CZHANNES.COM: Úspěšný Blog | Hannes web | Creta web | Game blog | Slevové kódy
online čtenářů: 16
celkem článků: 2282
celkem komentářů: 11855
[?] nových článků: 0
 Weblog o počítačových hrách, internetu, software, hardware a dalších zajímavostech [by Hannes] admin
27.01.2012 | 18:35 | kategorie: Offtopic | Hannes | trvalý odkaz

Pizzeria Klodi - díky, nechci

Dneska jsem se vydal využít kupón na dvě pizzy do Pizzerie Klodi. Kupón byl zakoupen jiným členem rodiny a jak už to tak u poukázek do restaurací bývá, buď propadnou úplně, nebo je jdete využít zcela na poslední chvíli pár dní před koncem platnosti poukazu. Tento pocházel z webu Hyperslevy.cz, ale co jsem se tak koukal tak Restaurace Klodi spolupracovala s mnoha dalšími slevovými servery a nejrůznější nabídky neustále střídá a přidává nové.

Důvodem k napsání tohoto článku byl ostřesný zážitek spojený s návštěvou této rádoby pizzerie. Pokud se chystám koupit na internetu nějaký poukaz do restaurace, vždy si předem daný podnik trochu prověřím, přečtením recenzí, komentářů a pár dotazy v Googlu. V tomto případě jsem již tušil, že půjde o průšvih, protože dosavadní reference na pizzerii Klodi byly téměř pouze negativní. Jak jsem ale psal, já jsem slevový kupón nekupoval a tak nebylo jiného zbytí.

Pizzeria Klodi má celkem sympatickou polohu na Národní ulici kousek od zastávky tramvaje. Tím ale výčet pozitivních vlastností končí. Ruský majitel této rádoby pizzerie zaměstnává stejně ruské zaměstnance, kteří sotva mluví česky a vašim dotazům kolikrát ani nerozumí. Celý zážitek začal po vystání asi tříminutové fronty, která se přede mnou nashromáždila. Když jsem se konečně dostal na řadu, zcela otrávená a velice nepříjemná blonďatá Ruska mi dala na výběr menu (respektive nakopírovaný cár papíru), z kterého jsem si mohl vybrat 2 pizzy, které jsem chtěl objednat. To jsem během okamžiku udělal, předal jí voucher a ona se nasraně odebrala ke kase, kde namarkovala 20 Kč. Nic o příplatku za krabice na voucheru nebylo, ale OK, to je v pizzeriích řekněme standardní procedura.

gurmánská lahůdka v běžné nabídce za krásných 139 KčPrvní skutečná potíž ale nastala v momentu, kdy jsem řekl že bych si dal jednu pizzu tady a jednu s sebou (voucher byl na 2 pizzy). Na to mi k mému udivení oznámila, že to není možné. Avšak ne z důvodu podmínek slevy, ale kvůli tomu, že už namarkovala do kasy ty 2 krabice! Zeptal jsem se jestli to myslí vážně, ale očividně myslela a tak jsem místo zbytečného dohadování radši tu dvacku zaplatil. Následně přišel šok číslo dvě, a to sice oznámení, že "pizza bude hotová tak za hodinu, možná víc". Paráda. Není nad kvalitní servis. Neměl jsem chuť se znova rozčilovat tak jsem řekl že fajn, stavím se zde za hodinu a odebral se prohlídnout nedaleké Tesco na Národní.

Za hodinu jsem přišel a prakticky již bez emocí jsem byl seznámen s faktem že pizza ještě není hotová, ale do zhruba 10 minut by to mohlo být. Posadil jsem se tedy a čekal, stejně jako zhruba deset dalších nasraných lidí kolem mě. Přibližně za 15 minut dvě pizzy opravdu dorazily. Doufal jsem, že si spravím chuť alespoň dobrou pizzou, ale jak už asi tušíte, ani to se nestalo. Pizza byla naprosto odporná, malinkatá, nedopečené těsto plné mouky, minimum ingrediencí, téměř  žádný sýr, prostě hnus velebnosti. Některé kusy pizzy byly prostě jenom s kečupem, jak na nich bylo málo ingrediencí. Škoda slov. Nasraně jsem jednu pizzu snědl a druhou si odnesl domu (bez sebemenší chutě jí sníst).

Pokud tedy budete váhat nad cenově lákavou nabídky ruské placky těsta s kečupem v pizzerii Klodi, důrazně vás před tímto nákupem varuji a doporučuji radši trochu připlatit a koupit si kvalitnější produkt někde o kus dál. Na celé věci je navíc vtipné to, že za celou dobu do restaurace nepřišel jediný zákazník, který by si tam něco normálně objednal - není divu, neochotnou obsluhu a hnusnou pizzu za 139 Kč bych si taky rozhodně nekoupil.

A perlička na závěr: při mém odchodu do pizzerie dorazil jakýsi obchodní reprezentant nejmenovaného slevového serveru, sedl si vedle mě ke stolu s ruským majitelem a začal smlouvat o podmínkách další pizza promo akce. Pokud si chcete tedy užit trochu srandy, určitě budete mít ještě příležitost, protože tato restaurace očividně žije jenom z prodeje voucherů...

01.02.2011 | 21:28 | kategorie: Offtopic | Hannes | trvalý odkaz

Reklamace Amazon Kindle

Jako vánoční dárek jsem si sám nadělil Amazon Kindle. Moc jsem o týhle hračce nevěděl, ale jednou jsem jí držel v ruce a hned mě to nadchlo, tak jsem si Kindle bez většího rozmýšlení objednal. Do Vánoc bohužel tahla fajnová čtečka knih nepřišla, protože Amazon jaksi preferuje americké zákazníky a nestačí vyrábět dostatek Kindlů, aby uspokojil poptávku. Musel jsem tedy zhruba měsíc čekat, než se na mě dostalo. Zhruba v polovině ledna ale po 4 dnech cesty kolem světa přijelo auto UPS a po jednom podpisu jsem již držel malou krabičku s tímhle zázrakem v ruce. A teprve když jsem Kindle rozbalil a začet se do uživatelského manuálu, zjistil jsem jak skvělé zařízení to vlastně je. Paradoxně mě mnohem víc nadchla možnost 3G internetu po celém světě zadarmo, což se mi neobyčejně hodí, vzhledem k tomu že opravdu hodně cestuju.


Nevydrželo to však dlouho a zhruba po 14 dnech se objevily první potíže. Těžko říct, jak k tomu došlo, jestli se jednalo o chybu letištního rentgenu nebo nějaký náraz kterého jsem si nevšimnul, ale po odemknutí Kindlu zůstala polovina displeje zatuhnutá a nereagovala na žádné zacházení. Zkoušel jsem pročíst spoustu rad na internet, zařízení různě resetovat podle oficiální podpory, ale nic nepomáhala, horní půlka displeje byla prostě "zmrzlá" a nereagovala.

Inu postěžoval jsem si na Facebooku, že mi ten Kindle moc dlouho nevydržel a v jednom z komentrářů mě jeden kamarád odkázal na pochvalné články o podpoře Amazonu. Říkal jsem si, že nemám co zkusit, a tak jsem zavolal na technickou podporu Kindlu do Ameriky a zeptal se jich co s tím. S jejích naprosto profeisonálním a neobyčejně vstřícným přístupem jsem byl opravdu mile překvapen. Na technické podpoře se mě ujal podle hlasu Australan, který mi s celou záležitostí opravdu ochotně pomohl.

Popsal jsem jim problém, načež jsme znovu prošli všechny kroky restartování Kindlu a resetování nastavení do výchozí konfigurace. To samozřejmě nepomohlo, jelikož už jsem to předtím dělal, ale podle jejich protokolu to bylo nutné stejně zopakovat. Chlapík mi tedy po dokončení zhruba pětiminutové procedury nabídl, že mi pošlou Kindle nový. Na nic se neptal, jak se to stalo, prostě mi ho vymění. Tady přišlo další překvapení - Amazon za mě zaplatí i poštovní poplatky. Následovalo ověření mých osobních údajů a čísla kreditní karty. Reklamace probíhá tak, že vám na kartu vrátí původní částku, kterou jste zaplatili a následně strhnou prakticky stejnou částku za náhradní Kindle.

Tuto částku vám ale opět vrátí, když pošlete váš rozbitý Kindle zpátky. Po skončení telefonického rozhovoru mi přišel email se všemi instrukcemi - Kindle stačí zabalit a poslat na americkou adresu. Toto musí být splněno do 30 dnů od obdržení emailu, jinak nebude částka vrácena. Není potřeba zasílat žádné kabely či manuály, stačí samotný Kindle. Další podmínkou je, že odeslaná zásilka musí mít tracking number. To zadáte do webového formuláře a zaměstnanci Amazonu pak mohou sledovat, kde se reklamovaná čtečka zrovna nachází. Podle instrukcí v emailu mám také na zadní stranu balíku a do webového formuláře napsat částku za poštovné, kterou mi Amazon po obdržení Kindle také vrátí na platební kartu.

Celý proces byl neuvěřitelně rychlý, snadný a příjemný, onen chlapík se mi opravdu snažil vyjít maximálně vstříc. Na konci rozhovoru se mi opět omluvil a oznámil, že nový Kindle by měl přijít zhruba za 8 dnů. Když to porovnám se svými zkušenostmi s reklamacemi a vůbec přístupem firem v ČR, mají se ještě naši obchodníci hodně co učit...

05.10.2010 | 18:16 | kategorie: Offtopic | Hannes | trvalý odkaz

Slevomat - nakupujte se slevou

Slevomat.cz je fenoménem několika posledních dnů. Vy o něm ještě nevíte? Každý den nabízí Slevomat bezkonkurenční nabídky na různé aktivity, jídlo, vstupenky, nebo nákupy. A to často se slevou třeba i 90%. Mezi nejzajímavější slevy patřilo třeba 5 točených piv v restauraci za neuvěřitelných 15 Kč nebo nejrůznější obědová menu pro 2-4 osoby v ceně kolem 200 Kč. Dalšími častým sortimentem jsou nejrůznější masáže, relaxační pobyty, wellness a podobné aktivity. Nové nabídky se na Slevomatu objevují každý den. Ideálním způsobem, jak nezmeškat žádnou slevu je přihlášení se k newsletteru, který vás vždy upozorní o nové slevě přímo na váš email. Já už si přes Slevomat zakoupil několik poukazů a značně ušetřil - zkuste to i vy!

03.04.2010 | 12:53 | kategorie: Offtopic | Hannes | trvalý odkaz

Letní Univerzity 2010 - Registrace otevřeny!

Již o roku 1988 Evropské Fórum Studentů AEGEE každoročně pořádá Letní Univerzity (SU). Základní myšlenka je ta, že kdo jiný než ten, kdo v daném místě žije, nám může nejlépe ukázat to nejlepší, co jeho domovská země, region a město nabízí? Proto se každým rokem v létě na desítky míst Evropy vydávají společně studenti ze všech ostatních koutů kontinentu, aby se bezprostřední formou seznámili s místními pamětihodnostmi, jazykem, kulturou, jídlem a pitím, ale hlavně místními lidmi - jejich vzdálenými kamarády z AEGEE, kteří se ujali úlohy hostitelů a organizátorů. Jsou tam vnímáni jako hosté a přátelé, ne jako anonymní turisté, a mají jedinečnou šanci se seznámit i s věcmi, které letmému návštěvníkovi zůstávají skryty. Více než 100 tisíc lidí vyzkoušelo, co znamená AEGEE Spirit.

  • Nebaví tě léto v Česku?
  • Poznat lidi z celé Evropy?
  • Chtěl(a) bys zažít skvělé akce se spoustou zahraničních přátel?
  • Jednoduše chceš za málo peněz hodně zábavy?
  • Slunit se na pláži, jet na raftu nebo lézt po horách?

Chceš taky pocítit, co to je? Chceš strávit nezapomenutelné léto? Více informací a o co se přesně jedná najdeš zde.
22.11.2009 | 15:41 | kategorie: Offtopic | Hannes | trvalý odkaz

Where the hell is Matt? (2008)

Tohle asi není třeba nijak dlouze představovat, jestli chcete více informací, koukněte na homepage uvedenou na konci videa. A nebojte se brečet...


03.07.2009 | 21:29 | kategorie: Offtopic | Hannes | trvalý odkaz

Zase průser s masem v Hypernově :)

Většinu podobných řetězových emailů bez otevření mažu, ale tenhle mě svým titulkem celkem zaujal a po otevření i docela pobavil, tak ho zveřejním i tady.


20.05.2009 | 23:52 | kategorie: Offtopic | Hannes | trvalý odkaz

Esej: Internet měnící náš pohled na zpravodajství

V rámci jednoho předmětu vyučovaného na VŠE jsme měli napsat esej na jedno ze široce zadaných témat. Já si vybral téma "Specifika internetu jako média" a sepsal následující článek. Rozsah práce měl být 1500-1800 slov, já nakonec skončil zhruba u 1400 slov. Hodnocení ještě nevím, ale když už jsem si s tím dal tu práci, otisknu esej i zde na Game blogu, jelikož se jedná o docela zajímavé téma.

Internet měnící náš pohled na zpravodajství


Zhruba před dvaceti lety by podobná teorie zněla jako naprostá utopie. Miliony lidí trávících volný čas na internetu, vyhledávajících informace a sledujících zpravodajství aktualizované každou minutu. Živé reportáže, online přenosy, video streamy z místa činu dostupné široké veřejnosti. Poslední titulky zpravodajských internetových serverů na displejích mobilních telefonů a neuvěřitelná popularitu emailů. Internet během rekordně krátké doby zcela změnil svět, systém práce s informacemi i způsoby, jakými se chováme.

K bližšímu porozumění obrovského rozmachu internetu je vhodné podívat se zpátky do minulosti, abychom srovnali tento neuvěřitelný boom. První významná událost se bez debat odehrála roku 1456, kdy Gutenberg poprvé vytiskl Bibli a umožnil masové šíření knih. Zpočátku se jednalo o neuvěřitelně drahou, časově náročnou a nákladnou záležitost, ale postupným vývojem došlo k zevšednění této technologie, která znamenala velký přelom v dostupnosti a možnostech šíření informací.

Během následujících staletí došlo k tisku prvních novin (16.století) a později i časopisů (18.století), které hrály hlavní roli v předávání informace a významným způsobem formovaly veřejné mínění a chování lidí. Během průmyslové revoluce v 19.století došlo k ještě překotnějšímu vývoji, použití telegrafu, telefonu, první kamery a konečně k obrovskému rozšíření rádia. V roce 1920 začala v Americe fungovat první komerční rádiová stanice, aby následně během třicátých let prezident Roosevelt získal srdce národa jeho pravidelnými hovory u krbu.

Další krok logicky směřoval k televizi, která byla poprvé představena na Světové výstavě v roce 1939. Většího rozšíření a popularity se dočkala ale až během 50. let. O dalších dvacet let později se začíná rozvíjet kabelová televize, která následně vede k vytvoření specializovaných zpravodajských kanálů typu BBC nebo CNN.

Podle J. Warnera bylo rozšíření internetu neuvěřitelně rychlé: ve spojených státech trvalo 50 let, než začalo 50 milionů Američanů využívat elektřinu. Stejnou popularitu stačilo rádio jako komunikační kanál získat za 38 let, osobní počítače za 13 let. Internet pak za pouhé 4 roky. Tyto informace prezentoval J. Warner během své přednášky na Univerzitě v Texasu (5.4.2002).

Zatímco v roce 1993, kdy internet fyzicky vzniknul, existovalo pouze 150 webů, o pouhý rok později, v roce 1994, jich již bylo více než 10 tisíc a v následujících letech toto číslo rostlo neuvěřitelným tempem o statisíce ročně, až v roce 2000 dosáhlo hodnoty 20 milionů. Pro srovnání: slavné Library of Congress ve Washingtonu trvalo dlouhých 195 let, než sesbírala 14 milionů knih do své kolekce (Fidler, R., Mediamorphosis: Understanding new media, 1997, Thousand Oaks)

Američtí historici se domnívají, že opravdovou sílu a význam internetu odkryl rok 1998. Tehdy byl poprvé online zveřejněn takzvaný Starr report, který podával svědectví o aféře amerického prezidenta Billa Clintona s Monikou Lewinski (Rodman, G., Making sense of media: Introduction to mass communication, 2001, Allyn & Bacon). Toto byl první moment, kdy byl dokument takového významu zveřejněn na internetu, dokonce dříve, než k němu měla přístup většina novinářů.

První dojmy z internetu byly značně rozporuplné a klasičtí novináři příliš nevěděli, jak se k tomuto fenoménu postavit. V ranných letech byl internet vnímán jako něco exotického, nefunkčního, co nemůže mít v budoucnosti větší význam. Technicky založení autoři internetu však velice brzy pochopily, jaké možnosti toto médium nabízí. Zvláště pak v oblasti vzájemné integrace a spolupráce, například mezi nejrůznějšími mediálními agentury a zpravodajskými teamy. Internet byl najednou chápán jako jakési pojítko – mezi starými, klasickými a osvědčenými médii (noviny, knihy, obrázky, ilustrace) a unikátními možnostmi, které nabízel internet (zpětná vazba, interakce, videa, animace). Tak vznikl multimediální web.

Hlavní změnou oproti klasickému zpravodajství, která vedla k značnému odlišení internetu, bylo zpravodajství v reálném čase. Informace chtiví čtenáři již nemuseli čekat na večerní zpravodajství, nebo ranní výtisk oblíbeného periodika, ale mohli získat informace okamžitě, s minimálním zpožděním. Téměř jakákoliv katastrofa posledních deseti let byla detailně a neobvykle rychle zdokumentována zpravodajskými servery po celém světě. Tyto portály nabídly kromě textu velice rychle i obrazový materiál, fotografie, videa a detaily, které klasická média prostě nabídnout nemohou. Velice příkladnou ukázkou je teroristický útok na World Trade Center v září 2001.

Další významný rozdíl, který se objevil s příchodem internetu, je možnost vybrat si zpravodajství a informace, které chceme získat a konzumovat. Čtenář novin si nemůže vybrat, jaké informace aktuální vydání jeho oblíbeného deníku poskytne. Na internetu je ale nesmírně snadné získat konkrétní informace, které nás zajímají a které vyhledáváme a zároveň opomenout ty méně podstatné, subjektivně nezajímavé. Stejně tak nemusíme sledovat předpověď počasí pro celou republiku, stačí když budeme znát, jak bude vypadat počasí v našem městě.

Třetí revoluční prvek internetového zpravodajství je možnost získat kompletní obraz a souvislosti dané problematiky. Internet totiž přichází s hypertexty, odkazy. Jedním kliknutím můžeme přejít na příbuzný článek nebo detailnější popis problematiky. Právě internetové zpravodajství tak lze obohatit o prémiový obsah v podobě rozhovorů, analýz, reportáží, grafů a dalšího obsahu, na který nebylo do té doby v novinách místo.

Poslední velice podstatnou novinkou je možnost interakce mezi čtenářem a autorem obsahu. Toto je dle mého názoru zcela zlomová záležitost, která nyní vrcholí nejrůznějšími kolaboračními nástroji, wiki projekty, Web 2.0 mashupy a dalšími interaktivními platformami. Čtenáři najednou mohli vyjádřit svůj názor (i když často do značné míry redigovaný či přehlížený), hlasovat v anketách a průzkumech, diskutovat s ostatními, chatovat v reálném čase, dotazovat se známých osobností v live rozhovorech atd.

Všechny tyto aspekty měly neoddiskutovatelný vliv na chování lidí a způsob, jakým lidé získávají informace. V roce 1998 podle průzkumu amerického Pew Research Center For People and Press (http://people-press.org/) neměl internet žádný vliv na odliv čtenářů novin. O pár let později byl alte tento trend již zcela markantní. Když v roce 2000 během voleb americký kandidát na prezidenta oznámil poprvé svojí kandidaturu na internetu, bez předchozí konzultace s novináři či tiskové konference, lidé začali brát internet opravdu vážně.

S rostoucím počtem připojených domácností k internetu docházelo k stále většímu propadu a přesunu od televizního zpravodajství a novin k internetu. Tento rychlý růst byl poněkud zpomalen v roce 2001, kdy došlo k prasknutí internetové bubliny (Dot Com Bubble), ceny internetové reklamy se propadly a americká ekonomika začala mít problémy (Nielsen Net Ratings 2001, http://www.nielsen-online.com/).

Internet v jistém smyslu také změnil chování klasických novinářů. Klasický novinář má omezený prostor, ve kterém musí předat čtenáři informaci. Každý novinový článek by měl nabídnout odpovědi na otázky kdy, kde, jak, proč a za kolik v co nejstručnější podobě. S příchodem internetu byli najednou novináři zbaveni tohoto omezení a měli prakticky nekonečný prostor pro detailní zpravodajství. Jeff Webber, známý autor webu USAToday, označil tuto možnost jako „přidanou hodnotu“, možnost nabídnout čtenáři detailnější pohled. I sami novináři najednou začali používat internet, aby získali další informace (Philip N. Howard, Steve Jones, Society Online, 2004, Sage).

V poslední době je významný také rozvoj weblogů, internetových deníků, které se nemalou měrou podílejí na předávání informace. Weblogy nabízejí často ještě rychlejší zpravodajství přímo z místa dění, než internetové servery. Přestože je jejich věrohodnost kontroverzní, mohou efektivně posloužit jako zdroj pro další analýzy. Mnoho známých osobností a novinářů navíc vedle své profese také publikuje své osobní postřehy a názory na vlastním weblogu, kde je prostor pro subjektivnější články a kontroverznější témata.

Budoucnost internetu jako informačního a zpravodajského média je značně nepředvídatelná. Téměř každý rok přichází nový trend a směr, kam se internet bude „zaručeně“ směřovat. O rok později je již tento trend zastaralým výkřikem minulosti, jež byl mrtvou větví vývoje. Pravděpodobně nejzajímavějším trendem je dle mého názoru poslední dobou řada interaktivních platforem, kde je vlastní obsah tvořen uživateli.

Ti diskutují, píší, publikují a zároveň kritizují práci ostatních. Prací autora takového projektu je pouze poskytnout platformu, jakýsi komunitní portál, kde se může ona výměna názorů a informací odehrávat. Taková platforma musí být pochopitelně technicky značně vyspělá a prakticky dokonalá – díky obrovské konkurenci a možnosti zahlcení informacemi je otázkou nejmenších detailů, jestli návštěvník zůstane na jednom webu, nebo jedním kliknutím přejde na jiný. Návštěvníci samotní se pak již postarají o tvorbu obsahu a prakticky udržují web při životě bez námahy autora.

Internet zkrátka poskytuje nepřeberné možnosti. Zcela změnil naše chování v ohledu sběru informací a posunul možnosti běžného uživatele zůstat informován o aktuálním dění na celém světě. Díky svým specifickým vlastnostem změnil způsob, jakým novináři pracují a informují své čtenáře – stejně jako změnil způsob komunikace a informační toky mezi běžnými lidmi. Jinou otázkou zůstává, jak je to s důvěryhodností informací na internetu a jak se vůbec v té záplavě informací zorientovat a nepodlehnout informačnímu přesycení. To už ale nechám na úvaze každého jednotlivce…

11.04.2009 | 18:59 | kategorie: Offtopic | Hannes | trvalý odkaz

Harvardské kartičky - rozvíjení systémového myšlení

V rámci předmětu Teorie a praxe informačních systémů na VŠE jsem se dostal k poměrně zajímavé hře nazvané Harvardské kartičky, kterou jsme měli za úkol analyzovat a tak nějak promyslet. Jedná se o poměrně jednoduchou hříčku, ve které lze ale dosahovat opravdu zajímavých výsledků. Zde je zadání úlohy, tak jak jsme ji dostali emailem:

Cílem hry je maximalizovat zisk bodů, které hráč získá vhodným umístěním pětadvaceti vylosovaných čísel  ve čtvercové matici rozměru 5x5. Čísla budou losována (taženy) v náhodném pořadí z baličku dvaapadesáti kartiček ve kterém se vyskytují čtyři sady čísel 1 – 13. Čísla budou tažena ze zamíchaného balíčku s frekvencí cca 2-4 vteřiny. Bodově jsou hodnocena seskupení čísel - tzv. „figury“ – umístěné v „hracích polích“. Hrací pole jsou jednotlivé řádky matice, jednotlivé sloupce matice a také obě hlavní úhlopříčky.V každém hracím poli lze umístěné číslo započíst jen jednou.


Bodové hodnocení figur:

Dvojice (stejných čísel)

20

 

 

trojice (stejných čísel)

40

Čtveřice (stejných čísel)

60

 

 

Tři čtyřky

80

Dvě dvojice (dva páry stejných čísel

100

 

 

Dvojice a trojice

100

Dvě trojky a tři sedmičky

200

 

 

Čtyři jedničky

120

Postupka (pět sousedních bez mezery)

300

 

 

Čtyři trojky a sedmička

350

 

Figura, umístěná v hlavní úhlopříčce získává bonus 50 své původní hodnoty.


Ve stručnosti tedy jde o to umístit do hracího pole o 25 prvcích čísla od 1 do 13, která se mohou až čtyřikrát opakovat a na základě výše uvedeného hodnocení získat co největší počet bodů. Vtip je v tom, že čísla jsou tažena velice rychle, takže nemáte moc času během hry vymýšlet nějakou strategii, tu musíte mít vymyslenou již dopředu. Kombinace se počítají v řádcích, sloupcích a úhlopříčkách. Jednotlivá čísla nemusí být vedle sebe, to znamená že když v jednom řádku máte "4, 5, 4, 4, 4" jedná se stále o čtveřici.

Podle našeho vyučujícího průměrný hráč dosahuje skóre zhruba něco nad 500. Údajně se ale najdou studenti, kteří pravidelně získávají 1000 a víc bodů, v každé hře, protože mají promyšlenou právě nějakou zajímavou strategii. Tenhle problém mě v jinak docela nudném a teoreticky zaměřeném studiu na VŠE poměrně zaujal a zajímalo by mě, jaká strategie vede k nejlepšímu skore. Zkoušel jsem rychle něco vygooglovat, ale hra je pravděpodobná známá pod jiným jménem, jelikož jsem nic nenašel. Třeba napadne něco vás...

19.03.2009 | 22:04 | kategorie: Offtopic | Hannes | trvalý odkaz

Další zrychlení internetu od UPC

Dneska jsem při stahování jednoho většího souboru konečně pocítil další krok ve zrychlování internetového připojení UPC Chello. Není tomu tak dávno, co jsem se zmiňoval o necelém megabajtu za sekundu a nyní je rychlost ještě o něco zajímavější: 1.3 MB/s přes HTTP. Při takovýchto rychlostech již opravdu mnohem více záleží na rychlosti zdrojového serveru, který často ani nemá dostatečnou kapacitu na plné využití vaší internetové přípojky. Každopádně zhruba 100 megabajtů za minutu je velice příjemná rychlost.


Minule jsem se také rozepisoval o tom, že tato rychlost je pro mě zbytečně vysoká a uvažoval jsem o přechodu na levnější a o něco pomalejší tarif Easy. Kontaktoval jsem tedy UPC (pomocí webového formuláře, volat tam ani nemá cenu) a druhý den přišla poněkud překvapivá odpověď. Vzhledem k tomu, že mám od UPC kromě internetu ještě kabelovou televizi a bezdrátový telefon, znamenala by pro mě tato změna zrušení "akčního balíčku" těchto tří služeb. Ve finále bych tak za pomalejší internet zaplatil více než nyní. Smysl to moc nedává, ale odpověděl jsem, že za těchto podmínek si tedy ponechám tarif Light a počkám si na oněch 18 Mbitů (pro které nemám prakticky žádné rozumné využití)...

13.03.2009 | 20:58 | kategorie: Offtopic | Hannes | trvalý odkaz

Nové, lepší Novinky konečně s použitelnou diskuzí

Před dvěma dny spustil jeden z mých oblíbených zpravodajských serverů Novinky.cz nový design a zavedl registraci pro přidávání komentářů. Co se designu týče, mám z něj velice pozitivní dojem, celé je to ještě o něco vzdušnější a modernější, v souladu s "web 2.0 trendy". Není tomu tak dávno, co Novinky měly poměrně otřesný design s úzkou nudlí textu a mraky reklamy kolem. Pro stálého čtenáře může být absence téměř jakéhokoliv menu či hlavičky poněkud šokující, jedná se ale pouze o otázku zvyku. Neříkám, že by nešlo prostor využít ještě o něco lépe, ale celkově se mi nový design opravdu líbí, je originální a v zatuchlém českém internetu značně inovační.


Mnohem zajímavější změnou je ale ono zavedení registrace pro přidávání komentářů. Tento krok byl na české poměry poměrně odvážný a pro Novinky samotné pravděpodobně i lehce ztrátový, alespoň co se počtu zobrazení týče. Důsledek zavedení registrace je ale úžasný: z naprosto nepoužitelných a nesmyslných diskuzí plných stovek či tisíců totálně offtopic příspěvků se jakoby mávnutím kouzelného proutku stala diskuze na úrovni, často s mnoha zajímavými názory. Počet komentářů se snížil o řád, ne-li o dva - nyní i hlavní články z homepage dosahují spíše desítek komentářů než tisíců.

Zrušena byla i možnost odpovídat na předchozí příspěvky a tak se z diskuze staly spíše komentáře - což je alespoň z mého pohledu přínosné a diskuzi to značně prospělo. Proces autorizace je relativně jednoduchý a zahrnuje zaslání vašeho jména a adresy při registraci, načež vám klasickou poštou do několika dnů přijde aktivační kód. Počet aktivovaných čtenářů je zatím velice nízký, vzhledem k čtenosti serveru, což se ale s časem pravděpodobně rychle vyrovná. Je vidět, že přítomnost skutečného jména a adresy vedle komentáře odradila naprostou většinu internetových "trotlů" od anonymního spamování a zasílání nesouvisejícího balastu k článkům. Novinkám tleksám a možná si tak nyní občas i nějaký ten komentář přečtu...

eXTReMe Tracker