CZHANNES.COM: Úspěšný Blog | Hannes web | Creta web | Game blog
online čtenářů: 2
celkem článků: 2282
celkem komentářů: 11853
[?] nových článků: 0
 Weblog o počítačových hrách, internetu, software, hardware a dalších zajímavostech [by Hannes] admin
09.05.2008 | 18:52 | kategorie: Offtopic | Hannes | trvalý odkaz

Kachna pokousala psa - TN.cz

S velkou slávou byl několika dny spuštěn informační portál Televize Nova na adrese TN.cz. Na televizi se víceméně nedívám, takže mě frekvence odkazování na tento web v hlavním zpravodajství nijak nevadí, ale důchodci bez internetu z toho mohou být slušně frustrovaní. Podle Novy samotné se jedná o velice významnou událost, protože s novým portálem plánují relativně brzy obsadit pozici třetího nejnavštěvovanějšího webu v České republice (momentálně tedy za Seznamem a iDnes). Nedalo mi to a tu velkou slávu jsem se rozhodl navštívit. Masivní titulek "Kachna pokousala psa" na homepage mě však ujistil, že tento web si jako homepage rozhodně nenastavím a pravidelným návštěvníkem se zřejmě také nestanu.

Celý web TN.cz je vůbec takový zvláštní. Modrá sekce Zprávy nabízí relativně bohaté zpravodajství bulvárního charakteru. Přesně v duchu Televizních novin se jedná převážně o tragické nehody, zeměstřesení, válečné spory a vraždy. Většina článků je velice krátkých s jednoduchou češtinou, často jsou k vidění videa a poměrně drsné fotografie. Asi největším překvapením je ale sekce Red, což je vlastně takový jemnější porno web. Články o sexu jsou hlavní náplní této "bulvárnější" složky webu, pro drsné jazykové výrazy také nemusíte klikat zrovna dlouho. Vrcholem jsou tzv. Rednews, kde se trojice rádoby moderátorek během přibližně jedné až dvou minut kompletně svlékne a lehce nepřirozeným hlasem při tom předčítá různé perličky ze světa i naších krajů.

Další kategorie už nestojí za větší pozornost, najde se zde jakýsi Magazín (opět převážně o sexu, sem tam nějaká zajímavost ze světa), blogy redaktorů Televizních novin (nepochopitelně s odporným nesladěným designem a hlavně na kompletně jiné doméně) nebo třeba sekce Vaše zprávy, což je prakticky pokus o YouTube s desítkami kradených a stokrát ohraných videí. Celá snaha mi tak vychází značně rozpačitě s nejasnou cílovou skupinou a obsahem na hranici přístupnosti. Bulvárních webů typu Blesk.cz už tu máme celkem dost a žádný z nich díru do světa neudělal, a tak bude souboj s giganty typu iDnes nebo Novinky podle mě celkem náročný. Jako pobavení po náročném dni však může web pro někoho dobře posloužit, jen si dejte pozor ať vás u toho nikdo nevidí...

29.04.2008 | 17:16 | kategorie: Offtopic | Hannes | trvalý odkaz

Seriálový TV tip: GREEK

Televizní seriály hýbou světem (tedy alespoň Amerikou) a kromě tradičních stálic jako Prison Break nebo LOST Hollywood vyprodukuje neuvěřitelné množství dalších show, které jsou sice méně známé, ale kvalitativně jsou stále na výši. Zatím posledním seriálem, kterému jsem propadl, je GREEK (wikipedia). Tenhle seriál z prostředí americké vysoké školy Cyprus-Rhodes je víceméně takovými Prci Prci Prcičky na pokračování, což může být už samo o sobě dost velkým lákadlem. Podobnost s American Pie je opravdu značná - divoké školní party, podvádění ve škole, první lásky, zamotané vztahy a všechno co patří ke správnému studentskému životu.

greek tv


Název Greek je odvozen z řeckého systému amerických vysokých škol, kde se kluci spojují do "fraternities" a holky zase do "sororities", alias jakýchsi studentských klubů. Každá taková partička bydlí společně v jednom obrovském domě a vystupuje pod názvem složeném z řeckých písmen (např. Kappa Tau či Zeta Beta). Popis a osud jednotlivých postav se pohybuje od partymena Cappieho, přes "hodnou" Casey, rebelující "Rebeccu" až po šprta Rustyho, který se všemi silami snaží změnit v pohodového kluka a vyzrát nad nástrahami prvních milostných vztahů.

Celý seriál má zatím pouze 16 dílů, takže není problém dohnat současný děj, pokud jste ještě nezačali. Po deseti dílech byla show přerušena kvůli známé stávce amerických scénáristů, ale od konce března již Greek zase pokračuje druhým dějstvím. Stahovat můžete například přes torrenty z Pirate Bay, u nás je tento seriál podle Googlu absolutně neznámý. Nejedná se o nijak náročnou zábavu, spíše naopak - pohodovou a vtipnou oddychovku, u které si odpočinete a třeba zavzpomínáte na vaše studentské zážitky...

24.04.2008 | 01:12 | kategorie: Offtopic | Hannes | trvalý odkaz

Best of Cragslist - trpký anglický humor

Craigslist mi poprvé představil Mike zhruba před rokem ve Vancouveru, když jsem mu okazoval nějaké zajímavé weby a on mě na oplátku taky doporučil pár jeho oblíbených stránek. V České republice prakticky neznámá služba je již několik let zahraničním fenoménem. Craigslist je vlastně taková zahraniční Annonce, akorát že s mnohem větším záběrem, promyšleností a hlavně funkčností. Podávání textových inzerátů je samozřejmě zdarma, a kategorie se neomezují pouze na obligátní sekce - k dispozici je třeba seznamka pod heslem "nezávazný sex" se stovkami nových záznamů denně.

To, čím Craigslist vítězí nad zástupy konkurence je jednoduchost rozhraní, absence reklam a hlavně úžasné členění podle zemí a měst. Několika kliknutími se tak spojíte s tisíci dalšími inzerenty z vašeho města. Pak už není problém se domluvit na osobním předání prodávaného zboží, nebo "předání" zmíněného nezávazného sexu. I Praha ma na "Craigově seznamu" svojí sekci, je ale v porovnání s cizinou zoufale prázdná a využívaná převážně turisty nebo českými expats.

Motivací pro napsání těchto několika řádek ale nebyla ani propagace služby jako takové nebo povzdechnutí nad nevyužívaností tohoto efektivního prostředku pro inzerci, jako spíše doporučení sekce Best Of. Craigslist totiž obsahuje i diskuzní fóra, kde se čas od času najdou perly. Absolutní perly. A právě tyto příspěvky plné ironie a sarkasmu, které byly samotnými čtenáři nominovány do sekce Best Of, vám přinesou dobrou porci smíchu nebo poučení: k přečtení je óda o pornu na internetu, 10 věcí které nikdo nechce k Vánocům, proč je výhodné mít za přítele zakřiklého informatika nebo třeba ultimátní manuál o kvalitním sexu s výstižným názvem "Just fucking fuck me". A to je jenom začátek...

18.04.2008 | 17:42 | kategorie: Offtopic | Hannes | trvalý odkaz

Pomalé YouTube, kdo za to může?

V několika posledních dnech, možná týdnech, jsem pozoroval neuvěřitelné zpomalování přehrávání videí z YouTube. S rychlostí na tomto serveru jsem nikdy neměl problémy, ale poslední dobou je to opravdu krize. Videa na YouTube se často načítají neuvěřitelně dlouho, během přehrávání bufferují, zastavují se a někdy se nenačtou ani po několika minutách vůbec. Obsah stránek samotných se načítá stále rychle, bez problémů. Pseudokatastrofické zvěsti o nedostatečné kapacitě internetového připojení pro video obsah už tady byly mnohokrát, že by opravdu nadešel takový okamžik? Zajímavé je také pozorovat z kterého datacentra se video načítá - z mé zkušenosti jsou ty bez konkrétního hostname (pouze IP, např. 74.125.97.84) mnohem rychlejší. Zatím bych to viděl spíše na nedostatečnou kapacitu uplinku v datacentrech YouTube, každopádně je to velice nepříjemné. Pozorujete podobné problémy i vy, nebo je to záležitost pouze UPC?

15.04.2008 | 22:25 | kategorie: Offtopic | Hannes | trvalý odkaz

SoftMania.sk, download programů a her

softmaniaKaždý si čas od času potřebuje stáhnout z internetu nějaký program, který by mu usnadnil práci, nebo se postaral o zábavu. Menším problémem ovšem často bývá fakt, že dotyčný neví, jaký software vlastně potřebuje. V tomto momentě nastupují na scénu katalogy volně šiřitelného software, které mají jeden hlavní cíl – pomoci každému ve výběru programu, který mu bude vyhovovat. „Jelikož jsme na Slovensku viděli, že situace mezi poskytovateli tzv. download serverů není ideální, rozhodli jsme se zde spustit projekt SoftMania.sk, což se také 1.4. 2008 stalo“ říká provozovatel Ondřej Havlín a zároveň dodává „máme již zkušenosti s provozem úspěšného serveru Sosej.cz, který funguje na stejném principu, proto byla slovenská verze jasná volba.“


V současné době zaměřujeme své síly na plnění databáze, kterou tvoří již přes 5400 programů. Nechceme být pouze obyčejným zrcadlem sloužícím jen k downloadu. Chceme každému uživateli pomoci vybrat takový program, který plně splňuje jeho požadavky. Z toho důvodu je databáze stromového uspořádání. Jednotlivé kategorie obsahují seznam podobných programů s možností přechodu přímo na produktový list aplikací.

Bohaté jsou i možnosti personalizace. Každý návštěvník si může zdarma vytvořit vlastní účet pod svou přezdívkou a nastavit si standardní funkce, jako zobrazení výčtu položek na stránce a funkce nadstandardní, jako je rychlost stahování z internetu, podle čehož se změní údaje ve všech tabulkách u aplikací tak, aby udávaly co nejpřehlednější hodnoty. Případně máte na vybranou mezi zobrazováním a zakázáním našeptávače. diskuze vedené ke každému programu, kde můžete veřejně sdělit svůj názor na danou aplikaci, zaslat jeho kritiku, nebo naopak svou pochvalu. Všechna témata jsou moderovaná, takže se nestane, že byste zde našli irelevantní příspěvky. Více na SoftMania.sk.

(PR článek)


01.04.2008 | 17:11 | kategorie: Offtopic | Hannes | trvalý odkaz

Knižní recenze: Michael Crichton - Timeline

Poslední dobou stále více nic nestíhám, ale celkem pravidelně si najdu nějakou tu hodinku na přečtení kvalitní knihy. Zatím poslední, kterou jsem dočetl, je Timeline od Michaela Crichtona. Tenhle bestseller o téměř pětistech stránkách v angličtině jsem přelouskal za nějaké dva týdny - jedná se o velice návykovou knihu, která vás prakticky hned od začátku strhne a nepustí. Timeline vydaná v USA již v roce 1999 je po Jurském parku Crichtonovo další veledílo, které bylo převedeno i do filmové podoby.


Celý příběh se odehrává kolem skupinky historiků zkoumajících středověké vykopávky na jihu Francie. Přestože je velká část děje ze současnosti, hlavní roli hraje středověk, konkrétně rok založení Karlova mostu, tedy 1357. Mezi těmito dvěma obdobími se hlavní postavy přenáší díky tajnému stroji, který dokáže přenášet objekty v čase. Crichton se zde dostává na poměrně tenký led, na kterém před ním již pohořelo mnoho spisovatelů, ale svojí roli zvládá bravurně.

Timeline kombinuje prvky středověkého dobrodružství s vysvětlováním principů kvantové fyziky, které jsou zatím pouze sci-fi utopií, ale za několik desetiletí už se může jednat o těžko uvěřitelnou skutečnost. Toto spojení dvou totálně odlišných dějů funguje výborně, a čtenář se naštěstí necítí jako při studiu vysokoškolské učebnice fyziky. Během příběhu Crichton sděluje mnoho historických zajímavostí a relativně neznámých faktů - podobně jako třeba v Da Vinciho Kódu však nikdy nevíte, jestli se jedná o skutečnost nebo bujarý výplod spisovatelovy fantazie. Připočtěte ještě stres z časově omezeného návratu hrdinů zpátky do současnosti, a máte thriller jako vystřižený z hollywoodských filmových studií.

Nakonec ještě krátká poznámka k jazykové obtížnosti knihy. Ta může být pro méně zkušené angličtináře lehkým problémem, protože autor hojně využívá historické výrazy (resp. středověký dialekt kombinující latinu, francouzštinu a angličtinu, kterému nerozumí ani rodilí mluvčí). Některé odborné termíny použité při vysvětlování technologických detailů teleportování v čase vám asi také lehce zamotají hlavu, ale celkově se nejedná o nijak extrémně obtížnou knihu - naopak, vaše slovní zásoba se rozšíří o řadu praktických pojmů. Pokud máte na čtení literatury v angličtině potřebné znalosti, mohu Timeline vřele doporučit. Jestli navíc máte rádi dobrodružné příběhy a středověk, celkem pravděpodobně vás "Proud času" vtáhne a nenechá spát, dokavaď nedočtete poslední stránku. 8/10.

10.03.2008 | 19:41 | kategorie: Offtopic | Hannes | trvalý odkaz

Telefonica ruší FUP u O2 ADSL

Druhé březnové pondělí přineslo překvapivě dobrou zprávu: Telefonica O2 konečně ruší Fair User Policy (FUP) u svého ADSL připojení. Po několika letech se tak český internet opět posouvá mírně kupředu směrem k vyspělým západním (a východním) státům, kde je rychlé a levné přpojení k internetu považováno za absolutní samozřejmost. Zrušení limitů u ADSL přichází přibližně půl roku poté, co datové omezení zrušil i největší poskytovatel kabelového připojení k internetu, UPC. Zatímco v případě UPC se ale jednalo a velice pozitivní krok, který znamenal neomezené stahování garantovanou rychlostí, v případě O2 bych ještě nejásal.

Od 1. dubna teprve uvidíme, jestli nedojde naopak ke zhrošení současného stavu - představa, že většina uživatelů začne "naplno" využívat své značně zkrouhnuté připojení k internetu může vést k nepříjemně pomalým rychlostem, zvláště pokud uvážíme agregaci 1:50 (resp. 1:20). Z osobní zkušenosti i zkušenosti ostatních uživatelů také vím, že klientský servis O2 většinou končí instalací připojení, a pak vás už příliš nevnímají - mnoho uživatelů tak i nyní tiše překračovalo stanovené limity a nic se nedělo. Každopádně se jedná o krok dobrým směrem a doufejme, že nás v budoucnu čeká již pouze zrychlování či zlevňování internetového připojení.

04.03.2008 | 00:36 | kategorie: Offtopic | Hannes | trvalý odkaz

10 vtipných odkazů na pondělní večer

Předchozí příspěvky s odkazy na vtipné, kontroverzní, nebo prostě zajímavé weby se těšily velké popularitě a tak přidávám 10 dalších povedených odkazů.

1. Jak se chovat v krizových situacích - geniálně parodovaná přiručka amerického ministerstva pro státní bezpečnost.


2. Smrtelná jídla - aneb jezte co chcete, stejně vás zabije to, že mluvíte anglicky :-)


3. Zuřivost - u počítače se naštve čas od času každý, ale tohle je už trochu extrém...


4. Portable apps - balík velice užitečných prográmků, které nemusíte instalovat a dají se snadno přenášet.


5. Skleničky v hotelích - skandální odhalení o hotelové hygieně. Na jednu stranu blbost, na stranu druhou docela nechutné...


6. Old Apps - stránka shromažďující starší verze populárních aplikací. Velice užitečné.


7. Motivační plakáty - výborné, hlavně "Retards" mě hodně pobavily.


8. Metaglossary - užitečný metaslovník shromažďující definice z mnoha webů najednou.


9. Zázraky s Photoshopem - 40 mírně "upravených" obrázků...


10. Running people - a nakonec skvělé video z Japonska. Žádní býci v ulicích, stačí dav lidí!


29.02.2008 | 18:43 | kategorie: Offtopic | Hannes | trvalý odkaz

4 nové články na Úspěšném blogu

Zde jsou 4 krátké články, které jsem zveřejnil na jednom z mých ostatních blogů - UspesnyBlog.info. Jen tak pro zajímavost, návštěvnost tohoto webu se pohybuje i přes minimální množství aktualizací stabilně kolem 100 uživatelů za den, což mi nepřijde vůbec špatné.


29.02.2008 | 17:02 | kategorie: Offtopic | Hannes | trvalý odkaz

LOST S04E05: The Constant

Seriál LOST aka Ztraceni sleduju už od počátku, kdy o něm zde v ČR neměl téměř nikdo ani páru. Přestože se hodně fanoušků během druhé či třetí řady od Ztracených odvrátilo, stále se jedná o bezkonkurenčně nejpopulárnější TV show současnosti a každý nový díl je na internetu očekáván statisíci uživatelů. Tempo seriálu je značně proměnlivé, některé díly jsou opravdu nudné a další zcela ztrhující, jednoznačně už se ale situace příliš protahuje. Na jednu stranu to znamená téměř nulový postup v ději, spíše další a další záhady, na stranu druhou je téměř každá nová epizoda úžasná.Zatím poslední LOST S04E05 s podtitulem The Constant (TV.com) byl přesně takovým zážitkem - úžasná kamera, úžasný emociální příběh, prostě paráda. Fandové Desmonda se mohou radovat. Menší vrásky na čele mi dělá blížící se přestávka způsobená stávkou scénářů, která seriál utne tak nějak uprostřed. Na finálové rozuzlení si podle tvůrců budeme muset počkat až do šesté řady a je naprosto jisté, že přestože by celá show mohla skončit prakticky okamžitě odletem Ztracených z ostrova, producenti si ještě s jejich osudy řádně pohrají...

eXTReMe Tracker