CZHANNES.COM: Úspěšný Blog | Hannes web | Creta web | Game blog | Slevové kódy
online čtenářů: 21
celkem článků: 2282
celkem komentářů: 11854
[?] nových článků: 0
 Weblog o počítačových hrách, internetu, software, hardware a dalších zajímavostech [by Hannes] admin
10.09.2008 | 13:54 | kategorie: Software | Hannes | trvalý odkaz

Problémy s řazením formulářů a divné znaky ve Firefoxu 3

Novou verzi Firefoxu jsem nainstaloval teprve zhruba před týdnem, nějaké beta šílenství mě jaksi minulo, ale zatím mě tento prohlížeč spíše trápí. Jako jediné pozitivum, které mi nová verze přinesla, je mnohem menší konzumace systémových prostředků. Firefox 2 měl slušné problémy s požíráním stovek megabajtů paměti - to se zdá býti nyní vyřešeno. I přesto je ale Firefox celkem těžkopádný, první spuštění často trvá třeba i 30 vteřin, což je oproti konkurenční Opeře i IE8 opravdu špatné.

Asi největší změnou, kterou každý uživatel zaregistruje ihned po prvním spuštění Firefoxu 3 je nový "Awesome Bar" - adresní řádek. Ten je nově mnohem větší a funguje úplně jinak, než doposud. Namísto zadávání URL Firefox vyhledává i podle titulku a obsahu stránky. Tato funkce je sice poměrně užitečná a několikrát mi značně ulehčila práci, když jsem si nepamatoval přesnou adresu webu, přesto jsem ale Awesome bar téměř okamžitě zamítnul a nahradil ho pluginem The Old Bar, který vrací adresnímu řádku původní, jednoduchý vzhled.

Dále už mi ale nový Firefox přináší pouze samé problémy: zaprvé je to nesmyslná funkce autocomplete ve formulářích. Když zadáváte do nějakého formuláře na webu textové údaje, starší verze prohlížeče vám nabídla seznam kdysi napsaných hodnot, seřazených podle jejich četnosti. "Trojka" sice také nabídne tyto hodnoty, avšak v naprosto nelogickém pořadí, s nejčastější hodnotou často až na samém konci seznamu. Na tento problém jsem hledal na zahraničních serverech nějaké řešení, ale žádnou fungující radu jsem doposud nenašel.

Druhým problémem jsou podivné znaky zobrazované namísto určitých speciálních písmen. Týká se to hlavně východních jazyků, čínštiny, japonštiny a dalších. Namísto těchto znaků se v novém Firefoxu zobrazí pouze čtvereček s několika malými čísly. Firefox 2 přitom němel se zobrazením těchto stránek problém. Jenom dodám, že podporu východních jazyků ve Windows mám nainstalovanou, takže tímto to nebude.

Zatím poslední problém je určitá nestabilita prohlížeče. Ta může být způsobena celou řadou věcí, předně asi vzájemnou nekompatibilitou pluginů a rozšíření, ale každopádně je to velice nepříjemné. Takovým zaručeným "shazovačem" Firefoxu je web iDnes, zvláště pak sekce Xman, na kterém mi při 9 pokusech z 10 prohlížeč prostě spadne a snaží se odeslat vývojářům chybové hlášení. Tento jev se bohužel opakuje i na jiných webech, což není při práci s více záložkami najednou vůbec příjemné. Že by čas na návrat zpátky k dvojce, nebo snad k tolik medializovanému Chrome?

04.06.2008 | 18:03 | kategorie: Software | Hannes | trvalý odkaz

Problémy s ovladači Realtek High Definition Audio

Pokud čas od času stavíte nějaký novější počítač, nebo instalujete operační systém na takovou mašinku, můžete se podobně jako stovky dalších uživatelů na internetu setkat s lehce nepříjemným problémem se zvukem. Většina novějších základních desek i notebooku už je vybavena High Definition zvukem, a Realtek je bezkonkurenčně nejčastějším výrobcem těchto audio chipů. Přestože jejich ovladače fungují většinou relativně bez problémů, při instalaci High Definition zvukové karty se poměrně často objevují problémy, na které jsem narazil i já.

Po čisté instalaci Windows XP se SP2 a aplikaci všech potřebných ovladačů mi na jednom počítači stále nešel zvuk. Správce zařízení žádné chyby nehlásil, přesto jsem nebyl z počítače schopen dostat ani hlášku a WinAmp či WMP ani nedokázali otevřít hudební soubory. Ovladače od Realteku byly přitom korektně nainstalované, a tak jsem byl lehce zmatený. Pomohl tradičně až Google, respektive známé internetové forum MajorGeeks.

Pokud máte také High Def zvukovou kartu, 32bitové Windows XP a nefunguje vám zvuk, doporučuji zkusit následující postup:

1. Nainstalujte High Definition Audio Driver Package KB835221 (UAA) od Microsoftu (info) - tato aktualizace zajistí kompatibilitu Windows XP s HD zvukovým chipem.


2. Přes Přidat / Odebrat programy odinstalujte ovladače zvuku od Realteku (Realtek High Definition Audio Driver) a také aktualizi KB888111 (High Definition Audio Driver Package), která je standardně zahrnuta v ovladačích.


3. Restartujte počítač.


4. Stáhněte si poslední verzi ovladačů pro vaší zvukovou kartu od Realteku, nebo využijte CD s ovladači (momentálně verze 1.92, download - Realtek, MSI).


5. Rozbalte obsah instalačního archivu a ve složce MSHDQFE/Win2K_XP/us najděte soubor kb888111xpsp2.exe (nebo si ho stáhněte přímo). Tento soubor spusťte a nainstalujte.


6. Restartujte počítač.


7. Nyní konečně nainstalujte ovladač HD audia od Realteku (viz odkazy výše).


8. Opět zrestartujte vaše PC a při dalším přihlášení byste již měli slyšet klasickou znělku Windows.


Následující postup v mém případě vedl po dlouhých hodinách bádání k výsledků. Na internetu lze najít i spousta dalších, velice podobných metod, ale pouze tento postup se v mém případě ukázal jako ten pravý. Fatální význam mají právě ony restarty, jelikož při normální instalaci zmíněných aktualizací k restartu nedochází a pokud se následovně nainstaluje i audio driver, zvuk prostě nefunguje.

11.01.2008 | 19:37 | kategorie: Software | Hannes | trvalý odkaz

Ovladače NVIDIA ForceWare 169.28

nVidia dnes vydala novou verzi ovladačů ForceWare pro grafické karty této značky. Verze 169.28 je zatím sice označená jako Beta, první reakce jsou ale vesměs pozitivní a pokud máte nějakou novější kartu, není důvod tyto ovladače nezkusit. Samozřejmostí je podpora pro grafiky řady GeForce 6, 7 a 8. Hlavní změnou je pak vyladění SLI režimu při hraní Crysis s novým patchem 1.1, které by mělo vést ke znatelně vyššímu výkonu ve hře. Inovací se dočkal také nVidia Control Panel, to ale asi tolik uživatelů zajímat nebude. K dispozici jsou tři separátní verze: pro Windows XP, Windows Vista 32 bit a Vista 64 bit.

13.12.2007 | 11:35 | kategorie: Software | Hannes | trvalý odkaz

phpBB 3.0 - Olympus přichází

Již pouhých 7 hodin zbývá do vydání finální "gold" verze oblíbeného skriptu phpBB. Toto diskuzní forum je zdaleka nejrozšířenější aplikací na poli bulletin boardů, ať již kvůli freeware licenci nebo poměrně dlouhou délkou "života" tohoto skriptu. Nová verze phpBB 3.0 s k´dovým označením Olympus přichází s kompletním předěláním téměř všeho, kámen nezůstal na kameni. A je to jedině dobře, phpBB totiž byla synonymem pro velice děravou aplikaci, která byla pravidelně zneužívána hackery a script kiddies z celého světa. Těžko říct, jak na tom bude verze 3.0, ale snad už se autoři trochu poučili a chyb nebude tolik. To ukáže až postupný přechod stávajících diskuzních fór na novou verzi.

Jelikož jsem phpBB v beta verzi RC8 již nějaký ten měsíc testoval na jednom z mých webů, mohu se podělit o pár poznatků. Tak předně, velký krok dopředu zaznamenala administrace, která se notně přiblížila zdatnější konkurenci v podobě Invision Power Boardu, který je ale díky placenému modelu a až donedávna chybějícího českého překladu alespoň u nás o mnoho méně populární. Administrátor si nyní může nastavit skoro všechno, některé kroky jsou ale až zbytečně komplikované (přiřazení uživatelských práv jednotlivým katergoriím fóra). Defaultní vzhled fóra se také posunul o několik internetových let dopředu, trend Web 2.0 je zcela patrný a na všechny ty pastelové barvy a zaoblené růžky se docela dobře kouká - vzhled si ale téměř každý stejně změní pomocí skinů a templates. Finální verzi si budete moci stáhnout dnes v 17.00 GMT na oficiálním webu.

21.11.2007 | 17:54 | kategorie: Software | Hannes | trvalý odkaz

Internet Explorer 7 skrze automatické aktualizace

Microsoft v rámci tradičního projektu Patch Tuesday včera vypustil do světa řadu nových updatů a aktualizací. Jednou z nich byla však i instalace prohlížeče Microsoft Explorer 7. Ten bylo doposud možné stáhnout přímo z webu Microsoftu, to ale mnoho uživatelů ani nevědělo. V rámci ochrany proti uživatelům nelegálních kopií Windows navíc bylo potřeba před instalací ověřit pravost vašeho systému, což je u nás stále dost velký problém. To si asi uvědomili i v Silicon Valley a tak postupně umožnili stažení anglické verze bez tohoto ověření a nyní je díky automatickým aktualizacím konečně možné příjít i k českému IE 7 bez možných legálních komplikací. Přestože téměř určitě zůstanu u Firefoxu, je tento krok zcela pochopitelný, podíl alternativních prohlížečů totiž neustále roste a Internet Explorer 7 je přes všechnu kritiku již solidně použitelná aplikace, která stojí za vyzkoušení...

03.11.2007 | 16:36 | kategorie: Software | Hannes | trvalý odkaz

Firefox 2.0.0.9 je venku

Programátoři z Mozilla Foundation se poměrně nečekaně rozhodli vydat další aktualizace browseru Firefox, takže aktuální verze je nyní 2.0.0.9. Běžný zhruba dvouměsíční interval mezi jednotlivými aktualizacemi byl nyní zkrácen na pouhé dva týdny. Důvodem jsou určité bezpečnostní problémy - přestože verze 2.0.0.8 opravovala přes 200 bugů, zapomnělo se na několik poměrně důležitých bezpečnostních chyb, které jsou opraveny právě v nové verzi Firefoxu (více info, release notes). Nová verze by se vám měla sama nabídnout pomocí automatické aktualizace přímo v prohlížeči, můžete využít i možnosti stažení z oficiálního webu

18.10.2007 | 19:17 | kategorie: Software | Hannes | trvalý odkaz

Miranda v0.7.1 je venku

Ultimátní klient pro instant messaging - Miranda - byla dnes vydána v nové verzi 0.7.1. Ta opravuje hlavně několik bezpečnostních chybek, jinak se nejedná o nijak převratný release, jako tomu bylo v případě verze 0.7. Rychlým pohledem do changelogu můžete odhalit třeba přidání podpory pro fotky v ICQ pluginu, několik vylepšení u práce s přezdívkami v contact listu u MSN a poměrně hodně změn pro Jabber plugin. Pokud používáte Mirandu poprvé, doporučuji nainstalovat spolu s hlavní aplikací také pluginy TabSRMM (více oken v jednom), Modern Contact List (mnohem hezčí a přehlednější kontakty) a History++ (pokročilejší práce s historií).


07.10.2007 | 22:38 | kategorie: Software | Hannes | trvalý odkaz

Link patch pro ICQ 6 - otvírejte odkazy ve Firefoxu

Téměř nevysvětlitelnou vlastností populárního ICQ 6 je otevírání odkazů defaultně pouze v jednom browseru. Tím není nic jiného než Internet Explorer, což v kombinaci s nulovou možností změny tohoto nastavení prostě nechává rozum stát. ICQ tak jenom potvrzuje svojí mizernou kvalitu a každý uživatel, který to myslí s instant messagingem alespoň trochu vážně, by měl zvážit některou z alternativ. Těch je nyní již poměrně hodně, od placeného Trillianu až po freewarový Qip nebo Mirandu. Právě Mirandu používám již nějakých 5 let a nemůžu si stěžovat, absolutní kontrola nad vším nastavením a žádné otravné reklamy jsou prostě k nezaplacení. Každopádně, nedávno mě jeden kamarád kontaktoval s žádostí o pomoc právě ohledně onoho otevírání odkazů pouze v IE a tak jsem po malém průzkumu našel na stránkách německého Chipu malinkou utilitku nazvanou ICQ 6 Link Patch, která vám změní cílový prohlížeč třeba na Firefox, Operu, nebo cokoliv jiného. Třeba se to bude někomu hodit...

30.07.2007 | 01:11 | kategorie: Software | Hannes | trvalý odkaz

Nová Opera 9.22

Opera je prohlížeč, kterému přichází na chuť stále více uživatelů. Není se čemu divit, množství nabízených funkcí je obrovské a již v základním balení dostáváte velice údernou aplikaci, kterou není třeba narozdíl od Firefoxu dolaďovat množstvím pluginů. Co se mi na Opeře líbí je rychlost načítání stránek a celkově menší náročnost (hlavně co se týče paměti) oproti ostatním browserům. Co se změn týče, Opera 9.22 přináší třeba drobné změny v toolbarech, možnost přetahování tabů mezi více spuštěnými instancemi Opery, vylepšení stability prohlížeče a hlavně integrovaného BitTorrent klienta a samozřejmě také opravení několika bezpečnostních bugů. Instalační soubor o sympatické velikosti 6 MB můžete stahovat z oficiální homepage.

25.04.2007 | 15:48 | kategorie: Software | Hannes | trvalý odkaz

Nový super software: Clickster

Nestává se mi moc často, že bych objevil nějaký nový program, který by mě vážně zaujal nebo jsem se uchýli k jeho dlouhodobému používání. MP3 stahovač Clickster je ale pravděpodobně právě takovou aplikací. Relativně nový produkt je extrémně jednoduchý, ale také opravdu efektivní: jedná se o vyhledávač hudebních souborů (nejčastěji MP3) na internetu. Určitě jste i vy už kolikrát narazili na nějakou sbírku hudby umístěnou přímo na nějakém webu, většinu za dost krkolomnou adresou a pod podivnými názvy. Clickster právě takovéto soubory prohledává a nabízí k okamžitému stažení nebo přehrání.


 


Ovládání aplikace Clickster, za kterou stojí jeden chlapík z Anglie, je opravdu jednoduché. V základní verzi, která je šířena zdarma bez jakéhokoliv spyware najdete pouze pár tlačítek, víc není potřeba. Stačí zadat do textového pole název interpreta nebo songu, který si chcete poslechnout, kliknout na vyhledávání a po několika vteřinách vám již vyjíždějí první výsledky. Hledání není zrovna nejrychlejší a nějaké vzácnosti také asi nenajdete, mainstreamová muzika ale není nejmenším problémem.


Po dvojkliku na název písničky ve výsledcích hledání dojde k bufferování onoho nalezeného souboru a přibližně na 60% se začne hudba přehrávat. Stahování je většinou opravdu rychlé, žádných pár kilobajtů za sekundu jako v případě některých peer to peer sítí. Všechno se stahuje z běžného HTTP serveru, takže se nemusíte bát nějakého postihu za sdílení nebo zatěžování vaší linky. Po stažení si kromě přehrání v integrovaném přehrávači můžete písničku uložit i na váš disk pro pozdější přehrání.


Vedle zdarma šířené základní verze Clicksteru existuje i placená alternativa, která nabízí o něco více funkcí a nastavení. Samozřejmostí je zobrazení lokace daného souboru. Kdyby byl ještě v budoucnu přidána možnost tvorby playlistů, jednalo by se o opravdu parádní software například do práce nebo na rychlé posezení v internetové kavárně se sluchátky na uších (nemusí se instalovat). Jestli se vám nechce nastavovat desítky možností a sdílet gigabajty dat, je pro vás Clickster tou pravou volbou.


eXTReMe Tracker