CZHANNES.COM: Úspěšný Blog | Hannes web | Creta web | Game blog
online čtenářů: 2
celkem článků: 2282
celkem komentářů: 11853
[?] nových článků: 0
 Weblog o počítačových hrách, internetu, software, hardware a dalších zajímavostech [by Hannes] admin
12.01.2008 | 19:39 | kategorie: Offtopic | Hannes | trvalý odkaz

Rozum vítězí, za kopii filmu The Simpsons pokuta 150 000 Kč

Mediálně velice sledovaný případ ilegální kopie filmu Simpsonovi (The Simpsons), který se na internetu objevil ještě před uvedením filmu do amerických kin konečně dospěl do řekněme rozumného výsledku. Devatenáctiletý mladík, který nahrávku pořídil v kině skrytou kamerou původně čelil pokutě 10 milionů Korun a 5 letům vězení, což je zcela absurdní. Nakonec vše dopadlo relativně dobře, a tento hrdina mnoha diskuzních for o warezu si odnesl pokutu 150 000 Kč, která sice také není zrovna malá, rozhodně lepší než strávit pár let v chládku a do konce života se topit v dluzích.

Na celém případu mě překvapila pohotovost Policie ČR, které k vypátrání stačily pouhé tři dny. Je pravda, že provinilec na možnost trestního stíhání očividně nemyslel a první torrenty na web ThePirateBay a mnoho dalších umístil bez jakéhokoliv maskování přímo ze své IP adresy. Usvědčující materiály v podobě kamery, lístku na autobus a lístku do kina, které byly nalezeny v jeho domě, pak ještě více usnadnily vyšetřování. I přes relativně pozitivní rozuzlení se jedná o odstrašující případ, který asi zastaví mnoho podobných nadšenců, kteří by se také chtěli vydat do kina natočit nějaký čerstvý snímek a později jím potěšit početnou peer to peer komunitu...

10.01.2008 | 14:13 | kategorie: Offtopic | Hannes | trvalý odkaz

Návštěvnost Game blogu během posledních 7 dnů - 4 tisíce překonány

Shodou několika okolností se mi poměrně rychle podařilo naplnit novoroční předsevzetí o mírném zvýšení unikátní návštěvnosti těchto stránek. Cílem bylo udržet se kolem hodnoty dvou tisíc unikátních návštěvníků, což se zatím bez problémů daří. 8. ledna se podařilo tuto hranici dokonce zdvojnásobit.


Za tímto vývojem stojí souhra hned několika okolností, které vedly ke slušnému zvýšení návštěvnosti.


Menší SEO optimalizace

Přidání Google Sitemaps, změna permanentních URL na jednotlivé články, mírné úpravy RSS a pár dalších drobností.


Několik "kontroverzních" příspěvků

Stále pokračuji v denních aktualizacích a několik posledních postů vyvolalo docela bouřlivé reakce - hlavně příspěvek o České poště, vánočním dárku z Německa a leaknutém dvd screeneru filmu Já legenda.


Nový zdroj návštěvnosti - Linkuj.cz

Přestože se česká kopie světoznámého Diggu zatím topí v porodních bolestech a prosazení se na "front page" vám rozhodně server jako v případě Diggu neshodí, nějakého toho návštěvníka navíc Linkuj vygenerovat dokáže. Mě se podařilo hned po několik dní okupovat hlavní stránku (například 10 tipů na neznámé weblogy dostalo slušných 15 hlasů), a to se také mírně projevilo na návštěvnosti.


Obrázek Lindsay Lohan a traffic z Yahoo

Asi největším překvapením byl poslední den znázorněný v grafu, kdy se z jakéhosi záhadného důvodu objevila fotka Lindsay Lohan z jednoho příspěvku na Game blogu na předním místě ve výsledcích Yahoo Image Search. Davy Američanů se tak přišly podívat na tento obrázek. Co je na celé té věci nejzáhadnější je fakt, že ona fotka není ani hostována u mě, jedná se o pouhý odkaz v komentářích, přesto Yahoo zaindexovalo právě Game blog jako autora. Podle aktuálních statistik však tento nenadálý příval již ustal, fotka se pravděpodobně opět odsunula z první strany.


Uvidíme, jak se budou čísla vyvíjet ve zbytku ledna, zatím to bylo velice pozitivní čtení. Jenom dodám, že na měření návštěvnosti používám povedenou službu Extreme Tracking, kterou můžete v omezené verzi využít pro statistiky i vy.


06.01.2008 | 15:07 | kategorie: Offtopic | Hannes | trvalý odkaz

Co se u nás nikdy nestane: další redaktor odchází z Gamespotu

Ti z vás, kteří preferují z jakéhokoliv důvodu anglické herní weby, určitě zaslechli informace o krizi ohledně webu Gamespot (od kterého mimo jiné nedávno celkem sprostě ukradl design český Bonusweb). Ve zkratce se dá říci, že majitel toho herního impéria, společnost Cnet, tlačila na herní recenzenty. Ti museli udílet určitým herním titulům mnohem vyšší hodnocení, než by si hra zasloužila. Jediným důvodem byly nepsané smlouvy a dohody s herními studii a distributory, kteří si na Gamespotu platili ne zrovna levnou reklamu. Za to, jako protislužbu, dostávali nějaký ten bodík v recenzi navíc. A jelikož je recenze na tomto webu poměrně směrodatným ukazatelem, celá tato spolupráce se vyplatila oboum stranám, jelikož nevinný hráč pak šel do obchodu, koupil si předraženou gamesku a následně zjistil, že se jedná o úplný brak.

Celá tahle aféra kulminovala zhruba před měsícem, kdy byl vyhozen jeden z nejuznávanějších recenzentů, Jeff Gerstmann, právě kvůli relativně nízkému hodnocení hry Kane & Lynch od Eidosu, který je podobně jako třeba Activision jeden z nejdůležitějších inzerentů na Gamespotu. Během tohoto víkendu dostala redakce Gamespotu další kudlu do zad, protože na protest proti těmto praktikám odešel po osmi letech další dlouhodobý přispěvovatel Frank Provo. Nemá cenu nějak detailněji rozebírat celou tuto aféru, o to se již postaraly desítky bloggerů a herních webů přede mnou, spíše by mě zajímalo srovnání s českými podmínkami. Je vůbec u nás něco takového možné? Obětoval by recenzent svůj post pouze kvůli tomu, že nehodlá nepravdivě informovat tisíce lidí?

Myslím, že odpověď je jasná: rozhodně ne, tohle se u nás stát nemůže. Po nějakém tom roce se mi do rukou zase dostal časopis Level a po přečtení pár recenzí je jasné, že se nic moc nezměnilo. Jelikož jsme nějaký ten čas psal pro Gamestar, znám pár lidí právě z Levelu a spolupracoval jsem i s jinými herními weby, mohu směle říct, že podobné praktiky jsou docela běžné. Recenzenti se obvykle zaměří na největší herní pecky, zbytek her pak sotva nainstalují a vyplivnou nějaký ten odstavec textu, který je velice často založený právě na zahraničních recenzích, namísto vlastní zkušenosti. Recenzování z pirátských verzí je věcí naprosto běžnou, nikdo totiž nechce čekat na oficiální datum vydání, které je u nás v extrémních případech posunuté i o několik měsíců. Celá řada "seriózních" herních webů provozuje privátní FTP servery, odkud se dají nejnovější herní "releasy" stáhnout pár minut po vydání. Jde tady totiž hlavně o čas - pravdivé informování čtenáře je poněkud odstrčeno na vedlejší kolej

Velice podobné je to na příkladu časopisů o počítačích: vezměme si třeba Computer, jehož předplatitelem jsem byl snad 8 let a s jehož sesterskou redakcí zive.cz jsem poměrně úzce spolupracoval. Mnoho recenzí hardware je značně subjektivních a očividně trošku podplacených: motherboardy pofidérních výrobců jako Biostar nebo Asrock se objevovaly s železnou pravidelností téměř v každém čísle, přesto se nedaly téměř nikde koupit (a nikdo je také kupovat nechtěl). Holt nějaká ta spolupráce "stranou" prospívá oběma stranám, a nikdo se tady nad tím nepozastavuje. Na takto poctivé redaktory si tedy u nás budeme muset asi ještě počkat - a mezitím nezbývá než věřit herní/počítačové komunitě sdružené kolem nejrůznějších diskuzních fór a fanouškovských webů, která může pravděpodobně jako jediná poskytnout objektivní kritiku a pravdivé hodnocení daného produktu.


03.01.2008 | 18:53 | kategorie: Offtopic | Hannes | trvalý odkaz

10 nejlepších blogů roku 2007, které pravděpodobně neznáte

Každou sekundu vznikají na světě desítky nových weblogů. Jenom malé procento z nich se dostane dál než za první příspěvek a ještě menší procento najde své pravidelné čtenáře a prorazí do veřejného podvědomí blogosféry. Při svém procházení desítek neznámých blogů často narážím na projekty, o kterých zde v ČR téměř nikdo neví, což je v mnoha případech docela škoda. Zde je výběr několika z nich, které mě v roce 2007 zaujaly:

Vulture
Známý plátek New York Magazine na svém webu má sekci Vulture, což je blog věnovaný aktuálnímu dění v oblasti multimediální zábavy, hudby, celebrit, technologie a několika dalších kategorií. Vulture s nadhledem informuje o aktuálním dění a slouží jako užitečný zdroj odkazů na zajímavé weby a zprávy. Krátké zprávy často doplněné infografikou nezaberou mnoho času ale mohou vás značně obohatit.

The Blog of Unnecessary Quotation Mark

Zajímavý projekt dokumentující použití zbytečných uvozovek. Obsahem jsou víceméně pouze fotografie různých cedulí a nápisů s nesmyslným použitím těchto citačních znamének.

The Daily Swarm

Pozoruhodný web zaměřený na hudební průmysl. Nesoustředí se na největší celebrity ani neznámé kapely, ale místo toho informuje o důležitých událostech v hudbě, nadějných talentech nebo třeba vztahu hudby a online sdílení souborů.

Jakob and Julia
Webový experiment amerického páru, který se rozhodl psát blog o jejich vztahu. Ona je Julia Alliston, jedna z nejnadějnějších amerických novinářek současnosti, on Jakob Lodwick, zakladatel společnosti Vimeo, která poskytuje služby v oblasti online videa. Originální příspěvky doplněné řadou povedených fotek a videí. Blog byl již ukončen.

Shorpy

Fotoblogů jsou dneska tisíce, s tím už nikdo příliš nepřekvapí. Shorpy ale nabízí něco trošku jiného: historické fotografie z minulého století, doplněné zajímavým a poučným komentářem.

Passive Aggressive Notes

Blog celkem podobný výše zmíněnému Unnecessary Quatation Mark - jedna se o fotografie "agresivních" cedulí z veřejných prostor, zachodků, kanceláří a dalších míst.

The Reverse Cowgirl

Originální blog zkušené americké novinářky s lehce erotickým nádechem.

TV in Japan

Sbírka naprosto neuvěřitelných videí z japonských televizí, které si lze okamžitě přehrát. To, že je japonská televize zcela odlišná od čehokoliv jiného ví skoro každý, ale nad tím jak moc šílené show dokáží Japonci vyprodukovat někdy zůstává rozum stát.

Zen Habits

Velice užitečný blog nabízející rady od zvýšení produktivnosti, motivace až po informace o lepší stravě, zlepšení vaší postavy a mnoha dalších témat. Opravdu mnoho zajímavých tipů na jednom místě.


Samanthon
A nakonec také něco užitečného: Samanthon je blogem zabývajícím se optimalizací Windows i jiných operačních systém a najdete na něm spoustu zajímavých hacků, úprav a nastavení, které vám zpříjemní práci s vaším počítačem.

27.12.2007 | 08:25 | kategorie: Offtopic | Hannes | trvalý odkaz

Skypecast - pokecejte se zbytkem světa

VoIP aplikaci Skype dneska používá už skoro každý. Jenom málokdo ale ví o tom, že se Skypem můžete mluvit také hromadně, ve veřejných místnostech, tak jak je tomu například u aplikace TeamSpeak nebo Ventrilo. Již několik měsíců se totiž nachází v betaverzi služba Skypecasts, která přesně tohle umožňuje. Přímo na webu Skypu nebo nově i v aplikaci samotné si můžete nechat zobrazit seznam založených místností s počtem lidí, kteří se v nich nacházejí. Jediným kliknutím pak dojde ke spuštění Skypu a připojení mezi tuto skupinku.

Celé to na první pohled vypadá opravdu jednodušše, je tu ale pár háčků. Tak zaprvé, samotné připojení je velice často utrpením - aplikaci vrací nejrůznější chybové kódy, nemůže se "dovolat" a když budete mít štěstí tak se připojíte tak na jeden ze tří pokusů. Docela často také dochází ke kompletním výpadkům, kdy se kanál třeba s 10 lidmi prostě sám od sebe zruší a všechny diskutující vyhodí. Dalším problémem je absence jakéhosi ukazatele, který by znázorňoval kdo zrovna mluví (jako je to právě v Team Speaku). Při větším počtu lidí je tak velice obtížné zjistit kdo je kdo a celá diskuze může být poměrně zmatená.

Z výše uvedených důvodů je asi dobře, že se tato aplikace stále pyšní statutem "beta" - problémem ale je, že vývojáři s tím očividně nic nedělají a zmíněné chyby už v programu zlobí několik dlouhých měsíců. V poslední době také Skypecasty z neznámého důvodu totálně přebrali arabsky mluvící uživatelé, takže je někdy těžké narazit na anglickou místnost. I pak ale nemáte vyhráno, chce to narazit na skupinku rozumných lidí, kteří neřvou jeden přes druhého a rozumně komunikují - k tomu je často zapotřebý jakýsi moderátor, který bude konverzaci usměrňovat a otravné uživatele vyhazovat. Přes všechny uvedené nedostatky se ale jedná o velice zajímavou službu prakticky jedinou svého druhu, která má veliky potenciál. Pokud najdete v některé z místností sympatické lidi, velice rychle si můžete udělat nové kamarády, s nimiž můžete zadarmo procvičovat cizí jazyk...

23.12.2007 | 19:53 | kategorie: Offtopic | Hannes | trvalý odkaz

Nastavení SMTP autorizace u Telefonica O2

Dneska jsem řešil problém nastavení SMTP serveru, který mi nešlo na ADSL připojení od Telefonicy rozchodit. Problém je v tom, že O2 blokuje všechny cizí SMTP servery, takže pokud nemáte email přímo od nich a používáte třeba Microsoft Outlook, žádný email bez speciálního nastavení neodešlete. Jelikož oficiální web O2 v tomto případě jaksi selhává a množství dotazů v nejrůznějších diskuzních fórech je opravdu vysoké, rozhodl jsem se shrnout, jak odesílání pošty přes SMTP rozchodit.

Ve vašem emailovém klientu je potřeba nastavit SMTP server jako smtp.iol.cz (nebo smtp.o2isp.cz, respektive 194.228.2.82, je to všechno to samé). Dále potřebujete v nastavení SMTP zapnout nutnost autorizace na serveru a jako uživatelské jméno zadat speciální sekvenci znaků, kterou vám vygenerují přímo u O2. V úvodních dokumentech, které vám poskytovatel internetu posílá při zřízení této služby by tento údaj měl být uveden. V mém případě ale ze záhadného důvodu nefungoval a později jsem přišel na to, že na začátku chybělo několik znaků.

Toto uživatelské jméno nejsnadněji zjistíte zavoláním na technickou podporu O2 na čísle 800 184 084 (zdarma). Po proklíkání se nabídkou a ověření údajů na vaší smlouvě vám nezvykle ochotný technik všechno sdělí a poradí. V mém případě bylo uživatelské jméno ve formátu "ELogMXXXX", ale pravděpodobně se jedná o náhodně generovaný údaj rozdílný pro každého zákazníka. Jako heslo je pak třeba nastavit vaše referenční číslo s nulou na začátku. Toto číslo najdete na každé faktuře od O2 nebo také v úvodní smlouvě, kterou jste obdrželi při instalaci připojení. Pokud hodnotu neznáte, opět vám ji zadarmo sdělí na technické podpoře.


Toto by již mělo být pro úspěšné rozchození odesílání pošty všechno. Port SMTP serveru nechte na standardní hodnotě 25 a žádné šifrování jako v případě Gmailu také není potřeba. Pokud se vám tedy podaří nějaký ten mail odeslat, máte už skoro vyhráno. Skoro proto, že SMTP O2 je nejen dneska nechutně přetížené a vaše pošta se doručí pravděpodobně až za několik dlouhých hodin...


21.12.2007 | 12:53 | kategorie: Offtopic | Hannes | trvalý odkaz

Kampaň Meet the World, tak trochu jiné vlajky


Zajímavý politicky orientovaný web Presscue na svých stránkách otiskl několik zajímavých obrázků: jedná se o vlajky několika světových států, které jsou zároveň použity jako grafy. Zobrazované údaje se řadí od vtipných po poměrně šokující, ale jde tady hlavně o originální nápad. Za celým projektem stojí dvacetipětiletý Icaro Doria, Brazilec pracující pro portugalský časopis Grande Reportagem. Kampaň "Meet the World" je již dva roky stará a tak některé údaje nemusí být úplně přesné, i tak se ale jedná o velice zajímavý nápad.

19.12.2007 | 13:59 | kategorie: Offtopic | Hannes | trvalý odkaz

Ty nejlepší fotky z fotosemináře Photojournalism


O fotografování na Game blogu moc nepíšu, protože se jedná o poměrně offtopic téma. Poměrně pravidelně ale procházím různé fotoweby, ať už s návody jak fotit, nebo sbírkami fotografií. Teď jsem narazil na web Photojournalism.com, což je prezentace semináře o fotografování v Atlantě. Účastníci tohoto projektu mimojiné pořádají pravidelné soutěže o nejlepší fotografie a právě záběry vyhodnocené jako nejlepší v tomto klání jsou to, co bych vám chtěl doporučit. Čtyřicet fotek nabízí mnoho opravdu působivých, nejčastěji dokumentárních záběrů. Určitě si projděte všechny obrázky, stojí to za to...

16.12.2007 | 00:20 | kategorie: Offtopic | Hannes | trvalý odkaz

Programový balast od HP (Aceru, Asusu, IBM...)

Před pár dny se mi do rukou dostal zbrusu nový notebook Hewllet Packard (tuším že to byla řada HP Compax 6700, to teď ale není důležité). Nejednalo se o žádný špičkový model, spíše pracovní přenosný počítač, na kterém jsem měl udělat nějaké základní nastavení a aktualizaci software. Nebudu se teď zabývat kvalitami tohoto laptopu, ale spíše jeho softwarovou stránkou. Po prvním spuštění mě totiž přivítalo okno nenáviděných Windows Vista v brutálně osekané verzi Home Basic. Již po pár kliknutí myši mi něco nehrálo - celý počítač byl neuvěřitelně pomalý, přestože byl vybaven 1 GB paměti a relativně výkonným procesorem, který by i na utáhnutí oněch Vist měl bez problémů stačit.


Nebylo příliš těžké najít příčinu: v pravém dolním rohu totiž svítilo a všemožně blikalo snad 15 ikon. Na svých počítačích mám typicky jednu nebo dvě ikony v trayi a bohatě to stačí (av, fw). Absolutně jsem nechápal, co tedy může být ve zbrusu novém počítači tak zajímavého aby to zabíralo třetinu systémové lišty. Rychlé prozkoumání oněch ikonek mě jenom utvrdilo v tom, že tenhle balast musí pryč. Jednalo se o nejrůznější stupidní aplikace od HP, které pro běžnou práci naprosto nepotřebujete a akorát vám zabírají cenné systémové prostředky (viz screenshot).

Vrcholem všeho byla trial verze 2 roky starého Norton System Security, která tradičně konzumovala neuvěřitelné množství paměti a navíc neustále hlásila blížící se vypršení zkušební verze. Bez rozmýšlení jsem tak všechny tyhle zcela zbytečné programy začal postupně odinstalovávat (což v případě NSS zabralo snad 5 minut, neuvěřitelné). Po stažení a nainstalování snad 40 aktualizací Windows Vista (nedávno reinstalované Win XP se SP2 atakovaly 100 updatů, takže mě tohle už ani nepřekvapilo) a několika restartech tak onen notebook začal být konečně použitelný a spuštění Wordu netrvalo 10 vteřin.

Podobný trend instalování vlastních nesmyslných aplikací přímo od výrobce lze dnes bohužel pozorovat snad u všech značek, přitom je jejich praktické využití téměř nulové. Další z důvodů, proč si počítač postavit sám a pak taky sám nainstalovat, aspoň člověk ví do čeho jde. Ještě jedna poznámka nakonec: ona Home Basic verze vůbec nepracuje s Aerem ani žádnou grafikou, takže OS vypadá "hnusně" jako Windows 2000. Kéž by tam technici v HP tenhle systém nainstalovali...

13.12.2007 | 23:13 | kategorie: Offtopic | Hannes | trvalý odkaz

Kvalitní transportér :-)

eXTReMe Tracker