O příchodu PayPalu do České republiky jsem na Game blogu psal přesně před měsícem - v té době byl PayPal akorát otevřen i pro přijímání plateb, a tak jsem samozřejmě neváhal tuhle službou trošku proklepnout. A narazil jsem na pár docela solidních problémů.
Na PayPalu si můžete založit v zásadě dva typy účtu - ten standardní nazvaný "Personal" a pak jakýsi lepší "Premium" (je tu ještě "Business" pro velké obchodníky ale ten asi využije minimum lidí a je vlastně skoro stejný jako Premium s několika bonusy). Defaultně vám samozřejmě vzniká ten první a radost z prvního přihlášení do tak známé služby je určitě veliká. Téměř okamžitě ale nastává několik problémů. Tak zaprvé, rozhraní je kompletně v angličtině, přestože PayPal podporuje i české koruny. To může být pro někoho celkem solidní problém, zvlášť když v administraci účtu najdete ještě obrovské množství všemožných nastavení.
Druhým problémem, který zastaví velké procento dalších českých uživatelů je nutnost přidat na účet kreditní (resp. debetní) kartu. PayPal lze používat i bez ní, ale v takovémto případě budete neuvěřitelně omezeni a většina funkcí vám nebude dostupná - včetně limitu na vybrání maximálně 300 dolarů nebo odeslání $100. Přestože na PayPalu je jasně napsáno, že jsou akceptovány i karty VISA Electron, a přestože Česká spořitelna u které byla jedna z mých kreditek vystavena také tvrdí, že karta pro tuto službu funguje, výsledek je samozřejmě naprosto opačný - tato kreditka je prostě odmítnuta a účet si s ní tedy neověříte. Není tedy asi nutné dodávat, že pro plnou aktivaci a ověření účtu potřebujete kartu embosovanou, určenou pro placení přes internet, která se ale v naprosté většině českých bank standardně nevydává, musíte si za ni připlatit (naštěstí tu dvě embosované karty mám takže nebyl problém účet aktivovat). Z mých zkušeností je ale rozšíření embosovaných karet u nás pořád ještě minimální.
Přijímání i odesílání je u Personal účtu zadarmo, to je od autorů pěkné. Už ne tak pěkný je ale zmiňovaný limit, který vám zabraňuje obchodovat s nějakými většími částkami a hlavně, celá řada omezení. Na to asi nejvýznamnější narazíte poměrně brzy: nelze přijímat peníze zaslané kreditní kartou. Velké množství zahraničních obchodníků nebo i běžných uživatelů vám bude posílat peníze přímo z kreditky, kterou mají přiřazenou ke svému účtu (v zahraničí jsou embosované a jiné "lepší" karty zcela běžné). Když vám přijde taková platba, Personal účet akorát zobrazí chybovou hlášku, že peníze zasílané z kreditní karty nelze u tohoto typu účtu přijímat, to je možné až u Premium accountu.
Jestli tedy nechcete o zaslané peníze přijít, nezbyde vám nic jiného než upgradovat na zmíněný Premium účet. To samotné nic nestojí, nic se nemění, ale přichází jedna brutální změna: za příchozí platby se platí. A to hodně. U českých účtů je zde účtován poplatek ve výši 10 Kč + 3.4% z příchozí částky. A to už není zrovna málo. Na ukázkovém příkladě vám to ukáži trošku konkrétně: prodáváte něco na eBay, najdete vhodného zájemce. Ten vám chce poslat peníze přes PayPal (téměř nic jiného se tam nepoužívá), řekněme třeba $500 - no a PayPal si z této sumy ukousne přibližně celkem 20 dolarů, včetně několika tajuplných poplatů například za mezinárodní transakci atd. A přeci jenom 450 Kč za jednu platbu už je celkem silné kafe. Odesilatel zaplatí oněch $500, vám přijde $480, takže PayPal si na každé takové transakci nahrabe celkem slušné peníze...
Logicky by vás asi napadlo vrátit účet zpátky na Personal, nebo založit nový. Vrácení zpátky je sice možné, ale jenom jednou, vícekrát už typy účtů konvertovat nelze. A brzy na vás opět čeká past v podobě limitů a nemožnosti akceptovat mnoho plateb, takže si tenhle krok asi dobře rozmyslíte. Založení nového účtu na jednu osobu je povoleno, ale tímto si také příliš nepomůžete: PayPal dovoluje používat pouze jednu kreditní kartu v celém systému, a asi jenom málokdo u nás má dvě embosované kreditní karty pro aktivaci dalšího účtu.
Přes nesporné výhody v okamžitých transakcích třeba z druhého konce světa mě nakonec PayPal po desítkách finančních operacích a měsíci testování příliš nenadchnul. Vysoké poplatky, řada omezení, mírně zmatená nápověda a složitá aktivace na komfortu českému uživateli moc nepřidají. A to nemluvím ještě o skrytých poplatcích za konverzi mezi jednotlivými měnami. Chápu, že nepatrně bohatšího Američana asi poplatek v hodnotě pár stovek až tolik nerozhodí, ale pro nás je zatím tahle službu tak trochu luxus. Mnohem více výhodná a propracovanější mi přijde třeba internetová "pěněženka" moneybookers.com, která také podporuje české kreditky, banky a koruny, ale v zahraničí o něm téměř nikdo neví a tak je těžké přes něj uskutečňovat více plateb...