CZHANNES.COM: Úspěšný Blog | Hannes web | Creta web | Game blog | Slevové kódy
online čtenářů: 10
celkem článků: 2282
celkem komentářů: 11854
[?] nových článků: 0
 Weblog o počítačových hrách, internetu, software, hardware a dalších zajímavostech [by Hannes] admin
08.12.2006 | 16:52 | kategorie: Novinky | Hannes | trvalý odkaz

Google AdSense konečně i pro weby v češtině

O příchodu reklamního systému Google AdSense na český internet jsem psal již před více než půl rokem. Za tu dobu se tak nějak nic nedělo a spuštění zobrazování AdSense reklam pro české weby se notně protáhlo. Včera ale došlo konečně k dlouho očekávané chvíli a Google spustil tuto službu i pro česky psané stránky (zatím bylo možné služby využívat pouze pro vyhledávání, což nepraktikoval na českém internetu téměř nikdo). Přestože systém zobrazuje, že AdSense pro český obsah ještě stále není aktivní, při registraci už je možné zatrhnout položku, která toto umožní. Taková událost jako spuštění AdSense pro český trh si kromě několika spotů na českých weblozích vyžádala samozřejmě i oficiální tiskovou zprávu.


S reklamami Google AdSense jste se již na Game blogu mohli setkat. V rámci betatestování české verze AdSense jsem měl tu šanci několik týdnů reklamy zobrazovat - nyní tak mohou učinit všichni, jejichž web bude schválen po registraci. České rozhraní má oproti tomu anglickému několik odlišností - předně je to doba až 72 hodin, než se vám po umístění AdSense kódu do stránek začnou zobrazovat placené reklamy. Na rozdíl od většiny českých reklamních systémů se jedná o PPC (Pay per click) systém, a tudíž dostáváte zaplaceno teprve v okamžiku, kdy někdo na reklamu klikne. Jestli vás už teď napadlo vytvořit nějakou stránku s tunami reklam, které byste vložili na nějaké téměř neviditelné místo, můžete na to rovnou zapomenout - nevydělali byste tím zhola nic. 


S anglickou verzí Google AdSense pracuji již přes dva roky, informoval jsem zde například o nové možnosti zasílání peněz bankovním převodem (donedávno to bylo možné jenom šekem). Na toto téma se dá napsat obrovské množství textu, proto během několika nadcházejících dnů pravděpodobně založím speciální weblog pouze o AdSense (bohužel adresu AdSense.cz už si zaregistroval Google :)). UPDATE: už se tak stalo: www.adsenseblog.cz. UPDATE #2: nová adrese zní www.UspesnyBlog.info


Ze svých zkušeností mohu říct, že při dobré znalosti systému, nastavení, pozic a po pár týdnech ladění se dá s AdSense vydělat relativně slušné množství peněz. Všechno trošku kazí neustále klesající kurz dolaru, protože ten je brán jako hlavní měna celého systému (stejně tomu je tak v Google AdWords). České odvárky v podobě AdFoxu nebo jiných víceméně amatérských systémů nebudou mít dle mého názoru za několik měsíců žádnou šanci, Google a jeho AdSense je jednodušše rozválcuje ať už kvůli odměnám ve výši kolem 80% (u AdFoxu je to opravdu směšných 30%), mnohem větším portfoliu inzerentů tudíž lepší relevantnosti zobrazovaných odkazů, nebo prostě silnějšímu zázemí. Výber formátů se také nedá srovnávat, prostě AdSense převyšuje všechny ostatní nejméně o několik stupňů.


Bude asi ještě chvilku trvat, než se čeští administrátoři naučí s AdSense a AdWords pracovat, přece jenom to není úplně jednoduchý systém, ale zcela jistě nás čeká velice zajímavá budoucnost PPC reklamy. Určitě se najde i spousta chytráků, kteří se budou na placených reklamách trochu přiživit - pro tyto weby se v zahraničí používá termín MFA (Made For Adsense). Zjednodušeně se jedná o víceméně prázdnou stránku, která zobrazuje pouze několik bannerů AdSense a minimum textu, podle kterého se reklamy zacílí. V našem prostředí tohle asi ještě notnou chvíli nebude tak úplně fungovat, není zde dostatek inzerentů platících dolarové částky za jedno kliknutí, ale časem se určitě s takovými weby také potkáte. Na vývoj ohledně AdSense na českém trhu jsem opravdu hodně zvědavý...


Komentáře

karel - 09.12.06 - 14:43
Jak se příjmy z AdSense daní?

Hannes - 09.12.06 - 15:58
to uz jsme tady mnohokrat diskutovali, koukni do starsich prispevku - podle me se plati akorat bezna dan z prijmu (income tax) v danovem priznani.

Honza - 09.12.06 - 20:48
me by jenom zajimalo, zda jste pouzil svuj puvodni anglicky ucet (tj. proste jste vlozil kod, ktery pouzivate na anglickych strankach, i na ceske stranky) nebo zda jste si registroval novy ucet v ceske verzi na www.google.cz/adsense

mam totiz urcite pochybnosti, jestli ucet puvodne zrizeny pro anglicke stranky lze pouzit i na ceske stranky... na www.google.cz/adsense se totiz nemuzu prihlasit (na www.google.com/adsense to jde v pohode)

Hannes - 10.12.06 - 00:06
zvlastni, melo by to fungovat na obou verzich. ja osobne pouzival pro prihlasovani pouze adresu s .com, v dobe kdy jsem s adsense pracoval vlastne ani ta ceska neexistovala, tu google koupil teprve nedavno.

v podminkach adsense je vyslovene zakazano registrovat vice uctu na jednu osobu, jeden kod vkladate na vsechny svoje weby...

Bochi - 11.12.06 - 05:07
2 Honza: Z vlastní zkušenosti mohu říci, že účet zřízený na anglických stránkách funguje v pohodě i na stránkách českých. Problémy s přihlášením v .cz doméně hlásilo více lidí, ale tento problém bude zřejmě jinde.

Mut.be - email - 11.12.06 - 13:15
Já osobně se taky registroval přes Aj verzi a vše mi šlape v pohodě. Akorát se mi stalo, že večer mi to ukázalo za den vydělané peníze, a druhý den, když se mrknu, jestli tam něco ještě přirostlo, tak tam spíš zmizelo.. Rozdíl dělal jen 5dolarů, ale nevíte čím to je? Např. jsem tam měl 15 a druhý den 10 (ve statistikách)

Zed - 07.01.07 - 13:55
Musi danit i osoba, co nema zivnostensky list? Kolik? Jak? Nevite nekdo?Přidat komentář

bezpečnostní kód: opak dne =

jméno

komentář

zalamování řádků

 

:: Zpět
eXTReMe Tracker