CZHANNES.COM: Úspěšný Blog | Hannes web | Creta web | Game blog
online čtenářů: 9
celkem článků: 2282
celkem komentářů: 11853
[?] nových článků: 0
 Weblog o počítačových hrách, internetu, software, hardware a dalších zajímavostech [by Hannes] admin
03.08.2004 | 20:35 | kategorie: Hardware | Hannes | trvalý odkaz

ATI představuje novou high-end kartu

Společnost ATI dnes potvrdila, že začne vyrábět novou grafickou kartu určenou hlavně pro profesionální pracovní stanice. Mělo by se jednat o akcelerátor stále ještě  pro rozhraní AGP s velkým zaměřením na výkon. Kódové jméno nového modelu je FireGL X3-256, distribuce by měla začít již koncem tohoto měsíce.


Karta by měla být následovníkem modelu X2-256T, se kterým má společnou 256bitovou architekturu. Hlavním zdrojem výkonu bude 256 MB vysoce kvalitních GDDR 3 pamětí. Grafický procesor (GPU) bude obsahovat celých 12 pipeline, přičemž předchozí generace řady FireGL jich měla pouze osm. Fungovat bude samozřejmě s rozhraním AGP 8x. Bližší představení chystá ATI příští týden na výstavě Siggraph, uvedení do běžného prodeje pak na konci srpna. Karta bude pro běžné zákazníky téměř nedostupná a to jak formou distribuce, tak cenou: ta je stanovena na téměř neuvěřitelných $1099.


Zdroj: Digit magazine, ATI


02.08.2004 | 17:15 | kategorie: Hardware | Hannes | trvalý odkaz

První testy výkonu v DOOM 3

Na internetu se začínají objevovat první testy výkonu grafických karet v žhavé letní novince v podobě hry DOOM 3. Mezi první servery, kde takový test provedli patří  VR-Zone Hardware. Výsledky jsou celkem očekávané, nejlepšího zážitku dosáhnete na high-end kartách jako GeForce 6800 nebo Radeon X800. Pro vychutnání hry je prý téměř nezbytný anti-aliasing nebo anisostropní filtrování. Při testování nastaveném na vysokou kvalitu a rozlišení 1024x768 (za které bude asi většina normálních smrtelníků ráda) dopadla nejlépe karta Radeon X800 XT Platinum Edition. Testování probíhalo na "počítači snů": AMD Athlon 64 3800+, MSI nForce 3 Ultra Platinum (Socket 939) a 2 x 512 Corsair XMS PC3200L Series (2-2-2-5). Další výsledky naleznete na zmíněné stránce.21.07.2004 | 12:28 | kategorie: Hardware | Hannes | trvalý odkaz

Grafická karta s výkonem GeForce 6800 pro notebooky

Stále rostoucí trh s přenosnými počítači se pomalu ale jistě stává zajímavým místem i pro výrobce high-end grafických karet. Na japonský a americký trh v brzké době přijde grafický akcelerátor pro notebooky s označením Nvidia NV41M, což je napodobenina GeForce 6800, ovšem právě pro přenosné počítače. Tento nový čip má jenom o něco málo menší výkon než jedna z nejvýkonnějších grafických karet současnosti. Takovému postupu se nelze moc divit, protože obrat trhu s notebooky již dosahuje  zhruba poloviny trhu se stolními počítači.


Nvidia NV41M bude obsahovat nejméně 8 pipeline, výkonné paměti DDR-II nebo DDR-III, 256 MB paměti a celá bude založena na 256bitové architektuře. S takovýmto výkonem ovšem bude potřebovat daleko větší odběr proudu než je běžné, a tak si asi na baterie svoji oblíbenou hru příliš dlouho nezahrajete. Velikost karty by měla být přibližně dvoutřetinová oproti klasické GeForce 6800. I tak je to ale poměrně veliká součást notebooku a tak se bude objevovat spíše v robustnějších počítačích. Chystá se jak verze pro AGP, tak pro nové rozhraní PCI Express. Do prodeje by se měla dostat během letošního podzimu.


26.06.2004 | 21:39 | kategorie: Hardware | Hannes | trvalý odkaz

Hewlett Packard vám vymění paměť v notebooku

Společnost Hewlett Packard oznámila, že se chystá vyměnit paměťové moduly v několika sériích jejich notebooků. Důvodem je designová chyba, kterou může být postiženo až milion uživatelů. Podle bližší charakteristiky se jedná o chybu ve stavbě notebooku, ne o chybu samotných pamětí. Hewlett Packard tím chce předejít stížnostem, které se již začínají objevovat. Postižené notebooky vykazují menší stability a padání do známé „modré obrazovky“.


Chyba se týká sérií Compaq Evo Notebook N610c, N610v, N620c, N800c, N800v, N800w, N1000c, a N1000v; Compaq Presario 1500, 2800, x1000, anx1200; a také HP Compaq nx7000 a HP Pavilion zt3000. Všichni majitelé těchto notebooků, kteří společnost kontaktují (například zde) obdrží speciální balíček. Ten bude obsahovat šroubovák a po odeslání vadné části obdržíte novou. Společnost doufá, že tento netradiční projekt stihnou ukončit ještě v roce 2004.


Zdroj: Hewlett Packard


22.06.2004 | 22:56 | kategorie: Hardware | Hannes | trvalý odkaz

Výroba 16x DVD+RW mechanik se zdrží

Vypadá to, že výroba šestnácti rychlostních DVD+RW vypalovaček bude posunuta. Japonští výrobci jako Pioneer a Sony, nebo jejich konkurenti z Taiwanu budou muset několik měsíců počkat. Hlavní vinu na tom má nedostatek laserových diod a dalších klíčových součástek na trhu. Podle plánu měli všichni významnější výrobci začít s výrobou těchto vypalovaček během července.


Součástky nutné pro výrobu takto rychlých mechanik se prostě nedostávají, a podle prvních předpokladů se objeví až na začátku srpna. Společnost Mitsubishi Chemical, významný výrobce DVD+R disků, také chystá zahájit výrobu 16x médií až na konci července. Toto odložení výroby pravděpodobně způsobí větší rozšíření 12ti rychlostních duálních vypalovaček. Toto v Japonsku poměrně běžné zboží se v České republice zatím vyskytuje velice zřídka. Stále se snižující ceny DVD vypalovaček však většina uživatelů stále nemůže naplno využít, protože sehnat média s odpovídající rychlostí je stále ještě poměrně velký problém.


Zdroj: DigiTimes


17.06.2004 | 08:26 | kategorie: Hardware | Hannes | trvalý odkaz

OCZ představuje ještě lepší paměti

Známý výrobce kvalitních DDR pamětí OCZ představil svojí novinku – speciální DDR paměť, s kterou dosáhnete opravdu maxima výkonu. Jméno „OCZ DDR Booster Voltage Diagnostic Device“ vám toho příliš neřekne, nejlépe toto zařízení pochopíte, když se podíváte na přiložený obrázek.Na samotném paměťovém modulu najdete dva napájecí molex konektory. Ty zajišťují vyšší přísun napětí do paměťové sběrnice, což se pozitivně projeví na výkonu takovéto paměti. Dále zde můžete spatřit LED displej, kde se zobrazuje aktuální velikost napětí. To můžete nastavit až na 3.9V. Napětí upravujte otočným kolečkem vpravo nahoře. Celému zařízení vévodí pasivní chlazení pamětí, které zaručuje větší stabilitu. Toto zařízení se pravděpodobně nestane předmětem masového odběru, je určeno spíše pro přetaktovávače, kteří ladí pečlivě každou položku v BIOSu. Na druhou stranu mnoho uživatelů již určitě zažilo nemalé problémy s kompatibilitou neznačkových pamětí. Cena pro tento výrobek zatím nebyla stanovena.


Zdroj: OCZ


27.05.2004 | 15:57 | kategorie: Hardware | Hannes | trvalý odkaz

Sony uvádí přenosný video/mp3 přehrávač

Souboj mezi výrobci přenosných mp3 přehrávačů – společnostmi Sony a Apple i nadále pokračuje. Model nazvaný Sony HMP-A1 bude novou konkurencí pro přehrávače iPod. Spojuje přehrávač videa, hudby a prohlížeč obrázků v jednom zařízení s cílem vytvořit přenosný domácí počítač. Nedávno společnost Sony představila model VGF-AP1, tato novinka je tak vylepšenou verzí. Celému zařízení dominuje barevný LCD displej s rozlišením 320 x 240 pixelů. Pod slušivým kabátkem o rozměrech 13 x 7.6 x 2.2cm se nachází prostorný 20GB disk. Celé zařízení váží velice přijatelných 250 gramů.
Podpora formátů je opravdu bohatá. HMP-A1 totiž přehrává soubory ve formátu MPEG-2 a MPEG-4. Přes instalovaný software si konverzí poradí i s formáty MPEG-1, AVI, WMV nebo DVR-MS. Po přenosu z klasického počítače se provede převod právě do MPEG. Podobně to funguje i s obrázky: nahrát můžete soubory s příponou BMP, GIF, PNG nebo TIFF, vždy se však obrázek převede do komprimovaného JPEG. Hlavním důvodem případné koupě může být i poslech hudby, to zajišťuje přímá podpora formátu MP3 a nainstalovaný program MusicMatch Jukebox.


Takovéto zařízení vyžaduje také pořádný zdroj energie, to zde zajišťuje Lithium-iontový dobíjecí akumulátor. Podle výrobce na ní vydrží přístroj pracovat přibližně 4 hodiny s videem a 8 hodin s hudbou, což ovšem není zrovna mnoho. Elektřinu můžete ale dodávat i přes USB 2.0 přímo z počítače. Nesmějí chybět konektory pro sluchátka a pro napojení hi-fi věže nebo televize. Prodej této hračky začne tradičně v Japonsku 26.června a to za cenu ¥63,000 (resp. 563 dolarů / cca 15 tisíc Kč).


Zdroj: Register


18.05.2004 | 16:24 | kategorie: Hardware | Hannes | trvalý odkaz

Výměnné grafické karty do notebooků od nVidie

nVidia dnes představila nový produkt pro majitele přenosných počítačů: Mobile PCI Express Module, což je nová platforma pro budoucí grafické karty pracující se sběrnicí PCI Express. nVidia tak doufá, že si v budoucnu budou moci majitelů notebooků vyměnit starou grafickou kartu za novou a výkonnější úplně stejně, jako to mohou dnes udělat vlastníci stolních počítačů. V dnešní době neexistuje příliš notebooků a také majitelů, kteří by si sami chtěli vyměnit grafický akcelerátor za silnější, a tak se většinou musí stavit v nějakém specializovaném servisu. To právě hodlá nVidia tímto produktem změnit.Stále rostoucí podíl notebooků na trhu chce nVidia zachytit touto technologií, kterou budeme v budoucnu asi spíše znát pod zkratkou MXM. Firma má již také zajištěnou dostatečnou podporu výrobců, kdy se domluvila na spolupráci například se společnostmi AOpen, Tatung, Arima, Asustek nebo Mitac, které v budoucnu zajistí výrobu takto vybavených notebooků.


Specifikace MXM se dočkala tří verzí: MXM I pro tenké a přenosné notebooky, MXM II pro většinu laptopů a MXM III má soupeřit s běžnými grafickými kartami. Každá z těchto verzí se mírně liší spotřebou, tepelným rozptylem a dalšími vlastnostmi. První akcelerátory s technologií MXM by mohli být již karty GeForce Go ve verzi 6.


Zdroj: tisková zpráva13.05.2004 | 18:15 | kategorie: Hardware | Hannes | trvalý odkaz

Ovladače ATI Catalyst 4.5

Poslední dobou již celkem pravidelně přibližně v měsíčních intervalech vycházejí nové verze ovladačů Catalyst pro grafické karty Radeon. Nedávno byli předvedeny první výsledky novinky v podobě Ati Radeonu X800 v herních benchmarcích a proto tato nová verze ovladačů směřuje hlavně k vyladění výkonu tohoto produktu. Tím ovšem vznikají problémy s některými ostatními kartami, které se zapnutým Antialiasingem můžou mít docela problémy. Konkrétně se jedná o hry Prince Of Persia: Sands of Time, Splinter Cell, TOCA Race Driver a Crazy Taxi 3 – nové grafické karty prostě nejsou kompatibilní se starým zobrazovacím systémem a zapnutí AA může způsobit různé chyby v obraze.


Nové ovladače opravují chyby ve hrách Desert Rats vs. Afrika Korps, Prince of Persia: Sands of Time, Virtual Skipper 3, Nascar 2003, Second Life, Joan of Arc, Madden NFL 2004, Homeworld 2, Hegemonia a IL-2 Sturmovik: Forgotten Battles, které se týkaly většinou špatného zobrazování textur. Catalysty si můžete stáhnout ze stránek ATI, k dispozici jsou také kompletní release notes, kde najdete seznam všech změn i správný postup instalace. Nakonec ještě přidám přímé odkazy na stažení ovladačů pro nejpoužívanější operační systémy: Windows XP (29 MB), Windows 2000 (29 MB). Bohužel pro majitele ostatních verzí Windows zatím nová verze ovladačů neexistuje, ale měla by být uvedena později.


eXTReMe Tracker