CZHANNES.COM: Úspěšný Blog | Hannes web | Creta web | Game blog
online čtenářů: 4
celkem článků: 2282
celkem komentářů: 11853
[?] nových článků: 0
 Weblog o počítačových hrách, internetu, software, hardware a dalších zajímavostech [by Hannes] admin
14.08.2007 | 16:25 | kategorie: Offtopic | Hannes | trvalý odkaz

Povodně po pěti letech


Internetová prezentace Mladé Fronty DNES připravila k dnešnímu výročí záplav z roku 2002 zajímavé materiály - kromě kompletního zpravodajství a mnoha drsných fotografií mě zaujaly hlavně animace zatopení pražského metra, které jsem dříve neviděl. Na dvou animacích je krásně vidět, jak se téměř všechny zastávky v centru Prahy zaplnily vodou. K dispozici je klasická mapa se znázorněním zaplavených oblastí a stanic metra a pak také průřez metrem s výškovými údaji. Na obou dvou modelech je vidět, jak fatální následky povodně způsobily - a také, jak téměř všechny bezpečnostní prvky, které měly metro chránit před velkou vodou, zkolabovaly nebo prostě nefungovaly. Představa, že by v těchto zaplavených podzemních prostorách metra měly být tisíce lidí v "bezpečí" je pak docela nepříjemná...

13.08.2007 | 21:38 | kategorie: Offtopic | Hannes | trvalý odkaz

Knižní recenze: Shawshank Redemption

Vykoupení z věznice Shawshank je jedním z mých nejoblíbenějších filmů. Zároveň je to také zatím poslední kniha, kterou jsem přečetl. Naprosto úžasný příběh z vězení, který vás téměř učitě dožene k pláči, patří mezi nejvýše hodnocené filmy na IMDB. Literální předloha od Stephena Kinga je pak přinejmenším stejným trhákem. Co se týče podobnosti příběhu, jedná se téměř o kopii 1:1, přestože se několik detailů mezi filmem a knihou také najde.


Shawshank Redemption jsem si koupil asi před rokem v HMV v Londýně za parádní cenu, četl jsem tedy originál v angličtině. Ani nevím jestli existuje český překlad, ale stejně jako ve filmu dávám přednost originálním znění před českým dabingem. Asi 600 stránková bichle obsahuje i pár dalších  příběhů, které ale na sebe nijak nenavazují. Použitý jazyk pak není nikterak náročný, jestli máte znalosti zhruba na úrovni CAE tak budete poměrně dobře rozumět a pouze občas narazíte na nějaké to specifické slovíčko nebo slangový výraz (tady jsem si jich pár vypsal). Shawshank Redemption je jednou z knih, která vás vtáhne do děje a nepustí, dokavaď ji celou nepřečtete. Stephen King jasně dokázal, že je oprávněně považován za špičku mezi spisovateli.

Obsah: Mladý bankovní manažer Andy Dufresne je v roce 1947 odsouzen na doživotí za vraždu své ženy a jejího milence, kterou nespáchal. Čeká ho trest v obávané věznici Shawshank. Andy se zde sblíží s černochem Redem, jenž je tu už dvacet let, a během dlouhé doby se jim společně podaří dosáhnout zlepšení zdejších poměrů. Andy se dokonce stane strážcům i nenáviděnému řediteli věznice nepostradatelný jako daňový a finanční poradce. Pozoruhodné vězeňské drama bylo natočeno podle novely Stephena Kinga a získalo sedm nominací na Oscara a dvě na Zlatý Glóbus. I když se film nevyhýbá drsným scénám, přece je jeho celkové ladění nenápadnou poctou přátelství a nepokořenému lidství.
11.08.2007 | 19:22 | kategorie: Offtopic | Hannes | trvalý odkaz

Co takhle kus střechy?

Některé věci v tomhle státě jsou na mě prostě moc. Ne že by se to jinde nestalo, ale dnešní příhoda mě prostě dostala. Bydlím v půdní vestavbě, poslední patro pod střechou. Poslední dny nebylo v Praze zrovna dvakrát hezky, samá bouřka, déšť. Už včera jsem ale zaslechnul nad sebou na střeše jakési zvláštní zvuky - nechal jsem to ale být, myslel jsem si že jde o blesk nebo něco podobného. Dneska odpoledne se ale celá situace opakovala, a když mi do okapu před oknem spadnul kus střechy respektive střešní tašky, bylo mi jasné že něco není v pořádku.

Dál už to šlo rychle: výlet na půdu, vypáčené dveře, nahlídnutí vikýřem na střechu, jakýsi chlapík s ukrajinským přízvukem s nařádím a plnou taškou železa rozebírá střechu, krade měděné pláty kryjící střechu, jakmile vás spatří, urychleně všechno balí, běží po střešním můstku do vedlejšího baráku a mizí kdesi na vedlejší půdě. Telefonát na policii, přijíždí dvě hlídky, mladík jim ale i s lupem utíká. Nějaké to vyslíchání, prohlížení dvou půd a policajti už se zase pakujou - prý jedou obhlídnout sběrny surovin. Za kilo mědi dneska dostanete tak 150 Kč, tenhle maník měl dvě obrovské plně naložené tašky, takže pár tisíc korun. Když už jsem u toho byl, vylezl jsem na onen můstek na střeše a poprvé v životě se rozhlédnul z úrovně takového sedmého patra mého baráku. Chybí celé metry měděných plechů, díra ve střeše jak kráva (už asi vím proč nám rok co rok zatéká do bytu) a to asi ještě pan zlodějíček nestihl to nejlepší. Co vám ukradnou příště, půdu pod nohama?

07.08.2007 | 22:04 | kategorie: Offtopic | Hannes | trvalý odkaz

Graphic cards - prodáno

Dneska jsem prodal další z mých webů. Nebyl to žádný velký projekt a ani inkasovaná částka není nijak zázračná, ale pár řádek na blogu si to zaslouží. Jedná se o web Graphic cards na adrese graphic.wz.cz. Tenhle miniweb jsem udělal někdy v 15 letech, víceméně z nudy. Původní myšlenka samozřejmě jaksi zakrněla, ale nebyla to cesta úplně špatným směrem, akorát by to chtělo více času a nadšení. Anglicky psaný web o grafických kartách měl být jakýmsi srovnávacím místem všemožných modelů - na webu tak jsou hlavně různé grafy a benchmarky. Najde se i pár článků, ovladače ke stažení, galerie obrázků pro uživatele atd. Na začátku jsem snil o vybudování webu, díky kterému bych přišel do kontaktu s novými grafickými akcelerátory. To se skutečně stalo, dostal jsem několik nabídek na testování grafických karet převážně čínských a tchajwanských výrobců - problémem ale bylo poštovné, které není z druhého konce světa zrovna levné.

Web tak zamrzl v jakémsi polostádiu, poslední aktualizace je více než 3 roky stará a já už web víceméně odepsal. Do toho se zapojily i automatizované programy neustále spamující fotogalerii a guestbook, načež jsem tyto dvě složky prostě zrušil, bylo to jednodušší než vymýšlet nějaký captcha skript. Před několika dny se mi ale ozval jeden zájemce s nabídkou zakoupení kompletních stránek. Rychlým pohledem na statistiky jsem zjistil, že tam pořád nějaká minimální návštěvnost je, zaindexování v Googlu také celkem slušné a k tomu PR4. Pokud bych chtěl web prodat, asi bych za něj mohl u zahraničního zájemce dostat mírně zajímavější částku, možná i nějaký ten link by se prodal, ale na to všechno už jsem nějak neměl motivaci, mám práce s ostatními weby nad hlavu. Po krátké dohodě jsem tak web prodal českému zájemci za 2500 Kč, což není na stránky na freehostingu do kterých jsem nevložil až tolik úsilí a prakticky jsem je vypustil z hlavy zase tak špatná částka. Nový vlastník na web ihned nasadil AdSense a pravděpodobně se chystá opět web trochu oživit - to už mě může být celkem jedno. Tak, a můžu vyrazit do Ambiente na pořádnou žranici a ještě k tomu někoho pozvat. :)

07.08.2007 | 01:55 | kategorie: Offtopic | Hannes | trvalý odkaz

Kam dál?

Moje prázdniny jsou tak nějak za půlkou a já už pomalu nevím, co dělat. Zvláštní to situace, která asi netrápí žádného středoškoláka. Vejška je ale něco trošku jiného, pokud si to umíte zařídit tak máte prázdniny vlastně celý rok kromě zkouškového, s tím, že o skutečných letních prázdninách navíc nemusíte 4 měsíce chodit do školy (někteří tam nechodí ani normálně). Do začátku školy mi tak zbývají ještě téměř dva měsíce volna a já hledám inspiraci, co podniknout.

Táhne mě to tradičně za hranice. Rád cestuji a léto je asi nejideálnější čas pro rozšíření vašich zeměpisných obzorů. Otázkou zůstává kam. Nechce se mi jezdit autobusem na druhý konec Evropy, takže bych upřednostnil spíše nějakou linku nízkonákladových aerolinií. Evropu jsem projel téměř celou s vyjímku Skandinávie - tam jsem chtěl podniknout nějaký poznávací zájezd, ale opět jsem narazil na to, že jsem prostě nic nenašel. Zájezdu je sice celkem dost, ale jsou buď vyprodané, kompletně bez jídla nebo mají naopak málo zájemců a tak se to ruší.

Krásných míst je ale v Evropě spousta a kromě většiny hlavních měst mě toho také ještě hodně zbývá. Uvažoval jsem i o známých Eurovíkendech, ve kterých je vedle letenky ještě ubytování v hotelu - ale jet na 2 noci se mi zdá trochu málo. Napadlo mě ještě vyrazit prostě někam víceméně na slepo, ale na to je vhodné mít alespoň jednoho nebo dva podobně nadšené blázny, a to jsem zatím také nenašel. Zařídit přespání v nějakém hostelu nebo přes Hospitalityclub už není takový problém. Napadl mě také nějaký delší pobyt, klidně i znova za velkou louží, ale není konkrétní myšlenka - těžko můžete jet na měsíc do Ameriky "jen tak" na blind, a do jazykové školy už se mi znova dvakrát nechce. Jestli máte nějaký nápad, myšlenku nebo návrh, který jste třeba vždycky chtěli zrealizovat ale nikdy na to nedošlo, velice rád takové doporučení uvítám, ať už je to obecně možnost pobytu nebo konkrétní zajímavé místo.

04.08.2007 | 14:41 | kategorie: Offtopic | Hannes | trvalý odkaz

65% návštěvnosti z bookmarků = dobrý web? Pche!

Čas od času zabrousím na web toho o kom se nemluví, tedy pana Hulána. Většinou je to na popud někoho známého, který mi pošle odkaz na jakýsi jeho výtvor. Jeho neustálé chvástání o nejlepším a nejnavštěvovanějším blogu v ČR se dá nazvat pouze úsměvným - stačí si přečíst pár článků a zjistíte, že jeho názory jsou poněkud zvláštní. S něčím se občas dá souhlasit, ale převážná většina článků je mi naprosto odpudivě nesympatická. Neustálé propagování dvou či tří značek a shazování jakékoliv konkurence, naprosto zcestné argumenty a nemožnost přidání komentáře rozumnou cestou pro mě hovoří jasně. Upřímně bych se ani nedivil, kdyby za propagaci například produktů od Microsoftu dostával nějakou tu provizi či další výhody. Co je ale na Hulánovi nejhorší je jeho myšlenka absolutní nadřazenosti všemu ostatnímu.

Tak třeba jeho rádoby projekty. Megablog.cz o kterém se autor chvástal několik měsíců není nič jiným než přeloženým skriptem od firmy Invision s pochybnou funkčností a odpudivým vzhledem. Podobně tak Infosport.cz, o kterém je poslední příspěvek, jaksi nemá moc co nabídnout. Jako zpravodajský web se to uchytit nemůže, konkurence má mnohem obsáhlejší, rychlejší a zajímavější informace. Jako katalog sportovních organizací také ne, tady vládne Seznam. Databáze kulturních míst v sekci Kam na výlet je také slušný úlet, existují desítky specializovaných webů s kulturou a mnohem podrobnějšími informacemi. Od každého trochu, dohromady nic.

Velice mě pobavil také citátek "masová zprůměrovaná web 2.0 stupidita". V zahraničí dnes denně vznikají nové weby, které svým autorům přinášejí téměř bez práce obrovské peníze. Obsah je vytvářen čtenáři, příjmy z reklamy bohatě vystačí na nadstandardní živobytí a všechno funguje. Podle Hulána ne, Web 2.0 je blbost. Jeho nadlidské programovací schopnosti ústící v nejlepší blogovací systém "navíc" nabízený zadarmo jsou také úsměvné - jeho neporazitelný software v minulosti obsahoval a pravděpodobně ještě obsahuje takové chyby, že díky nim byly hacknuty stovky webů a serverů po celém světě. Nemá cenu dále rozebírat jeho zcestné komentáře a vymlouvat mu je také nemůžete (kritika zásadně moderováním komentářů neprochází). To, jak se vypořádal s nominací na Nejhorší web v ČR bylo zcela ubohé. Článek nakonec smazal, asi to přišlo i jemu příliš trapné. Nakonec jedna statistika: jak nám Mistr píše: "... 65% návštěvnosti WELL.DONE tvoří vyhledávače, což znamená jednoznačně kvalitu. Vyhledávače preferují kvalitní weby ...". Fakt, že vyhledávače preferují kvalitní weby snad ani nemá cenu rozebírat, takovému Googlu vůbec nezáleží na kvalitě vašich článků ale mnohem více na často blackhat technikách SEO optimalizace. A co se podílu vyhledávačů týče, na Game blogu to je cca 89%. Jen tak mimochodem...


04.08.2007 | 12:21 | kategorie: Offtopic | Hannes | trvalý odkaz

Zrušení padesátníků, rozumný krok kupředu

Jednou z hlavních novinek posledních dnů je zrušení padesáti haléřových mincí. V záplavě naprosto nepodstatných zpráv, kterými nás během léta média zásobují se jedna o změnu, která postihne určitou formou každého z nás. Rozhodnutí ČNB bylo přijato veskrze pozitivně: vždyť kdo z vás dneska nad padesátníkem ležícím na chodníku ohne ruku a sebere ho. Náklady na výrobu těchto hliníkových mincí se pomalu stávají vyššími než je jejich hodnota, a tak nemá dále smysl takové peníze vyrábět.

Podobná situace nastala nepříliš dávno, když se nám zrušily desetníky a dvacetníky. I tenkrát se našlo pár jedinců, kteří nad touto novinkou vynucenou rostoucí silou české ekonomiky a české měny ohrnovalo nos. Hráči mariáše si stěžovali, že budou muset přitvrdit a hra se stane poněkud rizikovější. S odstupem několika let však musí i oni uznat, že to byl správný krok. Přítomnost desetihaléřů by asi většině lidí dneska přišla naprosto směšná a zbytečná. Podobnou situaci jsem zažil i v Kanadě: tamější penny má v přepočtu hodnotu asi 0.19 Kč, takže se vlastně jedná o takový slabší dvacetník. Za jeden cent si nekoupíte absolutně nic a nejrozumějším nápadem je tyhle měděné drobné darovat do tipping boxů v obchodech. Na ulicích se jednocentové mince běžně válí a ani v případě automatů neuspějete - prostě nikde je neberou. Pokud nakupujete něco v obchodě a chybí vám pár centů, nikdo si z toho nic nedělá a prodavač vás v klidu obslouží i s menším nedoplatkem. Zrušení této malinkaté mince je tedy také pouze otázkou času, stejně jako tomu bylo u nás. Co nás čeká dál, přijdeme někdy i o koruny?

28.07.2007 | 17:32 | kategorie: Offtopic | Hannes | trvalý odkaz

Váš počítač bude restartován ...

Jedním z nejdementnějším vynálezem Microsoftu je způsob, jakým Windows pracují s automatickými aktualizacemi. Vzhledem k děravosti tohoto operačního systému vychází každý měsíc dvacet a více záplat, většina z nich kritických. Jako řádný uživatel ma na svém systému zapnuté automatické aktualizace, občas dokonce navštívím web Windows Update, abych stáhnul i ty nekritické. Co mi ale na celém systému neuvěřitelně vadí je ona hláška "Váš počítač bude restartován" s odpočítáváním jedné minuty do restartu systému.

Stává se mi to téměř pořád: člověk na něčem pracuje, má otevřených třeba 8 programů, kouká na film nebo hraje nějakou hru, když na něj zničehonic vyskočí toto otravné okno. Stačilo by přidat jedno jediné tlačítko, něco ve smyslu "Provedu manuální restart, dej mi teď pokoj" a byl by klid. Místo toho se s železnou pravidelností tato hláška asi po pěti minutách opakuje, do té doby než vám vytečou nervy a vy i přes všechnu rozdělanou práci počítač restartujete. Pravděpodobně existuje nějaký hack nebo speciální aplikace, která tento problém umí vyřešit, ale ignorance Microsoftu v takto primitivní věci mě dovede slušně vytočit.

27.07.2007 | 20:45 | kategorie: Offtopic | Hannes | trvalý odkaz

Film Simpsonovi na internetu a v češtině

Okurková sezóna opět řádí. Řada médií a hlavně šťouralové v TV Nova dnes upozornili na kopii nového filmu Simpsonovi (Simpsons: The Movie), která se dnes brzy ráno objevila na internetu. Kdo viděl reportáž televize Nova, může asi opět v klidu říct, jak moc přehnané to všechno vypadá. Pro člověka, který nikdy neslyšel o možnosti stažení filmu z internetu je to asi velký šok, pro lidi kteří trošku ví je to zcela běžná rutina. Zajímavé je asi pouze to, že se česká kopie objevila dříve než jakýkoliv kvalitnější anglický rip. Onen inkriminovaný soubor je k dispozici jako torrent třeba na ThePirateBay jako 560 MB velké video. Nahrávka má na camrip překvapivě dobrou kvalitu, výhled je akorát trochu blokován předními sedadly ale český dabing je v pohodě slyšet.Autoři reportáže na Nově hovořili o tom, že si kopii stáhli již tisíce lidí. Jeden rychlý pohled na tracker Pirate Bay mi jasně říká, že zatím si film stáhlo nějakých 150 uživatelů, velké procento z nich pravděpodobně také ze zahraničí v domnění, že se jedná o anglickou verzi. Řada dalších polopravd, které zazněly v reportáži by šly stejně tak vyvrátit. Už jenom samotný fakt, že autoři reportáži nahrávku sami stáhli a pustili ji milionům diváků je více než kontroverzní a nedivil bych se, kdyby je za to někdo zažaloval. Vtipný je i úvod filmu, kde Bart na tabuli píše volně přeloženo "Nestáhnu si tento film z internetu". Uvidíme, jestli bude někdo po této aférce více kontrolovat diváky v kině - zatím není nejmenší problém pronést do hlediště malou kamerku nebo digitální foťák a podobný záznam snadno pořídit...

27.07.2007 | 20:12 | kategorie: Offtopic | Hannes | trvalý odkaz

Let's go to the bitch...

Velice povedené video nazvané "Italian man who went to Malta" na téma špatné výslovnosti cizinců. K pochopení vtipů nepotřebujete zrovna akademické znalosti angličtiny, stačí pár běžných výrazů. Pokud nechápete krátkou narážku v titulku tohoto postu, věřte že se jedná o velice populární hlášku téměř všech Brazilců. Jejich specifická výslovnost totiž jaksi nerozlišuje mezi pláží a děvkou...


eXTReMe Tracker