CZHANNES.COM: Úspěšný Blog | Hannes web | Creta web | Game blog
online čtenářů: 4
celkem článků: 2282
celkem komentářů: 11853
[?] nových článků: 0
 Weblog o počítačových hrách, internetu, software, hardware a dalších zajímavostech [by Hannes] admin
21.05.2009 | 00:01 | kategorie: Filmy | Hannes | trvalý odkaz

Nové filmy: Zastav a nepřežiješ 2 (Crank 2: High Voltage)

Zastav a nepřežiješ 2Z thrilleru Zastav a nepřežiješ (v originále "Crank") s Jasonem Stathamem v hlavní roli jsem byl zhruba před rokem a půl slušně nadšený. Originální zpracování a hlavně neuvěřitelná jízda ve vysokém tempu od začátku do konce. Film se dočkal relativně vysokého hodnocení i od filmových kritiků a tak netrvalo dlouho a přišlo druhé pokračování. Crank 2 s podtitulem High Voltage staví na podobném principu jako předchozí díl - hlavní hrdina Chev Chelios dostává umělé srdce a musí ho udržet při životě. Tentokrát ne vysokou hladinou adrenalinu, ale vysokou hladinou elektrického proudu. Zatímco první film byl opravdu vtipný a zdravě šílený, tady už producenti alespoň dle mého mínění šlápli opravdu vedle. Jedná se přesně o produkci, které rozdělí diváky na dvě skupiny: první půlka bude film opravdu milovat a ta druhá od srdce nesnášet. Bohužel patřím do té druhé skupiny: Crank 2 mi přišel už prostě moc, moc přehnaný, moc sprostý, moc nechutný, moc šílený. To zběsilé tempo z prvního dílu se zvrhlo do totálního zmatení smyslů, které svojí demencí předčilo všechno, co jsem v poslední době viděl. Nějaké originální a vtipné momenty se také jaksi vytratily. Jako velice špatný vtip beru možné naznačení dalšího pokračování v závěru filmu - po tomto odpadu už snad ani nic šílenějšího natočit nejde. Na tenhle film opravdu do kina nechoďte... 2.0/10


Akční 
USA, 2009, 96 min


Režie: Mark Neveldine, Brian Taylor
Hrají: Jason Statham, Amy Smart, Dwight Yoakam, Efren Ramirez, Ling Bai, Clifton Collins Jr., David Carradine, Corey Haim, Geri Halliwell, Billy Unger, Chester Bennington, Ted Garcia

V tomto vysoko-oktanovém pokračování čínská mafie ukradne Cheliosovo téměř nezničitelné srdce a vymění ho za bateriově poháněnou náhradu, která vyžaduje pravidelné dávky elektřiny, aby se udržela v chodu. Odhodlání získat své skutečné srdce zpět a touha po pomstě jsou jeho hnacím motorem. Chev Chelios se vydává na zběsilou honičku ulicemi L.A. a sejme každého, kdo se mu postaví do cesty.

20.05.2009 | 23:52 | kategorie: Offtopic | Hannes | trvalý odkaz

Esej: Internet měnící náš pohled na zpravodajství

V rámci jednoho předmětu vyučovaného na VŠE jsme měli napsat esej na jedno ze široce zadaných témat. Já si vybral téma "Specifika internetu jako média" a sepsal následující článek. Rozsah práce měl být 1500-1800 slov, já nakonec skončil zhruba u 1400 slov. Hodnocení ještě nevím, ale když už jsem si s tím dal tu práci, otisknu esej i zde na Game blogu, jelikož se jedná o docela zajímavé téma.

Internet měnící náš pohled na zpravodajství


Zhruba před dvaceti lety by podobná teorie zněla jako naprostá utopie. Miliony lidí trávících volný čas na internetu, vyhledávajících informace a sledujících zpravodajství aktualizované každou minutu. Živé reportáže, online přenosy, video streamy z místa činu dostupné široké veřejnosti. Poslední titulky zpravodajských internetových serverů na displejích mobilních telefonů a neuvěřitelná popularitu emailů. Internet během rekordně krátké doby zcela změnil svět, systém práce s informacemi i způsoby, jakými se chováme.

K bližšímu porozumění obrovského rozmachu internetu je vhodné podívat se zpátky do minulosti, abychom srovnali tento neuvěřitelný boom. První významná událost se bez debat odehrála roku 1456, kdy Gutenberg poprvé vytiskl Bibli a umožnil masové šíření knih. Zpočátku se jednalo o neuvěřitelně drahou, časově náročnou a nákladnou záležitost, ale postupným vývojem došlo k zevšednění této technologie, která znamenala velký přelom v dostupnosti a možnostech šíření informací.

Během následujících staletí došlo k tisku prvních novin (16.století) a později i časopisů (18.století), které hrály hlavní roli v předávání informace a významným způsobem formovaly veřejné mínění a chování lidí. Během průmyslové revoluce v 19.století došlo k ještě překotnějšímu vývoji, použití telegrafu, telefonu, první kamery a konečně k obrovskému rozšíření rádia. V roce 1920 začala v Americe fungovat první komerční rádiová stanice, aby následně během třicátých let prezident Roosevelt získal srdce národa jeho pravidelnými hovory u krbu.

Další krok logicky směřoval k televizi, která byla poprvé představena na Světové výstavě v roce 1939. Většího rozšíření a popularity se dočkala ale až během 50. let. O dalších dvacet let později se začíná rozvíjet kabelová televize, která následně vede k vytvoření specializovaných zpravodajských kanálů typu BBC nebo CNN.

Podle J. Warnera bylo rozšíření internetu neuvěřitelně rychlé: ve spojených státech trvalo 50 let, než začalo 50 milionů Američanů využívat elektřinu. Stejnou popularitu stačilo rádio jako komunikační kanál získat za 38 let, osobní počítače za 13 let. Internet pak za pouhé 4 roky. Tyto informace prezentoval J. Warner během své přednášky na Univerzitě v Texasu (5.4.2002).

Zatímco v roce 1993, kdy internet fyzicky vzniknul, existovalo pouze 150 webů, o pouhý rok později, v roce 1994, jich již bylo více než 10 tisíc a v následujících letech toto číslo rostlo neuvěřitelným tempem o statisíce ročně, až v roce 2000 dosáhlo hodnoty 20 milionů. Pro srovnání: slavné Library of Congress ve Washingtonu trvalo dlouhých 195 let, než sesbírala 14 milionů knih do své kolekce (Fidler, R., Mediamorphosis: Understanding new media, 1997, Thousand Oaks)

Američtí historici se domnívají, že opravdovou sílu a význam internetu odkryl rok 1998. Tehdy byl poprvé online zveřejněn takzvaný Starr report, který podával svědectví o aféře amerického prezidenta Billa Clintona s Monikou Lewinski (Rodman, G., Making sense of media: Introduction to mass communication, 2001, Allyn & Bacon). Toto byl první moment, kdy byl dokument takového významu zveřejněn na internetu, dokonce dříve, než k němu měla přístup většina novinářů.

První dojmy z internetu byly značně rozporuplné a klasičtí novináři příliš nevěděli, jak se k tomuto fenoménu postavit. V ranných letech byl internet vnímán jako něco exotického, nefunkčního, co nemůže mít v budoucnosti větší význam. Technicky založení autoři internetu však velice brzy pochopily, jaké možnosti toto médium nabízí. Zvláště pak v oblasti vzájemné integrace a spolupráce, například mezi nejrůznějšími mediálními agentury a zpravodajskými teamy. Internet byl najednou chápán jako jakési pojítko – mezi starými, klasickými a osvědčenými médii (noviny, knihy, obrázky, ilustrace) a unikátními možnostmi, které nabízel internet (zpětná vazba, interakce, videa, animace). Tak vznikl multimediální web.

Hlavní změnou oproti klasickému zpravodajství, která vedla k značnému odlišení internetu, bylo zpravodajství v reálném čase. Informace chtiví čtenáři již nemuseli čekat na večerní zpravodajství, nebo ranní výtisk oblíbeného periodika, ale mohli získat informace okamžitě, s minimálním zpožděním. Téměř jakákoliv katastrofa posledních deseti let byla detailně a neobvykle rychle zdokumentována zpravodajskými servery po celém světě. Tyto portály nabídly kromě textu velice rychle i obrazový materiál, fotografie, videa a detaily, které klasická média prostě nabídnout nemohou. Velice příkladnou ukázkou je teroristický útok na World Trade Center v září 2001.

Další významný rozdíl, který se objevil s příchodem internetu, je možnost vybrat si zpravodajství a informace, které chceme získat a konzumovat. Čtenář novin si nemůže vybrat, jaké informace aktuální vydání jeho oblíbeného deníku poskytne. Na internetu je ale nesmírně snadné získat konkrétní informace, které nás zajímají a které vyhledáváme a zároveň opomenout ty méně podstatné, subjektivně nezajímavé. Stejně tak nemusíme sledovat předpověď počasí pro celou republiku, stačí když budeme znát, jak bude vypadat počasí v našem městě.

Třetí revoluční prvek internetového zpravodajství je možnost získat kompletní obraz a souvislosti dané problematiky. Internet totiž přichází s hypertexty, odkazy. Jedním kliknutím můžeme přejít na příbuzný článek nebo detailnější popis problematiky. Právě internetové zpravodajství tak lze obohatit o prémiový obsah v podobě rozhovorů, analýz, reportáží, grafů a dalšího obsahu, na který nebylo do té doby v novinách místo.

Poslední velice podstatnou novinkou je možnost interakce mezi čtenářem a autorem obsahu. Toto je dle mého názoru zcela zlomová záležitost, která nyní vrcholí nejrůznějšími kolaboračními nástroji, wiki projekty, Web 2.0 mashupy a dalšími interaktivními platformami. Čtenáři najednou mohli vyjádřit svůj názor (i když často do značné míry redigovaný či přehlížený), hlasovat v anketách a průzkumech, diskutovat s ostatními, chatovat v reálném čase, dotazovat se známých osobností v live rozhovorech atd.

Všechny tyto aspekty měly neoddiskutovatelný vliv na chování lidí a způsob, jakým lidé získávají informace. V roce 1998 podle průzkumu amerického Pew Research Center For People and Press (http://people-press.org/) neměl internet žádný vliv na odliv čtenářů novin. O pár let později byl alte tento trend již zcela markantní. Když v roce 2000 během voleb americký kandidát na prezidenta oznámil poprvé svojí kandidaturu na internetu, bez předchozí konzultace s novináři či tiskové konference, lidé začali brát internet opravdu vážně.

S rostoucím počtem připojených domácností k internetu docházelo k stále většímu propadu a přesunu od televizního zpravodajství a novin k internetu. Tento rychlý růst byl poněkud zpomalen v roce 2001, kdy došlo k prasknutí internetové bubliny (Dot Com Bubble), ceny internetové reklamy se propadly a americká ekonomika začala mít problémy (Nielsen Net Ratings 2001, http://www.nielsen-online.com/).

Internet v jistém smyslu také změnil chování klasických novinářů. Klasický novinář má omezený prostor, ve kterém musí předat čtenáři informaci. Každý novinový článek by měl nabídnout odpovědi na otázky kdy, kde, jak, proč a za kolik v co nejstručnější podobě. S příchodem internetu byli najednou novináři zbaveni tohoto omezení a měli prakticky nekonečný prostor pro detailní zpravodajství. Jeff Webber, známý autor webu USAToday, označil tuto možnost jako „přidanou hodnotu“, možnost nabídnout čtenáři detailnější pohled. I sami novináři najednou začali používat internet, aby získali další informace (Philip N. Howard, Steve Jones, Society Online, 2004, Sage).

V poslední době je významný také rozvoj weblogů, internetových deníků, které se nemalou měrou podílejí na předávání informace. Weblogy nabízejí často ještě rychlejší zpravodajství přímo z místa dění, než internetové servery. Přestože je jejich věrohodnost kontroverzní, mohou efektivně posloužit jako zdroj pro další analýzy. Mnoho známých osobností a novinářů navíc vedle své profese také publikuje své osobní postřehy a názory na vlastním weblogu, kde je prostor pro subjektivnější články a kontroverznější témata.

Budoucnost internetu jako informačního a zpravodajského média je značně nepředvídatelná. Téměř každý rok přichází nový trend a směr, kam se internet bude „zaručeně“ směřovat. O rok později je již tento trend zastaralým výkřikem minulosti, jež byl mrtvou větví vývoje. Pravděpodobně nejzajímavějším trendem je dle mého názoru poslední dobou řada interaktivních platforem, kde je vlastní obsah tvořen uživateli.

Ti diskutují, píší, publikují a zároveň kritizují práci ostatních. Prací autora takového projektu je pouze poskytnout platformu, jakýsi komunitní portál, kde se může ona výměna názorů a informací odehrávat. Taková platforma musí být pochopitelně technicky značně vyspělá a prakticky dokonalá – díky obrovské konkurenci a možnosti zahlcení informacemi je otázkou nejmenších detailů, jestli návštěvník zůstane na jednom webu, nebo jedním kliknutím přejde na jiný. Návštěvníci samotní se pak již postarají o tvorbu obsahu a prakticky udržují web při životě bez námahy autora.

Internet zkrátka poskytuje nepřeberné možnosti. Zcela změnil naše chování v ohledu sběru informací a posunul možnosti běžného uživatele zůstat informován o aktuálním dění na celém světě. Díky svým specifickým vlastnostem změnil způsob, jakým novináři pracují a informují své čtenáře – stejně jako změnil způsob komunikace a informační toky mezi běžnými lidmi. Jinou otázkou zůstává, jak je to s důvěryhodností informací na internetu a jak se vůbec v té záplavě informací zorientovat a nepodlehnout informačnímu přesycení. To už ale nechám na úvaze každého jednotlivce…

11.05.2009 | 22:52 | kategorie: Filmy | Hannes | trvalý odkaz

Nové filmy: Znovu 17 (17 Again)

Znovu 17 (17 Again)Tento víkend u nás měla premiréru americká komedie Znovu 17 s krasavcem Zacem Efronem v hlavní roli. Tenhle film hlavně pro pubertální publikum se snaží dokázat, že Zac je nejenom idol náctiletých fanynek a pořádný hezoun, ale že umí i trochu hrát. A kupodivu se to docela daří, přestože celý snímek působí spíše jako oslavná óda právě na Efrona. Dějem je poměrně jednoduchý příběh, který tady byl již mnohokrát: třicetiletý chlapík s mizerným životem dostane šanci vrátit se zpátky na střední školu do svých sedmnácti let, navíc s podporou neuvěřitelně bohatého kamaráda. Zůstávají mu ale vědomosti získané během dosavadního života a on se snaží napravit svůj rozhádaný vztah s manželkou. Film se nevyhne tradičním klišé a některé scény působí dost uměle (třeba když Zac poučuje třídu plnou nadržených puberťáků o nebezpečí sexu, načež si získá srdce všech přítomných slečen pohádkou o tom, jak musí počkat až na tu pravou lásku). Celkově ale 17 Again pěkně utíká a najde se i pár vyloženě vtipných momentů (například narážky na Pána prstenů). Cílová skupina je sice poněkud mladší, ale i dospělejší diváci si ve filmu najdou nějaký ten okamžik. 6.0/10


Komedie 
USA, 2009, 102 min


Režie: Burr Steers

Hrají: Matthew Perry, Zac Efron, Leslie Mann, Michelle Trachtenberg, Hunter Parrish, Adam Gregory, Thomas Lennon, Sterling Knight, Melora Hardin


Jak už sám název filmu napovídá, děj se odehrává kolem životního osudu jednoho muže ve středních letech. Svůj život by sám ohodnotil jako propadák a dal by neví co za to, aby se jednoho dne probudil, bylo mu zase 17 let a on mohl napravit co v životě spackal. No a přízeň osudu je mu věru nakloněna a jednoho dne takovou příležitost dostane.

11.05.2009 | 17:43 | kategorie: Osobní | Hannes | trvalý odkaz

Majáles 2009 - zadarmo celkem fajn akce

Po článku s tipy, jak strávit letošní Čarodějnice, jsem nakonec skončil ve Stromovce na Majálesu 2009, přestože jsem v článku samotném tvrdil něco jiného. Tohoto faktu už jste si mohli všimnou z několika fotek, které jsem pořídil na akci, zvláště poslední snímek s "bordelem" po akci je dost výmluvný. Na Majáles jsem ale původně vůbec nešel, měl jsem v plánu něco jiného, ale osud tomu asi už nějak chtěl.


Lehce proměnlivé počasí, kdy chvilku svítilo slunce a chvilku počasí, asi nebyl úplně nejlepším lákadlem. Já jsem dopředu neměl žádné lístky a ani jsem je nehodlal kupovat. Podařil se mi ale celkem husarský kousek - na akci jsem se dostal zadarmo. Nebylo to příliš obtížné, stačilo trošku drzosti a sebevědomí. Prostě jsem prošel vchodem (resp. východem). Hlídal ho totiž jakýsi pubertální mladík, který mi byl asi tak po hrudník.


Jeho úkolem bylo upozornit odcházející návštěvníky, že z areálu nesmějí vynášet žádné nápoje, což v praxi znamenalo hlavně kelímky s pivem (nechápu smysl tohoto stupidního nařízení). Někteří jedinci jeho varování opravdu uposlechli a pivo buď na místě exli nebo zahodili, ale většina lidí ho suverénně posrala do haj*lu. Mladý hoch z toho pochopitelně nebyl v nejlepším rozmaru a po chvilce pozorování jsem usoudil, že on ani další členové ochranky snad nebudou dělat problémy a prostě to zkusil. A vyšlo to, prošel jsem bez zastavení, bez pásky na ruce a ušetřil 250 Kč. Navíc jsem od svých dvou kamarádek vyhrál zmrzlinu, protože se se mnou vsadili a nevěřili mi, že něco takového udělám. :)Akce samotná byla celkem povedená, ale za těch 250 Kč to rozhodně nestálo. Pořadatelé trošku neodhadli počet návštěvníků a tak se v poměrně malém areálu tísnily tisíce lidí a všude po zemi se válel šílený bordel tvořený převážně kelímky od piva. Někdo holt trochu zapomněl na odpadkové koše. Hlavní hvězdou programu byla bezesporu kapela Divokej Bill, která předvedla skvělou práci s davem přítomných studentů a po svém odchodu ještě přídavek v podobě dvou dalších songů. Na vedlejší stagi mě ještě zaujala dvojice Orion a James Cole svými hip hopovými beaty a povedeným freestylem od Jamese Cola. Naopak slušný propadák byly vsuvky z pořadu HBO Na stojáka.

Uvidíme jak bude vypadat příští ročník, ale subjektivně mohu říct, že areál koupaliště Džbán mi přišel lepší - je větší a díky nakloněnému svahu je lépe vidět na vystupující kapely. Také vstupné za 100 Kč mi bylo mnohem sympatičtější vzhledem k programu a cílové skupině - většina tržeb se stejně protočí na pivu. Se vstupem zadarmo si ale nemůžu moc stěžovat. :)

03.05.2009 | 20:09 | kategorie: Filmy | Hannes | trvalý odkaz

Nové filmy: Rychlí a zběsílí (Fast & Furious 4)

Fast & Furious 4Na tenhle film jsem se opravdu těšil, po dlouhé době něco, co si na nic nehraje. Jelikož se jedná už o čtvrté pokračování, Rychlí a zběsilí 4 nemohli ani moc překvapit a režisér Justin Lin těžil hlavně ze slavného jména. Již od prvních minut člověk ví, že tohle je ta stará dobrá filmová série, na kterou jsme si zvykli a produkce se rozhodla nic neměnit na staré funkční kombinaci. Super rychlá a výkonná auta, nádherné modelky, nadupaný soundtrack, ilegální příchuť pouličních závodů a k tomu drsňák Vin Diesel a ostatní z původní partičky. Tohle prostě musí fungovat, i když se nejedná o nikterak originální film. Přesto jsem se při sledování Fast and Furious 4 několikrát přistihl, jak samovolně zvolávám YEAAAAH! a opravdu si to vstřikování NOSu do motoru některého z vytuněného speciálů užívám. Nečekejte originální adrenalinovou jízdu od začátku do konce, tohle je prostě komerční zábava. A pokud jste fanoušky herní série Need For Speed, můžete si bez obav přičíst jeden bod k dobru. 7.0/10


Akční 
USA, 2009, 107 min


Režie: Justin Lin
Hrají: Vin Diesel, Paul Walker, Jordana Brewster, Michelle Rodriguez, John Ortiz, Sung Kang, Laz Alonso, Shea Whigham, Liza Lapira, Greg Cipes

Dominic Torreto (Vin Diesel) se ukrývá v Dominikánské republice. Jeho přítelkyně Letty (Michelle Rodriguez) mezitím v Los Angeles převzala vedoucí postavení v gangu a zapletla se do obchodu s drogami s jihoamerickým překupníkem Bragem. Brago používá k přepravě heroinu přes mexickou hranici vytuněná auta. Když mu přestane být Letty užitečná, pošle zabijáka Fénixe (Laz Alonso), aby jí odtranil. Dominic se o její smrti dozvídá od své sestry Mii (Jordana Brewster). Brian O´Conner (Paul Walker) je uvězněn v arizonské věznici. Při potyčce vězňů zachrání život chlapovi, kterému se říka Juvenal, a ten mu na oplátku dá informace o zločinci Jamesi Parkovi. Brian totiž opět pracoval v utajení pro FBI. Na Lettyině pohřbu se Dominic s Brianem potkávají a spojí se spolu proti Bragovi.

30.04.2009 | 15:52 | kategorie: Osobní | Hannes | trvalý odkaz

Čarodějnice 2009 - kam vyrazit dnes večer

Zítřejší svátek práce dnes skvěle vyšel na pátek, což znamená že populární filipojakubská noc a s ní spojené pálení čarodějnic se odehraje ve čtvrtek a následně bude den volna na zotavení z alkoholového opojení.


Ano, čarodejnice v Praze, to je hlavně příležitost dát si pár půllitrů piva, pokecat s kamarády a zasytit se při tom třeba propečenou klobáskou. Dnes večer se v Praze koná hned několik akcí, počasí se nakonec taky celkem umoudřilo a jestli stále ještě nevíte kam vyrazit, možná vám tenhle seznámek poslouží jako lehká inspirace.

  • Pražský majáles 2009 - nově ve Stromovce, dříve se vždy konal na Džbánu. Na tuhle akci jsem pravidelně chodil, ale letos mi cena vstupenky přišla snad již trochu moc vysoká a asi dám přednost jinému programu. Na místě totiž stojí vstup 250 Kč, což mi přijde docela dost (ještě loni byl v předprodeji za 99,-), přeci jenom kapely nejsou nic moc a po předchozích zkušenostích vím, že většinou zahrají tři čtyři písničky a jdou pryč. Bez pochyby ale nejlepší příležitost pro studenty a mladé lidi vůbec, asi bude docela plno.


  • Hajdulafest 2009 - podobná akce jako Majáles na Hostivařské přehradě. Vstupné je víceméně stejné jako u Majálesu, v předprodeji za 199 Kč na místě za 230 Kč. Složení kapel je ale o poznání slabší než u Majálesu, vystoupí třeba Krucipüsk nebo Vysací zámek.


  • Čarodějnice na Ladronce - čtvrtý ročník akce, která se koná v tradičním ráji inline bruslařů, na Ladronce. Program spíše pro děti, volba Miss, vystoupí Hudba Praha a večer pár zajímavých scének z TV show HBO Na stojáka. Free vstup.


  • Břevnovské pálení čarodějnic - menší akce u Břevnovského kláštera od 5 odpoledne, již osmý ročník. Zahraje country skupina Netopýři, nějaký ty buřty na ohni, vstup taky zadarmo.


  • Čáry 2009 - zajímavá akce na Císařské louce na Smíchově, taky od 5. Techno.cz stage a kupa celkem zajímavých DJs, vstup 230 Kč na místě.


  • Zapalte pod kotlem - další akce tentokrát v Žlutých lázních, na stagi se vystřídají spíše neznámé mladé kapely Insane Project, Caktus Show Band, Prowizorium a Sunset Blvd, večer pak diskotéka a oheň.


Ať už půjdete kamkoliv, rozhodně si letošní čarodějnice užijte naplno!

30.04.2009 | 15:33 | kategorie: Filmy | Hannes | trvalý odkaz

Nové filmy - Až tak moc tě nežere (He's Just Not That Into You)

He's Just Not That Into YouV mém studijním životě se konečně udělalo trochu volno, dopsal jsem bakalářku (krátký článeček o tomto tématu přijde později), a tak byl konečně čas na trochu oddychu (ne že bych si ho během psaní nedopřával). Vzhledem k mojí standardní frekvenci sledování filmů jsem již opravdu dlouho nic neviděl, až teď jsem si trochu spravil chuť na nové romantické komedii Až tak moc tě nežere, která právě teď běží i v českých kinech. Vlastně jsem si tu chuť až tak nespravil - film je to značně unylý až kýčovitý a upřímně jsem se moc dobře nebavil. Hezké herečky doprovázané ještě fešnějšími herci totiž v tomhle snímku zabředávají do nudného romantického klišé (a to docela hluboko) a děj je dost předvídatelný a plný ohraných stereotypů. Když k tomu ještě připočtu jedno nesympatickou postavu, u závěrečných titulků jsem pociťoval poměrně velké zklamání. Chápu, že feministická část populace bude tento film asi hodnotit o něco lépe, stejně jako Sex ve městě a podobná veledíla filmového průmyslu, ale pro mě to bylo jedno velké zklamání. 5.0/10


Komedie / Drama / Romantický 
USA / Německo, 2009, 129 min


Režie: Ken Kwapis
Hrají: Scarlett Johansson, Jennifer Connelly, Ben Affleck, Jennifer Aniston, Drew Barrymore, Justin Long, Bradley Cooper, Kevin Connolly, Kris Kristofferson, Ginnifer Goodwin, Leonardo Nam, Peter O'Meara, Cory Hardrict, Nicole Steinwedell

Filmová adaptace knižního besteselleru Grega Behrendta a Liz Tuccillo o věčném tématu odlišností mužského a ženského pohlaví, o nepochopených signálech a nepovedených vztazích a o dívce, která se bláznivě zamiluje a nenechá se odradit ani radou zkušeného sloupkaře renomovaného časopisu. Jennifer Connely v hlavní roli romantické komedie režiséra Ken Kwapise (mimo jiné i několik epizod americké verze seriálu Kancl), která láká především na hvězdné obsazení.

23.04.2009 | 20:33 | kategorie: Novinky | Hannes | trvalý odkaz

Crayon Physics Deluxe - parádní přemýšlecí hra

Již několik měsíců jsem měl na disku nainstalovanou hru Crayon Physics Deluxe ale až teď jsem se dostal k tomu, abych ji konečně spustil. Jedná se o opravdu originální hru na logické myšlení a tak trochu prostorovou představivost. Úkolem je dopravit kuličku na zadané místo tím, že kreslíte na papír prakticky co chcete a ono se to podle fyzikálních zákonů a gravitace chová. Nakreslené dílky můžete odstranit a ve vyšších levelech přibývají další herní prvky a vychytávky. Celý herní proces se dost těžko vysvětluje, nejlepší je si to rovnou zkusit.


Na Crayon Physics je nejlepší asi ta originalita a volnost - k úspěšnému dokončení levelu vede téměř vždy celá řada různých cest a je jenom na vás, jak si s problémem poradíte. Tak trochu mi to připomnělo jednu hru z dětství, kde bylo vaším úkolem také dopravit kuličku na zadané místo, ale namísto kreslení jste skládali nejrůznější dílky a potrubí - na název už si bohužel nevzpomenu. Skvělé je, když vedle vás někdo sedí a hrajete ve dvou, každý má úplně jiné nápady a způsoby řešení. Zatím jsem udělal asi prvních 20 levelů ze 70, které jsou víceméně rozehřívací a seznamovací, nyní již ale trochu přituhuje. Pokud chcete zabít pár hodin času inteligentní zábavou, tuhle "sandbox" hru od nezávislého studia Kloonigames Ltd mohu jedině doporučit

21.04.2009 | 11:45 | kategorie: Filmy | Hannes | trvalý odkaz

Nové filmy - The Wrestler (2008)

the wrestlerPrvní dojmy z filmy The Wrestler, který momentálně okupuje pozici 75. nejlepšího filmu na IMDB byly značně rozpačité. Téměř dvouhodinové drama od režiséra Darrena Aronofskyho totiž vypadá jako nízkoropočtový snímek s hodně špatnou kamerou. Ale po nějakém čase pochopíte, že přesně takový je život Randyho Rama Robinsona v podání skvělého Mickeyho Rourke: život bez nablýskaných momentů, rozpustilých party, krásných žen a dalších okázalostí, které se nám snaží prezentovat naprostá většina filmové produkce Hollywoodu. Tohle je surový pohled na lesk a bídu poněkud nezvyklého povolání. Pohled, který zobrazuje tak trochu jinou Ameriku, než na kterou jsme zvyklí. The Wrestler je vlastně dokumentem mizerného života stárnoucí a již poněkud vyhaslé hvězdy. Bohužel, jako film se i přes vysoká hodnocení a dvě nominace na Oskara o takový zázrak nejedná a mě Wrestler nijak nedojal nebo výrazněji nezaujal. Ano, je to nezvyklý a originální filmový počin, ale v poslední době jsem viděl i zajímavější snímky. V českých kinech se film naprosto nesmyslně objeví až na začátku prázdnin. 6.5/10


Sportovní / Drama 
USA, 2008, 115 min


Režie: Darren Aronofsky
Hrají: Mickey Rourke, Marisa Tomei, Evan Rachel Wood, Mark Margolis, Wass Stevens, Judah Friedlander, Ajay Naidu, Bernadette Penotti

Randy "The Ram" Robinson je bývalý profesionální wrestler, který ovšem nehodlá pověsit "řemeslo" na hřebík, nýbrž pokračovat v bojových kláních i přes jeho pokročilý věk. Možnou cestou k jeho návratu do ringu se mu stává nezávislý spolek, který mu nabízí "comeback" do hry v podobě finálního zúčtování proti jeho dřívějšímu rivalovi. Pod taktovkou Darrena Aronofskyho (REKVIEM ZA SEN, FONTÁNA) se v hlavních rolích představí Mickey Rourke a Marisa Tomei.

11.04.2009 | 18:59 | kategorie: Offtopic | Hannes | trvalý odkaz

Harvardské kartičky - rozvíjení systémového myšlení

V rámci předmětu Teorie a praxe informačních systémů na VŠE jsem se dostal k poměrně zajímavé hře nazvané Harvardské kartičky, kterou jsme měli za úkol analyzovat a tak nějak promyslet. Jedná se o poměrně jednoduchou hříčku, ve které lze ale dosahovat opravdu zajímavých výsledků. Zde je zadání úlohy, tak jak jsme ji dostali emailem:

Cílem hry je maximalizovat zisk bodů, které hráč získá vhodným umístěním pětadvaceti vylosovaných čísel  ve čtvercové matici rozměru 5x5. Čísla budou losována (taženy) v náhodném pořadí z baličku dvaapadesáti kartiček ve kterém se vyskytují čtyři sady čísel 1 – 13. Čísla budou tažena ze zamíchaného balíčku s frekvencí cca 2-4 vteřiny. Bodově jsou hodnocena seskupení čísel - tzv. „figury“ – umístěné v „hracích polích“. Hrací pole jsou jednotlivé řádky matice, jednotlivé sloupce matice a také obě hlavní úhlopříčky.V každém hracím poli lze umístěné číslo započíst jen jednou.


Bodové hodnocení figur:

Dvojice (stejných čísel)

20

 

 

trojice (stejných čísel)

40

Čtveřice (stejných čísel)

60

 

 

Tři čtyřky

80

Dvě dvojice (dva páry stejných čísel

100

 

 

Dvojice a trojice

100

Dvě trojky a tři sedmičky

200

 

 

Čtyři jedničky

120

Postupka (pět sousedních bez mezery)

300

 

 

Čtyři trojky a sedmička

350

 

Figura, umístěná v hlavní úhlopříčce získává bonus 50 své původní hodnoty.


Ve stručnosti tedy jde o to umístit do hracího pole o 25 prvcích čísla od 1 do 13, která se mohou až čtyřikrát opakovat a na základě výše uvedeného hodnocení získat co největší počet bodů. Vtip je v tom, že čísla jsou tažena velice rychle, takže nemáte moc času během hry vymýšlet nějakou strategii, tu musíte mít vymyslenou již dopředu. Kombinace se počítají v řádcích, sloupcích a úhlopříčkách. Jednotlivá čísla nemusí být vedle sebe, to znamená že když v jednom řádku máte "4, 5, 4, 4, 4" jedná se stále o čtveřici.

Podle našeho vyučujícího průměrný hráč dosahuje skóre zhruba něco nad 500. Údajně se ale najdou studenti, kteří pravidelně získávají 1000 a víc bodů, v každé hře, protože mají promyšlenou právě nějakou zajímavou strategii. Tenhle problém mě v jinak docela nudném a teoreticky zaměřeném studiu na VŠE poměrně zaujal a zajímalo by mě, jaká strategie vede k nejlepšímu skore. Zkoušel jsem rychle něco vygooglovat, ale hra je pravděpodobná známá pod jiným jménem, jelikož jsem nic nenašel. Třeba napadne něco vás...

eXTReMe Tracker