CZHANNES.COM: Úspěšný Blog | Hannes web | Creta web | Game blog
online čtenářů: 8
celkem článků: 2282
celkem komentářů: 11854
[?] nových článků: 0
 Weblog o počítačových hrách, internetu, software, hardware a dalších zajímavostech [by Hannes] admin
23.12.2006 | 21:25 | kategorie: Offtopic | Hannes | trvalý odkaz

VŠE: S poctivostí nejdřív pojdeš

Blíží se nám konec roku, a tudíž i začátek jiného, mírně nepříjemného období: většinu vysokoškoláků čeká během ledna zkouškové období, které se v některých případech rozjelo již nyní, na konci prosince. Po absolvování prvního semestru výuky na Vysoké škole ekonomické je tak možná trošku čas zbilancovat, co mi vlastně ten půlrok ježdění na Chodov dal.


Předně je asi třeba říct, že nejsem zrovna příklad vzorného studenta. Spousta věcí mě ve škole baví, na druhou stranu mi ale dost předmětů leze krkem. Na učení jsem si zatím moc času nenašel, téměř vždycky mě zaujme něco jiného, ať už je to psaní, kódování, nebo bezcílné brouzdání světem internetu. Nejvíce času jsem za ten půlrok věnoval asi Základům programování, o kterém tady padnul jeden emotivní příspěvek a na které jsme dostávali pravidelně domácí úkoly, které prostě nějakou tu hodinku zabraly.  


Počáteční nadšení ze studia na vysoké školy opadlo během několika dnů, nebo dokonce hodin - vzhledem k tomu, že jsem jako první v týdnu začínal angličtinou velice nevalné úrovně, tak nějak už se vezly i ty další předměty. Nejvíce jsem si asi užíval předmětu Informační a komunikační sítě: tady jsem si připadal jako doma, naprostou většinu látky už jsem znal a s vyučujícím jsme si docela rozumněli. Ostatní předměty byly už o něco horší, od celkem zajímavé ale ukrutně náročné matematiky, přes velice proměnlivé Matematické základy informatiky až po totálně nudné Hospodářské dějiny.


Velký rozdíl byl vidět také v jednotlivých vyučujících. Zatímco někteří kantoři a profesoři látku vykládali téměř s nadšením a komunikovali s lidmi ve třídě, našli se i tací kteří prostě hodinu a půl monotónně odemleli bez sebemenší interakce. Chápu, že se může člověk špatně vyspat nebo má špatný týden (měsíc), ale když stejně nudně podává celý půlrok, něco asi není v pořádku. Respektive je, jsme stále v České republice a student prvního ročníku je pro školu typu VŠE víceméně bezejmenným kusem masa, které docela brzy pujde na porážku a za které dostane řezník od státu řádně zaplaceno. A ne málo, příspěvky na studenta se pohybují v řádech desetitisíců na hlavu.


Jak se dalo asi očekávat, účast na přednáškách postupně opadávala, nebo v některých případech stagnovala na nízké úrovni již od začátku. S blížícím se obdobím testů sice přišlo na některé hodiny trochu víc studentů, ale poslední matematika se nesla v opravdu komorní atmosféře: z přibližně 250 studentů nás tam přišlo 11. Výborný profesor Slavík to vzal s humorem a normálně odvykládal poslední látku - bohužel to bylo trošku na moje síly, paradoxně úplně nejtěžší věc za celý půl rok. Do toho na mě přišel ještě jakýsi mikrospánek (nedivte se, v 7 večer dva dny před Vánocemi), takže jsem nebyl moc při smyslech a budu se na celou tu věc muset ještě trochu podívat.


Matematika celkově byla dost zajímavá, ale na můj vkus poněkud uspěchaná. V předchozích letech či snad i desetiletích byl kurz matematiky rozložen do dvou semestrů, tedy jednoho roku. Abysme ale byli "in" , v souladu s vyspělou evropou a systémem evropských kreditů, nějaká chytrá hlava rozhodla tyhle dva semestry zcucnout do jednoho. A páni z vyšších na to použili opravdu solidní kompresi: látku téměř nezměnili, osnovy zůstaly víceméně stejné, akorát je na všechno prostě jenom polovina času. A to se už musí někde projevit. V praxi to pak vypadá asi tak, že se vysvětlí jeden lehký příklad, pak jeden o pět stupňů těžší (který téměř nikdo nepochopí) a jede se dál. Mým dost úsporným písmem to znamená asi 8 stran A4 za přednášku / cvičení - a to už se celkem naakumuluje. V písemce pak na vás čeká cokoliv mezi těmito dvěma extrémy, většinou však spíše směřující k tomu druhému. Ze středoškolské matematiky docela dimenzionální skok, ale tak nějak mě to baví, tak uvidíme.


Ke konci roku se z až na vyjímky z pasivních studentů pomalu stávají naháněči bodů, kreditů a dobrých známek. V některých případech je ta změna dost razantní - člověk ani ve škole nevidíte, ale pak vám vyšvihne test pomalu nejlíp ze všech a je za vodou. Na tom domácím samostudiu asi taky něco bude, ale mě osobně vyhovuje spíše věci slyšet než studovat z knížek, takže asi zůstanu u prezenčního modu.


Z několika předmětů se ani nyní v lednu neskládají ústní zkoušky, zápočet je založen pouze na testech, semestrálních pracích, případně aktivitě v hodinách a dalších detailech. Takhle jsem získal první podpis v té modré knížečce, indexu, z angličtiny. Stačily dva větší testy, asi 10 minutová prezentace na ekonomické téma (vybral jsem si uskupení G20) a v případě dosažení více jak 70% z toho všeho získáváte první 3 kredity. Pro dokončení prvního semestru jich potřebujeme 15, na ty další semestry už dokonce 30, takže je to docela směšné množství. Angličtiny bych si nabral klidně hodinu denně, ale to bohužel jaksi nejde. A popravdě, s úrovní některých vyučujících by mě to asi ani nebavilo.


Ve čtvrtek jsme také psali závěrečný test ze zmíněných sítí. Na přednášce jsem nechyběl snad ani jednou, cvičení jsem většinou také docela zvládal, ale u testu mi mírně řečeno naběhla husí kůže. Naprosto podrobné otázky zaměřené na největší detaily, které jsem při učení víceméně přeskakoval ("to tam přece nemůže být") dominovaly tomuto 40 otázkovému testu. Přece jenom rozlišovat části hlaviček ICMP a ARP protokolů už je trošku pokročilejší téma. Našeho vyučujícího jsem pak zastavil ještě na chodbě a trošku jsme o testu diskutovali - na mojí větu, že to bylo docela obtížné odvětil že tyhle základy sítí jsou vlastně nejdůležitější, v čemž měl asi pravdu. Na druhou stranu jsem z něj dostal informaci, že v případě neúspěchu lze test napsat znova v lednu, kdy ho bude psát zbytek lidí. To je na většině škol asi běžná praxe, na VŠE ale nedozírný luxus, neboť máte na všechny zkoušky pouze jeden pokus. Neuděláte, máte smůlu. Přijde někdo jiný, na jméně nezáleží. Těch 60% duší stejně musí pryč, není pro ně v dalších semestrech místo.


Poslední věcí, která mě vlastně i motivovala k napsání tohoto článku, je systém psaní testů. Trošku jsem to totiž nechytil. Posluchárna pro nějakých 250 lidí, zezhora pomalu ani nevidíte dolu na tabuli, a do toho jeden jediný učitel. Nevím jakým nedopatřením se to stalo, ale v zadních řadách bylo tělo na telu, žádné sezení ob jedno místo, žádná prázdná řada. Vepředu přitom bylo docela dost místa, respektive téměř prázdné lavice. Celá ta situace asi vznikla nějakou chybou zkoušejícího docenta, kerý nedokázal na první termín testu namnožit dostatečné množství zadání. Hodně lidí tak prostě přišlo na ten druhý termín, a solidně se tam mačkali.


No prostě abych to zkrátil: podvádělo se všude. A ve velkém. Otevřené sešity, v extrémech i notebooky, opisování a tak. Znáte to. Viděl jsem dokonce pár jedinců, kteří vyplnili rozhodně více než jeden test - jediný člověk v obrovské posluchárně a při takovém množství lidí to prostě neměl šanci uhlídat. A možná ani nechtěl. Prostě správné studijní prostředí. Já bohužel seděl téměř vepředu, kde to až tak dobře nešlo - a v sešitě jsem stejně zmíněné hlavičky téměř ani neměl. Ne že by mě to vadilo, to určitě ne, ale tak trochu mě to zaskočilo. Uvidíme jak budou probíhat další zkoušky / testy, ale čekal jsem opravdu trošku vyšší kontrolu a organizaci. Člověk se pak pomalu přestává divit inzerátům nabízejícím napsání zkoušek a testů za 4 místné částky, samozřejmě s vydáváním se za někoho úplně jiného.


Nakonec přidávám pár krátkých postřehů:


Učte se průběžně - na některé předměty se to opravdu hodí, dobrým příkladem může být třeba matematika. Díky obrovskému množství látky pak asi jenom málokdo zvládne nastudovat všechno najednou během pár dnů.


Neučte se průběžně - u některých předmětů je tento postup naopak úplně zbytečný. VŠE je tím tak trochu proslulá, většina studentů se učí až těsně před zkouškami, a dávají to. Uvidíme jak to budu dávat já.


Nedělejte nic navíc - trpká zkušenost s první semestrální úlohou, kdy jsem strávil několik hodin práce nad úlohami nad rámec úkolu, kterých si cvičící ani nevšiml mě zcela jasně usměrnila do budoucna. Ani čárku nad rámec zadání.


Choďte (občas) na přednášky - pro někoho tohle asi neplatí, ale já stále preferuji osobní přítomnost na přednáškách. Jasně, je to nuda, člověk musí jet na druhý konec Prahy, ale tak nějak se dozvíte něco navíc, souvislosti mezi jednotlivými částmi látky a máte možnost se zeptat, když něco není úplně jasné. To ze slajdů stažených někde na webu (kolikrát však ani tato možnost nepřipadá v úvahu, protože vyučující prostě ty přednášky nikam nedává) těžko naberete.


Dobře jezte a pijte (dehydratace a možnost hladovění, zákeřná to věc - doporučuji ale domácí stravu nebo bagety, školní menza není vždy ta správná volba), vždy noste síťový adaptér pro notebook (baterka dochází zákonitě v těch nejméně vhodných okamžicích) a spěte pokud možno v noci, ne na přednáškách jako já :).


Good Luck v lednu. 


Komentáře

Dominator - 23.12.06 - 21:37
Co budeš dělat, když se ti nepodaří zkoušky a zápočty, přemýšlels už o zaměstnání?

Hannes - 23.12.06 - 21:55
uprimne receno, ne. nejak jsem si zatim vubec nepripoustel ze bych to uz ted neudelal, ze by me uz ted vylili. ale je to mozny, clovek nikdy nevi. do zamestnani bych se celkem urcite nijak nehrnul, zaprvy si proste chci udelat vejsku a za druhy tak nejak pracuju z domova. prinejhorsim bych skoncil na hnojarne, lehci alternativu uz asi nenajdu :)

Petr Trn - email - 23.12.06 - 22:51
trochu zkreslený článek o VŠE - není nutné hodnotit a zobecňovat po prvním semestru. Hodně z toho, co píšeš není běžnou praxí. Navíc matika na vše není vůbec dál potřeba - chápu, že v prváku ji řeší každý, ale dál už o ní neuslyšíš. ECTS kredity jsou sračka to se musí nechat.

Bednee - 24.12.06 - 09:54
Ja bych to rekl asi takto: Si zvyknes :). Je to podobne asi na vsech skolach, aspon teda na FI MUNI to tak bylo taky.

PS: Nemyslel jsi na zacatku clanku spise konec prosince nez listopadu?

bockelman - email - 24.12.06 - 10:08
jojo - ten konec listopadu mi taky nesedel - jeste jsem koukal na kalendar :-D

chci se ale zeptat - z ceho vseho ted (v lednu) budes delat zkousky? Kolik je max. pocet kreditu, ktery muzes ziskat?

Hannes - 24.12.06 - 11:22
listopad fixed :)

v lednu me cekaji 4 zkousky - matematika, programovani, hospodarske dejiny, matematicke zaklady informatiky. celkem je to asi za 25 kreditu

kajinek32 - email - 24.12.06 - 16:55
mno, pravdivé, ale jen očima prváka... Posléze zjistíš, že to může vypadat i jinak, nicméně jsi to moc hezky shrnul.. Matika není jediný sdrcnutý předmět 2->1, těch ještě potkáš...

Je pravda, že šťastlivci a hroší kůže projdou ekonomkou opisováním a lajdíctvím, nicméně spousta normálních lidí má občas i problémy... (a to ikdyž se učí a naučí..

psal jsem o tom v tomto článku: http://blog.design22.net/je-ekonomka-nejtezsi-gympl-v-praze/

přeju další semestry jednoduchýho studia ;)

Pralev - 14.02.08 - 23:38
S křížkem po funuse - přes různé odkazy jsem se dostal i na tenhle článek, přeci jen si však i po těch letech komentář neodpustím :)

S tím smrsknutím matematiky nemáš vůbec pravdu. Právěže zrovna u matematiky při tom sloučení Matematiky 1 a 2 polovinu (možná i více) probírané látky vypustili a Matematika v ECTS systému je hodně snadná oproti té zabíjačce, co byla ve starém systému (vím to z vlastní zkušenosti, před několika lety hned po gymplu jsem tu 1 semestr studoval, než jsem šel do práce a pak znovu na VŠE, ale už v novém systému).

Naopak takové Právo má stejné množství látky, ale za polovinu času...Přidat komentář

bezpečnostní kód: opak dne =

jméno

komentář

zalamování řádků

 

:: Zpět
eXTReMe Tracker