CZHANNES.COM: Úspěšný Blog | Hannes web | Creta web | Game blog
online čtenářů: 3
celkem článků: 2282
celkem komentářů: 11853
[?] nových článků: 0
 Weblog o počítačových hrách, internetu, software, hardware a dalších zajímavostech [by Hannes] admin
13.10.2007 | 16:54 | kategorie: Offtopic | Hannes | trvalý odkaz

Zrušení URL v komentářích

Jelikož se téměř každý den najde nějaký ubožák, který se rozhodne trošku zaspamovat tento blog odkazy na jeho web, rozhodl jsem se kompletně zrušit položku "web" v komentářích. Skutečnost je taková, že většina lidí webové stránky stejně nemá, takže nechává toto políčko prázdné. Pak se najdou návštěvníci, kteří do formuláře vyplňují zcela nesmyslné nebo očividně cizí webové adresy (microsoft.com) a nakonec ti, kteří toto políčko využívají čistě k propagaci. Poslední chudák, který poslal během pár minut asi 20 komentářů typu "super", "díky" atd byl odstraněn jedním sql dotazem a odteď již tedy žádnou webovou adresu ke svému jménu psát nebudete. A když už jsme u těch úprav, poladil jsem trošku RSS feed, už by se měl zobrazovat korektně...

12.10.2007 | 16:01 | kategorie: Offtopic | Hannes | trvalý odkaz

Windows, Office ... všechno zadarmo

Studium na VŠE přináší kromě tradičních studentských utrpení a strádání na nekonečně dlouhých přednáškách i několik pozitiv. Jedním z nich je například účast v programu MSDNAA Software Center. Za nějaký ten peníz Microsoft umožní škole odebrat určitý počet aplikací z produkce tohoto softwarového giganta. V praxi to vypadá asi tak, že studenti informatických předmětů, které spadají pod katedru informačních znalostí na VŠE dostanou během studia mail s unikátní kombinací loginu a hesla a mají možnost stáhnout nebo dokonce nechat zaslat na CD/DVD velké množství aplikací od Billovy korporace.

Nabídka to je věru povedená, nejedná se o žádné ořezané verze nebo Home edice, ale plnohodnotný software, který je pro vás zcela zdarma a který normálně stojí i desítky tisíc korun. Podmínkou je pouze užití na "studentské účely", což by nemělo dělat většině zájemců problém. Také byste si dali nějaké ty Business Visty, Office, Visual Studio nebo Windows Server? Jděte studovat na ekonomku! :)

09.10.2007 | 14:33 | kategorie: Offtopic | Hannes | trvalý odkaz

Panorama Istanbulu


Pohled z  restaurace hotelu, ve kterém jsem bydlel v Istanbulu. Fotka složená ze 6 snímků, foceno digitálním kompaktem Panasonic FX-01, cca 5x zmenšeno na výšku 600 px.

08.10.2007 | 20:11 | kategorie: Offtopic | Hannes | trvalý odkaz

Sky.fm šest měsíců zadarmo

Pravidelné procházení informačních zdrojů jako Digg, Reddit, Fark, Slashdot a podobných má výhodu v tom, že se člověk doví o mnoha webech a nabídkách, které by jinak téměř určitě bez povšimnutí přešel, protože jsou jednodušše shované kdesi v hloubi internetu. Tímto způsobem jsem tedy celkem náhodou přišel na jednu soutěž, kde jednou z výher bylo prémiové členství na webu Sky.fm. Sky.fm je jedno z nejlepších internetových rádií, které pravidelně spolu s Di.fm poslouchám a tak jsem tuto cenu rozhodně přivítal. Na výběr je obrovské množství hudebních žánrů od jazzu přes salsu až po ty největší vypalovačky sedmdesátých let. Dárek v hodnotě 30 dolarů má oproti běžnému poslechu tu výhodu, že si můžete užívat zvuk v mnohem vyšší kvalitě, absolutně bez reklam a hlavně se nemusíte trápit výpadky serverů, což je docela častý problém. Připraveným štěstí přeje :) Mimochodem, znáte ještě nějaká jiná zahraniční internetová rádia, která se hodí mít v playlistu?

04.10.2007 | 12:02 | kategorie: Offtopic | Hannes | trvalý odkaz

250 Kč za 5 minut? Proč ne

Každý správný brigádník a student ví, že práce bolí. Zvlášť, pokud se necháte nalákat na jakousi zvláštní pozici kdesi v supermarketu, jako ochranka, nebo nedejbože přímo na pokladně. Každou takto vydělanou korunu před odevzdáním někomu jinému ve své ruce ještě třikrát protočíte a nakonec vám stejně dojde, že se za tu směšnou mzdu prostě pracovat nevyplatí. Když pomineme možnost dohození slušného jobu přes nějakého známého, existuje ale jedna celkem snadná a nenáročná cesta k zajímavé peněžní odměně: skupinové diskuze.


Na jednu z takových diskuzí jsem se dneska dostal i já. Mělo se jednat o přibližně dvouhodinové povídání o KFC a rychlém občerstvení obecně. Jenom značně zazobaný nebo pracovně vytížený student by takovou nabídku odmítnul, peníze na ruku a ještě se většinou docela zasmějete a dobře pokecáte. Před samotnou diskuzí jsem musel vyplnit ještě jakýsi formulář (který za mě měla vyplnit osoba, která mě tam dohodila, ale to už je jedno). Zde mohl člověk vidět, jak dochází k výběru vhodného kandidáta na takovou pozici, jelikož ve formuláři byly i poznámky pro tázajícího typu - pokud řekne nižší příjem domácnosti než 15 tisíc Kč, ukončete rozhovor. Jako správný klient KFC jsem zaškrtnul návštěvu tohoto občerstvení "několikrát týdně" (opět podle doporučení v poznámce), i když jsem tam byl naposledy asi spíše před pár měsíci.

Samotná diskuze pak byla překvapením největším. Shodou náhod firma, která onen průzkum prováděla, sídlí kousek ode mě, takže mě ani netížila dlouhá cesta přes celé město. V 10 hodin jsem měl být na místě, ve 12 jsem měl odcházet. Skutečnost nakonec byla asi následující: v 9.58 jsem stál na chodbě oné firmy, kde mě přivítal jakýsi mladík, vrazil mi do ruky formulář, kde jsem potvrdil svojí účast, on mi na oplátku okamžitě dal 250 Kč a v 10.03 jsem stál na zastávce tramvaje a odjížděl domů :-) Původní dohoda za dvouhodinovou diskuzi sice byla na 500 Kč, ale takováto nabídka se prostě neodmítá. Ona firma si pak pravděpodobně pro KFC výsledky diskuze prostě vymyslí, dostane nějakých 700 nebo 800 Kč za osobu a také na tom slušně profituje. Takhle se vydělává!

02.10.2007 | 20:49 | kategorie: Offtopic | Hannes | trvalý odkaz

Katastrofální doprava na letiště Ruzyně

Původně jsem chtěl tenhle příspěvek napsat již před několika týdny, ale v poslední době jsem tak nějak zahlcen začátkem studia na VŠE a dalšími aktivitami a tak se na něj dostává až nyní. Mým záměrem je vytknout pár dojmů, které jsem měl možnost na vlasntí kůži zažít při mém nedávném návratu z Istanbulu. Asi není třeba připomínat, že velké množství převážně charterových letů z pražského letiště Ruzyně odlétá a hlavně přilétá během noci. Mluvím o intervalu mezi půlnocí a zhruba šestou hodinou ranní, kdy začíná opět řekněme běžný provoz. To byl také můj případ - asi o hodinu spožděný let tureckých aerolinek přistál na Ruzyni někdy po půlnoci, k tomu musíte samozřejmě připočítat nějaký ten čas na odbavení, čekání na zavazadla a tak dále. Ve finále jsem tak stál před Terminálem 1 asi v jednu hodinu ráno, oblečen do tureckého vedra a nepříjemně unaven a otlačen z dvouapůl hodinového letu. To, že jsem měl kraťasy, pantofle a tričko a v Praze bylo asi 8 stupňů a pršelo už byl jenom ten nejmenší detail.


Mnohem horší však byla cesta domů. Ti z vás, kteří v posledním měsíci zavítali na pražské letiště asi sami zjistili, že byl opět zkrácen interval pro bezplatné zastavení před letištěm. Z už tak dost krátkých 30 minut si teď můžete postát maximálně ubohých 15 minut, což sotva stačí na nějaké to nalezení místa, vyložení zavazadel a odchod do letištní haly. Pak vám nekompromisně začnou nebíhat neuvěřitelné částky za parkovné (4800 Kč za 24 hodin, respektive 2000 Kč za týden stání mimo hlavní parkoviště) - o několikadenním stáním si můžete nechat rovnou zdát, pokud tedy nemáte zlatou VISU a na nějaké té tisícovce vám moc nezáleží. Fakt, že za vaše šílené peníze nikdo auto ani nehlídá už je jenom nepatrnou třešničkou na Ruzyňském dortu.

Mě ale ani tohle tolik netrápilo. Odvoz na letiště jsem měl zajištěný, tam nebyl problém. Cesta zpátky už ale byla na vlastní pěst, a tady jsem trošku narazil. Asi po půlhodině mrznutí na zastávce jsem nastoupil do jediného a hlavně POSLEDNÍHO autobusu, který jede do centra města. Nedovedu pochopit, že jedno z nejrychleji rostoucích letišť v Evropě, které odbaví ročně hodně přes 10 milionů cestujících nemá pořádné spojení s centrem města. V intervalu zhruba od 2 do 5 hodin prostě z letiště nejede směrem do Prahy absolutně žádný autobus, a nebohému turistovi v takovém případě nezbývá než zaplatit kolem 600 Kč za odvoz taxíkem (nebo ještě víc, pokud se vás řidič rozhodne okrást). Když jsem vystoupil na Dejvické, což je konečná onoho autobusového expresu, čekalo mě další ukrutné 35 minutové čekání na tramvaj. Celá cesta domů, která normálně autem zabere asi 10 minut, tak s výpomocí městské hromadné dopravy vyšla s čekáním na spoje na neuvěřitelných 110 minut. O konfrontaci s jakýmsi agresivním bezdomovcem ani nemluvím...

25.09.2007 | 21:44 | kategorie: Offtopic | Hannes | trvalý odkaz

Web tip: Overheard In ...

Již několik měsíců se na předním místě v mých internetových záložkách skví stránka Overheard In New York. Jedná se o zcela jednoduchý web, který mě ale téměř vždy dokáže pobavit. Je založen na jednoduchém principu: návštěvníci přidávají na web hlášky, které zaslechli kdesi na ulici, v metru nebo obchodě. Musí se samozřejmě jednat o New Yorčany. Nový obsah přibývá s denní pravidelností a nechybí samozřejmě možnost hlasování o nejlepší hlášku a další drobnosti. Těžko říct, zda jsou všechny přidané dialogy zachyceny v originální podobě, kolikrát jsou asi poněkud vylepšeny nebo obohaceny, ale i tak se jedná o parádní pobavení vhodné ke zkrácení dlouhé chvíle. Populárnost webu dosáhla takových rozměrů, že vzniklo i několik dalších verzí: Overheard at the Beach, Celebrity Wit, Overheard Everywhere a tak dále, nechybí ani vydaná knížka, další se plánuje. Všechny tyto stránky fungují na stejném principu a mají shodný design, pouze tématika oněch citátků je trošku odlišná. Jestli máte alespoň základní znalosti angličtiny, určitě na tento web čas od času zavítejte...

19.09.2007 | 19:08 | kategorie: Offtopic | Hannes | trvalý odkaz

Rovnátka - Drát na zubech

Asi po roce nebo dvou odhodlávání, přemýšlení a zvažování jsem dneska konečně dospěl k tomu, co jsem měl asi udělat už hodně dávno. Po příbližně hodině a půl ne zrovna příjemných zákroků všeho kalibru mám rovnátka. Jelikož jsou u většiny lidí vidět mnohem více horní zuby, rozhodl jsem se pouze pro tuto polovinu mého chrupu, přestože ta spodní by si nějaké to poštelování také zasloužila. Jedná se víceméně o genetickou vadu, a přestože jsem nosil jako děcko rovnátka vyndavací, efekt byl téměř nulový. Sehnat v Praze zubaře (státního) je také boj, a tak tomuhle všemu předcházelo asi čtyřměsíční čekání, pořizování otisků a konzultace.

Jako jednu z priorit jsem si zvolil keramická rovnátka, která jsou alespoň trochu méně nápadná. Jejich cena se ale také šplhá do astronomických výšin, za kompletní sadu můžete zaplatit klidně 30 tisíc Kč. Já měl naštěstí jenom ty horní, ale taky jsem se pěkně prohnul, pojišťovna po 18 letech věku nehradí ani korunu. První dojmy jsou nic moc, mluvit naštěstí můžu celkem bez problémů ale vypadá to prostě divně, ten drátek je nějak nakřivo a vůbec. Největším problémem asi bude změna stravy (o čištění po každém jídle si iluze nedělám), karamel, jablka, tvrdé jídlo a mnoho dalšího je pro příští 2 roky tabu. No, snad si časem zvyknu, hlavně aby výsledek za celé to utrpení stál...

18.09.2007 | 14:43 | kategorie: Offtopic | Hannes | trvalý odkaz

Jízdenka za 30 Korun? Díky, mám auto

Návrh ležící kdesi na stole městských zastupitelů hovořící o zvýšení ceny jízdenky pražské hromadné dopravy na 30 Kč asi vyvolá opravdu hodně reakcí. Není tomu až tak dávno, co se zdražovalo na 14, respektive 20 Kč a už tenkrát docela hodně lidí protestovalo. Další zvýšení by tak asi bylo posledním hřebíčkem do rakve jménem Dopravní podnik. Situace je to ale hodně komplikovaná: město na každou jízdenku musí přispívat dvěma třetinami ceny, jinak by doprava v Praze byla ztrátová. Na druhou stranu, služby tohoto orgánu podle mého názoru nejsou na takové výši, aby se mohlo stále zdražovat. Situace je to tedy velice komplikovaná.


Během mého pobytu různě ve světě jsem měl možnost velice často používat městskou hromadnou dopravu. Asi největším extrémem byl Vancouver, kde za jediný lístek ekvivalentní naší přestupní jízdence člověk zaplatí brutálních 75 Kč a od nového roku je nachystáno další zdražení. Tamější systém dopravy je v porovnání s Prahou snad ještě horší, autobusy a hlavně obdoba metra věčně přecpaná lidmi a intervaly nekonečně dlouhé. Měsíční jízdenka stojí 2 tisíce Kč, což je opět několikanásobek pražských cen za dopravu. Musí se ale vzít v úvahu, že se jedná o nejdražší město Kanady a lidé také berou poněkud jiný příjem.

V Praze je to zvláštní boj. Na jednu stranu je nutné nějak zaplatit lepší služby, nové tratě a další zdražování, na straně druhé je 30 Kč za popojetí o pár zastávek již přeci jenom trošku silné kafe. Již teď katastrofální stav automobilové dopravy v Praze se tímto krokem pravděpodobně ještě zhorší, protože mnoho lidí prostě místo tramvají pojede do práce autem, i když je to bude stát o trošku víc. Budou ale mít svoje pohodlí, nemusí se tlačit v často nepříliš étericky provoněné tramvaji a zaparkují si přímo před bytem. V kombinaci s datem plánovaného dostavení okruhu Prahy tak asi provoz v tomto městě brzo totálně zkolabuje.

Určitým řešením, které mě napadá, je zvýšení cen těchto jízdenek a zároveň zachování cen předplacených kuponů. Ty se alespoň pro studenty drží na velice přijatelné částce, kterou jsem ochoten za dopravu v Praze zaplatit (a taky to dělám). Kupony pro dospělé se ale již nebezpečně blíží pěti tisícům za rok, což je pro mnoho domácností poněkud tučná částka. Nový návrh počítá s cenou ještě o několik stovek vyšší. Kdyby zůstaly tyto ceny zhruba na současné úrovni, nemuselo by ono zdražení až tolik bolet - lístky si kupují stejně většinou turisté a lidé, kteří jsou v hlavním městě pouze jednou za čas. I tak je to ale velice pikantní situace, jejíž negativní výsledek by mohl stát hlavu nejednoho politického představitele. Páni radní asi moc dobře uvědomují, proč zdražovat 3 roky před volbami...

eXTReMe Tracker