární hlavice přeneseno na dánského daňového poplatníka nemám zdání? V roce 2001 se president Bush obrátil osobním dopisem na premiéra Grónska, aby intervenoval v prospěch modernizace radarů v Thule. Kodaň protestovala, protože Grónsko je mandátním územím Dánska. Odpovědí emisarů USA na "odborných konferencích" o "dvojité slabosti" Dánska bylo, že ..."Dánsko je slabá evropská ekonomika a člen NATO". Jistě povzbudivý signál z americké strany pro ČR nebo Polsko.


Teď se podívejme poněkud blíže na některé technické aspekty ohledně radarové techniky a z toho plynoucí rizika a dopady na život lidí. Třeba takový radar na stíhacích letounech se na zemi nezapíná mimo případy, kdy pozemní personál provádí testy a údržbu. V tomto případě je testující technik oblečen ve speciálním olověném obleku. Výkon tohoto zařízení je řádově v kW. Radar systému Aegis 4 na lodích US NAVY má pulzní výkon okolo 20 MW. Při bombardování v Kosově 1998 udělala obsluha radaru amerického křižníku USS CG-žý Siloh chybu a zapnula radar blízko italského pobřeží u přístavu Naples. Byla zničena některá technická zařízení meteorologických stanic a operátorů mobilní sítě, která byla několik dní mimo provoz. Jaké byly dopady na zdraví lidi, nám může přiblížit situace z Azerbajdžánu. Tajná služba Azerbajdžánu odmítla poskytnout informace ohledně možných zdravotních rizik při provozu dvou radarů US v oblasti Astara a Khizy. Studie šéfa Nezávislého centra pro výzkum životního prostředí uvádí, že devětkrát vzrostl výskyt rakoviny, třináctkrát onemocnění jater a devatenáctkrát vzrostl počet dětí narozených s vrozenými vadami. Nepodařilo se mě bohužel zjistit jaký radar tam je. Specifikace radaru FSP=117 je 20-24 MW zářivého výkonu podle toho, jestli systém je mobilní nebo ne. Radar určený pro americkou základnu v ČR je kolos o pulzním výkonu 1000MW. To je 20 krát tolik než výkon radarů, o kterých byla řeč. Negativní dopady se projeví řádově v okruhu desítek km. Navíc i při bezchybném provozu může dojít k odrazu vln o ionosféru. Pro zajištění provozu je nutný zdroj energie okolo 5 MW. Na základně má být 200 lidí. Zdroj energie musí být nezávislý na okolí. Vezmeme-li v potaz ještě požadavky na bezpečnost a utajení objektu je téměř jisté, že půjde o podzemní atomový reaktor.


Základní technické specifikace musí mít česká strana k dispozici, přesto o nich naše "svobodná nezávislá privátní média" neinformují. Obyčejní lidé jsou elitami degradováni na masu, která nemá být informována o negativních skutečnostech a už vůbec nemá mít právo být zapojena do schvalování tak závažného procesu jakým bezesporu je vybudování US vojenské základny mimo jakoukoliv pravomoc ČR. Vláda ani parlament nemají mandát k takovému rozhodnutí bez referenda. Nemluvě o pozici vlády stojící na dvou přeběhlících a hlasech Strany zelných, která ve svém volebním programu slíbila podporu referenda a odpor vůči atomové energetice. Na základě volebních programů totiž voliči dávali své hlasy. Záměrně jsem se vyhnul geopolitickým hlediskům ohledně toho, proti jaké hrozbě má být základna postavena. Samozřejmě na to mám názor, ale domnívám se, že jde o důležitý veřejný zájem, který by měl být vysoko postaven nad nějaké politikaření. Uvědomme si, že Česká republika je malá hustě osídlená země. A radar o těchto technických parametrech bude mít značný negativní dopad na tisíce občanů Česka a my nebudeme mít možnost to vůbec ovlivnit. Mysleme na budoucnost. A budoucnost a bohatství každého národa jsou jeho děti!


Komentáře

Krupice - email - 05.03.07 - 10:39
Já nevim nó,kdyby někdo jinej sestavil podobnej článek,kde by vyzdvihl jenom pozitiva,plynoucí z umístění radaru,možná by většina lidí řikala,proč už ho tu nemáme dávno.....z ruských reakcí na radar u nás si nic nedělam,myslim že i kdyby tady stál raketový štít v celý republice,tak kolik raket by dokázal zastavit? Tisíc? Takovou ztrátu by asi ruské sklady jaderné munice ani nezaznamenali,myslim že kdyby to bylo třeba tak celou evropu vymažou jak stránku ve wordu,radar neradar....a mít strach z radaru s ohledem na "naše děti" a nebát se všech těch chemiček co z nich furt něco uniká,a jaderných elektr. a skladů s nebezpečným odpadem atd. to už mi přijde trapné....

ivdo - email - 05.03.07 - 12:22
Opravdu zajímavý postřeh, asi tam opravdu bude i další jaderná elektrárna, jak jinak by zajistili nezávislé napájení těch technologií?

Další reaktor fakt nemusím.
Jak to je s Černobylem?
http://www.volny.cz/kostka2000/Cernobyl.htm

Assessment of Radiological and Health Impacts
http://www.nea.fr/
http://www.nea.fr/html/rp/reports/2003/nea3508-chernobyl.pdf

Celkové zatížení obyvatel Československa, ke kterému studie po řadě výpočtů a matematických modelů dospívá oficální studie Institutu hygieny a epidemiologie-centra hygieny záření (zpracovaná pro potřeby OSN), představuje 11 310 Sv.

To znamená, že při velmi opatrných odhadech způsobí radiace z Černobylu na našem území celkem 450 až 1200 předčasných úmrtí, většinou v důsledku rakoviny vyvolané ozářením. Vzhledem k nepřesnostem ve výpočtech však může být počet obětí ještě vyšší.

O vlivu mikrovlnného záření o výkomu 1000MW na zdraví lidí si iluze nedělejme. O rušení a poškozování zařízení už ví své v Itálii.

scrand - 05.03.07 - 14:44
nejsem pro americké základně, ale již v prvním odstavci je vidět že asi nebude moc pravdivej. Ano na většině základnách je že platí americké zákony a jsou vyhlášeny jako americké území. Na základně v ČR by prý platili zákony české republiky. No a s tim přístupem nevim :)

prostě je tady nechci! :)

fejma - 05.03.07 - 15:27
Ať si ten radar postavej, ale paroubkovi a topolánkovi na zahradě, aby si troubové český uvědomili že s náma američani chtějí jenom vychcat. Pokud tady bude ten radar tak budeme jenom další potencionální cíl pro fanatiky z východu. Ať uspořádají referendum a uviděj...ale to ne, to by přeci byli obyvatelé ČR proti zájmům politiků, a to přeci nejde aby se lidi srali do jejich práce.

Krupice - email - 05.03.07 - 16:23
takhle to vidí J.X.Doležal,a já vlastně taky....
http://www.reflex.cz/Clanek26463.html

fejma - 05.03.07 - 21:16
něco dlužíme Americe? je sice pěkný že ukončili všechny války v Evropě, ale kolik jich začali všude po světě? Kolik lidí už zařvalo kvůli Americký touze po moci a bohatství? Já osobně nedlužím Americe vůbec nic a proto je tady nechci, akorát se do všeho s odpuštění "serou" a nic kromě problémů z nich nekouká.

Krupice - email - 05.03.07 - 21:44
to:fejma
ale jo docela s tebou souhlasim,ale na druhou stranu zase třeba takovej internet,je tady zase díky americký armádě....a Google,YouTube atd. vše made in USA.....

fejma - 05.03.07 - 22:05
to:Krupice
A nepřipadne ti to trochu jako dementní důvod pro radar? internet? youtube? Promiň ale musím se smát když někdo chce odůvodnít stavbu americký armádní základy něčím jako je made in USA.

Konzervant - 05.03.07 - 22:41
Demagogie svetem vladne. Pouzivaji ji vsechny strany a to co tady Hannes zverejnil je jen politika strachu.

Duvodu pro vystavbu radaru je nekolik :
1. jakou svet bude mit obranu proti Iranu, ktery za par let bude mit funkcni atomove zbrane, popripade KLDR, ale ty sem nastesti nedoletnou. Jen na okraj Rusko uspesne blokuje vetsinu rezoluci v Rade Bezpecnosti.
2. USA jsou nasim spojencem. Mnoho lidi argumentuje vazbou na NATO a EU. Evropska unie zadnou bezpecnost nema, krom ochrany hranic pred imigranty a NATO prakticky uz take. O to se postaral tandem Schroder a Chirac pred valkou v Iraku, kdy prakticky rozbili dohody a v posledni chvili zmenila Francie sve rozhodnuti.

Duvodu proti je take nekoli :
1. I kdyz si myslim, ze pristim americkym prezidentem bude republikan, neni jasne, ze alespon vyznamna cast demokratu je pro.
2. Na americke zakladne bude platit americke pravo. Nechci zde argumentovat serialem Jag, ale ve skutecnosti to tak funguje. Na tom nevidim nic spatneho. Take zde mame preci zahranicni ambasady.
3. Zarezni z radaru je mozne, ale ono ani tukani do plasticke klavesnice plne ruznych ftalatu neni zdrave.

A nakonec ceska specifika. Socani s USA jednaji nekolik let a nakonec si Jirka precte vyzkum verejneho mineni a je proti.
Petici proti zakladnam porada spolek velmi pochybnych organizaci, no nic co se da delat vzdy jsme byli velmi liberalni narod.
A nejvetsi blbost referendum!!! At o tom rozhodnou lide, kteri maji alespon nejake IQ...

Ja rikam opatrne ano

fejma - 05.03.07 - 22:56
2konzervat: možná máš pravdu s tím že by o tom měli rozhodoval lidé co mají aspoň nějaké IQ, neumím si představit že o tom rozhoduje nějakej Fero co neví kolik je 1+1, ale na druhou stranu, mají o tom rozhodovat zkorumpovaní politici kteří by za pár dolarů prodali vlastní matku?

Krupice - email - 05.03.07 - 23:38
to:fejma
to o tom internetu jsem psal spíš kvůli tomu dlužení americe a a kvůli tomu ,že tyhle a jiný věci jsou tu práve jen pro tu jejich touhu po moci a bohatství,kdyby jí nenaplnovali tak si tu dneska místo těch řečí hrajem lodě na čtverečkovaným papíře.....

fejma - 05.03.07 - 23:47
2Krupice: Uznej sám že to co jsi napsal je blbost. Internet a vynálezy celkově nemají nic společnýho s přítomností cizí armády na našem prý suverénním území. Dle mého názoru nemá na našem území jakákoliv armáda co pohledávat, ať to jsou spojenci nebo ne. Pryč s nima s cajzlama americkejma.

Krupice - email - 06.03.07 - 09:20
2fejma: neuznam:),já si myslim,že všechno souvisí se vším a kdyby se čistě hypoteticky někdo rozhodl si ten náš suverení stát zabrat tak nějak pro sebe,že by sme tu pár americkejch cajzlů na pomoc uvítali,nebo tolik věříš v bojeschopnost naší armády?

fejma - 06.03.07 - 11:35
2Krupice, nehodlám to tady už rozebírat, ale to s tou pomocí od spojenců už tady jednou bylo, říkalo se tomu Mnichovskej diktát. Dost pochybuju že těch pár šašků co by obsluhovali radar by něco ubránili....

ehh - 06.03.07 - 22:10
ja osobne nevidim nic pro...at si USA tahnou odkud prisli...taky u nich neopruzujeme..a pokud budou potrebovat nekde pomoc tak vzdy tam jdeme, tak kdyz budeme potrebovat my tak at taky dojedou..a zbytecne tu neopruzuji..uz vidim jak nejaky iran utoci na male cesko...co by tady tak chteli...? ropu u hodonina..? :-D nebo mattonku z varu..? spis budou mit dovod nas odpalit jak se do nix zacneme srat..

moravák - 06.03.07 - 22:25
Souhlasím s umístěním radaru v čr, hlavně že je co nejdál od Moravy, tam u vás u Prahy je to ideální místo. Kdyby radar měl stát na Moravě, nesouhlasil bych.

mo - 08.03.07 - 17:58
moravák: yeah, yeah :)

Toky2 - email - 17.03.07 - 20:51
Jenze ta radarova zakladna nema chranit nas, ale Ameriku. Tak proc by tu mala byt?

langin - 19.03.07 - 20:20
Mne to pripada jako lacina propaganda bez hlavy a paty. mrkni se na tuhle reakci.

[url]http://neviditelnypes.zpravy.cz/radar-pozor-radar-vyzaruje-famy-dnx-/p_spolecnost.asp?c=A070318_104817_p_spolecnost_wag[/url]

kLAS jAROSLAV - email - 14.04.07 - 08:57
USA je současný největší terorista světa.Všechny ,co nás dávají do spolku s USA je třeba v budoucnosti popravit za vlastizradu.Přidat komentář

bezpečnostní kód: opak dne =

jméno

komentář

zalamování řádků

 

:: Zpět
eXTReMe Tracker