CZHANNES.COM: Úspěšný Blog | Hannes web | Creta web | Game blog | Slevové kódy
online čtenářů: 26
celkem článků: 2282
celkem komentářů: 11853
[?] nových článků: 0
 Weblog o počítačových hrách, internetu, software, hardware a dalších zajímavostech [by Hannes] admin
04.08.2006 | 12:22 | kategorie: Cambridge | Hannes | trvalý odkaz

Klasické anglické počasí a jiné drobnosti

Středa 22.23

Život se pomalu dostává do určitých kolejí. Vstávání v 7.15, čekání na volnou koupelnu, příprava snídaně případně lehké svačinky a odchod na autobus. Oris mi dneska nechal na dveřích od koupelny cedulku „Please be quiet in the morning“, přitom vstal ještě přede mnou, tak nevím co se mu nelíbilo. Budu se ale snažit všechno ještě o trochu ztišit.

Cesta do školy pořád trvá autobusem celkem dlouho, ale kolo jsem definitivně zavrhnul. Je prostě moc staré a na mě příliš malé, takže jsem si koupil měsíční „tramvajenku“ na skoro všechny autobusy v Cambridge za 38 liber a můžu cestovat jak se mi zlíbí. Objevil jsem také novou zastávku na znamení nedaleko od mé školy, takže už nemusím běhat přes půlku města pěšky.

Výuka ve škole se už definitivně ustálila přibližně na dvakrát dvou hodinách, od 8.45 do 12.30. Je to čas tak akorát, ke konci už toho má člověk celkem dost, i když se vyučující snaží výuku co nejvíce obohatit. Od klasické školní angličtiny to má opravdu hodně daleko, jsme nuceni mnohem víc mluvit (například na začátku každého dne je prostě vyhrazeno asi 10 minut jenom na „rozmluvení“). Probírají se víceméně reálné události, žádné blbosti vymyšlené v učebnici – dneska jsme se tak třeba bavili o firmách poskytujících nejlepší zaměstnanecké výhody v USA nebo o jednom případu šikanování zaměstnanců v Deutsche Bank (včera o tom tady dokonce říkali i ve zprávách a druhý den už to probíráme ve škole).

Velice zábavná byla druhá část výuky, kdy jsme se museli naučit pár základních vět ve 4 cizích jazycích zastoupených nějakým studentem – na mě tak připadla němčina, francouzština, portugalština a jako perlička na závěr japonština. Když jsme pak říkali dohodnuté věty v těchto cizích jazycích, užili jsme si opravdu hodně srandy. Nutno říct že čeština dělala ostatním studentům také hodně velké problémy :)

Oběd jsem dneska vyřešil čokoládovým muffinem, které jsou tady celkově hodně populární, a jedním balením sendvičů z Tesca. Tesco má v Cambridge dva velké supermarkety a mnoho dalších menších, přibližně o velikosti klasické české samoobsluhy. Ani ty velké nejsou až tak obrovské jako české Kauflandy, Hypernovy a další obchody. Mají to tam ale mnohem lépe zařízené, mezi regály se pohybuje obrovské množství zaměstnanců vyrovnávajících zboží, vybalujících nové zboží a čekajících na vaše zvídavé dotazy.

Slušného povyražení jsem si užil u pokladny. Pro nás věc naprosto nezvyklá, pro Angličany pravděpodobně celkem normální: místo klasických pokladen s otrávenou pokladní jsem u východu našel self-service checkout, aneb pokladnu bez pokladní. Nutno říct že nápad to je geniální – zákazník si prostě přes klasický scanner čárových kódů oscanuje všechno zboží, všechno vidí na dotykové LCD obrazovce, kde si pak vybere i způsob platby a jednoduše zaplatí. Ušetří se tak na platech pro pokladní a zákazník si užije aspoň trochu srandy. Do automatické mašinky jsem strčil českou platební kartu a bez nejmenších problémů jsem měl během pár vteřin v ruce účtenku a mohl jít, žádné čekání jako u nás. Tady se máme ještě hodně co učit.

Při vystupování z autobusu nedaleko mého dočasného domova jsem se opět přesvědčil o dost jiné mentalitě místních lidí. Snad úplně každý řidič autobusu vás při vystupování/nastupování sám pozdraví a popřeje hezký den, to se mi u nás moc často nestává a přitom to není nic namáhavého.

Večer jsem trošku koukal na televizi, konrétně na show Weakest Link, což je úplně stejný pořad jako Nejslabší máte padáka, akorátže tady je to obrovsky populární. Místní moderátorka je opravdu hodně drsná, česká verze proti tomu byla slabý odvar. Když jsem se o tom večer bavil s Lorraine, říkala že to je bývalá alkoholička a že pomalu ani nemůže chodit venku po ulicích, protože je opravdu nesnášená.

Již brzy mě čeká také první víkend, možná vyrazím na menší prohlídku Londýna, škola organizuje nějaký odvoz s vlastním programem. Další možnost je Oxford, konkurenční univerzitní městečko, ale na to asi ještě bude času dost, čekají mě ještě 3 volné víkendy. Možná si ale nechám ten Londýn na poslední víkend v srpnu, protože domu jedu až v neděli 27., takže bych si možná mohl sehnat nějaké levné ubytování na jednu noc v Londýně a v klidu si to všechno projít. Uvidíme...
Komentáře

x4 - 04.08.06 - 13:44
nice, jen by me zajimalo jak je u ty automaticky pokladni osetreny to, kdyz bych nahodou nejakou vec zapomnel prilozit ke scanneru a dal si ji do tasky bez placeni :o))

vsn - email - 04.08.06 - 13:55
pekny :) skoda, ze jsi vcera vynechal clanek :)

Hannes @ NTB - 04.08.06 - 15:04
osetreny je to tak ze ze na cca 4 automaticky pokladny dohlizi jeden securitak, takze se tohle asi moc nedeje. samozrejme ze by se to dalo celkem snadno zneuzit ale jak uz jsem psal driv, mentalita mistnich lidi je proste trosku jina, takze se tohohle asi az tak moc neboji...

JirkaV - 04.08.06 - 15:26
A jeste je to kontrolovane tak, ze je potreba kosik polozit na vahu, z nej pak odebirat veci, scannovat carove kody a pokladat do igelitky, ktera lezi take na vaze. Takze je tam i automaticka kontrola podle hmotnosti, onen zmineny bezpecak pak jenom kouka jestli nenesete neco v ruce mimo ten kosik :)

Jo a drobne kradeze se asi stavaji, ale financni ztrata je asi mensi nez plat tech pokladnich, ktere by musely obsluhovat lidi kteri se takhle obslouzi sami.

evzen - 05.08.06 - 00:58
Hele kalite tam vubec?? Ja kdyz jsem byl tri mesice v anglie, tak jsem tam byl se vsema studentama furt v lihu....

x4 - 05.08.06 - 09:14
ses hold bezmozek evzenePřidat komentář

bezpečnostní kód: opak dne =

jméno

komentář

zalamování řádků

 

:: Zpět
eXTReMe Tracker