CZHANNES.COM: Úspěšný Blog | Hannes web | Creta web | Game blog | Slevové kódy
online čtenářů: 24
celkem článků: 2282
celkem komentářů: 11855
[?] nových článků: 0
 Weblog o počítačových hrách, internetu, software, hardware a dalších zajímavostech [by Hannes] admin
05.03.2009 | 16:12 | kategorie: Hardware | Hannes | trvalý odkaz

Nové reproduktory: GENIUS SP-SW1250

Moje klasické bakelitové 2.0 bedničky sice hrály pěkně a na domácí použití v pohodě stačily, člověk má ale neustále chuť ochutnávat něco lepšího a tak jsem se dneska rozhoupal k mírnému upgradu. Po přečtení několika recenzí a zkušeností uživatelů jsem se rozhodl zůstat věrný značce Genius, přestože na trhu je spousta dalších kvalitních výrobců jako Logitech nebo Creative. Genius ale již před lety uvedl legendární celodřevěný model reproduktorů a od té doby se tohoto konceptu drží, což mu zajišťuje slušnou oblibu mezi uživateli.


Reproduktory 2.1 se subwooferem byly rozumným kompromisem mezi "bezbasovými 2.0" a příliš hi-tech 5.1 sestavou. Kdybych bydlel v rodinném domku někde na samotě, asi bych se šestikanálovým zvukem neváhal, ale v městské zástavbě přeci jenom musí člověk brát trochu ohledy. Myslím že i tak sousedi poznali, že se něco děje. :-) Překvapila mě opravdu gigantická a těžká krabice, ve které byla celá sestava zabalena. Dřevěný subwoofer je opravdu pořádný - a co teprve po zapnutí. Zvuk je naprosto úžasný, nemám k němu jedinou výtku.

Hlasitost stejně musím krotit na nějakých 30%, takže ani nelze využít plný potenciál reproduktorů. Trošku mě rozladily relativně krátké kabely, častý to neduh o většiny výrobců. Naštěstí ještě stačily, ale bylo to tak akorát - ten půlmetr navíc by rozhodně nikoho nezabil. Stejně tak mě lehce zarazil obrovský ovládací panel, s kterým jsem měl nejrpve trochu potíže s umístěním. Nakonec jsem ho ale elegantně položil na bok a přímo na něj dal jeden satelit. Někteří uživatelé si stěžovali na příliš výraznou modrou diodu, čemuž musím dát zapravdu, svítí opravdu zářivě. Nevím co se to v posledních měsících děje, všude teď narážím na tyhle šílené modré diody, které hlavně v noci z vašeho pokoje dělají téměř přistávací dráhu. Reproduktory jsou ale hlavně o zvuku a k němu nemůžu napsat v případě Geniusu SP-SW1250 nic negativního. Za devět stovek nabízí opravdu hodně muziky...

12.12.2008 | 17:18 | kategorie: Hardware | Hannes | trvalý odkaz

Vánoce - čas upgradu vašeho počítače

Rád se rozhoduji na poslední chvíli. Má to něco do sebe - nemusíte dlouho přemýšlet a analyzovat všechny klady a zápory, ale prostě do něčeho jdete okamžitě a bez většího dumání. Přesně takhle jsem navštívil několik měst v Evropě a přesně takhle jsem si před pár dny koupil nový počítač. Můj již poněkud archivní stroj totiž začal v poslední době vykazovat nepříjemné vlastnosti ve stylu několikavteřinových lagů, kdy na nic nereagoval, nebo prostě jenom nestíhal. O hraní nějakých nových her nemohla být ani řeč, Radeon 9600 už je přeci jenom poněkud starší karta.


A tak jsem se jednoho rána probudil, po několikátém zatuhnutí Firefoxu se prostě naštval a rozhodl se, že toho bylo dost. Hodina vybírání komponent ve dvou internetových obchodech, dvě hodiny čekání ve frontách obou obchodů, 60 minut potřebných na smontování všeho dohromady a už mi tu běží nové PC. Nejdéle paradoxně zabralo ono čekání na výdej zboží, jelikož v tomto předvánočním čase většina obchodů s elektronikou obecně absolutně nestíhá.


Jelikož už se k hraní her téměř nedostanu, vybíral jsem čistě kancelářskou sestavu s možností dokoupení pořádné grafické karty někdy později. Na základní práci mi v pohodě stačí grafika integrovaná na základní desce. Jediným nedostatkem celé sestavy je fakt, že mi chybí TV výstup - na něj jsem jaksi zapomněl a nějaký ten film si na velké televizi tedy do pořízení skutečné grafické karty asi nepustím, ale to není nějaký velký problém.

Rozpis komponent:

  • CPU AMD Dual-Core Athlon A64 X2 5600+
  • Základní deska GIGABYTE M68SM-S2L
  • DVD mechanika LG GH22NS30 SATA
  • HDD Seagate Barracuda 7200.11 / 500GB
  • 4096MB DDR2 800MHz CL4 A-DATA
  • Zdroj XILENCE 420W
  • Case CoolerMaster Elite 331

Sympatická na celé sestavě je její cena, která se pohybovala kolem velice příjemných 7 tisíc Kč. Skříň CoolerMaster Elite je stylově laděná do černé barvy a díky všemožným uchytávacím modulům prakticky nepotřebujete šroubovák, většina zařízení lze zapojit hezky ručně. Trošku jsem si připlatil za zdroj s 12cm větrákem, není úplně nejlepší kupovat nejlevnější 350W noname zdroje, která téměř určitě za pár měsíců nebo let odejdou.

Následovala bezproblémová instalace Windows XP (Vista - pain in the ass), ovladačů z CD (mimochodem Gigabyte má ovladače opravdu vychytané, všechno se nainstaluje hezky najednou jedním kliknutím) a po přetažení dat ze starých disků jsem bez jakýchkoliv problémů mohl hned pracovat na novém stroji. Poněkud mě zklamal půlterový disk Seagate - této značce jsem byl vždycky věrný, ale současný model je na můj vkus poněkud hlučný. Jinak jsem kladl důraz hlavně na nízkou hlučnost, není nic otravnějšího než řvoucí počítač, který musí běžet prakticky celý den. Z toho důvodu si pravděpodobně vyberu i nějakou grafickou kartu s pasivním chlazením, třeba pod ten skutečný vánoční stromeček...

03.10.2008 | 20:31 | kategorie: Hardware | Hannes | trvalý odkaz

Nový smartphone: Nokia E51

Už jsou tomu téměř tři roky, co jsem si za nekřesťanské peníze objednal tehdy špičkový mobil Motorola MPx220. Zatímco před třemi lety byl tento smartphone na pomyslném vrcholu tehdejší mobilní techniky, dneska se jedná již víceméně o zastaralý model, který byl mnohonásobně překonán novými modely Motoroly a hlavně konkurence. Za ty tři roky mi MPxka odvedla pořádný kus práce - díky operačnímu systému Windows Mobile nebylo problém telefon rozšířit o téměř cokoliv. Našlo se ale i pár dost podstatných vad (třeba když se vám mobil sám od sebe vypne, čímž se vypne i budík, v jehož důsledku málem zmeškáte letadlo). Jak už jsem se zmiňoval v předchozím příspěvku, ve středu jsem si připsal další rok navíc a to byl dobrý důvod pro menší upgrade.


Po dlouhé analýze a pročítání desítek recenzí jsem se rozhodl pro model od Nokie, a to konkrétně telefon Nokia E51. Tahle značka s největším podílem na trhu totiž chrlí jeden nový model za druhým a konkurence tak trochu nestíhá - Motorolu jsem vzdal již úplně, ti se jaksi zasekli u RAZRů a jejich klonů, asijské LG nebo Samsung mají sice výstřední design ale funkcemi jejich telefony zrovna neoplývají. Zbylo tak pár modelů od Sony Ericssonu a Nokie, z čehož jsem se nakonec rozhodl právě pro Nokii. Dlouho jsem zvažoval, jestli si trošku nepřiplatit za Nokii E82 nebo alespoň E78, ale tyto telefony se mi moc nelíbily vzhledově a byly poněkud těžkopádné.

Finální volba v podobě Nokie E51 je stylová, lehká a tenoučká fajnovka, která je nabitá funkcemi a prodává se za slušných cca 6 tisíc Kč (pokud nepočítám šedý dovoz). Oproti ostatním modelům SE a Nokie je tloušťka asi třetinová a telefon vypadá opravdu hezky. Asi největším plusem je přítomnost WiFi - zatímco před pár lety by něco takového znělo jako utopie, nyní se již jedná víceméně o standard ve vyšší třídě. Jelikož se jedná o manažerský telefon, užívám si výborně propracované funkce kalendáře, detailních kontaktů a mobilní kanceláře. Bezdrátové připojení funguje perfektně a vestavěný browser je vysoce použitelný (stejně jako Opera Mini).

Jediným nedostatkem, kvůli kterému jsem u tohoto modelu trochu váhal, je absence blesku u foťáku. Upřímně nechápu, jak můžou něco tak primitivního finští vývojáři opomenout, ale je to daň za jinak skvěle vybavený telefon. Fotky tedy nevypadají nic moc, ale pro zachycení několika momentek 2Mpx foťák stačí. Jinak nechybí FM rádio, aplikace Nokia Mapy s podporou GPS, slot na paměťové karty a samozřejmě Symbian S60, díky kterému si můžu do telefonu nahrát opět téměř cokoliv.

V souvislosti se zakoupením telefonu a zveřejněním tohoto článku jste si možná všimli několika fotek pod hlavičkou Game blogu. Toto je poměrně sofistikovaný skript, nad kterým jsem včera strávil pěkných pár hodin kódování. V zásadě jde o to, že díky jednoduchému appletu v telefonu mohu v přítomnosti internetu vyfotit fotku a jedním kliknutím ji spolu s komentářem okamžitě zveřejnit zde na Game blogu, i když jsem třeba na druhé straně světa a nemám s sebou žádný počítač. Můžete se tak těšit na občasné fotografické momentky z mého života. :-)

25.09.2008 | 14:53 | kategorie: Hardware | Hannes | trvalý odkaz

Nový flash disk: A-Data PD7

Přestože na eBay nemůžu hodit ani trošku špíny a moje zkušenosti s tímto aukčním serverem jsou výborné, v dnešní době již není takový rozdíl mezi nákupem některých položek u nás či v zahraničí. Konkrétně mám na mysli třeba USB flash disky - zhruba před rokem jsem za čtyřgigový flash disk od Kingstonu zaplatil i s poštovným přes půlku světa zhruba 300 Kč. Tento disk však jaksi dosloužil, a tak jsem před pár hodinami za částku ještě nižší zakoupil jiný model, avšak v českém, kamenném obchodě.Přestože DataTraveler fungoval ze začátku víceméně bez problémů, postupem času se objevilo několik poměrně závažných nedostatků: nízká rychlost čtení a zápisu mě trápila již od začátku, horší však byly občasné chyby zápisu dat, kvůli kterým nešlo nahrané soubory vůbec spustit a muselo se provést zformátování celého disku. Právě ona rychlost zápisu, pohybující se pouze kolem 1 MB/s je docela vážným nedostatkem, který si většina lidí při kupování "flashky" neuvědomuje - v praxi však může být tato rychlost dost významnou vadou na kráse. Téměř všichni zákazníci koukají na co nejlevnější cenu a nejvyšší kapacitu, nějaké rychlosti jsou pak až kdesi v pozadí. Zaplnění třeba 4 gigabajtů místa rychlostí jednoho megabajtu za sekundu se ale může nepěkně protáhnout.


Nový flash disk A-Data PD7 se pyšní nápisem 200x a doživotní zárukou. V praxi na něj zapisuji zhruba 7 MB/s (oficiální specifikace hovoří o rychlosti až 13 MB/s) a čtení probíhá přibližně dvojnásobnou rychlostí, což už je přeci jenom značný rozdíl oproti předchozímu modelu. Vzhledově i provedením je na tom nový disk také líp, i když se nejedná o nějaký neprůstřelný model, který nabízí konkurence. A ona možnost koupit si produkt hned, je oproti dvoutýdennímu čekání na zásilku z eBaye přeci jenom mnohem pohodlnější...

18.06.2008 | 15:14 | kategorie: Hardware | Hannes | trvalý odkaz

Nový mininotebook: MSI PR210x

Život bez počítače si většina z nás v dnešním světě již ani nedokáže představit a pro lidi jako já, kteří poměrně často cestují, je notebook víceméně nutností. Svoje loňské a předloňské cesty jsem absolvoval s patnácti-palcovým monstrem, které se při váze kolem 3 kilogramů přece jenom trochu pronese. Na letošní prázdninový pobyt v USA jsem se tedy vybavil o něco lépe: 12-palcovým mininotebookem MSI PR210x.

Při výběru toho pravého stroje jsem postupoval v zásadě podle tří kritérií: nízká cena (jelikož už jeden "plnohodnotný" notebook mám a tenhle bude sloužit právě pouze k cestování), nízká hmotnost a malé rozměry a konečně dlouhá výdrž, bez které je vám notebook na cestách k ničemu. Prakticky jediným kandidátem, který splňoval všechny tyto parametry, je právě model od MSI. K téhle značce jsem alespoň v oblasti notebooku nikdy neměl moc důvěru, ale přečtení několika recenzí mě přesvědčilo, že se není až tak čeho bát. Stejně se to všechno vyrábí v Číně.


PR210x je s cenou něco málo přes 15 tisíc Kč a hmotností přibližně 1.8 kg velice slušným kouskem. Notebook jsem koupil bez operačního systému, čímž se ušetřilo dalších pár tisíc. Hardwarově mi přijde tento stroj vybavený více než dostatečně (AMD Athlon64 X2 TK57 1.9GHZ, 2GB RAM, 160GB disk, grafika ATI Radeon X1270), zvláště když vezmu v úvahu, že budu tento počítač využívat prakticky jenom na internet a nějakou tu kancelářskou práci. Na hraní nebo koukání filmů jsem opravdu nemyslel. Výdrž přes 4 hodiny je parádní a zajistí vám možnost pracovat poměrně dlouho i na místech bez elektřiny.

Rozměry se tento laptop podobá spíše 13" modelům, což ale není až takový problém, oproti standardním notebookům se stále jedná o trpaslíka. Přítomnost všech důležitých konektorů, DVD mechaniky a čtečky karet se také hodí, představa připojování všeho externě jako třeba v případě MacBooku Air se mi dost hnusí. Vzhledově se jedná spíše o konzervativnější model, ale kvůli designovým orgiím si počítače stejně nekupuju. Oproti takovému Fujitsu-Siemens Esprimo Mobile U9200, což byl jeden z dalších potenciálních kandidátů, se jedná o úplného krasavce.


Předinstalovaný FreeDOS jsem rychle vyměnil za legální kopii Windows XP, o Windows Vista jsem ani neuvažoval. Absence operačního systému má jednu skvělou výhodu, a to absolutně čistý systém, "nezasraný" desítkami neužitečných prográmků a utilit od výrobce. Stačilo nainstalovat ovladače z přiloženého CD a všechno fungovalo. Všechno až na zvukovou kartu, s kterou byly menší problémy. Jejich řešení jsem zde popsal již zhruba před dvěma týdny. Další drobností byla nefunkčnost některých tlačítek, což ale vyřešila aktualizace BIOSu. Podle informací z bezplatné infolinky MSI, kam jsem zavolal, je totiž notebook defaultně nakonfigurován a určen právě pro Visty a s "XPéčkama" si moc nerozumí. Flashnutí BIOSu ale tenhle problém rychle vyřešilo.

Poslední pihou na kráse jinak bezchybného produktu je velikost baterie. Ta totiž asi o 2-3 centrimetry vyčuhuje ze standardního tvaru notebooku, jak dozadu tak o kousek dospodu. To sice způsobuje přijemný náklon klávesnice při psaní a možnost lepšího chlazení, ve skutečnosti je to ale dost nepraktické. O to víc, že na všech oficiálních fotkách je klasická baterka, která peferktně padne do těla notebooku. Za výdrž navíc se ale musí něco obětovat.

Nakonec ještě přidám jedno povzdychnutí: s notebookem byla sice dodána koženková brašna a perfektní malinká optická myš, ona brašna je ale naprosto nepoužitelná a rozměrově taky nesedí. Včera jsem tedy koupil černé neoprenové pouzdro, které mám již na svůj druhý notebook a s kterým jsem opravdu spokojen. Tady mě trošku šokovala cena, za kus látky se zipem a logem CaseLogic zaplatíte 500 Kč a víc, což je poněkud šílené. Rychlým pohledem na eBay jsem našel ta samá pouzdra od nějakých 100 Kč, tedy zhruba pětkrát levněji. Bohužel, dva dny před odletem už na nějaké zásilky z druhého konce světa jaksi není čas...

27.02.2008 | 23:20 | kategorie: Hardware | Hannes | trvalý odkaz

Prodám kartu nVidia GeForce 8800GT 1 GB

Po dlouhosáhlé uváze jsem se dnes rozhodl nabídnout k prodeji kartu Palit nVidia GeForce 8800GT Super+ 1GB. Tento model se u nás zatím téměř neprodává, skladem ji má v ČR vyloženě pár eshopů. Originální cena je cca 7500 Kč. Každopádně, jedná se o high-end kartu s výbornými parametry, nízkým odběrem proudu, efektivním a také velice tichým (29 dB) chladícím systémem a konečně neuvěřitelným 1 gigabajtem paměti. S touhle hračkou nebudete mít problém rozchodit jakoukoliv dnešní hru na maximální nastavení ve vysokém rozlišení.


Proč jsem se rozhodl kartu prodat? Po zvážení mých aktivit a časových dispozic jsem dospěl k závěru, že počítačové hry už téměř nehraju a na práci na internetu a občasné zapaření starších titulů mi v pohodě stačí můj starý Radeon 9600. Vyhazovat 20 tisíc za high-end počítač se mi opravdu nechce a tak radši kartu prodám někomu, komu se bude více hodit. Balení je zcela kompletní, přiložená je plná hra Tomb Raider Anniversary, karta nerozbalená, 100% stav, přesně jako byste ji koupili v obchodě. Cena 5999 Kč, pokud máte zájem můžete se ozvat mailem nebo lépe na icq.

UPDATE: prodáno.

07.02.2008 | 22:07 | kategorie: Hardware | Hannes | trvalý odkaz

Problémy s padáním her na ATI Radeon 9600

Grafická karta ATI Radeon 9600 a její nejrůznější mutace se mohou zdát jako již hodně zastaralý kus hardware, stále si ale myslím, že mnoho lidí tento akcelerátor vlastní a tak mohou tento tip ocenit. Můj již poněkud větrem ošlehaný počítač má ve svých útrobách právě tuto kartu, a to v provedení značky Sapphire s pasivním chlazením (což mi absolutně vyhovuje, protože můj počítač nejen díky tomu není téměř slyšet). Ke hrám už se skoro nedostanu, víceméně pouze pracuji a brouzdám na internetu, a tak mě tento problém až donedávna netrápil. Po tom, co jsem ale s menšími obtížemi upgradoval instalaci Windows, začalo chování této karty trošku zlobit.


Během práce v 2D si nebylo na co stěžovat. Počítač mi nespadnul už několit let (s výjimkou výpadků proudu :) a všechno je perfektně stabilní. Když jsem ale před pár dny zkoušel spustit Second Life nebo UT 2004, po několika minutách hraní se vždycky monitor odmlčel a přestože počítač dál běžel, nic se nezobrazovalo a pomohl až restart "natvrdo". Dneska jsem letmým pohledem do Googlu zjistil, že nejsem zdaleka sám, koho trápil tento problém. Vyzkoušel jsem několik verzí ovladačů Catalyst i Omega, ale žádná změna se nekonala. Nejdříve jsem se obával nějakého přehřívání, ale podle různých měřáků teplota karty ani procesoru nepřekračovala 55°C, takže tady problém nebyl. Špatný zdroj jsem také vyloučil, to by se sestava celá zhroutila. Řešení bylo nakonec poměrně jednoduché: stačilo v nastavení ovladačů ATI na záložce SmartGart přepnout režim AGP z 8x na 4x a vypnout funkci Fast Write. Toto nastavení je na některých deskách možno udělat i přimo v BIOSu, ale přes ovladače karty je to přeci jenom pohodlnější. Někteří uživatelé ještě doporučují zvýšit napájení karty v BIOSu na 1.6 nebo 1.7V, to u mě ale nebylo potřeba. Po těchto dvou změnách již všechny hry běhají opět stabilně a žádné padání se nekoná...

06.12.2007 | 09:29 | kategorie: Hardware | Hannes | trvalý odkaz

Acer Extensa - notebook za méně než 10 tisíc

Poslední dobou sleduji velice zajímavý trend poklesu cen notebooku. S tím, jak jim stále více uživatelů přichází na chuť jejich prodeje pomalu překračují tradiční PC a nabídka je obrovská. Kdo tento trh trošku pozoruje, určitě zaznamenal oznámení modelu od HP, který se cenově také velice blíží magické hranici deseti tisíc Kč bez daně. Tchajwanský Acer ale opět nelení a již nyní nabízí hned několik modelů řady Extensa s operačním systémem Linpus za méně než 10 000 Kč. Tento dominantní hráč na českém trhu nabízí za velice zajímavé peníze donedávna nevídanou konfiguraci (80 GB disk, 512 MB RAM, Celeron M530), která sice není výkonově nikterak na výši, pro uživatele kteří ale potřebují hlavně mobilitu, nízkou cenu, práci na internetu nebo třeba v MS Office je ale plně dostačující. Když si k tomu přidáte ještě 1 GB paměti v akci u Softcomu zdarma, není důvod nemít dneska notebook...

27.11.2007 | 15:19 | kategorie: Hardware | Hannes | trvalý odkaz

Další hračka z Hong Kongu: USB flash disk


Přibližně před dvěma týdny jsem vyhrál na eBay.com další aukci, tentokrát na přenosný USB disk značky Kingston. Kapacita 4 GB je zcela dostačující na veškeré aktivity, problémem není nahrání ani nějakého filmu či hry. Doteď jsem čas od času používal flash disk o velikosti 128 MB, ale to je tak maximálně na přenos dokumentů a několika souborů. Kingston je zároveň zárukou kvality, tahle značka standardně poskytuje 5 let záruky.


Zajímavá je opět cena: za disk samotný jsem zaplatil neuvěřitelných 8 dolarů, to je nějakých 150 Kč. U nás se přitom ten samý model prodává přibližně za 800 Kč. Na poštovné přes půlku světa pak padla zhruba stejná částka jako za výrobek samotný, ve výsledku mám tak 4 GB místa za téměř třetinovou cenu. Jako dárek jsem dostal ještě šňůrku na krk. Trošku zklamaný jsem byl barvou - ta totiž nebyla v aukci specifikovaná (resp. na obrázku byla zelená). Fialová by se asi více líbila nějaké slečně, důležitá je ale hlavně bezproblémová funkcionalita, a to je splněno...


08.06.2007 | 00:25 | kategorie: Hardware | Hannes | trvalý odkaz

Další notebook: Acer Travelmate 4233WLMi

Dneska se mi do rukou konečně dostal další nový kus hardware: jedná se o notebook Acer Travelmate 4233 WLMi. Ano, opět Acer, na který tolik lidí nadává. Skutečnost je taková, že za přibližně 3 až 4 roky co s touhle značkou pracuju jsem zatím nezaznamenal žádné vážnější problémy (knock knock). Nový Travelmate je velice povedeným kouskem: výkonný procesor Core 2 Duo, 1 GB paměti, GeForce 7300 (notebook nebude sloužit na hraní ale díky této kartě si alespoň v základním nastavení většinu titulů můžete zahrát), 120 GB SATA disk a pak další drobnosti.


Poprvé jsem také uviděl v akci zabudovanou kamerku, která mě docela příjemně překvapila svými možnostmi, na nějaké základní konferencování v pohodě stačí. Řada Travelmate je určená pro businessmany, ale oproti uživatelsky zaměřeným modelům Aspire se nejedná o nijak markantní změny: provedení je víceméně stejné, rozdíl je ale třeba v lepší baterii s delší výdží (4,5 hodiny), kvalitnějším pevném disku s ochranou proti otřesům nebo třeba v displeji. Tady je to změna více než vítaná - oproti všem modelům z řady Aspire totiž Travelmate nemá ony otravné lesknoucí se displeje, které na sluníčku nic neukazují a bez sluníčka fungují jako zrcadlo. Upřímně jsem si na tuhle vymoženost nidky nezvykl, a tak jsem s radostí pozoroval naprosto dokonalý obraz na tomto novém modelu.

Další zásadní změnou je operační systém. Poprvé v životě jsem měl možnost na vlastní kůži vyzkoušet Windows Vista a to rovnou v Business verzi, která toho obsahuje trochu víc než standardně dodávané Home Edition. Z Visty jsem měl tak trochu strach, přece jenom to není ještě tak rozšířený systém a čas od času ho někdo pěkně zkritizuje, ale většina obav se ukázala jako naprosto lichých. V kombinaci s legálními MS Office 2007 se jedná o opravdu údernou kombinaci, která se po nějakém čase zvykání stane nepostradatelnou. Paradoxem pak je, že za legální software dáte přibližně polovinu ceny celého počítače...

Protože jsem musel přemigrovat většinu nastavení a dat ze starého systému, čekalo mě několikahodinové přeinstalovávání desítek programů a přetahování přibližně 40 gigabajtů dat. Je to ale opravdu radost, pracovat s naprosto novým, čistým systémem, který reaguje s nulovým spožděním. I se všemi těmi grafickými efekty jsou Vista opravdu rychlé a logické. Rozchodění sítě, bezdrátového internetu nebo třeba automatických aktualizací a aktivace bylo otázkou minut. Kromě Infomapy jsem taky nenarazil na žádné problémy s kompatibilitou, všechny aplikace běhají zcela bez problémů. Co mě ale hodně pije krev je neustálé dotazování nového systému. Téměř každá zásadnější změna si vyžaduje často několikanásobně potvrzení. Chápu, že tím Microsoft chce předejít nahodilým chybám nebezepčným pro systém, ale pro zkušenější uživatele kteří ví co dělají je to opravdu hodně otravné. Zatím jsem nenašel ani žádný způsob jak se těchto potvrzovacích dialogů zbavit, ale na internetu se určitě nějaký ten hack najde.

Celý počítač i operační systém jako celek mě tedy velice příjemně překvapil. Za něco málo přes 30 tisíc + cenu software můžete mít špičkový systém s dlouhou výdrží a skvělým dosahem WiFi signálu. Zkoušel jsem také zabudovaný mikrofon při telefonování přes Skype a ani tedy nebylo nejmenšího problému - nádherně čistý a hlasitý zvuk, narozdíl od mého předchozího modelu od Aceru. Škoda jenom, že už Acer nedodává notebooky v onom novém líbivém designu, který byl nedávno oznámen, ale i tak jsem nad míru spokojen.

eXTReMe Tracker