CZHANNES.COM: Úspěšný Blog | Hannes web | Creta web | Game blog
online čtenářů: 3
celkem článků: 2282
celkem komentářů: 11853
[?] nových článků: 0
 Weblog o počítačových hrách, internetu, software, hardware a dalších zajímavostech [by Hannes] admin
06.11.2007 | 18:17 | kategorie: Offtopic | Hannes | trvalý odkaz

Svět je malý, nakupujte v Hong Kongu!

Již nějký měsíc mě trápila čtečka paměťových karet. Koupil jsem jí už před pár lety přes jakýsi internetový obchod spolu s dalšími součástkami k počítači, tehdy stála nelidské peníze. Hama je docela zavedená a spolehlivá značka, tak jsem si říkal, že všechno bude bez problému. Bohužel i tak jednoduché zařízení jako čtečka paměťových karet se může pokazit a to se stalo - při pokusu o kopírání fotek nebo jiných dat z SD karty vždy po pár přenesených souborech vyskočila jakási hláška "Parametr není správný", kopírování se přerušila a jakákoliv další práce s čtečkou nebyla možná až do restartu počítače.


Kontaktoval jsem kvůli tomu i technickou podporu Hamy, tam mi po několika týdnech odpověděli ve smyslu že můžu zkusit přelepit kartu průhlednou lepící páskou, jinak se to prý musí řešit jako reklamace s prodejcem. Do toho se mi rozhodně nechtělo a tak jsem se začal poohlížet po čtečce nové. Docela jsem se zhrozil, když jsem zjistil, že většina internetových obchodů nabízí toto zboží za 300 Kč a více, což mi přijde jako silně neadekvátní cena. A taky že je.


Zabrousil jsem proto na web, který je stále ještě pro většinů obyvatel naší země velkou neznámou: eBay.com. Český klon v podobě Aukra a několika dalších miniwebů se s tímto gigantem nedá absolutně srovnávat, ať už v počtu nabízeného zboží nebo propracovanosti celého systému. Přes eBay už jsem úspěšně koupil spoustu věcí, a tak nebyl důvod nedůvěřovat. Po pár šikovně položených dotazech jsem našel výbornou novou All-in-1 čtečku za těžko uvěřitelné 3 dolary, tzn. necelých 60 Kč (a to jsem našel i levnější no-name výrobky).


Hodně lidí by se na tomto místě asi zarazilo. Kolonka "Location" totiž ukazovala Hong Kong, což je přeci jenom kus cesty. V dnešním světě tohle ale není problém: leteckou poštou tady zásilka byla za 8 dní včetně víkendu. Balíček deklarovaný jako "Gift" bez problémů prošel celní kontrolou, takže nebylo třeba nic doplácet. S poštovným jsem tak za parádní, plně funkční miniaturní čtečku (odhadem tak 3x menší než ta původní, viz foto) dal něco přes 7 dolarů, zaplatil okamžitě přes Paypal a před chvílí úspěšně přetáhl první fotky. Až budete příště něco shánět, zkuste i "alternativní" metody nákupu, dá se tak celkem slušně ušetřit...

05.11.2007 | 20:40 | kategorie: Offtopic | Hannes | trvalý odkaz

4 web tipy na pondělní večer

The Art of Hyperlinking

Výborný článek jak o historii hyperlinků tak hlavně o deseti tipech, díky kterým by váš web měl být pro návštěvníky mnohem použitelnější a přehlednější. Přestože se pro někoho může jednat o základy, důležitost zmíněných postupů je opravdu vysoká.

Fawnt

Nový web o fontech (Fawnt se víceméně čte stejně jako font). Jedná se o jakousi implementaci Diggu s tím rozdílem, že není odkazováno na články na webu, ale zajímavé fonty zadarmo, které můžete použít třeba při tvorbě různých log a webové grafiky.

Sinking currency, Sinking country

Čtivě napsaný článek o propadajícím se americkém dolaru. Jeho rekordně slabá forma již začíná znervózňovat i samotné Američany a v tomto článku plném konkrétních údajů a čísel je výborně vysvětleno, jaké všechny to má a bude mít důsledky pro obyvatele nejmocnější země světa.

Ron Paul donation statistics

Naprosto neuvěřitelné grafy a statistiky dobrovolných příspěvků Američanů na kandidaturu Rona Paula na prezidenta. Za posledních 24 hodin tento sympatický stařík stačil získat na příspěvcích těžko uvěřitelných 1.8 milionu dolarů. Dovedete si představit, že by čeští občané příspěli byť jen korunou třeba na Paroubkovu kampaň?

31.10.2007 | 21:40 | kategorie: Offtopic | Hannes | trvalý odkaz

Letenky po Evropě bez poplatků!

Jelikož jsem již několikrát podniknul cestu se společností Sky Europe, chodí mi na email jejich newsletter, který čas od času upozorní na zajímavé nové nabídky. Před několika minutami jsem našel právě takový dopis od této nízkonákladové společnosti a pokud si pospíšíte, máte možnost využít opravdu skvělou promo akci: letenky do všech evropských destinací z Prahy bez letištních a palivových příplatku! Za zpáteční cestu tak můžete ušetřit nějaké tři tisíce a pokud se vám podaří natrefit na volné místo, můžete si užit velice levnou podzimní dovolenou v některém evropském městě. Nabídka platí pro rezervace do 4.listopadu a lety do konce prosince. Co taková Bratislava za 500Kč tam i zpátky, Brusel za 999 Kč či třeba Londýn za 1499 Kč se vším všudy?

30.10.2007 | 00:52 | kategorie: Offtopic | Hannes | trvalý odkaz

Rudolf Havlík - skutečná blog star?

Dovolím si tvrdit, že znám docela hodně blogů. Ať už těch zahraničních, nebo českých. Těch druhých stejně není moc a jejich úroveň je často mizerná a tak se stačí omezit na pár webů. Čas od času narazíte na zajímavý článek od někoho neznámého, ale většinou se jedná pouze o jakýsi výkřik do tmy, který již není následován dalším voláním. A to je škoda. Před několika okamžiky jsem ale narazil na něco překvapivě dobrého, neotřelého a dostatečně zajímavého.

Rudolf Havlík je pro mě až doteď neznámý třicetiletý businessman, který tráví hodně času ve světě, domlouváním nových zakázek, sháněním kontaktů nebo jenom poflakováním. Jeho blog na iDnes září mezi zbytkem internetových deníků jako rudá záře nad Kladnem. Píše surovým, slangovým stylem, který je ale dostatečně specifický a hlavně čtivý. Krátké věty, rychlý tok myšlenek, názory, články o něčem, pro většinu lidí tajemně vzdáleném. Po přečtení prvních pár řádků mi dáte za pravdu, tenhle chlapík si na rozdíl od mnoha autorů na nic nehraje. A i proto je jeho blog tak zajímavý...

29.10.2007 | 22:10 | kategorie: Offtopic | Hannes | trvalý odkaz

64 důležitých odpovědí pro přijímací pohovor

Ti z vás, kteří si v životě prošli nějakým tím přijímacím řízení, asi byli nejednou zaskočeni právě přijímacím pohovorem. Tato část celého procesu je vedle různých testů a oslňujícího životopisu či reputace (v takovém případě pravděpodobně nebudete nuceni obcházet nudná přijímací řízení) asi nejdůležitějším ukazatelem, ať už pro zaměstnance, nebo osobu zodpovědnou za tuto činnost v pracovní agentuře. Celý rozhovor se často skládá z desítek na první pohled banálních otázek, ale ve skutečnosti o vás tazatel zjišťuje díky vaším odpovědím mnohem více.

Taková základní otázka, která vás může potkat na nějakých osmdesáti procentech těchto interview je variantou oblíbeného "Povězte mi něco o sobě" - odpověď na ní je pro nepřipraveného člověka poměrně komplikovaná. Abyste byli při snaze najít nějaké další uplatnění (což je činnost, kterou mnoho studentů mého věku právě teď prochází) dostatečně připraveni, vřele doporučuji přečíst tento výborný anglický článek o 64 odpovědích, které potřebujete znát před vaším prvním pohovorem. Po jeho přečtení hned budete vědět, jak nejlépe reagovat a čím na vašeho budoucího zaměstnavatele zapůsobit. Velice užitečné.

19.10.2007 | 15:49 | kategorie: Offtopic | Hannes | trvalý odkaz

Jak na praktické procvičení angličtiny?

Moje nadšení pro anglický jazyk jsem tady již několikrát popisoval, moje cesty jsou toho také důkazem. Přes všechnu mojí snahu a neustálé zdokonalování a zlepšování znalostí je ale takovýto postup zde v České republice velice problematický. Tak například ve škole mám standardní angličtinu jednou týdně 90 minut, což je víceméně nic. Třída, kde je téměř pokaždé kolem 20 studentů, nedává skoro žádný prostor na nějaké hlubší procvičení nebo aplikaci jazyka, protože se na vás prostě ani nedostane řada. Navíc se pracuje s extrémně nudnou (českou) učebnicí zaměřenou na ekonomické pojmy, které v životě téměř nevyužijete.

Nad rámec běžné výuky jsem se ještě zapsal na kurz obchodní angličtiny v cestovním ruchu. Mírné překvapení mě čekalo na první hodině, když jsem přišel do třídy kde sedělo 19 slečen a poslední volná židle čekala na mě. Vyučující zde je opravdová profesionálka, zprvu mi sice jasně dávala najevo že sem tak trochu nepatřím (skoro všechny ty holky jsou z cestovního ruchu a já jediný z informatiky :), ale po nějakém čase poznala, že toho vím přinejmenším stejně nebo víc než kterákoliv z oněch "specializovaných" dam. Ona kantorka mluví velice dobře s britským přízvukem a i probíraná látka je mnohem zajímavější, možností promluvit je ale opět pramálo, velká část výkladu se navíc odehrává v češtině a na nějaké diskutování se tak opět nedostane.

Další možností jsou samozřejmě placené kurzy. Těch jsem v minulosti již absolvoval poměrně hodně, hlavně v útlém věku, ale výsledek také není zrovna optimální. Za často nelidské peníze se kolikrát dostanete do ne o moc lepší situace, než mi může nabídnout VŠE zadarmo. Rodilý mluvčí je v takovémto případě nutností, platit za českého lektora se mi zdá jako vyhazování peněz. Jak jsem ale napsal, chce to vyloženě natrefit na profesionálního vyučujícího, což není garantováno ani v těch nejlepších kurzech.

Kromě samostudia, sledování filmů v originálním znění nebo třeba čtení literatury v angličtině mi tak zbývá jediná možnost: procvičovat jazyk hezky v praxi, v Praze, na ulici. Turisté se v centru prohánějí po tisících a pokud nejste nějak sociálně zapšklí, není problém s nimi navázat komunikaci. Příležitostí je mnoho, já nejčastěji oslovím lidi s mapou v ruce a ztraceným výrazem na tváři. Ještě se mi nestalo, že by mojí nabídku někdo odmítnul, rada rodilého Pražáka je pro ně často velice užitečná. Kolikrát se z této nabídky pomoci vyvine mnohem delší konverzace - nedávno jsem třeba takhle poradil malé skupince tří Australanek a nakonec z toho byla asi hodinová prohlídka Prahy, kde jsme stačili probrat všechno od okrádajících pražských taxikářů až po australský univerzitní systém.

Příležitostí je spoustu, nedávno jsem například zapředl rozhovor se skupinkou poloožralých Angličanů v jakési hospodě kousek od Staroměstského náměstí. Narozdíl od školy nebo jakéhokoliv kurzu vám takovýto dialog dá mnohem mnohem víc, protože se bavíte s rodilým mluvčím v reálné situaci o reálných problémech, kde musíte pohotově reagovat a být připraveni i na nečekanou otázku či dotaz. Kromě procvičení zvolna upadajícího jazyka vám pak taková snaha může vynést třeba i pár půllitrů piva a panáků zadarmo :)

18.10.2007 | 13:08 | kategorie: Offtopic | Hannes | trvalý odkaz

Gympl ke stažení - ale kdepak

Slušná novinářská kachna se povedla jakémusi investigativnímu rádoby reportérovi z ČTK, kdy rozšířil nepravdivou zprávu o úniku filmu Gympl na internet. V poslední době je to hodně horké téma v souvislosti s Medvídkem a Vratnými lahvemi, a tak se tato zpráva lavinovitě rozšířila na téměř všechny zpravodajské servery i do tisku. Skutečnost je taková, že žádná kopie filmu Gympl na internetu nekoluje a torrentů či rapidshare odkazů chtiví uživatelé si budou muset ještě hezky počkat. A jak na celou tuhle aférku někdo přišel? Jednoduše, na nejmenovaném českém fóru se objevily rapidshare odkazy se slovem "gympl.divx" v titulku. Ve skutečnosti se ale jednalo o zcela jiný film, a to americký High School Musical. To už ale onen aktivní novinář jaksi neprozkoumal...

15.10.2007 | 21:56 | kategorie: Offtopic | Hannes | trvalý odkaz

Pozor, nebezpečný GMail spam

Před několika okamžiky do mé schránky na Gmailu dorazil zajímavý email, který pravděpodobně bude znamenat menší katastrofu pro tisíce uživatelů, kteří nejsou až tak ostražití v jejich internetové komunikaci a naletí na tento phishingový podvod. Email s předmětem "Register your FREE domain name with Google today !" je na první pohledodeslán od osoby "Gmail Team" s internetovou adresou gmail-noreply@google.com, což by jakž takž odpovídalo kontaktu, který Google Team opravdu používá.

Bližší prozkoumání zdrojového kódu zprávy již ale poodkrývá poněkud jinou skutečnost: skutečný email odesilatele, respektive serveru z kterého byl mail poslán je nobody@maz.mazooki.com. Dost pravděpodobně se jedná o hacknutý stroj, který byl pouze zneužit pro hromadné rozeslání tohoto podvodného mailu. Tělo emailu je pak následující:

Hello

Dear Gmail customer

From now if you need more than 2 GB of space use this invitation and upgrade your account to 100 GB of space also you can register one free domain name via this invitation

your account upgrade will done after 24 hours

your invitation code is : http://gmail-members.com/Gmail-Account-Upgrade/...


Thank You

Gmail Support Department


Tady by vás hned mělo zarazit několik věcí, předně adresa onoho odkazu. Ten rozhodně nepatří společnosti Google, ale je velice zdařilou kopií přihlašovací stránky do aplikace Gmail. Mnoho lidí se tak pravděpodobně nechá zlákat, a svoje uživatelské jméno a heslo do přihlašovacího formuláře opravdu napíše, v domnění, že kapacita jejich účtu bude navýšena na 100 GB a ještě si k tomu zadarmo zaregistrují svojí doménu. WHOIS údaje k doméně gmail-members.com nejsou jaksi záhadně k dispozici, server ale běží pod hlavičkou pochybné společnosti "Poshtiban Hosting Group", která sídlí v Iránu, odkud pravděpodobně pochází i autoři celého podvodu.

Druhou podstatnou vadou na kráse je použitý jazyk, který má do gramaticky správné angličtiny daleko a jehož stylizace je také přinejmenším diskutabilní. Přestože se nejedná o tak nebezpečný phishingový podvod jako třeba v případě nedávného přihlášení do internetového bankovnictví České spořitelny, zneužití osobních emailů může být také velice nepříjemné, dejte si tedy pozor.

15.10.2007 | 15:24 | kategorie: Offtopic | Hannes | trvalý odkaz

Chomutovské panorama


Před pár týdny jsem měl možnost strávit několik dnů kousek od Chomutova, poblíž německých hranic. Tuhle část republiky moc dobře neznám, v Chomutově jsem nikdy nebyl a po tomto zážitku asi už ani nebudu. Pověsti o jedné z nejchudších oblastí republiky se víceméně naplnily - město je to šedivé, špinavé a většinu obyvatel tvoří romští spoluobčané, kteří jsou vidět opravdu všude. V bezprostřední blízkosti je to samý těžký průmysl, doly, továrny a celkově ne zrovna romantická krajina. No, aspoň že tam rostou houby. :)

eXTReMe Tracker