CZHANNES.COM: Úspěšný Blog | Hannes web | Creta web | Game blog
online čtenářů: 3
celkem článků: 2282
celkem komentářů: 11853
[?] nových článků: 0
 Weblog o počítačových hrách, internetu, software, hardware a dalších zajímavostech [by Hannes] admin
27.07.2006 | 17:38 | kategorie: Hardware | Hannes | trvalý odkaz

Vedro počítačům nesvědčí, prach taky ne...

Už delší dobu mě zlobil jeden z počítačů které mi leží doma. Jedná se o jakýsi rodinný kompjůtr, já mám svůj vlastní a tenhle je pro zbytek rodiny. Sestavička už je to trošku starší, možná 4 až 5 let, ale zatím šlapala jako hodinky. Až poslední dobou se to nějak pokazilo - při spuštění téměř jakékoliv hry mi to spadlo v lepším případě zpátky do Windows, v tom horším systém zatuhnul nebo se rovnou restartoval. Tenhle problém podle mých zkušeností trápí obrovské množství lidí, ale je velice těžké najít jeho příčinu.


Z těch pravděpodobnějších důvodů to mohou být následující:


  • kolize software, počítačový vir, špatné ovladače
  • špatný zdroj, nedodává dostatek šťávy nebo je vadný
  • špatná paměť, nekompatibilní s chipsetem nebo vadná
  • přehřívání
  • porucha téměř jakékoliv další komponenty na desce

Sami asi uznáte, že zkontrolovat a najít příčinu takového problému tedy není nic snadného a mnoho lidí to trápí třeba celé měsíce, což může skončit i poměrně zbytečným aktem jako je formát disku, návštěva drahého servisu nebo v nejhorším případě zakoupením nového počítače ("když je novej tak přece bude šlapat dobře, ne"). Ani jedna z těchto možností není podle mě až tak úplně správná, ale na druhou stranu pokud nejste počítačově alespoň trošičku zdatnější, nic moc jiného vám nezbývá.


Já jsem tedy začal řešit problém svépomocí - odinstalování všech ovladačů a postupná instalace nových verzích a zkoušení vzájemné kompatibility. Tohle nepomohlo, po instalaci všech driverů se problém stále objevoval. Žádné viry nebo nestabilní Windows jsem v počítači taky neměl, takže jsem se přesunul na další bod - zdroj.


Tohle je hodně zrádná věc, která může způsobit opravdu spoustu problémů. Hodně počítačů má dneska velice nekvalitní zdroje a zároveň "nadbytek" komponent. Takový zdroj to pak logicky nemůže utáhnout a při sepnutí nějaké části hardware která si bere trošku víc proudu prostě vysadí. Bohužel téměř všechny levné skříně obsahují noname zdroje nebo třeba značky Eurocase, KMS, které vyjdou úplně stejně jako ty noname. Jejich výkon je kolikrát o mnoho nižší než ten co vidíte na štítku a těch pár mechanik, grafickou kartu, chlazení a procesor prostě občas neutáhnou. Určitě tak kupujte pouze kvalitní zdroje, nejlépe značky jako Fortron, Chieftec, Enermax, Akasa atd, předejte tím spoustě problémů.


Druhou možností problému se zdrojem je to, že prostě odejde do věčných lovišť - to se mi stalo celkem nedávno, kdy zdroj dodával na téměř všechny větve naprosto špatné napětí a proměřením jsem snadno zjistil, že ho můžu tak akorát vyhodit. V tomhle se mi docela osvědčil prográmek PCAlarm, který je ale pouze pro desky MSI. Jelikož jsem ale zdroj měnil asi před 10 měsíci a měření nevykazovalo žádné vadné hodnoty, zavrhnul jsem i tuhle variantu.


Další možností je paměť. To je velice zrádná komponenta, zvlášť u některých chipsetů si dost často paměti nerozumí s motherboardem. Dneska kdy je většina desek vybavena dual channelem je také důležité použít dva stejné typy pamětí, jinak se to může dost hádat. To ale opět nebyl můj problém, dva 256 MB moduly spolu jedou v pohodě už několik let a žádné problémy se neobjevovaly. Na měření pomocí GoldMemory nebo Memtest86 jsem se opravdu necítil, to trvá většinou celý den/noc a tak jsem se radši podíval na další možný problém.


Chlazení. V současném vedru je to velice zrádná věc a kdo nemá výkonné chladiče, měl by možná aspoň jeden přídavný větráček přikoupit. Nejsou až tak drahé a při vhodném umístění mohou snížit teplotu ve skříni opradvu výrazně. Já jsem se tedy konečně podíval do vnitřností počítače a viděl všude obrovské množství prachu. Není se čemu divit, za těch pár let se tam už něco nashromáždí, ale tohle byla opravdu síla, žebrování na chladiči CPU bylo prachem spojené v téměř celistvý blok. Opatrně jsem tedy všechen bordel vysál a teplota rázem klesla asi o 8 stupňů na hodnoty kolem 54°C. Ani předchozí teplota by ale neměla být problémem, Palomino vydrží opravdu hodně, protože samo taky topí jak blázen.


Zarazila mě ale jiná věc, která se nakonec ukázala jako klíčová. Na grafické kartě se netočil větráček. U některých karet je možné že v 2D modu nepotřebují až tak aktivně chladit, ale tady se nic nehýbalo ani při spuštění jakékoliv hry. Byly tedy dvě možnosti, koupit novou grafárnu (Radeon 9000 už je přece jenom trochu out) a nebo se to pokusit spravit. Nejdřív jsem se rozhodl pro druhou variantu a celý chladící systém na kartě jsem demontoval. Ani po opětovném sestavení se ale nic nehýbalo, tak jsem musel něco koupit. Nakonec jsem si řekl že zkusím sehnat jenom nový chladič/větráček, protože karta samotná byla vlastně nepoškozená.


V tomhle vedru to ale není žádná slast, běhat po Praze a hledat stejný typ chladiče. Nakonec to ale vyšlo a ukázalo se to jako dobrý nápad, za necelé dvě stovky jsem koupil chladič Coolermaster a po zapojení už se větráček hezky točil. Teplota okamžitě klesla o dalších pár stupňů a ani po několika hodinách hraní už nic nepadá. Naštěstí jsem se tedy nedostal k poslednímu bodu, kdy by byla nějaká vada na zákaldní desce, kterou už doma prostě asi neodhalíte a musítě vaší sestavu opravdu někam odnést. A závěr? Jestli vás také trápí zatuhávání počítače, zkuste podobným postupem vyzkoušet všechny možnosti a třeba také na něco narazíte dřív než vyhodíte pár tisíc za zbytečnou návštěvu servisu...


Komentáře

Paul - 27.07.06 - 18:28
S tím zdrojem mám vlastní nepříjemnou zkušenost, na starém PC (duron 900..) mi odešel celkem třikrát, naštěstí si s sebou nikdy nevzal žádné další součástky.A na novém PC, jež mám něco přes rok (A64..) mi zdroj (docela kvalitní Chieftec 410W, jež byl přímo v case se kterou jsem PC kupoval) odešel asi před dvěma týdny.Projevovalo se to nejdřív tím, že jsem zapnul PC, ale neinicializovala se klávesnice, takže jsem musel pc vypnout, vzadu na zdroji přepnout vypínač, zase ho nahodit zpátky, zapnout pc a modlit se aby to už šlo.Zvláštní, že pokud jsem úspěšně nastartoval, tak šlo PC bez JEDINÉHO problému, zátuhu, pádu třeba tři dny v kuse.Taky bych chtěl poznamenat že pc mělo celý rok přetaktovaný procesor i grafiku.Nakonec se tedy zdroj poroučel úplně, zapnu PC a za deset vteřin se vypne, zapnu ho znovu a nic.Teď mám v PC opět zdroj Chieftec, ačkoliv jen 400W (od bratrance jež si kupoval TT500W), a problémy s klávesnicí se naštěstí neobjevují a je to stabilní i v těchto vedrech...

vsn - email - 27.07.06 - 18:47
hh jsem rad, ze vidim po dlouhy dobe cloveka kterymu zalezi na zdroji, nikdo z miho okoli nechape ze mam 400w zdroj za 3 tisice ... (Enermax)

ale pozor, cena ne-vzdy neznamena kvalitu ... viz Chill ... ten jsem mel jako prvni a zanedlouho vysadil, stal 2500,- .

karl von bahnhoff - 27.07.06 - 20:01
hh mě asi před měsícem odešel 400W zdroj na case eurocase. Poznal jsem to až tak že jsem na vrchu skříně skoro neudržel ruku a začalo to smrdět, měl jsem rozdělanou práci takže jsem asi 3 dny na něm měl přidrátovanej chladič ze starýho kompu. Bylo to jak když vzlítává letadlo když jsme to pustil. :D :D Pak mi z reklamace přišel forttron a jsem spokojen ;)

Jiří Macich ml. - email - 27.07.06 - 20:05
No jo, lidi tohle trápí, ale většinou je to jejich vlastní blbostí. Kupují neuvěřitelně nevyvážené sestavy v hypermarketech, kde se z vysoka kašle na komponenty jako je kvalitní zdroj nebo pořádné a tiché odvětrání. Radši dají uřvavené noname vrtulky, aby mohli přidat i low-endovou tiskárnu ...

O neupdatování ovladačů, kašlání na pravidelnou údržbu, záplatování a podobně ani nemluvě.

karl von bahnhoff - 27.07.06 - 20:53
2jiri macich ml. : no já si stavěl kompa sám doma a stejně mi zdroj odešel, ale je fakt že kolikrát člověk čumí co do toho počítače narvou, např. athlon 64 za super cenu, dál se už neuvádí že jen 256mb ram a radeon 9200, a pak se lidi diví proč jim to na athlonu 64 jde pomalejc než kamarádovi na athlonu xp.

mozektevidi - email - 27.07.06 - 21:54
Není lepší prach vyfoukat? Já teda zkoušel vysávat vysavačem a efekt žádný. No tak jsem celý PC odpojil a donesl k tátovi do dílny. Má tam jakýsi kompresor (6 atmosfér)(nafukuje s tím pneu do kamionů, dá se zapojit i různá zařízení. Maká to pak na vzduch)
Pak jsem trochu fouknul a prach byl pryč. Vzduch se dostane i do žeber větráku. Nejvíce prachu bylo ve zdroji.

Hannes - 27.07.06 - 21:57
jasne, ale doma fakt kompresor na kamiony nemam :)) navic mam specialni nastavec na muj hodne vykonej vysavac, takze v pohode i to zebrovani vysaju...

Jiří Macich ml. - email - 27.07.06 - 22:46
Vysavač mi akorát prach nafoukal tam, kam neměl. Když potřebuju vyčistit počítač doma, tak jedině natlakovanou pixlou vzduchu. Jednou za tři měsíce si zaplatím kompletní rozebrání a vyčištění úplně všeho.

mozektevidi - email - 27.07.06 - 22:49
:-) je teda pravda, že jsem si pomohl asi o 6 stupňů ale muj CPU má v klidu(prohlížení webu) 52° takže hrůza. Lepší to ani nemůže být, když je okolní vzduch cca 28°

mozektevidi - email - 27.07.06 - 22:53
PS: Dovolím si hodit nějaké obrázky:
prach: http://www.mozektevidi.ic.cz/3/hw/dsc02401.jpg
pistole: http://www.mozektevidi.ic.cz/3/hw/dsc02404.jpg
A když jsem to fouknul do zapnutého PC a pustil si program na měření otáček tak mi otáčky vzrostli z 900 na 9220 za minutu. LOL

klobasa - email - 28.07.06 - 17:48
presne tak tyhle vedra jsou pro pc tezke chvilky.... ja mam case http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=35654 normalne mam na chipsetu 40 stupnu na procesoru 50 pri zatezi to vse tak vyskoci o 5 stupnu ale zase v mistnosti mam 32 stupnu... to uz je docela parak... zdroj mam neznackovej 350W sice to neni zadna slava ale ze zdrojem sem nemel sebemensi problemy jen jednou kdyz jsem si pajel kabely na propojeni hifiny tak sem nevedel jestli to ma byt plus nebo minus tak sem udelal odhad a zdroj shorel... :) ted odhady uz radsi nedelam....

Pepik71 - email - 28.07.06 - 23:13
Prosim vsechny o pomoc.Mam tutu sestavu Athlon64 3700+(SanDiego)
DFI LanParty UT nF4 Ultra-D BIOS:704-2BTA . 2x1 gb DDR nanya 3.3.3.8 1t,zdroj 450watu.
Leadtek 7600gt extreme nic netaktovano.Cely den pocitac jede vecer ho vypnu a rano nenajede.Musim vyndat baterku a resetovat bios pak najede.Cely den v poradku vecer vypnu a rano opet nenajede poradte prosim specha uz nevim co s tim diky moc za kazdou pomoc

klobasa - email - 29.07.06 - 12:05
TO Pepik71

vis ono tu je hned plno moznosti proc ti to nejde ale kdyz vzdycky musis vyndat baterku z desky tak to ale nejspis bude nejakym spatnym nastavenim biosu koukni se treba na casovani pameti jestli to mas spravne popripade snizit jejich frekvenci atd. muze to byt cokoliv hold musis zkouset.... :)Přidat komentář

bezpečnostní kód: opak dne =

jméno

komentář

zalamování řádků

 

:: Zpět
eXTReMe Tracker