CZHANNES.COM: Úspěšný Blog | Hannes web | Creta web | Game blog
online čtenářů: 5
celkem článků: 2282
celkem komentářů: 11853
[?] nových článků: 0
 Weblog o počítačových hrách, internetu, software, hardware a dalších zajímavostech [by Hannes] admin
12.09.2008 | 20:14 | kategorie: Offtopic | Hannes | trvalý odkaz

(Nepříliš) Vonné svíčky z IKEA

Při dnešní návštěvě jednoho z obchodů řetězce IKEA mě zaujalo balení 36 vonných svíček za docela přijatelnou cenu a tak jsem si ho rovnou koupil. Svíčky voní opravdu parádně, ale pouze pokud nehoří - při zapáleném plamenu téměř žádnou vůni necítím, což je u vonných svíček tak trochu problém. Anyway, hned první svíčku se mi podařilo parádně rozlít, tzn. vosk všude. Po chvíli tak nějak koukám na tu spoušť a ... vidím draka!


(v tomto příspěvku nehledejte hlubší smysl :)

10.09.2008 | 14:09 | kategorie: Filmy | Hannes | trvalý odkaz

Nové filmy: Wanted (2008)

wantedNa Wanted jsem se vyloženě těšil. Angelina Jolie je jednou z mojich oblíbených hereček a nenáročné akční filmy, u kterých prostě na chvíli vypnete, se čas od času dají snést. Herecké obsazení v případě Wanted bylo navíc špičkové. Když k tomu ještě připočtete natáčení v českých luzích a hájích, neměl by vás tenhle snímek zklamat. Příběh je opravdu poněkud jednoduchý a nesmíte si klást příliš otázek, ale o to v takových filmech nejde. Hlavní je akce, šílené výbuchy, efekty a dobrá zábava. Scéna s českým Pendolinem je sice usměvná, avšak její závěr přehnali producenti i na americké poměry. Jinak se ale film nezastavuje (Crank-style), pořád se něco děje a když se nic neděje, je tu sexy Angelina špulící nevinně svoje masivní rty. První americký film ruského režiséra Bekmambetova tak dopadl velice slušně, pokud tedy na něj vyrážíte s tím správným rozpoložením mysli a nejste milovníci balistických křivek. 7.5/10


Akční / Drama / Thriller 

USA / Německo, 2008, 110 min


Režie: Timur Bekmambetov
Hrají: James McAvoy, Angelina Jolie, Morgan Freeman,  Common, David O'Hara, Chris Pratt, Terence Stamp, Thomas Kretschmann, Marc Warren, Konstantin Chabenskij


Wesley Gibson (James McAvoy) je mladík, jehož život se ocitnul v bludném kruhu formovaném každodenní rutinní a nudnou prací. Navíc mu s jeho nejlepším kamarádem utekla přítelkyně a on nemá ani špetku odvahy k tomu, aby s tím něco udělal. Všechno změní jedno setkání, během něhož se dozví, že jeho otec byl hlavou tajné organizace nájemných vrahů, která odnepaměti udržuje na světě křehkou rovnováhu podle pravidla „Zabij jednoho, zachráníš tisíce“. Podle krásné Fox (Angelina Jolie), která tímhle rozhovorem Wesleymu zásadně naruší životní perspektivu, jeho otce nedávno zavraždili a on si může vybrat, zda převezme rodinnou firmu. Jak sám Wesley k vlastnímu zděšení později zjistí, talent mu rozhodně nechybí. Jak byste se rozhodli vy? Zůstali byste ovcí, nebo byste se proměnili ve vlka? Zvolili byste jistotu desetinásobku a slušné penze, nebo se stali vyděděnci schopnými vychýlit dráhu letu kulky, zabít na potkání kohokoliv nebo milovat divokou, potetovanou ženu s nejkrásnějšími rty na světě?

10.09.2008 | 13:54 | kategorie: Software | Hannes | trvalý odkaz

Problémy s řazením formulářů a divné znaky ve Firefoxu 3

Novou verzi Firefoxu jsem nainstaloval teprve zhruba před týdnem, nějaké beta šílenství mě jaksi minulo, ale zatím mě tento prohlížeč spíše trápí. Jako jediné pozitivum, které mi nová verze přinesla, je mnohem menší konzumace systémových prostředků. Firefox 2 měl slušné problémy s požíráním stovek megabajtů paměti - to se zdá býti nyní vyřešeno. I přesto je ale Firefox celkem těžkopádný, první spuštění často trvá třeba i 30 vteřin, což je oproti konkurenční Opeře i IE8 opravdu špatné.

Asi největší změnou, kterou každý uživatel zaregistruje ihned po prvním spuštění Firefoxu 3 je nový "Awesome Bar" - adresní řádek. Ten je nově mnohem větší a funguje úplně jinak, než doposud. Namísto zadávání URL Firefox vyhledává i podle titulku a obsahu stránky. Tato funkce je sice poměrně užitečná a několikrát mi značně ulehčila práci, když jsem si nepamatoval přesnou adresu webu, přesto jsem ale Awesome bar téměř okamžitě zamítnul a nahradil ho pluginem The Old Bar, který vrací adresnímu řádku původní, jednoduchý vzhled.

Dále už mi ale nový Firefox přináší pouze samé problémy: zaprvé je to nesmyslná funkce autocomplete ve formulářích. Když zadáváte do nějakého formuláře na webu textové údaje, starší verze prohlížeče vám nabídla seznam kdysi napsaných hodnot, seřazených podle jejich četnosti. "Trojka" sice také nabídne tyto hodnoty, avšak v naprosto nelogickém pořadí, s nejčastější hodnotou často až na samém konci seznamu. Na tento problém jsem hledal na zahraničních serverech nějaké řešení, ale žádnou fungující radu jsem doposud nenašel.

Druhým problémem jsou podivné znaky zobrazované namísto určitých speciálních písmen. Týká se to hlavně východních jazyků, čínštiny, japonštiny a dalších. Namísto těchto znaků se v novém Firefoxu zobrazí pouze čtvereček s několika malými čísly. Firefox 2 přitom němel se zobrazením těchto stránek problém. Jenom dodám, že podporu východních jazyků ve Windows mám nainstalovanou, takže tímto to nebude.

Zatím poslední problém je určitá nestabilita prohlížeče. Ta může být způsobena celou řadou věcí, předně asi vzájemnou nekompatibilitou pluginů a rozšíření, ale každopádně je to velice nepříjemné. Takovým zaručeným "shazovačem" Firefoxu je web iDnes, zvláště pak sekce Xman, na kterém mi při 9 pokusech z 10 prohlížeč prostě spadne a snaží se odeslat vývojářům chybové hlášení. Tento jev se bohužel opakuje i na jiných webech, což není při práci s více záložkami najednou vůbec příjemné. Že by čas na návrat zpátky k dvojce, nebo snad k tolik medializovanému Chrome?

09.09.2008 | 21:50 | kategorie: Filmy | Hannes | trvalý odkaz

Nové filmy: Akta X - Chci uvěřit (2008)

Dlouho očekávaný návrat legendárních X-Files na filmové plátno už nějaký ten měsíc koluje v kinech a kvůli relativně vysokému hodnocení na IMDB jsem byl na film zvědavý i já. Seriál samotný jsem příliš nesledoval, možná jsem viděl pár dílů, ale tahle problematika mě až tak neoslovila, i když některé "záhady" byly zajímavě podány. O to větším zklamáním je film samotný - I Want To Believe neobsahuje absolutně žádné nadpřirozeno a scénář samotný je naprosto ubohoučký a předvídatelný. Kromě toho jsou nová Akta X také řádně nechutná - operace na lidech včetně dost detailních záběrů mi opravdu na náladě nepřidali. Sešlý Mullder a relativně zachovalá Scullyová se chovají jako špatně sladěný manželský párek, navíc jsou jejich dialogy plné naprosto otřesných zmínkách o víře, naději a pomoci cizím. Toho filozofování je opravdu hodně, nesmyslů v ději stejně tak a k tomu se film dost táhne, takže je divák rád, když po 105 minutách dorolují závěrečné titulky. Pokud chcete trochu vzrušení s Davidem Duchovnym v hlavní roli, sáhněte raději po seriálu Californication. Některé legendy je asi lepší neoživovat. 4.0/10


Thriller / Mysteriózní / Drama 

USA / Kanada, 2008, 105 min


Režie: Chris Carter

Hrají: David Duchovny, Gillian Anderson, Amanda Peet, Billy Connolly, Callum Keith Rennie,  Xzibit, Adam Godley, Veronika Hadravá, Brent O'Connor, Vanesa Tomasino, Mitch Pileggi


Bývalý agent FBI Fox Mulder (David Duchovny) je prostřednictvím jeho bývalé kolegyně Dany Scullyové (Gillian Anderson) požádán, aby pomohl při pátrání po nezvěstné agentce FBI Monice Bannanové. Po krátkém váhání souhlasí, ale chce, aby se s ním na případu podílela i Scullyová. Ta už ovšem pracuje jako doktorka v katolické nemocnici a zrovna se snaží vyléčit komplikované onemocnění dvanáctiletého chlapce. O tom, že by znovu „běhala za přízraky“, nechce ani slyšet. Nicméně nakonec se přece jenom snaží Mulderovi aspoň trochu pomoci. Jedinou a zdá se nesouvisející stopou v případu je mužská ruka ve sněhu, kterou agentům pomůže najít bývalý kněz s jasnovideckými vizemi. A to je důvod, proč FBI povolala právě agenta Muldera, který dříve s různými jasnovidci spolupracoval a má bohaté zkušenosti s paranormálními jevy díky práci na projektu Akta X. Z dalších nálezů různých částí lidských těl a zjištěných nových souvislostí vyvstává otázka – jde tentokrát „jen“ o černý obchod s lidskými orgány nebo o něco mnohem horšího?


05.09.2008 | 12:55 | kategorie: Offtopic | Hannes | trvalý odkaz

Návštěva aqua parku: Aquapalace Čestlice

Před několika týdny jsem se v doprovodu dvou kamarádek vypravil vyzkoušet relativně nový aqua park, který vyrostl kousek za Prahou. Zoufalá situace hlavního města co se bazénů a vodních ploch celkově týče se výstavou tohoto vodního světa tak trochu zlepšila, pořád je to ale dost bída. Aquapalace Čestlice je čtyřmiliardovou investicí developerské společnosti, takže vevnitř můžete očekávat opravdu nádherné prostředí a zbrusu nové vybavení.


Jelikož je park poněkud z ruky a doprava hromadnou dopravou není do Čestlic příliš pohodlná, nasedli jsme do auta, ujeli těch pár kilometrů po dálnici na Brno a už jsme parkovali v jednom z patrových parkovišť přímo u bazénu. Parkoviště je zdarma, ale to je asi tak poslední, co dostanete zadarmo v celém areálu. U vchodu nastává hlavní problém celého aquaparku: vstupné je naprosto šíleně nastřelené. Celodenní vstupenka vás vyjde na drsných 600 Kč, o víkendu dokonce 750 Kč. My jsme si vybrali čtyřhodinový lístek, který však nebyl o moc levnější: zaplatili jsme 480 Kč (během víkendu 600 Kč). Tato vstupenka vás navíc opravňuje k užívání pouze bazénů - pokud by se vám zachtělo do lázní, sauny či páry, musíte si opět připlatit. Chápu, že investoři chtějí zpátky své peníze, ale vstupné v takové výši určitě odradí mnoho návštěvníků.

Tím ale záporné stránky víceméně končí a na vás čekají už jenom samé příjemné věci. U vchodu dostanete na ruku čip vypadající jako hodinky, díky kterému se nemusíte starat vůbec o nic. S čipem si zamknete skříňku, zjistíte kolik ještě zbývá času, nebo zaplatíte v restauraci. Toto opatření je velice šikovné, v dnešním světě se jedná ale spíše o standard. Celý areál je rozdělen na venkovní a vnitřní část, která se navíc sestává z několika částí. Kdo byl někdy v nějakém aqua parku v zahraničí (třeba u našich německých sousedů), nebude z toho asi příliš vyplesknutý, "nezkušení" návštěvníci ale asi budou velice spokojeni.


V areálu je asi 6 tobogánů, přičemž jeden z nich je známý trychtýř (první tobogán tohoto typu u nás byl tuším v libereckém Babylonu) a na dalším se jezdí na nafukovacích kolech, což je také celkem sranda. V parku dále najdete umělé vlnobití (celkem nuda po pobytu v Miami :)), divokou vodu a pár dalších atrakcí. Zaujal mě venkovní tobogán ve stylu divoké řeky - nepříliš prudká skluzavka je však zatočena do nejrůznějších nečekaných zatáček a ze stran se na vás valí spousta vody, což ve finále vede k tomu, že nemáte téměř žádnou kontrolu nad vaším tělem. Tahle atrakce je celkově docela drsná, dokážu si představit, že se tam někdo v pohodě utopí - já si během několika jízd stačil rozseknout rameno a párkrát hezky praštit do hlavy, a to jsem ani nedělal žádný blbosti. Zvýšená hladina adrenalinu vás ale stejně donutí jít na divokou řeku znovu a znovu.

Jelikož na vás během plavání téměř určitě přijde i hlad, pravděpodobně využijete místní restauraci, kde se dá celkem rozumně najíst. Porce, kterou mi však dali na talíř, mě opravdu šokovala - pár amerických brambůrků a malý kousek masa byl drsným návratem do české reality. Dokonce jsem se zeptal, jestli je tohle jako normální porce, že se mi toho zdá být nějak málo, ale žádného přídavku jsem se nedočkal. Poměrně příjemný je venkovní bar, kdy sedíte ve vodě u baru, za kterým pro vás personál připravuje nejrůznější koktejly. Takové mojito za parného letního dne celkem bodne.


Přestože jsem byl v mnoha větších a lepších aqua parcích, Aquapalace v Čestlicích ve mně zanechal poměrně kladný dojem. Ony 4 hodiny se ukázaly jako celkem dostatečné na vyzkoušení většiny atrakcí - pravdou ale je, že jsme se kromě obědu vlastně nezastavili, takže ona celodenní vstupenka má asi také smysl, pokud si s sebou vezmete třeba časopis nebo knížku a rozhodnete se pochytat nějaký ten bronz na venkovním lehátku. Jediným, za to však poměrne podstatným negativem je tak cena vstupného, která z této lokality dělá něco  poměrně nedostupného (i v Americe byly mnohem větší vodní parky levnější) - víc než jednu návštěvu za rok si nedokážu příliš představit. Pokud si ale chcete dopřát trochu pozdvižení a na penězích vám až tak nezáleží, Aquapalace lze doporučit.

04.09.2008 | 16:49 | kategorie: Filmy | Hannes | trvalý odkaz

Nové filmy: Deception (2008)

deceptionFilmařská prvotina režiséra Marcela Langeneggera Deception je sice pro česká kina ohlášena až na půlku prosince, v Americe už se ale vesele prodává na DVD.Výborné herecké obsazení tohohle krimi thrilleru s romantickou zápletkou mě přimělo k strávení necelých dvou hodin u tohoto filmu, přestože jeho hodnocení nejsou zrovna nejvyšší. Nakonec jsem ale nebyl vůbec zklamaný. Ewan McGregor a Hugh Jackman v hlavních rolích odvedli skvělou práci, stejně jako jejich ženský doprovod v podobě Michelle Williams. První polovina filmu má opravdu skvělé tempo a spoustu originálních momentů, které se ale přesunem do druhé poloviny jaksi vytrácejí a Deception se postupně shazuje jednou nesmyslnou scénou za druhou. Myšlenka tajemného seznamu, kam stačí zavolat a prohlásit magické "Are you free tonight?" mě poměrně zaujala - bohužel zbytek scénáře je naprosto děravý a nelogický. I přesto vám film nachystá několik nečekaných zvratů a ve finále se pořád jedná o slušnou podívanou, kterou hodnotím mírně nad ratingem na IMDB a CSFD. 6.5/10


Akční / Drama / Thriller 
USA, 2008, 108 min


Režie: Marcel Langenegger
Hrají: Ewan McGregor, Hugh Jackman, Michelle Williams, Maggie Q, Natasha Henstridge, Rachael Taylor, Lynn Cohen, Charlotte Rampling, Bruce Altman, Stephanie Roth Haberle, Paz de la Huerta


Účetní poradce potkává během změny svého zaměstnání charismatického, záletného právníka, který pro něj ztělesňuje vše, čím chtěl vždy být. Účetní se noří do erotického světa sex klubů, ale záhy se stává podezřelým ze zmizení jedné z dívek a krádeže miliónu dolarů.


03.09.2008 | 22:54 | kategorie: Offtopic | Hannes | trvalý odkaz

Špatný den v práci?

Docela by mě zajímalo, co tomuhle chlapíkovi přelítlo přes mozek. :-)Pokud se vám zdá toto video moc drsné, můžete se trošku zklidnit u jednoho nebezpečného tygra...
02.09.2008 | 14:05 | kategorie: Offtopic | Hannes | trvalý odkaz

VConversion - jak stahovat videa z YouTube

Nástrojů na stahování videa z oblíbeného YouTube jsou na internetu desítky - převážně se jedná o placené aplikace, které ale velice rychle přestávají fungovat nebo poskytují naprosto nekomfortní uživatelské rozhraní a minimum nastavení. O něco lépe jsou na tom internetové aplikace a servery, přes které si můžete stáhnout třeba klip vaší oblíbené kapely do počítače. I tady ale často dochází k tomu, že web prostě přestane fungovat a žádné video z YouTube už si nestáhnete.

Mým momentálním favoritem, kterého vám chci dnes doporučit, je jednoduchý web VConversion. Jednoduchý web s přehledným designem plní svojí funkci na sto procent: stačí zadat adresu videa na YouTube, kliknout na tlačítko "Convert and Download" a váš soubor si můžete za pár okamžiků stáhnout. Na výběr máte navíc hned 8 různých formátů: Windowsácké .WMV a .MPG, .MOV pro Macy, .MP4 pro iPod nebo iPhone a několik dalších. Kvalita stažených videí je také rozumná, i když se nejedná o žádné HD video. Web VConversion bezchybně funguje již zhruba 3 měsíce, snad tomu tak bude i nadále...

02.09.2008 | 13:58 | kategorie: Filmy | Hannes | trvalý odkaz

Nové filmy: Reservation Road (2007)

reservation roadZa pár dní se i u nás na DVD objeví americké drama Reservation Road, které se kupodivu dočkalo i promítání v českých kinech. Příběh natočený podle stejnojmenné knihy se točí kolem cesty nazvané Reservation Road, kde dojde k neštastné nehodě, při níž zahyne syn jednoho z hlavních protagonistů. Problém je v tom, že "vrah" bez zastavení ujede a uniká spravedlnosti, která v jeho případě znamená až 10 let za mřížemi. Shodou okolností se ale vrah dítěte i jeho otec dostávají do situace, kdy se spolu musí pravidelně stýkat - a hledat "neznámého" vraha. Poněkud zdlouhavý film dobře vyobrazuje černé svědomí viníka smrtelné nehody, který nemůže ani spát a v zoufalosti se hodlá sám udat. Konec Reservation Road však celý děj přes slušné herecké výkony zbytečně kazí a díky jeho neurčitosti nechává diváka jakoby uprostřed cesty. Jelikož je režisérem zkušený Terry George, který natočil i skvělý Hotel Rwanda, čekal jsem trochu víc. Takhle je to pouze průměrná psychologická studie s minimem vzrušení. 6.0/10


Drama / Thriller 
USA, 2007, 102 min


Režie: Terry George
Hrají: Joaquin Phoenix, Mark Ruffalo, Jennifer Connelly, Mira Sorvino, Elle Fanning, John Slattery, Armin Amiri, Antoni Corone, Linda Dano, John Rothman

Reservation Road je příběhem Ethana (Joaquin Phoenix) a Dwighta (Mark Ruffalo), dvou otců, kteří se musí smířit se smrtí dítěte. Ethan, otec oběti autonehody, se nedokáže se situací vyrovnat a stává se čím dál posedlejší v hledání vraha a odplaty. Jeho žena (Jennifer Connelly) je opačného názoru a obává se, že tato fixace zničí zbytek jejich rodiny. Dwight je ten, kdo Ethanova syna srazil a odjel z místa činu. Neuvěřitelný strach, že mu jeho bývalá žena (Mira Sorvino) zakáže kontakt s vlastním synem, mu nedovolí se přiznat. Přestože bojuje se svým svědomím, snaží se zůstat neodhalen a udržet rozpadající se rodinu alespoň částečně pohromadě. Jenže lež má krátké nohy a Dwight je svým zaměstnavatelem přiřazen jako právník Ethana v případu jeho syna. Teď už je jen otázkou času, kdy se pravda dostane na povrch!

01.09.2008 | 13:24 | kategorie: Offtopic | Hannes | trvalý odkaz

10 tipů na zajímavé weby

Seznamy deseti odkazů na zajímavé internetové stránky jsem tu zveřejnil již několikrát a téměř vždy se příspěvek dočkal slušného ohlasu, a tak přihazuji dalších 10 tipů pro pondělní odpoledne:

1. Nejprodávanější piva v jednotlivých zemích světa - zajímavý a informačně cenný přehled zahrnující i naší zemičku.


2. Web 2.0 příručka - co je to vlastně ten Web 2.0 a jak vytvořit takový web.


3. Nejdražší hotelové pokoje - což takhle jedna noc ve Vegas za 25 tisíc dolarů?


4. Nejkrásnější pláže na světě - snad až kýčovitě romantické...


5. Koňská klasika - na tomhle jsem vyrůstal...


6. Benátky - takhle je asi neznáte.


7. CSS Heaven - inspirace od designerských bohů.


8. Don't show off before a fight - parádní video.


9. 50 nástrojů pro bezpečnost na internetu - vyčerpávající seznam zahrnující několik opravdu užitečných pomůcek pro špehování, maskování a další témata související s bezpečností na internetu.


10. Sněhová bouře v Ženevě - for real.


eXTReMe Tracker