CZHANNES.COM: Úspěšný Blog | Hannes web | Creta web | Game blog | Slevové kódy
online čtenářů: 19
celkem článků: 2282
celkem komentářů: 11854
[?] nových článků: 0
 Weblog o počítačových hrách, internetu, software, hardware a dalších zajímavostech [by Hannes] admin
19.12.2006 | 00:23 | kategorie: Hardware | Hannes | trvalý odkaz

Top grafické karty v Rainbow Six: Vegas

Pokud jste se rozhodli pod vánoční stromeček nadělit nějaký ten hardware, může být nová grafická karta tou správnou volbou. Pravda, teď už je trošku pozdě (mimochodem dneska jsem si uvědomil že už bych mohl začít nakupovat dárky :)), ale i tak se může hodit nahlídnout do čerstvého srovnání výkonu high-end grafických akcelerátorů. Redaktoři webu AMD Zone dali dohromady 8 nejvýkonnějších grafik současnosti a otestovali je v brutálně náročné hře Rainbox Six: Vegas. Tahle akční střílečka vůbec jako první používá Unreal Engine třetí generace, a dokáže zatopit opravdu téměř každé kartě.


 


Testovací sestava s Athlonem FX 62, 2 GB těch nejlepších pěmětí a samozřejmě jednotlivými kartami dovolila ukázat pravý potenciál jednotlivých akcelerátorů. Není asi velkým překvapením, že na prvním místě ve většině test skončila GeForce 8800 GTX, ale kdo si dneska může dovolit koupit kartu za necelých dvacet tisíc korun. Poněkud dostupnější ale stále extrémně výkonná GeForce 7950 už dokázala hru rozpohybovat pouze na framerate kolem 30 obrázků za sekundu, což už může být pro někoho hranice únosnosti. Více informací najdete v testu samotném.


20.09.2006 | 15:12 | kategorie: Hardware | Hannes | trvalý odkaz

Nový super foťáček: Panasonic Lumix DMC FX01

Dneska mi balíkem od DPD přišel nový digitální foťák, který jsem si objednal přes internet. Až doteď jsem spokojeně používal Olympuc C765 UZ, super stroj s parádním zoomem, ale pořeboval jsem také něco menšího, přenosnějšího, a tak jsem si koupil tuhle super novinku od Panasonicu (tímto nabízím Olympus C765 k prodeji za výhodnou cenu i s příslušenstvím, kontaktujte mě na mailu nebo ICQ 120739241 jestli máte zájem). Foťáček je opravdu miniaturní, a to jsem přesně potřeboval. Můžete to porovnat na přiložených fotkách, které jsem ho nafotil s malým švýcarským nožíkem, Lumix je ještě o kousek menší. Důležitou vlastností je pro mě optický stabilizátor, protože často fotím na různých party a večírcích ve špatném osvětlení, a přesně pro tyhle situace se tahle funkce hodí. Širokoúhlý objektiv a obrovský detailní LCD displej jsou jenom třešničkou na dortu tohohle skvostu, který byl doporučen i na uznávaném americkém serveru DPReview. No prostě z toho mám obrovskou radost :)


  


  


27.07.2006 | 17:38 | kategorie: Hardware | Hannes | trvalý odkaz

Vedro počítačům nesvědčí, prach taky ne...

Už delší dobu mě zlobil jeden z počítačů které mi leží doma. Jedná se o jakýsi rodinný kompjůtr, já mám svůj vlastní a tenhle je pro zbytek rodiny. Sestavička už je to trošku starší, možná 4 až 5 let, ale zatím šlapala jako hodinky. Až poslední dobou se to nějak pokazilo - při spuštění téměř jakékoliv hry mi to spadlo v lepším případě zpátky do Windows, v tom horším systém zatuhnul nebo se rovnou restartoval. Tenhle problém podle mých zkušeností trápí obrovské množství lidí, ale je velice těžké najít jeho příčinu.


Z těch pravděpodobnějších důvodů to mohou být následující:


  • kolize software, počítačový vir, špatné ovladače
  • špatný zdroj, nedodává dostatek šťávy nebo je vadný
  • špatná paměť, nekompatibilní s chipsetem nebo vadná
  • přehřívání
  • porucha téměř jakékoliv další komponenty na desce

Sami asi uznáte, že zkontrolovat a najít příčinu takového problému tedy není nic snadného a mnoho lidí to trápí třeba celé měsíce, což může skončit i poměrně zbytečným aktem jako je formát disku, návštěva drahého servisu nebo v nejhorším případě zakoupením nového počítače ("když je novej tak přece bude šlapat dobře, ne"). Ani jedna z těchto možností není podle mě až tak úplně správná, ale na druhou stranu pokud nejste počítačově alespoň trošičku zdatnější, nic moc jiného vám nezbývá.


Já jsem tedy začal řešit problém svépomocí - odinstalování všech ovladačů a postupná instalace nových verzích a zkoušení vzájemné kompatibility. Tohle nepomohlo, po instalaci všech driverů se problém stále objevoval. Žádné viry nebo nestabilní Windows jsem v počítači taky neměl, takže jsem se přesunul na další bod - zdroj.


Tohle je hodně zrádná věc, která může způsobit opravdu spoustu problémů. Hodně počítačů má dneska velice nekvalitní zdroje a zároveň "nadbytek" komponent. Takový zdroj to pak logicky nemůže utáhnout a při sepnutí nějaké části hardware která si bere trošku víc proudu prostě vysadí. Bohužel téměř všechny levné skříně obsahují noname zdroje nebo třeba značky Eurocase, KMS, které vyjdou úplně stejně jako ty noname. Jejich výkon je kolikrát o mnoho nižší než ten co vidíte na štítku a těch pár mechanik, grafickou kartu, chlazení a procesor prostě občas neutáhnou. Určitě tak kupujte pouze kvalitní zdroje, nejlépe značky jako Fortron, Chieftec, Enermax, Akasa atd, předejte tím spoustě problémů.


Druhou možností problému se zdrojem je to, že prostě odejde do věčných lovišť - to se mi stalo celkem nedávno, kdy zdroj dodával na téměř všechny větve naprosto špatné napětí a proměřením jsem snadno zjistil, že ho můžu tak akorát vyhodit. V tomhle se mi docela osvědčil prográmek PCAlarm, který je ale pouze pro desky MSI. Jelikož jsem ale zdroj měnil asi před 10 měsíci a měření nevykazovalo žádné vadné hodnoty, zavrhnul jsem i tuhle variantu.


Další možností je paměť. To je velice zrádná komponenta, zvlášť u některých chipsetů si dost často paměti nerozumí s motherboardem. Dneska kdy je většina desek vybavena dual channelem je také důležité použít dva stejné typy pamětí, jinak se to může dost hádat. To ale opět nebyl můj problém, dva 256 MB moduly spolu jedou v pohodě už několik let a žádné problémy se neobjevovaly. Na měření pomocí GoldMemory nebo Memtest86 jsem se opravdu necítil, to trvá většinou celý den/noc a tak jsem se radši podíval na další možný problém.


Chlazení. V současném vedru je to velice zrádná věc a kdo nemá výkonné chladiče, měl by možná aspoň jeden přídavný větráček přikoupit. Nejsou až tak drahé a při vhodném umístění mohou snížit teplotu ve skříni opradvu výrazně. Já jsem se tedy konečně podíval do vnitřností počítače a viděl všude obrovské množství prachu. Není se čemu divit, za těch pár let se tam už něco nashromáždí, ale tohle byla opravdu síla, žebrování na chladiči CPU bylo prachem spojené v téměř celistvý blok. Opatrně jsem tedy všechen bordel vysál a teplota rázem klesla asi o 8 stupňů na hodnoty kolem 54°C. Ani předchozí teplota by ale neměla být problémem, Palomino vydrží opravdu hodně, protože samo taky topí jak blázen.


Zarazila mě ale jiná věc, která se nakonec ukázala jako klíčová. Na grafické kartě se netočil větráček. U některých karet je možné že v 2D modu nepotřebují až tak aktivně chladit, ale tady se nic nehýbalo ani při spuštění jakékoliv hry. Byly tedy dvě možnosti, koupit novou grafárnu (Radeon 9000 už je přece jenom trochu out) a nebo se to pokusit spravit. Nejdřív jsem se rozhodl pro druhou variantu a celý chladící systém na kartě jsem demontoval. Ani po opětovném sestavení se ale nic nehýbalo, tak jsem musel něco koupit. Nakonec jsem si řekl že zkusím sehnat jenom nový chladič/větráček, protože karta samotná byla vlastně nepoškozená.


V tomhle vedru to ale není žádná slast, běhat po Praze a hledat stejný typ chladiče. Nakonec to ale vyšlo a ukázalo se to jako dobrý nápad, za necelé dvě stovky jsem koupil chladič Coolermaster a po zapojení už se větráček hezky točil. Teplota okamžitě klesla o dalších pár stupňů a ani po několika hodinách hraní už nic nepadá. Naštěstí jsem se tedy nedostal k poslednímu bodu, kdy by byla nějaká vada na zákaldní desce, kterou už doma prostě asi neodhalíte a musítě vaší sestavu opravdu někam odnést. A závěr? Jestli vás také trápí zatuhávání počítače, zkuste podobným postupem vyzkoušet všechny možnosti a třeba také na něco narazíte dřív než vyhodíte pár tisíc za zbytečnou návštěvu servisu...


26.07.2006 | 14:01 | kategorie: Hardware | Hannes | trvalý odkaz

Nová tiskárna - Canon Pixma iP5200

Dneska jsem se vydal do Alzasoftu (ne, příště už budu nakupovat opravdu někde jinde, teď to byla taková rychlovka) koupit novou tiskárnu - ta současná už asi podala dostatečnou službu a nastal čas odeslat ji do křemíkového nebe. Jednalo se o výborný model od HP, Deskjet 930C, jenomže za těch několik let zase technologie trochu pokročila, tak jsem se rozhodl pro menší upgrade. Hlavním důvodem bylo to že mi doušel jak černý tak barevný inkoust a už se mi nechtělo kupovat drahé cartridge. Tak nějak mi přišlo, že Hewlett Packard trochu ztrácí dech, a tak jsem se rozhodl pro konkurenci, o které jsem slyšel samou chválu. Hlavně provoz (tisk) vyjde prý na Canonech o dost levněji.


Canon Pixma iP5200 je novým modelem, který nahradil předchozí verzi iP4200. Tak jako většina současných tiskáren pracuje s více oddělenými barvami, tahle jich má rovnou 5. Existují dvě verze - základní, s připojením přes USB a pak ještě taková trošku lepší, kterou si můžete píchnout hezky do sítě přes UTP kabel, nebo rovnou přes WiFi. Tahle možnost mě opravdu lákala, síťová tiskárna je výborná věc a o tisknutí z notebooku kdekoliv doma ani nemluvě, ale nakonec jsem se rozhodl pro základní, levnější variantu. Cenový rozdíl 2 tisíc Kč mi zkrátka přišel za tyhle dvě veci navíc trošku moc, ale rozmýšlel jsem se opravdu dlouho. 


Do Alzasoftu jsem dorazil dobře naladěn, kupodivu tady nebyla skoro žádná fronta jak je dobrým zvykem na výdeji zboží. Trošku jsem se udivil při placení, nekoukal jsem předem na přesnou cenu, a tak mi zbylo v peněžence asi 10 Kč, vyšlo to jen tak tak. Asi osmikilový balík jsem dotáhnul domu a hned jsem to šel nainstalovat. Tady nastal trošku problém kam tiskárnu umístit, protože tu současnou jsem měl na boxu se šuplíky pod stolem, jenomže nový Canon má podavač papíru zezhora, takže jsem musel vymyslet nové místo a trošku přeorganizovat počítačové doupě.


Instalace tiskárny je opravdu výborná, manuál v češtině taky pomůže. Dílenské zpracování je parádní, všechno do sebe pevně zapadá, nikde se nic nevyklá a vypadá to celkem fortelně. Dobře vymyšlený systém je i u cartridgí s inkoustem, kde mírným tlakem ulomíte jakousi pojistku, sloupnete ochraný obal a pak teprve můžete instalovat - nehrozí tak nebezpečí polití nebo zničení.


Instalace ovladačů mě trošku zaškočila svojí velikostí, prográmek si řekl o 200 MB místa na disku, což mi přijde trošku moc, ale co, pár giga místa tam ještě mám. Rovnou jsem vyzkoušel vytisknout pár stránek, kvalita je i na nejhorší nastavení výborná a tisk je opravdu rychlý. Poněkud dlouho trvalo než se začaly obrázky tisknout, ale to je asi jev kvůli tomu že se jednalo o úplně první tiskovou úlohu. Za necelé 3 a půl tisíce tak mám novou solidní tiskárnu, vypadá to že budu spokojený...


07.07.2006 | 14:29 | kategorie: Hardware | Hannes | trvalý odkaz

Motorola MPx220 - praktické zkušenosti

Pár čtenářů Game blogu se mě ptalo na moje zkušenosti s mým současným mobilem, Motorolou MPx220. Je pravda, že jsem se o něm moc nezmiňoval, tak to teď trochu napravím. Bohužel, nebudou to zrovna slova chvály, i když se v době kdy jsem mobil kupoval jednalo podle recenzí o jeden z nejlepších modelů na světě.


MPx 220 je klasické véčko, a od toho se odvíjí spousta věcí. Hlavně jsou to tedy asi největší klady tohoto modelu: obrovský displej a výborná klávesnice. Displej opravdu nemá žádnou chybu, jeho velikost je oproti některým levnějším véčkům až dvojnásobná a zobrazení, rozlišení či jemnost naprosto dokonalá. Klávesnice je také výborná, pevný stisk tlačítek, automatická detekce tmy/světla zapínající podsvícení klávesnice a inteligentní navigace. Po stranách máte ještě tlačítko pro rychlé spuštění foťáku, slot na kartu MiniSD (kterou jsem ale nikdy nevyužil, zabudovaných 64 MB docela stačí) a ovládání hlasitosti.


Z technického zpracování se pomalu přesunu na samotné ovládání. Tady začínají první problémy. Mobil je poháněn operačním systém Windows Mobile Edition v češtině, ale jako u většiny produktů Microsoftu je tady opravdu hodně věcí nedotaženo do konce. Asi nejvíce nepříjemný bug, na který přijdete během pár dnů praktického používání je jakýsi lag při přijetí hovoru. V praxi se to projevuje tag, že zvednete hovor, na displeji se ukáže normálně spojení navázáno, ale ve skutečnosti vás volající cca 3 vteřiny vůbec neslyší ať do mobilu řvete sebevíc. Nevím jestli je to chyba pouze současné verze Windows, ale je to maximálně otravné, protože musíte vždycky asi zmíněné 3 vteřiny po přijetí hovoru počkat a pak teprve mluvit.


Další nepříjemnou chybkou stěžující práci s mobilem je přijetí hovoru - to je nastaveno na otevření telefonu (rozevření véčka). To je sice velice praktické a pohodlné, ale autoři jaksi zapomněli na možnost hovor nepřijmout! Prostě zde není žádné tlačítko, kterým byste volajícího utnuly v případě, že zrovna nemůžete nebo nechcete mluvit. Z praktických funkcí autoři jaksi zapomněli na tradiční budík, odpočet a podobné základní funkce, kalkulačka je také pouze opravdu základní. Dost nepříjemné je že při vypnutí telefonu ztratíte všechny naposled použité aplikace a nastavení. Celkové ovládání telefonu je pak dost komplikované, než se dostanete k nastavení nějaké funkce musíte prolézt tuny nabídek a některé nastavení stejně bez manuálního zásahu do registrů nezměníte.


Abych ale jenom nekritizoval, je tady i dost světlých stránek. Jakkoliv složitý operační systém vám na druhou stranu dává obrovské množství rozšíření - do telefonu si můžete doinstalovat prakticky cokoliv, když se vám to podaří na internetu nalézt. Celkem dobrá je i spolupráce s počítačem pomocí aplikace Microsoft ActiveSync, která sesynchornizuje vešeké nastavení s počítačem (v balení je dodáván datový kabel). Menším problémem je, že těch programů pořád ještě není tolik, v porovnání s konkurenčním Symbianem je to opravdu bída. Dost aplikací je také placených, jenomže jejich kvalita je tak mizivá že se to ani nevyplatí.


MPx "dvěste dvacítka" má výborný kalendář, jenomže to už je dnes také téměř samozřejmost. Zobrazení po dnech, týdnech nebo měsíci je na velkém displeji velice přehledné. Opět ale trošku nedomyšlená funkce připomenutí nějaké události nenabízí možnost nastavení vlastního času - můžete si tak vybrat pouze z přednastavených možností - 5 minut předem, 10 minut předem, 1 hodina, 2 hodiny, 24 hodin atd. To mi dost často nevyhovuje, potřeboval bych si vybrat nějaký určitý den a čas. 


Slušnou výhodou je výdrž telefonu, která se asi po půl roce používání pohybuje někde kolem 5 dnů, na začátku dokonce občas baterka vydržela i 6 nebo 7 dnů. Tím se nemůže dneska pochlubit každý telefon, barevné displeje a pokročilé funkce jsou na výdrž dost náročné.


Abych to tak nějak shrnul, do dalšího mobilu s Windows už bych asi určitě nešel a další véčku bych si asi taky dlouho rozmýšlel. Jste sice "in", máte dobře vypadající telefon, ale na tohle já opravdu kašlu, chci kvalitní mobil který se bude lehce ovládat. Po mých bohatých zkušenostech s mobily Sony Ericsson asi budu příští zájem opět směřovat k této značce, protože mi přijde opravdu lepší, například K750i mi přijde jako výborný telefon. Možná z vás má někdo s Motorolou lepší zkušenosti, mě ale prostě nějak nesedla... 


03.07.2006 | 17:47 | kategorie: Hardware | Hannes | trvalý odkaz

Acer Aspire 5652WLMI: I got it!

Tak jsem se konečně rozhoupal a dneska jsem si přinesl domů novou superhračku: notebook Acer Aspire 5652WLMi (link na notebook). Tahle hodně našlápnutá věcička sice spolkla celkem dost peněz, ale žijeme jenom jednou a proč si nedopřát něco trošku lepšího. Fakticky jsem si tak pořídil notebook lepší než můj stolní počítač, který už je ale přece jenom nějaký ten rok starý. Aspire by mě neměl omezovat v žádných oblastech, na běžnou práci stačí rozhodně (procesory Core Duo jsou prý v určitých aplikacích až o 50% rychlejší než ostatní CPU) a na počítačové hry taky - 1GB paměti a slušná grafická karta by měly dát základ pro pěknou grafiku u téměř všech současných her. Hlavním důvodem pro koupi je můj měsíční pobyt v Anglii, který se již celkem blíží a kam prostě nějaký ten počítač potřebuju - spoléhat se na pár univerzitních PC, o které bude asi šílený zájem, a ke kterým bych se dostal tak jednou za týden nehodlám riskovat. Zároveň si budu moci krátit čas sledováním digitální televize, jako jeden z mála notebooku má tento model zabudovaný DVB tuner. Dost lidí nemá s notebooky Acer moc dobré skutečnosti ale to je dáno spíše tím, že se jich prodává nejvíce a hlavně tenhle nový model už je podle recenzí naprosto v pohodě. Prostě nádhera, jsem z toho nadšenej :) Časem dodám další zkušenosti, tady jsou první tři fotky... 


29.04.2006 | 17:42 | kategorie: Hardware | Hannes | trvalý odkaz

První fotky GeForce 7950 GX2: hudba budoucnosti

Na několika asijských serverech se dnes v noci objevily první snímky připravované high-end karty od Nvidie, GeForce 7950 GX2. Tenhle kousek je opravdu tím nejlepším široko daleko: 512 MB DDR3 pamětí, rychlost GPU 500 Mhz a pamětí užasných 1.2 GHz. Kartá nakonec není tak veliká jak se předpokládalo, necelých 23 centrimetrů z ní dělá rozumný průměr. Horší je to ale se spotřebou, za špičkový výkon si karta vezme celých 143 Wattů, což by většina "normálních" sestav nemusela rozdýchat. Při zapojení do SLI režimu můžete využít famózního 32násobného anti aliasingu, takže obraz bude opravdu špičkový. Cena zatím není známa, ale téměř určitě to nebude nic pro normální smrtelníky...



 


10.04.2006 | 15:59 | kategorie: Hardware | Hannes | trvalý odkaz

USB Flash disk zadarmo

Zajímavou formu propagace zvolila americká pobočka společnosti Audi. Kromě standardní možnosti zaslání prospektů o vybraných modelech si můžete nyní na jejich webu "objednat" interaktivní prezentaci o novém modelu Audi A3, která vám přijde na USB flash disku o kapacitě 32 MB. Tohle celé naprosto zdarma, bez jakýchkoliv dalších poplatků nebo nutnosti objednání zboží. 32 MB sice není zrovna nejvíc, ale na druhou stranu na přenášení běžných dokumentů nebo pár obrázků se hodí pořád líp než disketa. Má to ale jeden háček: nabídka platí pouze pro občany USA a Kanady :)

10.03.2006 | 19:32 | kategorie: Hardware | Hannes | trvalý odkaz

Zahoďte scanner, používejte chytrou tužku!

Další zajímavostí z CeBITu je velice povedená "scannovací" tužka. Tahle hračka o rozměrech běžné propisovačky s pár čudlíky navíc dokáže opravdu divy. Model Docupen RC800 od Planon Systems v paměti uchová až stostránkový dokument (v závislosti na volbě barevného módu – 24 bitový, 12 bitový, monochromatický). Vnitřní paměť skeneru lze navíc rozšířit paměťovým slotem pro karty typu TransFlash. Dobíjení probíhá automaticky po připojení kabelu do USB portu vašeho počítače. Využití takové tužky si dokážu celkem dobře představit, teď by mě zajímala už jenom kvalita výsledného obrazu a hlavně cena...


 


23.10.2005 | 23:09 | kategorie: Hardware | Hannes | trvalý odkaz

Apple obžalován za nekvalitní iPod Nano

Velice zajímavý soudní spor se nyní odehrává ve Spojených státech. Nespokojení majitelé posledního hitu od Apple, přenosného přehrávače iPod Nano, hromadně zažalovali společnost. Cílem jejich žaloby je upozornit na nekvalitní povrch přehrávače – podle mnoha uživatelů se nový iPod velice snadno poškrábe i při běžném a šetrném používání, včetně poničení displeje. Tento spor nyní bude řešit soud v San Jose, Apple se obává možné poklesu tržeb právě kvůli soudním přím, které by negativně ovlivnili názor zákazníků na poslední hit této společnosti. Na webu jedné advokátní kanceláře je k dispozici klíčová stížnost uživatelů, ke které mohou přidat všichni američtí obyvatelé.


Problémy se špatným povrchem přehrávače se objevily ihned po uvedení produktu na trh, a v mnoha recenzích kvůli tomu iPod Nano ztrácel body. Podle Applu se jednalo pouze o jednu z prvních sérií, nyní by již mělo být vše v pořádku, zkušenosti uživatelů ale nasvědčují tomu, že se nic nezměnilo. Podle společnosti je nový iPod vyráběn ze stejně kvalitních materiálů jako všechny předchozí přehrávače. Jako prevenci si prý mohou uživatelé dokoupit další příslušenství, které by mělo poškrábání zabránit.


Zdroj: Inquirer


eXTReMe Tracker