CZHANNES.COM: Úspěšný Blog | Hannes web | Creta web | Game blog | Slevové kódy
online čtenářů: 19
celkem článků: 2282
celkem komentářů: 11853
[?] nových článků: 0
 Weblog o počítačových hrách, internetu, software, hardware a dalších zajímavostech [by Hannes] admin
01.08.2006 | 15:54 | kategorie: Cambridge | Hannes | trvalý odkaz

Cambridge: první den ve škole

Pondělí, 21:24

Včerejší večer byl ještě celkem zajímavý. Po příchodu domů jsem nikoho v žádné místnosti nenašel, Laurenne (tak nějak by se měla moje hostitelka jmenovat, ještě to musím prozkoumat) říkala něco o malé návštěvě místní hospůdky s kamarádkami, tak asi již odešla. Oris očividně taky někde paří. Jsem už ukrutně unavený, večeře už se asi nedočkám, tak se pomalu připravuji ke spaní. Postel je opravdu pohodlná, ze 3 polštáů nechávám jenom jeden, nejsem zvyklý na tolik peří pod hlavou.

Zapínám televizi a ladím jeden z místních kanálů. Mají jich tu celkem pět, což není až tolik, ale na televizi stejně až tolik koukat nebudu. Kromě státních BBC 1 a BBC 2 jsou to ještě 3 komerční kanály. Na jednom z nich právě finišuje jakási reality show – Love Island, takoví vyvolení na tropickém ostrově s tím, že tam jde spíš o něco jiného než o plnění denních úkolů. Vše je ale cenzurované, žádných drsných záběrů se nedočkáte. Zkouším ještě poněkolikáté rozjet spojení mobil – notebook ale opět se nedaří, zabudovaný software pro bluetooth je absolutně stupidní a Microsoft ActiveSync se také nechytá. Pomalu už tak uléhám do postele, byl to náročný den.

Asi po hodině se probudím, televize pořád hraje. Usnul jsem o dost rychleji než jsem čekal, vlastně si to ani moc nepamatuji, takže jsem asi ani nestihnul TV vypnout.

Po dalších několika hodinách spánku mě budí volání na ulici a pak i zvonek. Laurenne se snaží dostat domů. Synáček totiž přišel „totally drunk“ domů, nechal klíče v zámku takže nešlo odemknout a teď poctivě zařezává ve vedlejším pokoji. Po dalších pár minutách se zvedám a jdu odemknout, co se dá dělat. Přestože je asi jedna hodina v noci, dostává se mi vřelých díků a paní domácí se ještě snaží zavést trochu konverzace. Na tohle už se ale opravdu necítím, takže slušně odmítnu a jdu pokračovat v tuhém spánku.

Ráno mě probouzí budík na mobilu. Rychlým pohledem na hodinky ale zjišťuji, že je o hodinu dřív, 6.15. Hodinky jsem si sice na britský čas přeřídil, mobil už ale ne. Rychle tedy zase usínám, s tím že mě snad někdo v 7.15 probudí, nebo se probudím sám. Neprubudil. Něco před 7.30 jsem se ám vzbudil a vystartoval z postele. V 9.00 jsem měl být na druhém konci města v mé škole a podle Honnoré trvá cesta docela dlouho. Rychlé vyčištění zubů, oblíknutí a pádím do kuchyně na snídani. Ta samozřejmě nikde není, ale vím už kde jsou různé cereální lupínky, takže si rychle dělám porci cornflaků se studeným mlékem. Stačím ještě namazat malou bagetku kterou jsem si včera koupil máslem a navrch dát pár platků čedaru (eidam tady asi moc nevedou) a už pádím na zastávku autobusu.

Po chvíli čekaní na CityLine No.1 autobus přijíždí. Podle jízdního řádu měl sice jet až za 10 minut (nebo že by měl 15 minut spoždění ? :-)) ale vem to čert, hlavně že je tady. Tak nějak si uvědomuji, že nevím kam jede a kam mám jet já. V britských zásadně patrových autobusech se platí výhradně u řidiče, starší chlapík vypadá celkem solidně, tak se ho ptám na cestu. Bohužel moc nezná část města kam mířím, tak se nakonec dohodneme na centru a že už to pak nějak najdu pěšky. Cena je opět docela drsná, za pár zastávek platím L 1.50. Týdenní neomezená jízdenka přitom vyjde na 9 liber.

Pomalu se blížíme do centra. Pomalu protože autobus staví každou chvíli a přistupuje spousta studentů s podobnými problémy jako jsem měl já. Kombinace neznámého cíle a ne zrovna ideální angličtina celou jízdu značně zpomaluje. Relativně krátký úsek tak jedeme přes půl hodiny a já už se konečně blížím svojí cílové stanici. V centru je opět spousta zastávek, já si vybírám tu téměř poslední. Nakonec se to ukázalo jako celkem dobrá volba a čas je také slušný, mám ještě půl hodiny.

Cestou do Queens Campus mě dvakrát málem přejede auto, ale zatím pořád žiju. Kombinace ježdění vlevo a úzkých nepřehledných uliček se stovkami cyklistů je docela smrtící. Nakonec se ale dostávám na správnou adresu a vítá má nádherný areál školy s posekaným krásně zeleným trávníkem, který úplně láká k posezení a povídání s ostatními studenty. Jak se ale později dozvídám, nesmím na něj ani vkročit, ležení nebo sezení by bylo velice závažným prohřeškem. Vítá mě jedna postarší dáma se seznamem všech studentů a sděluje mi mojí místnost, Q2.

Není těžké to najít, budova není až tak rozlehlá. Asi 10 minut před devátou vcházím do Q dvojky, kde už sedí pár studentů, vlastně studentkyň, jedná se o 4 holky. Hello a úsměv na rtech vzbuzují celkem pozitivní reakci, vybírám si místo a čekám co se bude dít dál. Postupně přicházejí další studenti, nakonec to skončí na konce 14. Převažují slečny, věkově jsme tak od 17 do 25 let. Jedna Holanďanka je opravdu exkluzivní, na první pohled nějaká modelka, ostatní slečny jsou také spíše nadprůměrné. Místně jsme všichni z Evropy, akorát Xavier je z Brazílie. Čech jsem k mé radosti sám, aspoň budu muset mluvit víc anglicky :) Mezi dalšími studenty se najde po dvou Němcích, Francouzích, a Polacích, ostatní národnosti jsou zastoupeny vždy jenom jedním studentem.

Po chvíli přichází dovnitř Margaret, typická anglická ženská v nejlepších letech, na první pohled celkem příjemná. Sděluje nám první instrukce – přichystán je na nás test, writing exam a krátká konverzace. Test se mi zdá zpočátku dost jednoduchý, ale postupem času optížnost skokově stoupá a nakonci už se dost potácím. Ostatní jsou na tom naštěstí dost podobně. Jedna holka anglicky skoro neumí a je to pro ní asi opravdu utrpení, dokončit to ale stejně musí. Po zkoušení a informační session následuje prohlídka objektu školy – kantýna, knihovna, počítačová místnost a další zařízení. Následuje přestávka na oběd, po které nás hromadně odvedou do druhé školní budovy o pár ulic dál.

Během přestávky nacházím 3 Češky s kterými vedeme živou konverzaci. Všechny 3 jsou z Moravy, asi o rok až dva mladší než já. Z mého pražského přízvuku, který jsem si až doteď vůbec neuvědomoval, mají hroznou srandu, celkově se dobře bavíme. Zkouším také bezdrátový přístup s notebookem (tahám ho s sebou skoro všude :-)), ale k mému rozhořčení funguje propagovaná wi-fi síť jenom na web univerzity, nic jiného se nedá načíst. Vydávám se tedy ještě ulovit pár nezabezpečených hotspotů, ale už není moc času a hlavně přichází typické anglické počasí – celý den svítílo sluníčko a najednou z minuty na minuty prudká průtrž mračen a výrazné ochlazení. Za dalších 10 minut zase vedro. Stačím tedy stáhnout akorát nové maily.

V druhé univerzitní budově dostáváme ID cards a je nám nabídnuta možnost pronajmutí kola. Necelých 50 liber na 4 týdny se mi ale zdá celkem dost, použité kolo se dá koupit kolem 25 liber a měsíční ticket bus stojí L 39. Pár lidí si ale kola pronajímá. Plánovaná procházka po Cambridge už se nekoná z důvodu dalšího deště. Všichni se tedy rozcházíme do svých rodin, já jdu ještě s českými kolegyněmi do centra udělat menší obhlídku obchodů. Holky jsou nadšené z místních módních značek, které mě ale absolutně nic neříkají. Kolem 17.00 se loučíme i my a pomalu vyrážím domu. Mám ale hrozný hlad a tak hledám ještě nějaký fast food. Nacházím akorát Burger King, ale tam nic moc nemají a ty ceny se mi zdají pořád šílené. Nakonec si dávám výbornou bagetu s vlastním mixem ingrediencí za dvě libry a rychle hledám zastávku autobusu.

Tradiční anglická večeře je vždy v 6 večer a přijít na první večeři pozdě se rovná úrážce rodinné cti. Mě se to povedlo, díky dopravní zácpě a dlouhému hledání zastávky přijíždím asi o 15 minut pozdě. Naštěstí jsem to vyřešil omluvnou smskou s dovětkem „city buses suck :)“ a večeře tak byla v pohodě. Servírovala se solidní porce jakéhosi tmavého dobrého masa s omáčkou, americké opečené brambory a zeleninová příloha v podobě mrkve a jakýchi mořských řas. Bylo to opravdu výborné a během jídla jsme s Orisem probrali spousta věcí, od mojí země po britské pivo. Dostal jsem i pozvánka do místního oblíbeného podniku, ale zase bych to tak brzy nehrotil, ještě uvidím. Oris říkal že to poslední dobou nějak přehání, prý byl skoro celé poslední dva týdny v lihu, tak že se prý bude krotit. Moc bych mu to ale nevěřil :)

Po večeři nacpaný k prasknutí zkoumám ještě mapy, zítra pojedu na kole půjčeném od mojí rodiny. Je to sice model asi tak z roku 1980, ale to tady vůbec nevadí, aspoň mi to nikdo neukradne. Konečně se mi také podařilo rozjet spojením s mobilem a přetahuji tak pár fotek. Jde to ale jenom po jedné, což je pěkně zdlouhavé a nudné, takže vybírám jenom ty zajímavější. Teď uplynula právě hodina od toho co jsem začal psát, takže už jsem opět dost utahaný a pomalu půjdu spát. Zítra se pokusím opět někde narazit na možnost přístupu k internetu a poslat tento článek...
Komentáře

Chipera - email - 01.08.06 - 17:02
Jaké máš celkové výdaje? Zvládáš to?

iLook - 01.08.06 - 17:06
Uz se tesim na fotos.

Scrand - 01.08.06 - 17:55
HH, taky se mi nechtěla instalovat aplikace od bluetoothu a tak díky tý základní "svini" taky tahám z mobila fotky po jedný :D

Paul - 01.08.06 - 18:06
Nemůžu si pomoct, ale tohle je strašně zábavný a sympatický čtení, takže nepřestávej a best of luck in your future endeavours!

x4 - 01.08.06 - 22:13
skvely cteni

JPAS. - 02.08.06 - 16:45
S tím cheddarem máš asi pravdu, jak jsem byl teď v Anglii, tak jsem byl přímo v Cheddar Caves, kde se prodává jejidý pravý tam vyrobený Cheddar a jsou tam ochutnávky - doporučuju!

r0x - 03.08.06 - 16:40
Planuju vylet do agnlie na fotbalove utkani. Priblizne bych to videl na 2-3 denni pobyt. Dokazal bys odhadnout potrebnou sumu liber na zajisteni ? S tim, ze by si clovek nekupoval veci, hadry apod.. Jedine jidla a nutne nezbytnosti.

Jeby - 04.08.06 - 00:44
r0x: fotbalove utkani je dobrej napad taky jsem to tu zkusil, uz par mesicu v anglii ziji, ale je problem se dostat na lepsi zapasy hlavne, protoze tu hodne vedou pernamentky a vetsinou jich je az 90% a cena listku? Pokud chces nekam nahoru do kouta tak to mas za 50 liberPřidat komentář

bezpečnostní kód: opak dne =

jméno

komentář

zalamování řádků

 

:: Zpět
eXTReMe Tracker