CZHANNES.COM: Úspěšný Blog | Hannes web | Creta web | Game blog
online čtenářů: 1
celkem článků: 2282
celkem komentářů: 11853
[?] nových článků: 0
 Weblog o počítačových hrách, internetu, software, hardware a dalších zajímavostech [by Hannes] admin
30.08.2007 | 10:02 | kategorie: Offtopic | Hannes | trvalý odkaz

Čekání na letadlo...


Cestování letadlem je sice poměrně ryché, to čekání na odlet je ale někdy poněkud nepříjemné. Aspoň že vím, kde na Ruzyni najít internet zadarmo. :) Jinak odbavení a všechno ostatní zatím probíhá bez problémů, letadlo je kompletně vyprodané. Jelikož se jedná o charterový let, tak očekávám nějaké spoždění, snad to nebude nic drastického. Ná zkrácení jsem si koupil pikslu Skittles v Duty Free shopu, ovšem s těmi Skittles z Kanady se to jaksi nedá srovnávat...

27.08.2007 | 12:15 | kategorie: Offtopic | Hannes | trvalý odkaz

Poslední prázdninový víkend...... za to opravdu stál. Není nic lepšího než sbalit plavky, spacák a karimatku a prostě někam vyrazit!


26.08.2007 | 23:10 | kategorie: Offtopic | Hannes | trvalý odkaz

GC 2007 Booth Babes

S pohlednými dívkami na herních výstavách je to poslední dobou bída. V puritánské Americe na E3 takzvané booth babes zakázali úplně a všechny hostesky musí být řádně oblečeny. Asijské výstavy zase oko evropského hráče také příliš nepolichotí, poněvadž na šikmooké krásky prostě nejsme zvyklí. A tak nezbývá než vložit vsadit všechny karty na velikostně menší, přesto zajímavé evropské výstavy jako je německá Games Convenction 2007, která právě tento víkend probíhá v Leipzigu. Myslím, že z několika zde uvedených obrázků by si měl vybrat skoro každý, komu by se zachtělo více sličných slečen, může zkusit další galerii a jeden povedený trailer.

23.08.2007 | 15:58 | kategorie: Offtopic | Hannes | trvalý odkaz

Nové filmy: The Lookout (2007)

The Lookout je zajímavý příběh mladého Chrise, který způsobí autonehodu, jejíž následkem si téměř nic nepamatuje. Téměř omylem se zaplétá do přepadení banky a spolu s jeho špatnou pamětí tak vzniká zajímavé psychologické drama odehrávající se v téměř noir atmosféře. Pomalé tempo filmu tady paradoxně ani nevadí, protože všechno ke konci graduje a už z charakterisitik postav je vidět, že autoři nikam nespěchali. Výbornou roli zde hraje slepec Lewis, jehož hlášky vás několikrát slušně pobaví. Nechybí ani blonďatá kráska v podání Isly Fisher a tak tomuhle filmu lze jenom máloco vytknout. Hlavní postavy prodávají své role opravdu dobře, dobře vybraná hudba vhodně podkresluje příběh a jestli máte rádi potemnělé detektivky, The Lookout pro vás bude určitě dobrou volbou. 7.5/10.


Thriller / Drama / Krimi 
USA, 2007, 98 min


Režie: Scott Frank

Hrají: Jeff Daniels, Alex Borstein, Isla Fisher, Matthew Goode, Joseph Gordon-Levitt, Carla Gugino


The Lookout totiž není levný zlodějský film o bandě dacanů, kteří se rozhodli vykrást banku. Je to psychologické drama, tedy žánr, který většinou sází na silné herecké obsazení, hluboké dialogy a pomalé tempo. Což má dost často za následek nudu. Scott Frank však svůj režijní debut pojal malinko jinak. Hlavní hrdina Chris Pratt býval kdysi nadějným hokejistou a čekala ho skvělá budoucnost, jednou se ale rozhodl trošku si zamachrovat před kamarády a skončil i se svým sporťákem v kombajnu. Kámoši to nepřežili a Chris se po pár dnech strávených v komatu probral s poškozeným mozkem. Sice může chodit, myslet a pracovat jako dřív, ale paměť už mu příliš neslouží. Všechno si tedy musí psát do notýsku a má pocit, že pro okolí je jen nepotřebný idiot, který všem akorát přidělává starosti. Jeho jediným opravdovým přítelem je jeho spolubydlící Lewis, jenž kdysi dávno přišel o zrak a ví, že není vůbec žádná sranda se s podobnou situací vyrovnat.


21.08.2007 | 15:00 | kategorie: Offtopic | Hannes | trvalý odkaz

Hannes na cestách: Istanbul, Turecko

Další prázdninovou lokací, kterou jsem se rozhodl navštívit je Turecko, konkrétně Istanbul a možná několik dalších míst. Tak trochu jiná země na pomezí dvou kontinentů není zrovna nějakou "dream" destinací, ale určitě má co nabídnout. Asi dvě hodiny letu z Prahy vzdálené Atatürkovo letiště a 4 hvězdičkový hotel v centru už na mě čekají. Jsem docela zvědavý na tureckou kulturu a muslimské svátky, které budou v době mého pobytu zrovna probíhat. Orientální budovy a nádherné památky si také určitě nenechám ujít, k tomu možnost koupání hned ve dvou mořích. Počasí by se mělo podle předpovědi držet na docela rozumných 28 stupních a tak se snad ani neusmažím. Uvidíme, jak tohle krátké vysazení z reality všedních dnů tady v ČR nakonec dopadne, ale už teď se docela těším...

21.08.2007 | 00:13 | kategorie: Offtopic | Hannes | trvalý odkaz

Czech Please - stravování v Praze

Z mnoha anglických blogů, které pravidelně čtu, mám nejradši ty o Praze. Je nesmírně zajímavé sledovat názory a postřehy cizinců o mém rodném městě a kolikrát narazíte na opravdu zajímavé články. Jedním z takových velice povedených webů je blog Czech Please. Jakýsi Američan z New Yorku již několik let žijící v Praze se rozhodl před několika měsíci začít psát stránky o stravování v Praze. Hospody, restaurace, občerstvení i další zajímavá místa. Jako pravděpodobně každý Američan na jídle rozhodně nešetří, a tak se  zmiňuje hlavně o dražších restauracích, kam se klasický český domorodec moc často nepodívá. Přesto ale několik míst, kde jste také byli určitě najdete - přinejmenším stánek s klobásami na Václavském náměstí asi vyzkoušel skoro každý.

Recenze jednotlivých podniků jsou na tomto blogu neobyčejně komplexní a zajímavé, často se také autorovi podaří vyzdvihnout stejný nedosatek, který jste na vlastní kůži zažili i vy. Já osobně jsem strávil čtením stránek asi poslední dvě hodiny a opravdu jsem se nenudil, přidal jsem také několik komentářů. Všechno je doprovázeno fotkami jídel, takže jestli vás něco zaujme, můžete hned vyrazit. A pokud byste nebyli zrovna moc na papání, zkuste poněkud jiný anglicky psaný blog o Praze: Beeh, Oh beer!

19.08.2007 | 17:13 | kategorie: Offtopic | Hannes | trvalý odkaz

Lifecast iJustine - Big Brother 24/7

Ve snaze najít nějaký nový revoluční formát jsou někteří lidé ochotni zajít opravdu daleko. Tak třeba Justin a jeho Justin.tv. Původně autor jakéhosi internetového kalendáře, který byl však převálcován aplikací Google Calendar. Asi před půl rokem ale dostal nápad založit takzvaný lifecast - internetový přenos veškeré činnosti, kterou Justin dělá. Netrvalo dlouho, a k projektu se přidali další exhibicionisti, kterým na nějakém soukromí rozhodně nezáleží. Vznikl tak celý web nabízející přímé přenosy více než deseti lidí.

Asi nejzajímavější a nejpopulárnější z těchto dobrodruhů je Justine Ezarik. Mírně praštěná 23 letá atraktivní blondýna z Pittsburgu má na svém kanále neustále stovky lidí, sledující její aktivity. Původně designerka, která se proslavila nejen svým 300 stránkovým účtem za iPhone tráví vyloženě celý svůj život na internetu - využívá snad všech komunitních portálů a měsíčně pošle pár desítek tisíc SMSek. Vy ji můžete vidět dělat téměř všechno - řídit auto, povídat si s kamarády, opalovat se na pláži, večeřet, spát. Všechno, online, 24/7. Samozřejmě, že během některých aktivit iJustine přenos "nasměruje" někam, ale jinak můžete sledovat veškerou její činnost. Docela by mě zajímalo, co dalšího nám ta úžasná věc s názvem internet přinese...

18.08.2007 | 20:28 | kategorie: Offtopic | Hannes | trvalý odkaz

Sparta.... Praha!

Po letech jsem se opět odhodlal a vyrazil na utkání české fotbalové ligy. Naposledy jsem byl na Spartě před pár lety, když tým ve svém kádru přivítal Poborského - to byl začátek sezóny a stadion byl téměř vyprodaný. Dnešní match proti Zlínu byl poněkud slabší kafe - něco málo přes 6 tisíc lidí a fotbal na úrovni vesnické župy. Přestože se vedení Sparty velice dobře stará o pohodlí svých návštěvníků, pořádá různé soutěže, nabízí levné vstupné, zřídilo tribunu pro rodinu s dětmi, o přestávce si můžete zahrát na PlayStationech nebo fotbálek zadarmo, pořád to jaksi není ono. Tím hlavním problémem je kvalita českého fotbalu - zvlášť první poločas byl vyloženě utrpením, kdy polovina hráčů na hřišti vyklusávala a hrála jako na tréninku. Poněkud zaujatě rozhodující sudí také na kvalitě nepřidal, a tak člověk musel hledat zábavu jinde: kromě několik světlic a dýmovnic ve Sparťanském kotli jsem se asi nejvíce bavil při poslouchání zaručeně profesionálních rad pupkatých fandů, kteří téměř neustále pořvávali na hráče "jak na to". Fotbalové fandění jsem si tak na pár let dopředu zase vybral a příště zůstanu radši u hokeje, kde je mnohem lepší atmosféra a člověk si tak nějak víc zařve...

16.08.2007 | 00:40 | kategorie: Offtopic | Hannes | trvalý odkaz

Ryan Air přilétá do Prahy

Jedna z nejúspěšnějších nízkonákladových leteckých společností Ryanair po letech vyjednávání konečně uzavřela smlouvou s letištěm Ruzyně a od listopadu spouští první lety z této lokace. Znamená to další zostřední konkurence mezi nízkonákladovými aerolinkami a zároveň spotřebiteli vítaný tlak na nižší ceny letenek. Jako jednu z promoakcí nabízí Ryanair, který zatím bude létat z Ruzyně pouze do Dublinu jednosměrnou letenku za 300 Kč včetně poplatků. Tradičně to ale má pár háčků, v případě Ryanairu hezky schovaných.

Tato společnost totiž jako jedna z prvních účtuje pasažérům poplatek za každé odbavené zavazadlo, které navíc nesmí přesahovat hmotnost 15 kg. Za jeden kufřík zaplatíte dalších 350 Kč, přičemž jedno kilo nadváhy je zpoplatněno poměrně drsnými 200 Kč. K tomu se vám společnost bude snažit vnutit všemožné další balíčky služeb jako cestovní pojištění, a tak se může výsledná cena vyšplhat do poněkud jiných rozměrů. Přestože jídlo na palubě čekat nemůžete, jedná se i tak o zajímavou možnost levného cestování třeba do Londýna. Pokud si zarezervujete letenku s dostatečným předstihem, může vás cesta z Brna stát téměř stejně jako výlet linkovým autobusem, a to už se celkem vyplatí. Až Rynair otevře více desitnací pro lety z Prahy, určitě jeho služby otestuji.

15.08.2007 | 23:05 | kategorie: Offtopic | Hannes | trvalý odkaz

Ultimátní příručka prváka na VŠE

Jelikož se mě neuvěřitelně hodně lidí ptalo na studium na VŠE, rozhodl jsem se sepsat následující materiál. Mnoho mých přátel i úplně cizích lidí se totiž rozhodlo zkusit svoje štěstí na tomto ústavu a jsou z toho všeho poněkud zmatení. Nic divného, já byl taky mírně řečeno rozhozený. Po jednom roce stráveném na nejtěžším gymplu v Praze už jsem ale nabral docela dost zkušeností, a tak je zkusím předat těm, kteří na podobnou zkušenost teprve čekají. Tento článek nemá za cíl být nějak kompletní nebo extrémně obsáhlý, ale spíše vám zkusím popsat několik zákonitostí a tipů, jak úspěšně projít do dalšího semestru.

Slovníček


Tak zaprvé, projdeme si několik slovíček. Bez pochopení základních pojmů to nejde a já jsem často narazil na lidi, kteří vůbec netuší jak taková vysoká škola funguje.

menza - školní jídelna, alfa a omega každé vysoké školy :) většinou provozována externí firmou a vařící stejně hnusně, jako jídelna na střední.fakulta - zvlášť specializovaná část školy, jakési oddělení na které jste se přihlásili. každá fakulta má ještě několik specializovaných oborů. konkrétně VŠE má v Praze 5 fakult, každá z nich má přiřazené číslo a to se používá mnohem častěji než celý název. příklad: "Kde studuješ?" - "Na F čtyřce." - "Hm tak to seš asi fakt dobrej v matice" :)rektor - boss, kápo, pan ředitel, vedoucí ústavu. Ta nejvýše postavená osoba na celé škole, s kterou se stýkáte většinou jenom v případě nějakého opravdu vážného průseru nebo naopak grandiózního vítězství v nějaké soutěži.děkan - vedoucí každé fakulty. 5 fakult = 5 děkanů. Většinou postarší pánové s rozdílným smyslem pro humor, s kterými už přijdete do kontaktu poněkud častěji.semestr - půl roku respektive 4 měsíce utrpení. dva semestry dají dohromady ročníkzkouškové - období na konci každého semestru, kdy se ukáže jak moc jste chodili do školy a kolik jste se toho naučili.zápočet - obdoba zkoušky s tím, že se vlastně o zkoušku nejedná. zápočet dostanete většinou za dostatečný počet bodů v testech, docházku atd. nejčastěji se objevuje u tělocviku, jazyků a dalších "nestandardních" předmětů. po několika zápočtech může přijít závěrečná zkouška.referentka - otrávená ženská před důchodem nebo v důchodu, která by vám *měla* pomoci během studia. V naprosté většině případů se jedná o na první pohled nesympatickou semetriku, která ještě před vaší otázkou nasadí tak otrávený výraz, že si svůj dotaz ještě jednou celý promyslíte. Jejich pracovní doba je tak krátká, že budete muset jít možná natříkrát než se trefíte.index - modrá knížečka, která každému vyučujícímu poví, co jste to vlastně za študáka. zapisují se do ní všechny výsledky zkoušek a zápočtů. na první stránce musí být bezpodmíněčně fotka vašeho ksichtu a razítko školy. ztráta indexu, to je hodně problémů...pes - zkratka pro internetovou stránku pes.vse.cz, kde naleznete informace o všech předmětech, vyučujících a průběhu vašeho studia.borec - frajer, bourák, kabrňák, hustej týpek a nebo také nejlepší přítel studenta VŠE. internetová stránka, o které si povíme více později.veverka - školní mailserver, kam vám budou chodit všechny emaily od vyučujícíchkolej - centrum zábavy, nočního života a také studentů ze Slovenska. vybydlené pokoje většinou po čtyřech. nečekejte, že se v noci moc vyspíte :)stýpko - stipendium, prachy navíc. buď může být jako příspěvek na kolej nebo (když jste fakt hodně dobrý) také prospěchové za dobré známky.kredity - jakési ohodnocení každého předmětu podle jeho obtížnosti, více pozdějiident - číslo předmětu, podle kterého probíhá registrace a orientace.xname - vaše přihlašovací jméno do školní sítě


To bysme asi tak měli základní specializované výrazy, s kterými se dříve nebo později setkáte. Možná si ještě časem na něco vzpomenu, tak to sem dopíšu. Nyní se vrhneme na samotný průběh studia.

Začínáte od píky...


Nebudeme si nic nalhávat, přechod ze střední na "vejšku" je docela drsný. Z toho krásného gymnázia / průmyslovky nebo jiného výchovného zařízení přicházíte do instituce, kde jste slušně řečeno každému u zadku. Je jedno, že jste měli na vysvědčení čtyři roky samé jedničky a doma máte pohár mistra ČR v konzumaci piva, tady jste prostě nuly. Jako prvák budete dost možná terčem různých narážek a žertíků zkušenějších študáků a profesorů, ale to po čase přejde. Zapomeňte na to, že za vámi bude někdo běhat a připomínat vám, co všechno musíte udělat - tady hraje každý sám na sebe a jakmile něco promeškáte, bude všem úplně jedno že vás třeba vyhodí. Škola dostala od státu příspěvěk a koneckonců, je tady dalších 16 tisíc studentů, kteří se asi zorientovali lépe než vy.

Hned od začátku se tak vyplatí sledovat všechny informace, které se k vám dostanou. Číst různé dopisy, prospekty, sledovat nástěnky. Dobré je najít si hned na začátku nějaké přátele - víc hlav víc ví a když to dáte dohromady, půjde všechno hned o něco snadněji. Jestli vám něco není jasné, nebojte se zeptat, i když dost možná budete odměněni otráveným ksichtem někoho, kdo toho ví víc než vy. Těch informací je ze začátku opravdu hodně a je velice snadné něco zmeškat.

První aktivity ve škole


Váš pobyt na škole kromě přijímacích zkoušek začíná jakousi seznamovací schůzkou. Tu byste již teď měli mít dávno za sebou. Podle fakulty tam dostanete různé informace a dokumenty. Nejdůležitější je asi index a rozvrh. Vyplnění indexu by neměl být problém, s rozvrhem už to může být poněkud horší. Některé fakulty prvákům dávají pevně stanovený rozvrh, některé ne a tak si ho budete muset sestavit sami. K tomu se dostaneme o pár odstavců níže.

Na konci srpna byste si měli vyzvednout váš studijní průkaz. Po dostavení se na Žižkov vás webkamerkou vyblejsknou a za chvíli už budete mít v ruce kartičku, která hraje významnou roli pro celý váš pobyt na škole. Můžete si vybrat, jestli k tomu chcete za nějakých 150 Kč přidat ISIC kartu - je to celkem jedno, kartu budete mít pořád jenom jednu, ale navíc s logem ISICu. Je jenom na vás, jestli těch několik slev využijete, já jsem to upřímně téměř nepoužil, ale to už záleží na vás. Většina lidí si za ISIC těch několik korun připlatí, přestože ho asi také nevyužijí. Platnost ISICU je jeden rok, po kterém si musíte opět koupit speciální nálepku. Kartička vám zůstává pořád.

Úvodní instruktáž


Pár dní před začátkem studia si vás škola pozve na Chodov, kde proběhne úvodní instruktáž. Tady vám vysvětlí jak všechno funguje, je to ale docela zdlouhavá přednáška, takže si vemte něco na čtení ať tam neusnete. Co se Chodova týče, nejlépe se tam z centra dostanete metrem C na zastávku Chodov a pak ještě pár zastávek autobusem na zastávku Volha. Pak už před sebou uvidíte onu hranatou krychly s nápisem VŠE. Počítejte s tím, že hlavně během roku jsou autobusy na Volhu neuvěřitelně nacpané a několikrát se vám stane, že se dovnitř prostě nevejdete a budete muset čekat na další. Vyplatí se tak radši jezdit s určitou časovou rezervou.

Na této informační schůzce probíhá také zápis na tělocvik. Možnost sportovního vyžití je na VŠE celkem bohatá, sportů je dost a jestli budete dost rychlí, možná si i celkem slušně zahrajete ten váš oblíbený. Termíny kurzů jsou vypsané v Bílé knize nebo v různých dalších prospektech, koukněte na to předem. Samotný zápis probíhá způsobem kdo dřív přijde, ten dřív mele - stačí se zapsat na papír a jestli budete mít trochu štěstí, mělo by to vyjít. Během celého studia na škole potřebejete mít alespoň 2 zápočty z tělocviku, respektive z letních nebo zimních výcvikových kurzů. Jelikož mají prváci na tělák přednost, vřele doporučuji zapsat si nějaký ten sport opravdu již na oné infoschůzce. Pak už se na vás taky nemusí dostat, nebo skončíte třeba na aerobiku.

Těsně před začátkem školy se koná také imatrikulace, většinou ve velké aule na Žižkově. Sem stačí přijít, samozřejmě v obleku a poslouchat pár proslovů. Vyvrcholením celé akce je vyvolávání jmen všech studentů, kteří následně chodí dopředu, podají si ruku s děkanem a několika dalšími papaláši a slavnostně řeknou "Tak přísahám" nebo něco v tom smyslu. Opět se jedná asi o 3 hodiny sezení a čekání a asi 2 minuty akce, takže se obrňte trpělivostí (stejně ji budete později potřebovat :). Příchod v běžných džínách vřele nedoporučuji.

Pak už vás čeká samotný začátek školy. Ten je letos naplánovaný na 24.září, přičemž zimní semestr končí s úderem ledna. Abyste mohli studovat, potřebujete mít zapsané předměty. To je zpočátku poněkud komplikovaná činnost. V tom lepším případě jste v červenci ve škole dostali spolu s indexem také hrubý nástin rozvrh, do kterého si musíte dopsat akorát cizí jazyky. V tom horším případě si budete muset sestavit rozvrh hned na začátku sami.

Registrace a zápis předmětů


Registraci předmětů musíte vykonat v určitém termínu - tady se vyplatí sledovat oficiální web školy, kde jsou všechny důležité informace. Pozor, registraci musíte mít hotovou od 22.8. do konce srpna, jinak nebudete mít co studovat!! Následuje několik kol zápisů, ve kterém vám automatizovaný systém vybraný předmět buď zapíše a nebo vyhodí. V takovém případě máte první dva týdny školy na to, abyste si rozvrh doladili a zapsali třeba nějaký jiný kurz. Doporučuji důkladně přečíst tuto stránku, jedná se asi o nejdůležitější věc, kterou musíte před začátkem školy udělat.

Co se samotného zápisu předmětů týče, potřebujete dvě věci: internet a program s šíleným názvem "wrzclnt". Ten si můžete stáhnout odsud. Jedná se o šílený program v DOSovském stylu, na který budete půl roku nadávat a pak si zvyknete a neřeknete proti němu ani slovo. Na stránkách výpočetního centra je k dispozici dost šílený návod, ale ten asi ani nemá cenu číst, je příliš zmatený. Během výše uvedeného termínu tak tedy program spusťe a pokuste se přihlásit. Login je vaše rodné číslo a heslo je ze začátku prázdné! Hned po prvním přihlášení byste si měli nějaké to heslo nastavit.

Práce s klientem


Následně si musíte zaregistrovat předměty. K tomu budete potřebovat plán studia, který jste buď dostali nebo ho najdete na stránkách vaší fakulty. Jedná se o tabulku s několika sloupečky, čísly a křížky. Předměty jsou rozdělené do několika skupin, vás zatím zajímají pouze ty oborově povinné. V prvním semestru vřele doporučuji zapsat si pouze doporučené předměty v tom pořadí, jak jsou v tabulce uvedeny. Všechny předměty které tak mají křížek v prvním sloupečku byste měli mít zapsány. To probíhá zmáčknutím klávesy Insert a následným vyhledáním předmětu v seznamu. Rychlejší je napsat rovnou ident předmětu a klient už vás na ten správný předmět navede.

Po nalezení předmětu musíte zvolit skupinu (v 99% případů "oborově povinné") a následně určitý kurz. Kurzů můžou být jak desítky až stovky (v případě jazyků), tak třeba jenom jeden jediný. Každý kurz má určitého vyučujícího, čas, místo a kapacitu. Vy byste si měli rozvrh sestavit tak, aby předměty na sebe vzájemně navazovaly a nemuseli jste dlouho čekat mezi jednotlivými kurzy. Nečekejte, že to půjde úplně hladce, sestavení dobrého rozvrhu může zabrat třeba hodinu a bez tužky a papíru se kolikrát neobejdete.

V prvním ročníku byste měli mít naprostou většinu předmětů na Chodově. Až později se výuka přesouvá na Žižkov. Například jazyky budete mít na Chodově téměř během celého studia. Třetí možností je Jarov, kde se také vyučuje pár předmětů. Rozvrh si zkuste sestavit tak, abyste v jednom dnu nemuseli pendlovat z Chodova na Žižkov. Je to dlouhá a nudná cesta, která zbytečně zabere spoustu času. O přesunu během 15 minutové přestávky zase rychle zapomeňte, stihnout se to rozhodně nedá. Většina lidí se snaží zmáčknout výuku do čtyř dnů a mít tak třeba v pátek volno, to se ale ne pokaždé povede a záleží jenom na vás, jak dlouho chcete ve škole zůstat.

Co se kapacity týče, každý kurz má předem stanovenou určitou hranici studentů. Vy se můžete zapsat i do kurzů, které už jsou "plné" (klient pro registraci předmětů ukazuje číslo v mínusu), ale v tom případě nemáte zaručeno, že vám takový kurz bude opravdu zapsán. Tady funguje určitý algoritmus výběru podle množství nasbíraných rkeditů a délky studia, to vás ale teď nemusí zajímat. Jako prvák máte rovné šance na zápis jako všichni ostatní prváci a tak se jedná často o náhodu, jestli vám počítač předmět zapíše nebo ne. Vždycky je ale rozumější zapsat se do kurzu, kde neni přetlak 50 lidí, protože pak se může stát, že vám to systém opravdu nezapíše a vy si budete muset vybrat jiný kurz, který vám totálně rozhodí celý rozvrh.

První hodiny v posluchárně


Jak jsem napsal již dříve, po začátku školy máte 14 dní na doladění vašeho rozvrhu. To se může hodit v případě, že vám systém nějaký ten předmět nezapíše, nebo vám například hned první hodina napoví, že tohle nebyl ten správný vyučující. Nepočítejte ale s nějakým velkým výběrem, většinou v této době zbývají pouze poslední volná místečka, tzn. nejhorší vyučující.

První hodina ve škole bude dost možná rovnou hodinou vyučující - čekejte tak 20 minut obecných informací o předmětu a systému hodnocení, nacož už se rovnou začne s výkladem. Vemte si tak nějaký sešit, nic víc zatím nepotřebuje. Hned na první hodině z vás pravděpodobně spadne ono nadšení z první hodině na vysoké škole - každá přednáška / cvičení má 90 minut, což je oproti standardní třičtvrtěhodince na střední docela šok. Nějaký ten týden nebo měsíc vám bude trvat, než si na tuhle délku zvyknete a nebudete chtít v půlce usnout. Tím se pomalu dostávám k učebnicím a skriptům.

Učebnice a skripta


Každý vyučující by vás na první hodině měl informovat o potřebných materiálech. Opět srovnání se střední školou - není vaší povinností si zadané materiály koupit, a kolikrát je rozumné si je opravdu nekupovat. Záleží jenom na vás, z čeho budete studovat a vyučujícímu to může být celkem jedno. Počítejte s pár tisíci Kč za učebnice na každý semestr - některé knížky jsou neuvěřitelně drahé. Jak říkám, nebuďte zbrklí a počkejte pár týdnů, možná si tím ušetříte podstatnou sumu peněz. I já tady mám pár učebnic, které jsem otevřel třeba jednou za semestr a vyhodil za ně několik set korun.

Když už se rozhodnete koupit nějakou tu knížku, máte několik možností. Já rozhodně doporučuji takzvanou "Burzu učebnic", která se koná na začátku každého semestru na Chodově. Tam seženete prakticky všechno za nejlepší ceny a často ve velice slušném stavu. Pokud jste dostatečně bohatí, můžete si samozřejmě knížky koupit nové buď v Rajské budově na Žižkově, v prodejně učebnic naproti škole taktéž na Žižkově, nebo v běžném knihkupectví. Specializovaná skripta vydávaná VŠE samozřejmě koupíte jenom ve škole. Poslední možností je pak školní Antikvariát, který učebnice jak prodává tak vykupuje podle předem stanoveného ceníku.

Poslední populární možností je koupení učebnice od někoho - většinou od staršího studenta. Po školních nástěnkách jsou rozvěšeny stovky inzerátů nabízející snad všechny možné knížky za lepší než nákupní ceny. Stačí si domluvit telefonem schůzky a můžete tak snadno také sednat nějaké učebnice. Dejte si ale pozor na starší vydání, mnoho studentů prodává staré verze skript, které se často totálně liší od těch aktuálních, které mohou používat vyučující. Skripta jsou obecně levnější (100-200 Kč za kus), učebnice pak dražší (300-cca 1000 Kč).

Borec


Jak jsem napsal již dříve, borec je slovo, která vás pravděpodobně několikrát zachrání od neudělání zkoušky nebo vám ušetří ohromné množství práce. Borec, to jsou obsáhlé internetové stránky běžící na adrese vseborec.cz, které neprovozuje oficiálně škola, ale užívá je asi naprostá většina studentů. K prvnímu přihlášení na tyto stránky potřebujete kliknout na aktivační email zaslaný na váš školní mail na veverze. Následně se přihlašujete pomocí xname a vašeho úvodního hesla, které jste obdrželi na prvním dopise od školy.

Jádrem Borce je databáze studijních materiálů. A že je to pořádná databáze. Najdete tady materiály takměř na všechno, na jakýkoliv předmět. Všechny soubory si můžete samozřejmě zadarmo stáhnout, i když budete v neplacené verzi poněkud obtěžováni reklamou. Pro každý předmět tady najdete výpisky z přednášek, zadání testů či zkoušek, taháky, minimatroš a další materiály. Materiály nahrávají sami studenti již po několik let a i vy byste se měli aktivně do chodu webu zapojit a přidat nějaké to zadání testu nebo vaše výpisky.

Další velice užitečnou funkcí Borce je databáze učitelů. Tuhle možnost využijete při zapisování předmětů a jednotlivých kurzů. Každý vyučující je v databázi ohodnocen desítkami nebo stovkami studentů s krátkým komentářem. Dozvíte se tak, jaké jsou jeho přednášky, cvičení, testy, jak náročný je u zkoušet a celkově jeho přístup k výuce. Ti nejlepší učitelé jsou pochopitelně nejvíce populární při registraci předmětů, a tak jsou jejich kurzy vždy přecpané k prasknutí, zatímco negativní hodnocení na borci znamená poloprázdnou přednáškovou místnost. Samozřejmě, že některá hodnocení jsou značně subjektivní nebo nepřesná, ale v naprosté většině případů můžete těmto informacím věřit.

Dalšími možnostmi na Borcovi je například diskuze, dotazy, burza, hodnocení fotek, seznamky a několik dalších sekcí. Stěžejní jsou ale ony soubory a hodnocení předmětů / učitelů. Bez tohoto webu by pravděpodobně mnoho studentů vůbec nedostudovalo a pokud nejste zrovna nejpilnější, můžete si opravdu ušetřit hodně nervů a práce.

Stravování


Bez pořádné jídelny nemůže existovat žádná škola, a tak i na VŠE najdete hned několik menz. V prvním ročníku budete převážně na Chodově, a tak se budu nejdříve věnovat tamějšímu stravovacímu zařízení. Menza na Chodově je stejně jako na Žižkově provozována společností Sodexho, která nahradila Eurest (vypovězení smlouvy kvůli špatnému jídlu). V případě té chodovské ale patří VŠCHT, takže studenti VŠE jsou tam vlastně hosté. V suterénu koleje Volha najdete poměrně příjemně vyhlížející prostory, kde budete pravděpodobně každý den zajídat polední hlad.

Před vaším prvním obědem je třeba na vaší kartu (tu s ISICem) nahrát určitý obnos peněz, kterým pak budete platit za obědy. Ve srovnání s ostatními vysokými školami jsou ceny za stravování na VŠE poměrně vysoké. Standardní oběd s polévkou a sleničkou čaje vás vyjde přibližně na necelých 50 Kč. Každý den si můžete vybrat z 5 jídel, přičemž jedno je vždy vegetariánské (zeleninové talíře). Standardní jídla jsou nic moc - klasická hromadná výroba a nevýrazná chuť se asi stane vaším denním chlebem. Občas ale i kuchyně pochlapí a vyprodukuje stravitelný žvanec.

Další možností jsou minutky. To už jsou poněkud chutnější jídla, nejčastěji různé kuřecí plátky, smažené sýry s hranolky a podobně. Za minutky už si ale musíte připlatit asi 10-15 Kč. Někdy je to ale opravdu jediná volba. Kromě toho si můžete za nepříliš lidové ceny naložit tuny dalších pokrmů - saláty, zákusky, různé džusy a coca coly a tak dále. Všechno pak zaplatíte u pokladny onou kartou, kde pochopitelně musíte mít dostatek peněz. Mě vyjde měsíční stravování přibližně na 1000 Kč (4x týdně), záleží ale samozřejmě na vás jak moc jste nároční.

Na Žižkově je pak další menza, která nabízí o něco lepší ceny minutek, jinak je ale strava víceméně stejná. Menza na Chodově funguje přes celý den, můžete si tak dojít třeba i na večeři, na Žižkově pak zavírají ve 14.30. Zvlášť kolem poledne čekejte docela dlouhé fronty. Dobíjení kreditu na stravování také probíhá zvlášť pro obě dvě menzy, kredit nefunguje jako společné platidlo.

Zkouškové


Po půlroce více či méně zábavných přednášek a cvičení se konečně dostanete ke zkouškovému období. To trvá většinou jeden měsíc a pro zimní semestr začíná po vánočních svátcích. V tomto neklidném čase se ukáže, jak moc jste chodili do školy (někdo nechodí vůbec, někdo naopak sedí na každé hodině). Na výslednou známku to ale nemusí mít velký efekt. Každý vyučující by měl během zkouškového vypsat několik termínů, na které se nejčastěji přes Semestr nebo Výsledky přihlásíte a následně se na zkoušku dostavíte.

Stejně jako jiný kraj, jiný mrav, tak i co vyučující, to zcela odlišný přístup ke zkoušce. Kolikrát až budete nadávat, jak je to nespravedlivé: někteří profesoři jsou vyložení dávači a zkoušku dají téměř každému, u jiných musíte dřít celý rok a pak se ještě tvrdě učit na finální zkoušku, abyste to prošli s trojkou v indexu. Obtížnost jednotlivých vyučujících u zkoušek můžete snadno zjistit předem na Borci a vřele to doporučuji udělat.

Asi nejdrsnějším zjištěním, které nové studentíky zazdí do země je fakt, že na zkoušku máte jenom *jeden* pokus. Žádné tři rozstřely jako na jiných školách, množství lidí na VŠE prostě ani nedovoluje vypisovat tři kola. Nejdříve jsem na tenhle fakt neuvěřitelně nadával, později jsem si ale zvyknul a už mi to ani nepřijde. Ten jeden pokus vás tak nějak donutí se na zkoušku připravit, protože prostě víte že je to často také poslední možnost. Často proto, že někteří vyučující se občas smilují a vypíší ještě druhé kolo. Na to ale rozhodně nespoléhejte. V případě neuspéšného pokusu u zkoušky (známka 4 a horší) si musíte předmět zapsat znovu a příští semestr si to celé zopakovat.

Co se obtížnosti zkoušek týče, jsou zde samozřejmě určitá síta. V prvních několika semestrech to bude hlavně matematika a statistika. Zvláště matika je u nás na Informatice dost brutální, došlo totiž ke spojení dvousemestrálního kurzu do jednoho půlroku, přičemž látka zůstala stejná. Opět tady dost záleží na zkoušejícím, někdy se to vůbec nedá porovnávat. Jestli jste ale matematiku na střední moc neměli, doporučuji tomu věnovat pozornost hned od začátku. Stejně tak tomu je u ostatních předmětů: od těch, na které se víceméně učit nemusíte, přes takové zkoušky, kde se stačí připravit několik dní či týdnů dopředu až po libůstky kde bez celoročních výpisků a průběžného studia nejspíše neuspějete.

Kredity


Od minulého roku byla většina oborů převedena na systém evropských kredtiů ECTS. Tato novinka sice teoreticky zajišťuje možnost studovat na zahraniční univerzitě s tím, že vám pak vystudované předměty uznají i u nás, ale v praxi jsem se s žádnou výhodou jaksi nesetkal. Naopak došlo k mnoha nepříjemným změnam v délce jednotlivých kurzů, jako třeba výše popisovaná matematika. Kredit, to je jakási jednotka, kterou je ohodnocen každý předmět. Podle obtížnosti bude mít každý předmět nejčatěji 2-8 kreditů. Kreditní poukázka je pak vlastně nárok studenta na výuku ve stanoveném rozsahu.

V praxi to funguje asi tak, že za svoje studium musíte nasbírat určitý počet kreditů. Za každou uznanou zkoušku či zápočet dostanete několik evropských kreditů. Každý semestr musíte nasbírat určitý počet kreditů. Máte také takzvané rezervní kredity, které použijete v případně neuspěšného absolvování nějaké zkoušky. Celý systém je poměrně komplikovaný, pro vás je nyní důležité, že za bakalářské studium (3 roky) můžete opakovat přibližně 4 předměty (16 kreditů), za celou dobu studia musíte získat 180 kreditů (včetně státnice) a v prvním semestru pak minimálně 15 kreditů. Kompletní stanovy a tabulky najdete ve svém studijním plánu a ve studijním řádu.

Jazyky


Poslední kapitolku bych věnoval výuce jazyků na VŠE. Jako značný milovník angličtiny a už ne tak nadšený student němčiny jsem v jazykový program na této škole vkládal velké naděje. Bohužel, na nějakou kvalitní výuku můžete rovnou zapomenout, struktura kurzů je nastavena tak, že nebudete mít přiliš šancí mluvit nebo nějak pracovat na svých znalostech. Během bakalářského studia musíte mít minimálně 4 semestry vašeho základního jazyka (nejčastěji angličtina) a 2 semestry dalšího jazyka. Z jazyků se dostávají zápočty a na konci vás čeká ústní zkouška.

Paleta vyučujích angličtiny je na VŠE bohatá. Od skvělých Američanů až po české lektory, kteří hovoří anglicky hůře než vy. Stejně tak od pedagogů, kteří vás budou každou hodinu dusit testy a domácími úkoly, po naprosté pohodáře, kteří dají zápočet každému prakticky bez práce (což také není dobře). Jako prvák můžete na Američana spíše zapomenout, i když se to také pár šťastlivcům podaří. Výuka je většinou brána formou čtení jednoho cvičení za druhým z neuvěřitelně nudné učebnice. Záleží to samozřejmě značně na vyučujícím, zvláště cizí učitelé preferují spíše komunikační metody a cvičení okopírovaná z jiných knížek.

Hlavní zaměření výuky je pochopitelně na ekonomické pojmy. Naučíte se spousty nových slovíček, která na 99% neznáte i když mluvíte anglicky plynuleji než rodilý mluvčí. English for Economists je vůbec knížka zaměřená jenom na ekonomii, což se vám může později trochu hodit, až ty samé věci budete brát třeba v makru. Druhý jazyk můžete vybírat z pestré palety kurzů od klasických jazyků až po takové libůstky jako čínština nebo švédština.

Závěr


Myslím, že těchto deset "á čtyřek" textu by mohlo stačit a tak se pomalu uchýlím k závěru. Studium na ekonomce pro vás může být extrémně přinosné, nebo také zcela zbytečné. To všechny záleží na vašich preferencích a přístupu ke studiu. Škola má rozhodně co nabídnout (hlavně tedy v pozdějších ročnících), ale stejně tak můžete bakalářským studiem proplout s minimem námahy a nepatrným obohacením vašich znalostí. Jak jsem již několikrát naznačil, začátky možná budou tvrdé a budete si připadat poněkud ztraceni a zmateni, to ale časem přejde a vy se hravě zorientujete v celém tom systému školy. Chtěl bych také podotknout, že většina názorů v tomto článku je založena na osobních zkušenostech a subjektivním názoru, vy samozřejmě můžete mít na věc jiný pohled. Pokud máte jakékoliv dotazy, neváhejte mě kontaktovat na ICQ nebo mailu, stejně tak se můžete zeptat na borcovi. Doufám, že vám tento článek alespoň trošku pomůže se začátky vašeho studia na VŠE.

Hannes


eXTReMe Tracker